Навигация по сайту

Популярные статьи

Главная Новости

Новий порядок перевірок у сфері праці

Опубликовано: 25.10.2018

видео Новий порядок перевірок у сфері праці

Галасюк: Держперевірки - у законне русло!

Дотримання законодавства про працю перевірятимуть по-новому. Навіть термін «перевірка» йде з ужитку. Замість перевірок Уряд запроваджує інспекційні відвідування



ДІЗНАЙТЕСЯ

Що і як контролюватимуть інспектори праці Коли інспектор праці приходить без попередження За що на роботодавців чекає штраф Які порушення можна виправити без штрафу, виконавши припис

Дотримання законодавства про працю перевірятимуть по-новому. Навіть термін «перевірка» йде з ужитку. Замість перевірок Уряд запроваджує інспекційні відвідування. Їх проводитимуть посадові особи Держпраці та виконавчих органів місцевих рад. Мета змін — запровадити нові підходи у відносинах держави та бізнесу, за яких пріоритетом для інспекторів праці стають профілактична робота і консультування роботодавців.


Демо Запису семінару від 1 березня 2018 "Кадри, охорона праці"

Новий Порядок державного контролю за додержанням законодавства про працю (далі — Порядок) затверджено постановою КМУ «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 З акону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 26.04.2017 № 295  (далі — Постанова № 295; с. 69).

 Матеріали за темою

Інспектори праці: коло розширено

Контрольні функції у сфері праці покладено на Державну службу України з питань праці (Держпраці) ( ч. 1 ст. 259 Кодексу законів про працю України ; КЗпП), а реалізують їх посадові особи Держпраці та її територіальних органів — інспектори праці.

Із 01.01.2017 право проводити перевірки у сфері праці та зайнятості, штрафувати за порушення, складати протоколи про адміністративні правопорушення делеговано й органам місцевого самоврядування (ОМС) ( ст. 17, 18, 34 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР ; далі — Закон № 280; п. 2 ч. 1 ст. 255  Кодексу України про адміністративні правопорушення ; КпАП).

Контрольні повноваження у сфері праці отримали виконавчі органи міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад.

Закон № 280  закріпив за ОМС право проводити перевірки і накладати штрафи.  Постанова № 295  дала змогу реалізувати це право на практиці. ОМС зможуть перевіряти всіх роботодавців — як юридичних осіб усіх форм власності, так і ФОП.

У фокусі контролю — своєчасна та повна оплата праці, додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, оформлення трудових відносин.

Посадовцям ОМС, до обов’язківа яких входить контроль у сфері праці, Держпраці видаватиме  службове посвідчення інспектора праці .

Держпраці вестиме реєстр виданих посвідчень. Посвідчення, щодо якого у реєстрі немає інформації, вважатимуть недійсним.

Форму службового посвідчення інспектора праці затвердить Мінсоцполітики. Проект відповідного наказу вже підготовлено. Ознайомитися з формою посвідчення можна на офіційному сайті Держпраці dsp.gov.ua.

На Держпраці покладено нагляд за тим, як ОМС виконуватимуть делеговані їм повноваження. Порядок нагляду також затверджено  Постановою № 295.

Замість перевірки — інспекційне відвідування

Дотепер періодичність перевірок визначали критерії ризику, як-от, заборгованість з виплати зарплати, невідповідність кількості працівників суб’єкта господарювання обсягам виробництва тощо (постанова КМУ від 17.11.2010 № 1059).  Постановою № 295  скасовано попередні критерії. Планових перевірок у сфері праці не буде. Замість них запроваджують нові форми контролю — інспекційні відвідування та невиїзні інспектування.

Коли до вас завітає інспектор з праці

Підстави для інспектування визначено пунктом 5 Порядку. Як і раніше, Держпраці ініціюватиме контрольний захід за зверненням працівника, трудові права якого порушено. Утім, перелік обставин, за яких роботодавця інспектуватимуть, розширено.

ДФС, Держстат, Пенсійний фонд щомісяця аналізують інформацію із державних реєстрів та повідомляють Держпраці про ймовірні порушення. До «зони ризику і контролю» потрапляють роботодавці, які використовують працю фізичних осіб на умовах цивільно-правових договорів, переукладаючи їх упродовж року. Якщо на підприємстві понад 30% осіб працюють за договорами цивільно-правового характеру, слід чекати на інспектування. Завдання інспектора — з’ясувати, чи не підмінено трудовий договір договором підряду, тобто чи немає приховання трудових відносин.

Інспектор на порозі: що має знати роботодавець

Інспекційне відвідування до його початку підлягає повідомній реєстрації Держпраці чи її територіальним органом. Порядок повідомної реєстрації затвердить Держпраці. Проект відповідного наказу розроблено.

За загальним правилом, інспектор праці повідомляє роботодавця про інспекційне відвідування (абз. 1 п. 8 Порядку). Є виняток — коли йдеться про ймовірну нелегальну працю, інспектор не інформуватиме роботодавця про відвідування, якщо вважає, що це зашкодить перевірці.

Дотепер інспектори пред’являли роботодавцеві направлення на перевірку, підписане керівником органу контролю, та службове посвідчення. За Порядком інспектор має пред’явити єдиний документ — посвідчення інспектора праці.

Перевірте, чи є в інспектора посвідчення, — це право роботодавця (пп. 1 п. 14 Порядку). Якщо посвідчення немає — ви можете не допускати інспектора до інспектування (пп. 2 п. 14 Порядку).

Якщо інспектування стосується неоформлених трудових відносин, інспектор з праці має право безперешкодно і в будь-яку годину доби проходити до будь-яких приміщень, де використовують найману працю, фіксувати відвідування засобами аудіо-, фото- і відеотехніки (пп. 1, 6 п. 11 Порядку). А от вилучати оригінали фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, комп’ютери та їх частини інспекторові заборонено (пп. 7 п. 11 Порядку). Дві вимоги до самого інспектора під час таких інспектувань — наявність службового посвідчення і дотримання законодавства про охорону праці.

 10 робочих днів максимальна тривалість інспекційного відвідування

Якщо за умовами виробництва працівники заходять до лабораторії у спеціальному одязі й бахілах, інспектор теж має дотримати вимог безпеки — як щодо себе, так і щодо виробництва.

Забезпечте інспектора робочим місцем, де він зможе вести конфіденційні розмови із працівниками. Це передбачено Порядком (пп. 5 п. 11). Інспектор має право наодинці або у присутності свідків ставити працівникам об’єкта відвідування запитання стосовно законодавства про працю, отримувати від них усні або письмові пояснення (пп. 3 п. 11 Порядку).

Які документи може затребувати інспектор? Будь-які, що передбачені законодавством про працю і стосуються тематики інспектування:

Інспектори праці за наявності службового посвідчення безперешкодно, без попереднього повідомлення мають право <…> ознайомитися з будь-якими книгами, реєстрами та документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, що містять інформацію/відомості з питань, які є предметом інспекційного відвідування, невиїзного інспектування, з метою перевірки їх відповідності нормам законодавства та отримувати завірені об’єктом відвідування їх копії або витяги (пп. 2 п. 11 Порядку).

Вимоги інспектора праці надати доступ до приміщень і робочих місць, документи для ознайомлення, їх копії чи витяги, пояснення є обов’язковими для виконання (п. 12 Порядку).

Якщо ви вважаєте, що дії інспектора праці неправомірні, оскаржуйте їх у встановленому законом порядку (пп. 8 п. 14 Порядку).

  Читайте у продовженні статті : 

Невиїзне інспектування Перешкоди у діяльності інспектора праці Інспектування добігає кінця: акт і припис Роботодавця не притягнуть до відповідальності, якщо… Аудит трудових відносин від інспекторів праці

rss