Навигация по сайту

Популярные статьи

Главная Новости

Стаття 286-1 КК України

Опубликовано: 15.01.2019

видео Стаття 286-1 КК України

Приговор по ч.1 ст.286 УК РФ


Підготовче судове засідання у кримінальному провадженні (ч. 2 ст. 286 КК України)

Стаття 286-1 КК України 2018 р. - кримінальна відповідальність за нетверезе водіння: як уникнути.

© АвтоАдвокат 05.12.18 21:04:48

версія 2.0

Адвокат + Viber

Skype: avtoadvokat001

Стаття 286-1 КК України з точки зору адвоката.


dayz overpoch part#286 2250m

З моменту виникнення новини про про те, що Верховна Рада ухвалила законопроект №7279-д, питань по даній темі мені задають все більше: які нові штрафи і покарання за п'янку за кермом? Що зміниться для простих водіїв? Як уникнути покарання і чи можливо це тепер? Що робити, якщо оформили? Чи буде можлива апеляція?

Відразу дам відповіді на найнагальніші питання:

У силу закон поки ще не вступив Зворотної сили закон не має. Тому всі, хто попалися на нетверезому водінні до вступу закону в силу залучатимуться згідно КУпАП, а саме - статтею 130. Штраф не фіксований, як і позбавлення. Борос можна і потрібно! При правильній юридичної допомозі можливо звільнення від покарання, або максимальне зменшення відповідальності.

Обов'язково запишіть мої контакти заздалегідь! Потім шукати профільного адвоката для захисту може бути пізно!

Перш ніж докладно обговорити дану норму закону, дати коментар і відповісти на основні питання, пропоную ознайомитися з текстом самої статті. Отже:

Стаття 286-1 Кримінального Кодексу України. Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції

Частина 1. Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, -

карається штрафом від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000-34000 грн.), з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років.

Частина 2. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені повторно, -

карається штрафом в розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 51000 грн.) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк від двох до трьох років.".

Звичайно, в прямому сенсі слова, злочином п'янку за кермом називати не можна, тому що вводиться нове поняття: «кримінальний проступок». І оформлятися воно буде за кілька спрощеною схемою, ніж більшість злочинів. Про цей порядок докладніше читайте в моїх інших матеріалах.

Як не сумно це усвідомлювати, але законодавець все ж пішов по шляху, який можна охарактеризувати як «краще дати покарання невинному, ніж відпустити винного». Це, зрозуміло мій погляд, але дану молоду норму закону можна охарактеризувати ніяк інакше. Чому? Все очевидно. Як відомо, сп'яніння за кермом завжди каралося згідно статті 130 КУпАП. Нетвереза ??їзда ніколи не була злочином. Ні, я не захищаю п'яних водіїв. Якщо людина сіла за кермо будучи «в гаплик» п'яною, або навіть в міру нетверезою - це одне. Але от самі уявіть: від Вас ледве пахне вчорашнім пивком і, в принципі, Ви абсолютно тверезий. Але тут поліцейський, відчувши якийсь запах, пропонує пройти алкотестер. І треба ж, прилад показує 0,22 проміле. Це всього на 0,02 ділення вище встановленої норми. Клінічно це повністю твереза ??людина. Але, з точки зору ст. 286-1 він злочинець, кримінальник. Справедливо? Звичайно ж ні. І навряд чи поліцейський на місці оформлення увійде в положення і оцінить ситуацію адекватно. Перш за все тому, що з людяністю взагалі важкувато в органах правопорядку (витрати професії). Далі - це боязнь відповідальності. Адже, на жаль, менталітет вартових правопорядку явно говорить про те, що якщо когось відпустили і не оформили, то, швидше за все має місце хабар, а не проста логіка і розуміння ситуації.

Але давайте вдумаємося, чи дозволить таке посилення відповідальності вирішити проблему нетверезого водіння на корені. Чи буде це ефективно і наскільки взагалі реально перевести відповідальність за п'яне водіння з адміністративної площині в кримінальну?

Відразу зазначу - ні! Суворість покарання, що передбачає стаття 286-1 ККУ , не допоможе! У багатьох країнах встановлено і куди більш суворе покарання за сп'яніння за кермом. Але це не заважає рівно нікому їздити п'яними. Ось Ви знали, що в Японії за їзду «під шофе» загрожує в'язниця строком не менше ніж на три роки? Причому так само залучать і пасажира, який не стримав водієві їхати. У США за таке ж порушення загрожує штраф під тридцять тисяч доларов і довічне позбавлення права керувати всіма видами транспортних засобів. У ПАР - це двадцять чотири місяці в'язниці. У сусідній РФ до 2 років за гратами, але тільки при повторному порушенні.

І, між тим, кількість п'яних на дорогах ніяк не зменшується. Як казав класик - «розруха в головах, а не в ...» самі знаєте де.

Вельми страшним є і те, що тепер будь-хто, кого покарає стаття 286-1 КК буде вважатися судимою особою. Причому, незалежно наскільки він був п'яний. А судимість, як розумієте - це вже не жарти. Це відбиток на все життя. Так, її можна погасити, але вона так і залишиться висіти в базах поліції.

Тепер про практичну реалізацію, застосування статті на практиці. Перше, що кидається в очі - це відсутність механізму огляду на предмет сп'яніння в кримінальному кодексі. Якщо в КУпАП таке чітко регламентовано статтею 266, то в даному випадку ми маємо повну правову порожнечу. Адже, якщо як слід погортати КПК, можна знайти тільки щось схоже, але не зовсім те: «Огляд особи». Але це дуже широке поняття, яке застосовується до всіх сфер оформлення злочинів, або перевірки їх наявності.

Далі. Якщо раніше поліцейському було досить провести огляд алкотестером або у лікаря (так само, як і прийняти відмову від такого) і скласти протокол, то тепер оформлення діяння перетворюється в цілу послідовність рутинних дій. Адже підозрюваного треба затримати, звернутися до прокурора, щоб переглянути на стан сп'яніння. Тільки тоді можна внести все це в ЕРДР і розслідувати своєю чергою далі. Ви тільки уявіть весь цей обсяг роботи. Так людина вже протверезіє давним-давно!

Ще одна важлива особливість нової норми закону за ст. 286-1 - це відсутність покарання за відмову від проходження огляду. Все логічно. Ну як можна карати людину за те, що він користується правом, наданим йому статтею 63 Конституції України. А саме - не давати свідчення проти себе і своїх родичів. Тобто, якщо Ви думаєте що п'яні і не хочете, щоб це хтось знав, то відмовляєтеся від огляду на сп'яніння. Вас за це карають. Але як же так, адже основний закон прямо говорить - не хочете проти себе збирати докази - не треба.

Норма статті на даний момент є, як мінімум, недопрацьованою, сирої в плані її застосовності до реального життя. Будемо сподіватися, що до моменту вступу її з силу, законодавець, все ж, встигне передумати і скасувати її дію хоча б для частини першої, коли водій потрапляє вперше. Це досвід багатьох країн. Водій теж людина і має право на помилку, яка не стане плямою на його долю у вигляді позначки «судимий».

© 2009-2018 AvtoAdvokat.com.ua. Ссылка на материал при перепечатке, репосте и пр. обязательна!

rss