Навигация по сайту

Популярные статьи

Главная Новости

Дешеве авто з Європи: Як винахідливі шахраї обманюють українців

Опубликовано: 28.10.2018

Те, що при покупці автомобіля в Європі його потрібно перевіряти по всіх мислимих і немислимих базах викрадення, здається очевидним.

Однак бувають ситуації, коли все начебто в порядку, авто пройшло навіть перевірку при постановці на облік в Україні, але перший же виїзд за кордон круто обламує: машину оголошують викраденою і забирають на штрафмайданчик. Як убезпечити себе від такого негативного досвіду, якщо держоргани, халатно перевіряючі міжнародні бази, фактично, схвалюють постановку на облік кримінального автомобіля?

Дуже показову історію про те, як домогтися повернення законно купленого автомобіля, який тим не менше виявився в угоні в Європі, розповів головний редактор українського автомобільного журналу «evo Ukraine» Ігор Кравцов.

Популярне:  “Жити по-новому”: зарплати в Україні різко зросли

У 2015 році він купив BMW 120d. Автомобіль прийшов з Іспанії, мав сильно скручений пробіг, але в базах Інтепола не числився. Журналіст в червні поїхав на авто в Європу, і вже по дорозі назад на польсько-українській митниці його приголомшили: згідно з базою ЄС машина числиться в угоні в Іспанії. Поліція, евакуатор, штрафмайданчик. При цьому українцеві довелося доводити, що у нього на BMW є документи і він не причетний до махінацій, інакше і його закрили б в камеру на поліцейській дільниці до з'ясування обставин.

Насамперед Ігорю Кравцову вдалося з'ясувати, що в історії не обійшлося без «косяка» з боку тодішньої ДАІ. Відправлений туди запит підтвердив: так, автомобіль дійсно значиться в угоні відразу в двох базах. Це можна було дізнатися ще при постановці автомобіля на облік, але в МВС це не перевіряють.

Ігорю Кравцову запропонували визволити автомобіль «обхідними» шляхами, але він вирішив діяти за законом. За відправну точку виявився номер телефону поліцейського-поляка, який був присутній під час арешту автомобіля на митниці. Цього, як виявилося потім, було досить.

Автомобіліст написав запит в Іспанію, де машина значилася в угоні, і з'ясував, що BMW належав місцевому шахраєві. Той прокручував наступну схему: у нього «гнали» автомобіль з ключами і всіма документами, після чого той домагався повної компенсації у страхової компанії. Автомобіль же через подільника продавався в іншій країні. Справа пішла в іспанський суд і все рухалося до того, що автомобіль залишать українцеві. Однак в січні 2017 року іспанський адвокат несподівано повідомив: «Суд постановив повернути автомобіль першому власнику і 120d вже знаходиться в Мадриді». І заодно зажадав 250 євро, нібито за переклад документів.

Засмучений водій зв'язався з поліцейським-поляком (потрібен був перекладач), який заспокоїв, що машина як і раніше на штрафмайданчику і без повідомлення українця її нікуди не відвезуть. Ігор Кравцов вирішив визволяти BMW через поляків.

«Спершу відбувся обмін документами: я направив польській стороні всі відсутні папери, що підтверджують акт купівлі автомобіля в Україні, а Польща – довідки про те, що стався такий ось неприємний інцидент, що дає право мені, як свідомому покупцеві, добиватися вирішення в нашому суді вважатися єдиним законним власником автомобіля », – написав Ігор Кравцов.

Наступний крок – українець звернувся до українського суду, де підтвердили, що BMW був придбаний в Україні законно. Документи пішли до Польщі. Там польська поліція склала доказову базу досконалої афери і направила її до іспанського суду. «Іспанський суд прийняв рішення визнати мене жертвою ситуації і законним власником автомобіля. Причому всього цього вдалося домогтися виключно через поліцію Польщі – безпосередньо з Україною ніхто так співпрацювати і не захотів », – каже Ігор Кравцов.

Через 2 роки і 10 місяців машину повернули господареві. За зміст на штрафмайданчику, до слова, з нього не взяли ні копійки – всі витрати лягли на іспанця-шахрая.

Глава Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів (ВААІД) Олег Назаренко говорить, що тут має місце шахрайська схема, протистояти якій дуже складно. Її небезпека в тому, що перевірки автомобіля в МВС по базах угону в момент покупки автомобіля якраз нічого і не можуть показати.

«Знаю, як це працює в Німеччині. Шахраї знаходять німця з автомобілем, який згоден брати участь у схемі. Він віддає їм автомобіль, ключі, документи, і кудись їде – у відрядження, на відпочинок або лягає в лікарню. Це потрібно для того, щоб повідомити страховій, чому в той же день не заявив про крадіжку машини. У цьому час шахраї завозять автомобіль в Україну, розмитнюється, ставиться на облік на підставну особу. Через кілька днів машину знімають з обліку, знаходить покупця (можуть навіть сказати, що автомобіль крадений і тому буде коштувати дешевше) і перереєструють на нього. Або продають на ринку. Покупець ставить машину на облік, перевіряє по базах і бачить, що з ним все в порядку – він не в розшуку. Після цього шахраї дають сигнал німцеві, він біжить в страхову, отримує 100% компенсацію, і тільки потім машина подається в розшук », – пояснює Олег Назаренко.

Коли пастка закривається, у порядного українця починаються проблеми. Його можуть викликати в МВС, щоб він написав пояснення, звідки взяв автомобіль. У разі розгляду суд стане на сторону цього сумлінного покупця, але якщо він до цього виїде за кордон, машину заарештують.

Експерти при покупці автомобіля радять завжди «включати голову», і звертати увагу навіть на дрібниці.

«Зазвичай такі машини продаються дуже терміново і набагато дешевше. Якщо машина зареєстрована на продавця буквально три дні, а він поспішає її продати – чекайте біди. Ще одна ознака – якщо авто продає особа, якій такий автомобіль «не за статусом». Не можна йти на поводу жадібності і вірити розповідям, мовляв «терміново потрібні гроші». Автомобіль повинен хоча б місяць у нас проїздити, щоб можна було розуміти, що він не в розшуку. Інакше якщо чесний покупець буде «пробивати» авто по всіх базах, поліція скаже, що машина «чиста». У них просто за той час ще не буде інформації, – говорить Олег Назаренко.

Раніше боротися з цією схемою допомагали тимчасові реєстраційні талони, які давали на 3 місяці до отримання техпаспорту. За цей час ДАІ робило запит на митницю і отримувала відповідь, що машина чесно розмитнена. Але талони відмінили, тому, що це створювало незручності чесним водіям і ці авто не можна було продавати в кредит.

Власнику арештованого в Польщі BMW дуже пощастило, що вдалося знайти іспанського шахрая – «всіх собак» страховики повісили на нього. Інакше українцеві не бачити б свого автомобіля досі. У цьому впевнений автоексперт, глава Association of Troubleshooters Сергій Креймер.

Він каже, що час від часу йому доводиться допомагати відновлювати право власності на автомобілі, які знаходилися в розшуку Інтерполу. Ця процедура довга і робота в більшості випадків ведеться з постраждалою стороною – страховою компанією. З Україною працювати дійсно ніхто з іноземців не хоче. Все потрібно робити через місцевих адвокатів.

До слова, найбільший ризик нарватися на подібну аферу, купивши авто з Іспанії, Італії та Німеччини. 

Алгоритм «звільнення» авто приблизно наступний:

зібрати всі документи щодо купівлі автомобіля в Україні

Машина повинна бути куплена законно. У договорі має бути вказана повна ринкова сума покупки – ніяких занижень вартості! Як правило, також потрібно обгрунтувати законність грошей, на які було придбано автомобіль. Якщо немає повного пакета документів, це ускладнює і здорожує процедуру.

перекладені документи відправити в поліцію країни, де автомобіль заарештований

Потрібно найняти місцевого адвоката, який правильно складе документи для подачі в поліцію і буде представляти ваші інтереси. Поліція заводить кримінальну справу, отримує процесуальні документи, що людина є законним вигодонабувачем, і на момент постановки авто на облік він не знаходився ні в яких базах розшуку. Тобто, довести, що українець був впевнений, що він купує легальний автомобіль.

найняти адвоката в країні, де автомобіль оголошений в розшук

Місцевий адвокат повинен звернутися до ініціатора розшуку (страхової компанії) і почати переписку з адвокатом з країни, де авто заарештовано. Вони повинні довести, що клієнт не при справах і машину він купив легально. Все це може тривати дуже довго.

Імовірність, що авто повернуть назад, досить висока. Але вся процедура коштує досить дорого. «З 10 історій у нас 8 успішних випадків. Але робота адвокатів і звернення в суди – це дорого. Останній випадок – рішення всіх питань за Mercedes GLK людині обійшлося в 6000 євро. Щоб йому видали документи і машина зникла з усіх баз. Для цього довелося штовхати всіх і вся. Але якщо у тебе все легально – за машину можна боротися », – говорить Сергій Креймер.

 

Коментарі

rss