Навигация по сайту

Популярные статьи

Главная Новости

Несумісність по групі крові партнерів при вагітності

Опубликовано: 29.09.2018

Майбутнім батькам, при плануванні вагітності, рекомендується заздалегідь здати аналізи для визначення своїх груп крові і резус-фактора, щоб уникнути можливих конфлікту і ускладнень при зачатті. Навіть якщо вони цього не зробили, то, як тільки майбутня мама прийде на перший прийом в жіночу консультацію, її, все одно, направлять зробити безліч аналізів. І одним з них буде визначення групової та резус-належності крові партнерів.


Our Miss Brooks: First Day / Weekend at Crystal Lake / Surprise Birthday Party / Football Game

Дитина може стати володарем будь-який з груп крові, оскільки при зачатті одночасно відбувається формування чотирьох груп. Найбільший відсоток займає кров батьків. Якщо у батьків група однакова, то, практично, в усіх випадках у малюка вона буде така ж.

Головне про резус-факторі. Що таке «резус-конфлікт» у партнерів і його вплив на плід

Лікарі-гінекологи впевнені в тому, що не так важливо вплив групи крові на зачаття, скільки резус-фактор батьків. Бажано, щоб у майбутніх батьків запис у картках в графі «резус-фактор» була однакова, це допоможе уникнути проблем, які, в іншому випадку, можуть виникнути як при зачатті, так і під час вагітності і навіть після народження малюка.

Тому, якщо заздалегідь стало відомо, що значення резус-фактора у партнерів не збігаються, то перед зачаттям бажано, а іноді просто необхідно, пройти спеціальну терапію для того, щоб запобігти відторгненню плода материнським організмом.

Якщо ж, все-таки, пари з різними резус-факторами уже чекають дитину, і на етапі планування вагітності ніяких превентивних заходів вжито не було, то потрібно дуже уважно стежити за станом плоду протягом всієї вагітності. На сьогоднішній день при своєчасній діагностиці резус-конфлікт можна нейтралізувати шляхом введення на терміні 26-27 тижнів антирезус-імуноглобуліну.

Резус-конфлікт у мами і плоду. У чому небезпека?

Нічого страшного не буде, якщо у вагітної жінки резус-фактор позитивний, а у дитини негативний. Це не повинно хвилювати батьків. Але якщо все навпаки: у мами резус-фактор негативний, а у дитини позитивний - то цілком імовірно, що резус-конфлікт все-таки виникне.

Еритроцити плоду при потраплянні в кров матері можуть сприйматися її організмом чужорідними тілами, що спровокує імунну реакцію. Тому так важливо стежити за рівнем резус-антитіл у майбутньої матері. До 28 тижня вагітності жінка з негативним резус-фактором повинна здавати аналіз щомісяця, після цього терміну - кожні два тижні. Лікарі також особливу увагу звертають на печінку плода: якщо вона збільшена, може виникнути необхідність робити внутрішньоутробне переливання або навіть перервати вагітність.

Тому, якщо говорити про зачаття дитини, то більшість майбутніх батьків, як правило, турбує вплив резус-фактора. Але дуже мало, хто знає про загрози, яку може нести несумісність груп крові мами і майбутньої дитини.

Причини несумісності

Як відомо, I тип крові характерний тим, що в його еритроцитах відсутні антигени А і В, але у них є антитіла? і?. Разом з тим, у решти груп такі антигени є, у зв'язку з чим перша при зустрічі з чужими її середовищі антигенами А чи В, вступає проти них у боротьбу або, так званий конфлікт, в результаті, еритроцити, що містять антигени, руйнуються .

Цей конфлікт якраз і називається імунологічним конфліктом по системі АВ0, або частіше його називають «конфлікт за групами крові».

Хто в зоні ризику?

Конфлікт по групі крові стає можливим, коли у вагітної жінки і майбутньої дитини різні групи (таблиця 1):

У мами I або III - у дитини II; У мами I або II- у дитини III; У мами I, II або III - у дитини IV.

Найбільшої небезпеки піддаються жінки з I типом крові, що виношують малят II або III груп. Це поєднання найчастіше провокує конфлікт по групі крові мами і її малюка, який може стати причиною гемолітичної хвороби новонародженого. Окрему увагу лікарі також звертають на такі поєднання груп крові у партнерів (таблиця 2):

Жінки I групи крові - чоловіки II, III або IV-  Жінки II групи - чоловіки III або IV-  Жінки III групи - чоловіки II або IV груп.

Що ж впливає на конфлікт і його розвиток?

Якщо вагітність проходить благополучно, то такий конфлікт виключений. В основному, завдяки плаценті: плацентарний бар'єр не дає можливості крові матері і дитини змішатися. Але якщо це сталося, то є ризик виникнення гемолітичної хвороби у малюка, через яку часто страждають органи дитини, особливо мозок, нирки, печінка.

Як виявити несумісність, методи лікування та профілактика

Регулярний аналіз може показати несумісність груп. Про несумісність свідчитиме наявність високого рівня антитіл у крові вагітної жінки.

Груповий конфлікт у новонародженого проявляється при спостереженні таких симптомів: анемія, набряки, жовтушність, збільшення селезінки і печінки. Конфлікт чи несумісність завжди потрібно відвідувати лікаря і бути в курсі своєї ситуації.

З метою попередження небезпечних наслідків, до яких може призвести несумісність груп крові, рекомендується часто здавати аналіз крові на гемолізини (специфічні антитіла). При їх наявності, майбутня мама повинна знаходитися в стаціонарі під пильною увагою лікарів.

Гемолітичну хворобу новонародженого необхідно лікувати, щоб уникнути ускладнень. Те, наскільки інтенсивний конфлікт, покаже характер симптоматичних проявів. Щоб переконатися в тому, що конфлікт, все-таки, існує, необхідно провести аналіз на підвищений вміст білірубіну, і в разі його високого показника - вчасно почати лікування.

Тому, щоб уникнути конфлікту і переживань, молодим людям краще всього подумати про зачаття малюка після детального і всебічного планування вагітності, і вже потім, побачивши заповітні смужки на тесті, зі спокійною душею ходити на курси батьків і насолоджуватися дев'ятьма місяцями очікування чуда.

rss