Навигация по сайту

Популярные статьи

Главная Новости

Розділ "Витрати" - у книзі обліку доходів і витрат у ФОП платника ПДВ

Опубликовано: 31.10.2018

видео Розділ

Семінар для ФОП і громадян 27.11.2017: Доходи і витрати ФОП

Перед тим як переходити безпосередньо до аналізу граф витратного розділу Книги, нагадаємо деякі основоположні принципи визнання витрат єдинниками.



По-перше , фізособи — платники єдиного податку визнають витрати  господарської діяльності  й відображають їх у Книзі  за датою списання коштів із банківського рахунка підприємця чи датою оплати готівкою  (тобто за касовим методом). Водночас потрібно пам’ятати про первинні документи, які підтвердять факт витрачання коштів. У разі сплати готівкою — це чек, квитанція, інший розрахунковий документ. Якщо оплата здійснюється у безготівковий спосіб — виписка банку, платіжне доручення, банківська квитанція, тощо.


Відповіді на запитання ФОП - платників єдиного податку

По-друге,  у Книзі відображають суми витрат  без ПДВ , так воліє вчиняти пп. 6.5 Порядку ведення книги обліку доходів і витрат платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 15.12.2011 р. № 1637 (далі — Порядок 1637).


Семінар для ФОП 31.07.2017: ПДВ

Тепер розглянемо кожну графу.

Графа 1 «Дата».  У ній платники єдиного податку фіксують дату здійснення витрат. Зауважте, записи у Книзі (як про отримані доходи, так і про понесені витрати) виконуються  за підсумками робочого дня  (п. 5 Порядку 1637).

Загалом, витрати єдинника в Книзі розділено на чотири групи:

·витрати, пов’язані з придбанням товарів (робіт, послуг); ·витрати на оплату праці найманих працівників; ·єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування; ·інші витрати.

Витрати, пов’язані з придбанням товарів (робіт, послуг)

Графа 2 «вид витрат».  У цій графі підприємець описує, на що саме він витрачає (оплачує) кошти (наприклад, «придбання тканини для виготовлення костюмів згідно з договором № 18»).

 

Графа 3 «сума без ПДВ, грн.».  У ній єдинник відображає суму витрат відповідно до виду, вказаного в графі 2.

У новій Книзі відсутня графа «витрати на виробництво продукції». Поясніть, будь ласка, наразі такі витрати взагалі не потрібно відображати.

ВІДПОВІДЬ :  Річ у тім, що в Книзі, яку вели підприємці до набрання чинності новими правилами спрощеної системи оподаткування,єдинники заповнювали лише такі графи: «період обліку»«витрати на виробництво продукції»«сума виручки (доходу)» та «чистий доход».

У графі «витрати на виробництво продукції» єдинники відображали  всі витрати, безпосередньо пов’язані з одержанням доходу , на підставі первинних документів про здійснення витрат. Мовиться і про витрати на виробництво продукції, і про зарплату працівникам, і просоцвнески та ПДФО — усі вони зазначалися в межах однієї графи.

У чинній Книзі витрати на виробництво продукції відображати не потрібно. Всі вони, в залежності від природи витрат, потраплять до відповідної графи Книги (графа 3, 4 або 5) в момент оплати.

 

Витрати на оплату праці найманих працівників, грн

(графа 4 Книги)

 

З назви зрозуміло, що таку графу заповнюють ті фізособи — платники єдиного податку, які використовують працю найманих працівників. До неї записують суму  виплаченої  працівнику зарплати.

 

У графі 4 Книги підприємець показує суму «брудної» зарплати (тобто з урахуванням єдиного соцвнеску та ПДФО) або ж «чисту» — ту, що йде на руки працівнику?

ВІДПОВІДЬ :  У четвертій графі Книги єдинники фіксують суму нарахованої та  виплаченої  зарплати разом із ПДФО (15% або 17%) та єдиним соцвнеском,  який сплачує саме працівник  (3,6%), тобто «брудну» зарплату. Однак тут варто розуміти один важливий нюанс. Нарахована, але  не виплачена  зарплата, до Книги не потрапить (не виконано п. 5 Порядку 1637). Крім того, іноді трапляються випадки, коли заробітна плата виплачена, а податки та єдиний соцвнесок не сплачені. У такому випадку до графи 4 Книги потрапить  лише  сума виплаченої зарплати (у день її виплати), тобто «чиста» зарплата. А суму єдиного внеску та ПДФО відобразять у графі 4 Книги у день їх фактичного перерахування до відповідного бюджету (фонду).

Тобто в даному випадку немає прив’язки до «чистої» або «брудної» зарплати. Прив’язка йде до факту оплати.

 

?  Підприємець на групі 3 займається продажем випічки власного виробництва. Придбав нову піч. Чи відображає він вартість печі в Книзі? У якій графі та в якій сумі?

ВІДПОВІДЬ :  не бачимо жодних перешкод для того, аби включити вартість придбаної печі у витратний розділ Книги. Вартість печі без ПДВ піде до графи 3, причому в графі 2 варто зазначити щось на кшталт «придбання печі для виготовлення готової продукції (накладна № 33)».

Загалом витрати єдинника жодним чином не впливають на розмір єдиного податку, а значить, навряд чи зацікавлять податківців, на відміну від фізосіб на загальній системі оподаткування, у яких витрати на придбання основних засобів з великим супротивом визнаються податківцями.

 

Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, грн

(графа 5 Книги)

До цієї графи записують суму єдиного соцвнеску, яку єдинник  сплатив  за себе, а також за своїх найманих працівників.

Інші витрати, грн

(графа 6 Книги)

Сюди записують ті витрати, які понесені у зв’язку з провадженням господарської діяльності платника податку, але не потрапили до попередніх граф Книги. Зокрема п. 6.8 Порядку 1637 воліє відносити до цієї графи витрати на зв’язок сплату орендних і комунальних платежів тощо.

  Фізособа-підприємець  — платник єдиного податку працює у сфері готельного бізнесу. Придбваає пральний порошок для прання білизни. У якій графі Книги відображати вартість такого придбання.

ВІДПОВІДЬ :  За таких обставин вартість прального порошку відображають у графі 6 Книги «Інші витрати». Однак якщо, наприклад, такий пральний порошок придбавав би єдинник, який займається пранням і хімічним чищенням текстильних і хутряних виробів (код 96.01 КВЕД ДК 009:2010) і цей вид діяльності зазначений у Свідоцтві такого платника податку — безумовно, вартість прального порошку слід було б відображати в складі витрат, пов’язаних із придбанням товарів, робіт, послуг (графи 2 та 3 Книги).

Загальна сума витрат (сукупність рядків 2–6 Книги) відображають у  графі 7  Книги  «Всього, грн.» .

Відповідальність

Відсутність Книги, або ведення її неналежним чином загрожує штрафом згідно зі ст. 1641 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КпАП) — від 3 до 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ( від 51  грн до  136 грн ). Важливо, що у 2012 році до платників єдиного податку штраф, передбачений ст. 1641 КпАП, за  неправильність заповнення  Книги  не застосовували . Про це було прямо сказано в п. 4 р. ІІ Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» від 24.05.2012 р. № 4834-VI. Зверніть увагу, у згаданій нормі сказано про неправильне заповнення Книги. Тож дуже імовірно, що  на відсутність Книги  звільнення від штрафу не поширюється.

  Про це варто знати!

Крім описаного вище штрафу, є неабияка ймовірність наразитися на санкції за порушення норм із регулювання обігу готівки. Суми штрафу величезні —  п’ятикратний розмір  виручки, не відображеної в Книзі (ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 р. № 436/95, п.п. 1.2, 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637).

Не двозначний натяк податкової про те, що вони можуть штрафувати у такий спосіб, наведений зокрема в Єдиній базі податкових знань (підрозділ 230.11).

 

Источник : Опубліковано в  газеті «Про приватних підприємців  та єдиний податок»  №4/2013

www.spd-info.com.ua

rss