Навигация по сайту

Популярные статьи

Главная Новости

Путінський чемодан та провокації на Закарпатті

Опубликовано: 24.10.2018

Закарпатка розповіла, як прем’єр Угорщини йде на поводі в російського колеги та чим будівництво атомної станції може загрожувати Закарпаттю, пише газета « Неділя Закарпатські новини ».

Одіозний угорський політик Віктор Орбан має чимало як прихильників, так і тих, хто жорстко засуджує його дії. Передусім людям не подобається його дружба з Путіним. Але чи тільки українців дратує це панібратство? Виявляється, ні.

Колишня закарпатка, яка проживає у Будапешті вже більше 15 років, Марія Кіш розповіла газеті «Неділя Закарпатські новини» про те, як сприймають прем’єра самі угорці, що в його діях у них викликає захват, а що дратує найбільше.

За словами екс-ужгородки проблемами Закарпаття наші сусіди, які не мають відношення до влади, не надто переймаються. До приєднання нашого краю до Великої Угорщини, як про це неодноразово говорилося в нас, там ставляться негативно, мовляв, країна зараз переживає дуже важкі часи, для чого нам піднімати на ноги ще бідніших за себе.

Невже побоювання справді марні? Не дуже. Бо так думають лише ті, хто не є творцем політики, а які наміри в самого Орбана – населення не знає.

Більше того, в Угорщині дуже жорстка цензура, майже як у Росії. ЗМІ там є як державні, так і приватні, як цього вимагають європейські закони, однак інформація фільтрується і чисту правду дізнатися важко.

«Ті, хто переїхали сюди з України і читають українські сайти, більше розбираються в ситуації. У нас є альтернатива, що читати. Інші ж змушені задовольнятися тим, що показують у телевізорі, або пишуть місцеві журналісти. А газети тут можуть собі дозволити мати навіть великі підприємства», – каже жінка.

Єдине, за що майже всі без винятку угорці люблять Орбана – це за те, що він бореться з нелегальними мігрантами і навіть посилив державний кордон, на що Ангела Меркель заявила  про відсутність людяності в Угорщині.

А от розбіжностями в думках із Києвом в угорського прем’єра люди не дуже цікавляться. Вони переконані, що вчити угорську закарпатцям не завадить ніхто, як і розмовляти нею.

Підпал в Ужгороді офісу організації закарпатських угорців у Будапешті багато хто розцінює як путінські витребеньки. Там не вірять ні в те, що це зробили поляки, яких власне й затримали, ні в те, що замовниками були українські націоналісти.

Тож саме московський правитель і найбільше лякає мешканців угорської столиці.

Варто зауважити, що в Будапешті неодноразово проходили акції проти курсу прем’єра. Вони відбулися навіть одразу після цьогорічних виборів. Багато хто зі старшого покоління не забув, як Росія з танками захопила свого часу Будапешт. А от у провінціях люди менше політично грамотні, більше вірять засобам масової інформації.

«У селах люди не так відчувають, куди веде державу Віктор Орбан. Там багато хто займається сільським господарством і живе з того, що виростить, як і більшість закарпатців. А от у столиці, де все потрібно купувати, високі ціни відчуваються дуже. Країна бідніє. Молочна продукція в рази дорожча, ніж в Ужгороді. Середня зарплата 600-700 євро. Закарпатських заробітчан стає все менше, бо люди можуть заробити всього приблизно 300-400 євро. Тож вони краще поїдуть до Чехії чи до Польщі, де платять у 2-3 рази більше. Серед самих угорців, до речі, трудова міграція зростає. Усе більше людей їдуть працювати до Німеччини та Австрії. Ще рік-два – і Румунія, яка завжди була біднішою, обжене Угорщину у всьому. Чехи вже обігнали давно», – стверджує Марія.

Тож і не дивно, що такий стан справ усе менше влаштовує наших сусідів.

Найбільше масла у вогонь долило те, що востаннє Путін приїхав до Орбана із валізою грошей і чіткими настановами, зокрема, щодо будівництва атомної електростанції.

Такий небезпечний об’єкт становить загрозу не лише для самих угорців, але й для закарпатців, адже розташований він недалеко від нашого краю.

Побудова електростанції має суто російське фінансування, а сам об’єкт зводиться до того, аби скоротити поставки електроенергії в Угорщину з України. Тобто навіть сам план є політичним.

Після окупації Криму, в кінці 2014 року, Росія підписала з Угорщиною документ про будівництво п’ятого і шостого блоків АЕС «Пакш» і видала для цього державний кредит.

Австрія виступила категорично проти цього, але нічого не домоглася. Цікаво, навіщо Путіну ще одна АЕС, коли нині для виробництва електроенергії весь світ використовує більш гуманні до природи шляхи на зразок вітрових та сонячних електростанцій, а атомна енергетика – є давно вчорашнім днем. А про те, яку вона становить загрозу після вибуху в Чорнобилі, знає не лише кожен українець, але й кожен угорець.

Тож місцеві переконані, що саме там Путін збирається складувати небезпечні радіоактивні речовини під прикриттям електростанції. І робить він це руками Орбана.

До того ж багато хто знає, до чого привела дружба з Путіним і так званих псевдореспублік на кшталт Абхазії, Придністров’я, нашого Криму та так званих ДНР та ЛНР. Там, де побував російський чобіт, всюди занепад і розруха. Яким же став рівень життя у Криму з зарплатами меншими за українські та московськими цінами.

Тож прогресивні угорці, які не «посаджені» на голку пропагандистської преси, переконані, що коли й далі між їхнім прем’єром та президентом Росії триватимуть такі ж теплі дружні стосунки, держава падатиме у ще більшу прірву бідності. Бо насправді то ніяка не дружба, а лише один із видів маніпуляцій, які застосовує Путін. Загалом Орбана багато хто називає путінським чемоданом, бо після того, як він поспілкується зі своїм наставником, починає приймати рішення, що суперечать здоровій логіці.

Тому «наїзди» на Київ колишню ужгородку зовсім не дивують. Вона переконана, що так триватиме й надалі. Навіть якщо Порошенко змінить Закон про освіту, навіть якщо закарпатським угорцям нададуть особливі привілеї. Адже так хоче Путін. Він ніяк не може змиритися з тим, що Україна обрала курс не на Росію, а на Європу. І це вибір більшості українців, а не одного Президента.

Михайло СОЙМА, газета «Неділя Закарпатські новини», ексклюзивно для zakarpatpost.net

rss