Навигация по сайту

Популярные статьи

Главная Новости

Біля Радивилова з'єдналися Схід і Захід

Опубликовано: 23.10.2018

Колії між Радивиловом (тоді Радзивилів, Російська імперія) і Бродами (Австро-Угорщина) сполучили 140 років тому – 26 листопада 1875 року, і відразу Радзивилів мовби поближчав до Європи, невдовзі почався регулярний рух поїздів за маршрутом Київ – Львів з двогодинними зупинками в Радзивилові – доводилось міняти колісні пари (в сусідніх імперіях була різна ширина колій).

До 1873 року в прикордонний Радзивилів можна було з великих міст імперії дістатися лише диліжансом – чотириколісним пасажирським або поштовим транспортним засобом на жорсткій підвісці, який тягнули четверо коней. Путівник по Києву 1890 року (автор В.Бублик) констатував, що їзда в диліжансі завдає пасажирам «крайніх незручностей». А тут прийшли в Радзивилів перші поїзди зі Здолбунова…

До Бродів зі Львова вони стали ходити дещо раніше. Справа в тому, що ще 4 листопада 1861 року перший пасажирський поїзд прибув до Львова (вокзал існував на місці теперішнього Приміського), а до Бродів залізничний рук відкрили в 1869 році. З обох сторін кордону залізницю споруджували акціонерні товариства. Між Радзивиловом і Бродівським (Фільварським) лісом будівельникам довелося сформувати високий залізничний насип у заплаві річки Слонівки і змонтувати міст через річку. Для земляних робіт було забрано високий піщаний пагорб біля села Лев’ятина, який згадується в історичних документах, та використано землю з інших пагорбів неподалік.

Щоправда, була залізниця приватною не надто довго: австрійська влада викупила її в державну власність 1892 року, російська почала викуповувати під кінець ХІХ століття.

Станція Радзивилів дала поштовх для розвитку пристанційної території в районі теперішніх вулиць 24 Серпня, Лев’ятинської, Зеленої, мікрорайону Цибухів. На цій території діяли і митні служби. Наприкінці ХІХ століття поблизу вокзалу було вивершено Свято-Введенську церкву – головним чином для потреб залізничників та митників. Залізнична станція мала своє ремонтне депо, артіль для пакування великогабаритних вантажів (артіль діяла на місці теперішньої церкви Різдва Богородиці).

«Хвилі світла електричних ліхтарів далеко освітлюють усі станційні колії, споруди й околиці. Поїзд плавно мчить назустріч цьому світлу, залишаючи за собою все зануреним у глибокий морок, і зупиняється біля перону. Коли ж після цього вступаєш у яскраво освітлений зал, наповнений метушливим натовпом пасажирів, серед яких прослизають татарські обличчя буфетної прислуги, то мимоволі уповільнюєш кроки, придивляючись до характерної картини життя, що б’є тут ключем, – картини, рамами якої є розкішна будівля вокзалу», – це з путівника по Південно-Західних казенних залізницях, виданого в Києві 1898 року. І стосується сказане станції Козятин, але так само можна було сказати і про станцію Радзивилів з двоповерховим вокзалом і табличкою «Радзивиловъ», чепурним сквером при ньому, де для прогулянок пасажирів, а також тих, хто від’їжджали та провожали, були гарні алеї. За коліями в сторону міста працювали готель, магазини, ларки…  В одному з путівників того часу написано: «Кожна верста нових рейкових шляхів є новим етапом на шляху до досягнення культурних успіхів краю; кожна нова залізнична станція є новим центром, через який просвіта та світло знань проникають углиб занедбаної до того глушини».

У Російські імперії існувало 14 ступенів цивільних чинів. З урахуванням цієї обставини на кожній станції було кілька залів очікування. Зберігалася соціальна нерівність і в визначенні місць у вагонах та в призначенні самих вагонів (салонні, першого, другого, третього класів, поштові, арештантські). Найбільше було вагонів третього класу, тісних і незручних.

Незважаючи на дві руйнівні світові війни, які прокотилися нашим краєм і фронти яких надовго зупинялися в районі Радзивилова – Червоноармійська, залізниця збереглася. Мало того, активно використовувалася протиборствуючими сторонами. У 1920 році при наступі червоноармійців тут у бойових діях брали участь бронепоїзди.

(Фото для заставки не стосується Радивилова).

На цю тему:

140 років тому будувалася сполучна ділянка залізниці між Радивиловом і Бродами. Про інтриги і підкуп…

rss