Навигация по сайту

Популярные статьи

Главная Новости

Військовий збір 2018

Опубликовано: 25.10.2018

Військовий збір в Україні запровадили як тимчасовий податок. Він діятиме до закінчення реформування Збройних сил України. Тож сьогодні в консультації про нюанси утримання військового збору, об’єкт оподаткування, утримання військового збору, платників та штрафи

 Зміст статті:

Військовий збір платники та об’єкт оподаткування

Військовий збір це податок, який було введено на фінансування потреб Збройних сил України, СБУ під час проведення АТО у зв’язку з російською агресією на території України (військовий збір англ – military  tax, далі – ВЗ). Діє він на основі внесених змін до підрозд. 10 розд. ХХ “Перехідні положення” ПКУ .

При нарахуванні військовий збір практично нерозривно пов’язаний з ПДФО , однак, є й певні винятки щодо постійного зв’язку цього тандему: ПДФО + ВЗ. Хто ж сплачує військовий збір? Платниками цього податку є ( п. 162.1 ПКУ ):

фізособи-резиденти при отриманні доходу з джерел їх походження в Україні, а також з іноземних доходів; фізособи-нерезиденти при отриманні доходів з джерел їх походження в Україні; податкові агенти фізосіб, що  сплачують ВЗ як за них (за аналогією з ПДФО ).

Читайте також:

Об’єкт оподаткування військовим збором (по резидентам):

загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерелом походження в Україні, які обкладаються ПДФО під час їх нарахування, виплати, нарахування; іноземні доходи.

Для нерезидентів – ті ж самі об’єкти, крім їх іноземних доходів.

Під доходи, з яких сплачуються військовий збір у 2018 р. потрапляють:

зарплата – як основна, так і додаткова, інші заохочувальні виплати  та компенсаційні виплати, одним словом, весь фонд оплати праці; лікарняні –  як оплата перших 5 днів непрацездатності, так і сплачується військовий збір з лікарняних за рахунок ФСС. Військовий збір на лікарняні нараховується за тим же принципом, що й з зарплати (лікарняні за ПКУ прирівняні до зарплати як для цілей оподаткування ПДФО, так і ВЗ); доходи за цивільно-правовими договорами (військовий збір за договором ЦПХ); доходи від продажу майна і немайнових прав , зокрема дохід від продажу рухомого і нерухомого майна за правилами ст. 172 і 173 ПКУ . Військовий збір від продажу нерухомого майна справляється за правилом: якщо сплачується ПДФО, то сплачується й ВЗ, так як є ситуації, коли  військовий збір купівля-продаж нерухомості не сплачується, так як операція потрапляє під нульову ставку ПДФО. Це ж саме стосується рухомого майна, наприклад, продажу автомобілів; авторські винагороди ; доходи за надання права користування нематеріальними активами ; вихідна допомога при звільненні. Хоча це й не є частиною фонду оплати праці, але про її включення до загальномісячного оподатковуваного доходу для оподаткування ПДФО вказували у своєму листі податківці (лист ДПАУ від 09.03.2011 р. № 4628/6/17-0715). Отже, вона потрапляє й під ВЗ; доходи від здавання майна в оренду/лізинг. Мова звичайно йде про ті платежі, які сплачуються фізособам, які не мають статусу підприємця. Військовий збір ФОП на загальній системі сплачують самостійно; нецільова благодійна допомога , що оподатковується (у 2018 р. це сума, що за рік сукупно не перевищує 2470 грн сукупно); сума коштів, яка була видана на відрядження та була витрачена надміру. Оподатковується ПДФО та ВЗ.

І це ще не все. Це лише ті доходи, які потравляють до загального оподатковуваного доходу фізособи.

Військовий збір застосовується щодо доходів, які оподатковуються ПДФО  

Військовий збір в «1С:Бухгалтерія 8.2»

Інші доходи, які потрапляють під сплату військового збору

Оподатковуються ще такі специфічні доходи фізичних осіб:

військовий збір при виплаті дивідендів стягується завжди, якщо виплата відбувається фізособі. Так, тому що є оподаткування ПДФО; військовий збір з пенсії – також. Є оподаткування ПДФО , є й оподаткування ВЗ; військовий збір з інвалідів – виключень немає. Виплати інвалідам оподатковуються ПДФО, а ВЗ – це його доповнення; військовий збір на додаткове благо – подарунки, певні неутримані з працівника суми, все це об’єкт для сплати ВЗ, якщо оподатковується ПДФО; військовий збір спадщина – так, якщо є оподаткування ПДФО; виплати мобілізованим військовий збір – так, якщо ці виплати здійснюються на підприємстві на основі середньої зарплати протягом мобілізації працівника.

Коли військовий збір не сплачується

А тепер про винятки. Які є. Військовий збір не сплачується по таких виплатах:

допомога по вагітності й пологам (військовий збір з вагітності та пологів не утримується, військовий збір з декретних 2018). Декретні не обкладаються й ПДФО -  пп. 165.1.1 ПКУ , ( розрахунок декретних 2018 приклад ); житлові субсидії ; кошти, які були отримані на відрядження або під звіт та вчасно відзвітовані; аліменти (як добровільні, так і примусові). Військовий збір аліменти звільнений не справляється, як і ПДФО; не підлягає оподатковуванню продаж нерухомості , якщо ( п. 172.1 ПКУ ) в звітний період здійснена лише одна операція відчуження майна і дане майно належало власнику більше 3-х років або було отримано як спадщина. ПДФО також у такому разі не сплачується; продаж (обмін) протягом звітного року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда . ПДФО також не сплачується. При продажу 2-х – уже оподатковується (ПДФО + ВЗ); поворотної фінансової допомоги ; дарунки , якщо вони не перевищують 25% мінімальної зарплати на 01.01 звітного року; спадщина та подарунки , які отримані від осіб першого та другого ступеня споріднення , так як по ним нульова ставка ПДФО; не справляється військовий збір грошове забезпечення військовослужбовців , працівників правоохоронних органів та працівників ЗСУ, СБУ, Національної гвардії, МВС тощо, якщо задіяні у проведенні АТО. Їх статус підтверджується на основі витягів з наказів генерального штабу ЗСУ та наказів Командуючого об’єднаних сил, командирів оперативно-тактичних угрупувань. Дане роз’яснення затверджено постановою КМУ від 22.08.2018 р. № 650 та діє з 28.08.2018 р. Після звільнення або припинення безпосередньої участі в АТО дана пільга втрачається.

Таким чином, військовий збір іде в парі з ПДФО , але має дещо іншу базу нарахування.

Перевірка ПДФО та військового збору

Порядок нарахування, сплати до бюджету ПДФО та військового збору визначений нормами Податкового кодексу України (ПК). Правила оформлення результатів перевірок стосовно цих платежів встановлює стаття 86 ПК.

Військовий збір база нарахування

Базою оподаткування військовим збором є сам дохід. При цьому його не треба зменшувати на суму ПДФО чи податкової соціальної пільги . Ставка військового збору також стандартна завжди – 1,5%.

ВЗ = Зарплата (інші доходи) × 0,015 

Для фізичних осіб-підприємців на загальній системі:

ВЗ = Чистий оподатковуваний дохід × 0,015

Виходить, що при застосування податкової соціальної пільги військовий збір та ПДФО мають різні бази оподаткування: ПДФО застосовується до доходу зменшеного на пільгу, а військовий збір до повної суми доходу.

1,5% – ставка військового збору

Звіт 1 ДФ військовий збір

Військовий збір розглядається як доповнення до ПДФО та має єдину з ним звітність – усім відому форму 1ДФ . Він наводиться у розділі ІІ “Оподаткування процентів, виграшів (призів) у лотерею та військовий збір”. Його заповнюють усі, хто складає форму № 1ДФ. Тут зазначається:

загальна сума нарахованого доходу, з якого утримується ВЗ; загальна сума виплаченого доходу; загальна сума утриманого ВЗ (нарахованого та сплаченого).

Відомості про фізособу у даному розділі щодо військового збору не вказуються, тобто по військовому збору немає персоніфікованого обліку.

Військовий збір і натуральний коефіцієнт

Військовий збір від ПДФО відрізняється базою нарахування й при застосуванні так званого натурального коефіцієнта. Нагадуємо, що натуральний коефіцієнт застосовується при нарахуванні ПДФО щодо доходів, які виплачуються у натуральній формі або у ситуації, коли працівник не відзвітував щодо певних грошових коштів, які у нього залишилися. Щодо ПДФО він становить 1/(1–0,18) = 1,2195.  Наприклад, працівнику в рахунок оплати праці було передано продукції підприємства вартістю 3000 грн. При нарахуванні ПДФО базою буде 3658,50 грн (=3000×1,2195). Виникає цілком логічне питання, з якої бази утримувати військовий збір у даній ситуації?

Відповідь може здатися нелогічною: щодо військового збору натуральний коефіцієнт не застосовується. Існує однозначна думка податківців у листі ДФС від 20.112015 р. № 24759/6/99-99-17-02-01-15 і від листі  ДФС 08.06.2016 р. № 12626/6/99-99-13-02-03-15 . Отже, у нашій ситуації військовий збір буде утриманий з суми 3000  грн і становитиме 45,00 грн (= 3000×0,015).

Натуральний коефіцієнт при нарахуванні військового збору не використовується

Військовий збір терміни сплати

Сплата військового збору відбувається за тими ж правилами, що й ПДФО . Нагадуємо їх:

якщо виплата зарплати (доходу) податковим агентом відбувається на банківський рахунок – сплата відбувається одночасно з отриманням грошей у банку; якщо виплата відбувається готівкою з каси – військовий збір сплачується протягом 3-х банківських днів з дня який настає за днем виплати; якщо дохід було нараховано, але не виплачено, то треба протягом 30 кал. днів , які настають за останнім днем місяця, в якому це сталося сплатити податок (протягом 20 кал. днів при цьому треба подати декларацію 1ДФ).

Якщо граничний строк сплати військового збору потрапив на вихідний або святковий день, то він не переноситься. Це слід враховувати й сплачувати військовий збір та ПДФО перед святковими й вихідними днями.

Військовий збір штрафи

Щодо штрафі і військового збору, то вони аналогічні тим, які застосовуються щодо ПДФО . Нагадуємо основні з них:

неподання або порушення в формі 1ДФ – штраф 510 грн (повторно протягом року – 1020 грн); несплата узгодженої суми зобов’язання з військового збору –  штраф 10% при затримці до 30 кал. днів та штраф 20% при більшій затримці; несплата військового збору податковим агентом – штраф 25% . При повторному порушення протягом 1095 днів і більше – 50% (якщо втретє – 75% ).

Також нараховується пеня:

120% ставки НБУ, якщо порушення виявила ДФС з першого дня прострочки сплати збору; 100% ставки НБУ, якщо порушення виявив сам платник податку (податковий агент). Тоді пеня нараховується починаючи з 91-го дня після граничного строку сплати збору.

Військовий збір проводки

Обліковується військовий збір на субрахунку 642 “Розрахунки за обов’язковими платежами”. Утримання ВЗ відображається проведеннями:

Дт 661 Кт 642 – утримання ВЗ з зарплати; Дт 663 Кт 642 – утримання ВЗ з інших нарахованих доходів працівника.

ТОП-публікації Expertus:Головбух

rss