Навигация по сайту

Популярные статьи

Главная Новости

Робота в Чехії: необхідні документи та порядок працевлаштування

Опубликовано: 26.01.2019

 

Працювати у Чехії можна тільки при наявності робочої шенгенської візи, довгострокової типу D чи робочої або синьої карти. Проте, перш ніж подати документи на візу, потрібно знайти чеського роботодавця та укласти з ним контракт.

Як працевлаштуватися у Чехії

Для початку варто пошукати роботу на відповідних ресурсах чи звернутися до українських або чеських ліцензованих агентств з працевлаштування.

Після того, як знайшли прийнятну вакансію, потрібно сконтактуватися з працедавцем і пройти співбесіду.

Якщо роботодавець захоче найняти іноземця, він повинен розрекламувати цю вакансію серед чехів і громадян ЄС. Якщо серед них з’явиться охочий, то перевагу повинні надати йому. При відсутності бажаючих, роботодавець може найняти іноземця і підписати з ним контракт .

Крім цього, у місцевому відділенні департаменту з працевлаштування потрібно отримати спеціальний дозвіл на роботу . Для цього треба подати письмову заяву від майбутнього працівника, його представника чи самого роботодавця. Найкращим варіантом є подача заяви роботодавцем – у контролюючих органів виникає менше зайвих запитань.

Дозвіл на роботу дають на час контракту але термін його дії не може бути довшим за два роки.

Дозволу не потрібно тим, хто виробляє робочу чи синю карту, а також іноземцям, які планують працювати на тимчасовій (до трьох місяців), чи сезонній (до шести місяців) роботі.

Типи віз для роботи у Чехії

Після укладення контракту та отримання дозволу на роботу, іноземець повинен відкрити відповідну шенгенську (короткострокову) або довгострокову національну візу чи отримати право на довгострокове перебування. В останньому випадку подається заявка на в’їзну візу, яка дає право отримати уже в Чехії робочу чи синю карти.

Шенгенську візу відкривають тоді, коли заявник готується до недовготривалої роботи в Чехії - до 90 днів. Це пов’язано з тим, що в країні заборонено працювати при наявності виключно біометричного паспорта без візи.

Коли планують працювати в Чехії більше, ніж 90 днів, то відкривають довгострокову візу типу D на один рік. Вона є двох видів:

довгострокова віза (на неї подать заявку, коли метою перебування є навчання, лікування, спорт, культура, возз’єднання з родиною, сезонна робота і т.д.); довгострокова віза з метою підприємництва.

З довгостроковою візою для сезонної роботи можна працювати не більше шести місяців. Відкривають її, коли заявник буде задіяний у сферах:

садівництво, тваринництво, мисливство та пов’язані з ними послуги; лісництво та лісозаготівля; організації проживання; харчування та постачання продуктів; спорт, розваги та відпочинок.

Працювати у Чехії протягом довгого часу (до двох років) можна з робочою та синьою картою . Першу надають тим іноземцям, які працюватимуть на роботах, що не вимагають вищої освіти та хорошої кваліфікації. Зарплата цих працівників буде такою ж, як середня в країні.

Синю карту виробляють ті іноземці, які мають вищу освіту, добру кваліфікацію та затребувану у Чехії професію. Відповідно й зарплата такого працівника буде вищою за середню в країні.

Для видачі робочої і синьої карти, заявнику надається в’їзна віза. Термін її дії складає 6 місяців, а у Чехії з нею можна перебувати 60 днів, з моменту в’їзду до країни.

Прибувши до Чехії, протягом трьох днів іноземець повинен з’явитися до відділу з питань притулку та міграційної політики Міністерства внутрішніх справ. Саме там протягом 60 днів нададуть дозвіл на перебування у країні та робочу чи синю карту.

Які документи потрібні для отримання чеської робочої візи

Для отримання чеської робочої чи в’їзної візи необхідно підготувати пакет документів, який складається з:

візової анкети, заповненої від руки латинкою - якщо подаються на шенгенську візу; чи друковану чеською мовою - коли подаються на довгострокову візу типу D чи довгострокове перебування; заяви на робочу або синю карту, коли подаються на неї; оригіналу закордонного паспорта та копій усіх заповнених сторінок. Паспорт повинен мати щонайменше дві вільні сторінки, бути виданий протягом останніх 10 років, а термін його дії має тривати ще три місяці після запланованого закінчення візи; оригіналу українського паспорта та копій усіх заповнених сторінок. Якщо заявник має ID-картку, то повинен подати й документ про місце своєї реєстрації; фото розміром 3,5×4,5 см. Воно повинне бути кольоровим на білому фоні. На звороті варто написати ім’я і прізвище заявника латинкою. На шенгенську візу достатньо одного фото, а на робочу і синю карту – три; медичної страховки. Приймаються лише ті, які виготовлені в акредитованих компаніях; довідки про несудимість в країні, де заявник постійно проживав протягом останніх трьох років; оригіналів документів, що підтверджують підстави для видачі візи. Сюди належить трудовий договір чи угода про майбутній контракт, дозвіл на роботу, офіційний лист від роботодавця; підтвердження місця проживання в Чехії. Тобто, потрібно надати договір оренди чи нотаріально затверджений лист власника житла; довідки про зайнятість і доходи. Якщо заявник не працює, то повинен надати письмове пояснення фінансового становища з підписом. Таку довідку потрібно тільки для шенгенської візи; документів, що підтверджують професійну компетентність для виконання необхідної роботи, коли заявник претендує на робочу карту. А також документів, що свідчать про високу кваліфікацію, коли подають заявку на синю карту.

Обов'язково потрібно принести оригінали паспортів та документів, що підтверджують підстави для видачі візи. Все решта повинно бути у нотаріально засвідчених копіях і написано чеською мовою. В іншому випадку, документи потрібно перекласти і завірити.

Ще треба мати з собою конверт з марками й вказаною адресою заявника.

У консульстві потрібно оплатити й візовий збір у євро. Його ціна залежить від типу візи та у чеських кронах становить:

за шенгенську (короткострокову) візу - 35 євро (900 крон); за довгострокову візу — 2500 крон; за в’їзну візу для робочої чи синьої карти — 1000 крон.

За шенгенську візу, яка дає право на короткотривалу роботу в Чехії, не платять особи молодші за 26 років та старші 60, а також ті, хто доведуть своє чеське походження.

За довгострокову візу не треба платити дітям до 6 років, а також тим, хто відкриває її з науковою чи навчальною метою.

Потрібно готуватися до можливої співбесіди в консульстві. Проводять її чеською чи російською мовами. Якщо заявник не розуміє жодної, то має забезпечити собі перекладача.

Як зареєструватися на чеську робочу візу

Перш ніж нести документи у відповідний консульський відділ, потрібно зробити запит на реєстрацію через електронну пошту [email protected]

На неї відправляють повідомлення з наступною інформацією про заявника:

ім’я і прізвище латинкою, як у паспорті; дата народження; номер закордонного паспорта; електронна адреса; номер телефону; мета подання заяви.

До повідомлення потрібно прикріпити два документи у pdf-форматі: один з копією першої сторінки закордонного паспорта та персональними даними; другий з копією документа, який підтверджує мету перебування заявника у Чехії.

Важливо! При реєстрації на довгострокову візу типу D потрібно вказати її вид.

Відповідь на заявку прийде на електронну пошту. В ній буде зазначено час коли можна принести документи до консульства. Отриману відповідь варто роздрукувати і додати до пакету документів для робочої візи. Її треба представити в консульстві, як підтвердження реєстрації.

Щотижня приймають 57 заявок на довгострокову візу та три на довгострокову візу з метою підприємництва. Реєструватися можна у понеділок, четвер та п’ятницю з 9:00 до 12:30.

Останнім часом побільшало заявок для подачі документів на в’іздну візу з метою подальшого отримання робочої карти, тому черги доводиться довго чекати. При реєстрації на інші типи віз не виникає проблем з оформленням.

Куди подавати документи та скільки чекати на візу

Пакет документів потрібно подавати до того консульського відділу, в окрузі якого постійно живе заявник. В Україні таких є два:

Київський , до якого належать Вінницька, Житомирська, Київська, Кіровоградська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Сумська, Хмельницька, Черкаська, Чернігівська, Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Луганська, Харківська та Херсонська області, м.Севастополь та АР Крим; Львівський , куди входять Волинська, Івано-Франківська, Львівська, Закарпатська, Рівненська, Тернопільська та Чернівецька області.

З консульства прийняті заявки відправляють до Чехії, де кожну переглядають окремо.

При відкритті довгострокової візи для сезонних робіт, на результати потрібно чекати 60 днів.

Протягом 60-90 днів приходить відповідь на заявку відкрити довгострокову візу типу D та в'їздну візу для робочої або синьої карти.

Якщо відповідь з Чехії буде позитивною, то візу видадуть через три дні.

Уже на місці протягом трьох днів треба з’явитися до територіального департаменту поліції за дозволом на проживання.

Бажаємо легко подолати бюрократичні перепони та отримали гідну роботу!

 

rss