Навигация по сайту

Популярные статьи

Главная Новости

Вакцинація у сотні разів безпечніша, ніж захворювання, від якого вона захищає

Опубликовано: 22.10.2018

Всесвітній тиждень імунізації 24-30 квітня 2014 року проводиться під гаслом "Не відставайте від життя!".

Вакцинація у сотні разів безпечніша, ніж захворювання, від якого вона захищає, а лікування від інфекційних хвороб – у тисячі разів дорожче від щеплення. Тому кожна  людина має право на захист від хвороб.

Це закріплено  Законодавством України і відображено у календарі обов’язкових щеплень. До нього входять щеплення проти гепатиту В, туберкульозу, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, кору, краснухи, паротиту, гемофільної інфекції.

Коротко про керовані інфекції

Так, щеплення проти гепатиту В убезпечить не тільки від тяжкого захворювання, а й від його ускладнень – цирозу і раку печінки.  Така вакцинація проводиться дітям у першу добу життя, ревакцинація – через місяць і потім у півроку. Таким чином проблема буде знята назавжди – набувається пожиттєвий імунітет.

В Україні вкрай неблагополучна епідеміологічна ситуація по туберкульозу . Найнебезпечніше захворіти на туберкульоз у дитинстві. Щоб цього не сталося вакцинація проводиться новонародженим у пологових будинках на третю – п'яту добу після народження, в 7 років – ревакцинація. Вона захищає організм у ранньому дитячому віці, коли імунна система ще не сформована, від так званих генералізованих форм туберкульозу (із залученням у туберкульозний процес всього організму). Особливо небезпечний туберкульозний менінгіт – враження мозку.

Для виявлення туберкульозу дітям щорічно проводиться реакція Манту, яка є діагностичною пробою, а не щепленням.  Батьки повинні знати: чим раніше виявиться хвороба, т0им раніше розпочнеться лікування і швидшим та ефективнішим воно буде.

Материнський імунітет щодо інфекцій дітям не передається,тому первинний вакцинальний комплекс проти дифтерії, правця, кашлюку та поліомієліту проводиться немовлятам у 3, 4 і 5 місяців, перша ревакцинація – у 18 місяців, потім – у 6 років. У 14 років ревакцинують проти дифтерії, правця та поліомієліту, в 18 – проти дифтерії і правця. До дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту не формується пожиттєвий імунітет – щоб підтримувати опірність проти цих хвороб, потрібно вчасно проводити ревакцинацію.

Слід знати, що збудник дифтерії вражає одразу дихальну, нервову і серцево-судинну системи. Дуже небезпечна ця інфекція для дітей до 5 років (може загинути кожна п'ята дитина) та літніх людей, у яких з віком слабшає опірність організму.

Поліомієліт – вірусна інфекція, що вражає нервову систему і може призвести до млявих паралічів, а в тяжких випадках – до зупинки дихання і смерті.

Кашлюк дуже небезпечний у ранньому дитячому віці. Якщо немовля не вакциноване і хтось із батьків принесе інфекцію в дім, йому можуть загрожувати зупинка дихання з гіпоксією мозку, розрив плеври, крововилив у мозок. Тому аргумент про те, що, мовляв, наша мама щеплена, тому дитину пожаліємо, не є правильним: материнський імунітет з приводу кашлюку, дифтерії і правця дитині не передається.

Дуже небезпечним є правець (у народі – стовбняк). Показник смертності хворих на правець навіть у розвинутих країнах складає аж 25 відсотків.

Д ітей одного року щеплюють проти кору, краснухи і паротиту, ревакцинація – у 6 років. Попри багаторічну історію вакцинації, кір залишається великою проблемою: від нього у світі щороку помирає більше 10 мільйонів дітей.   Це така собі сумна візитівка кору, адже вірус для розмноження найчастіше обирає тканини нервової системи. А при правильній імунізації у 90–95 відсотках випадків імунітет виробляється на 25 років.

Краснуха вкрай небезпечна для  вагітних жінок, тому що вона неминуче призведе до вад плода, особливо якщо перенесена на ранніх термінах вагітності, – сліпоти, глухоти, вад серця, дефектів внутрішніх органів та кісток, розумової відсталості.

Паротит є однією з причин безпліддя як у чоловіків, так і в жінок. Може вражати підшлункову залозу, мозок, таким чином спричиняти цукровий діабет, вірусний енцефаліт.

Не так давно розпочалася вакцинація проти гемофільної інфекції (ХІБ-інфекція), що найнебезпечніша для дітей до 5 років, бо у такому віці імунітет на цю паличку не виробляється взагалі. Вона може призвести до пневмонії, отиту, ларингіту, менінгіту, сепсису. Для дорослих  ХІБ-інфекція не страшна.

У календарі щеплень, крім обов'язкових, є ще й рекомендовані щеплення. Скажімо, дітям, які часто хворіють, та тим, які з різних причин мають слабку імунну систему, бажано пройти щеплення проти пневмококової інфекції – воно захистить від отитів, синуситів, гайморитів, бронхітів, пневмоній.

Сучасна наука довела прямий зв'язок раку шийки матки жінок репродуктивного віку із папіломавірусною інфекцією. Тому вакцина проти неї, що в Україні з'явилася кілька років тому, також вважається протираковою. Щеплення роблять тільки дівчаткам (бажано до початку статевого життя), оскільки чоловіки є лише носіями вірусу.

Щеплення від грипу  потрібно  зробити всім, а насамперед  дітям від 6 місяців до 6 років, усім, хто часто хворіє, та  людям похилого віку.

На  жаль трапляються батьківські відмови від вакцинації.  Це при тому, що ніхто з нас не знає, коли доведеться наразитися на небезпеку інфікування.

Щоб вакцинація не призвела до ускладнень і була результативною, потрібнопідготувати дитину до вакцинації, врахувати всі протипоказання до щеплень, обмежити контакт із хворими дітьми. Бажано дотримуватися рекомендаційних інтервалів між щепленнями, щоб не знизити ефективність, при необхідності проконсультуватися в імунолога. Перед щепленням обов'язковий огляд лікаря з опитуванням батьків.

Якщо організм реагує на вакцинацію, нічого страшного – у дитини виробляється імунітет, а почервоніння на місці уколу пройде за кілька днів.

Щеплення – це гарантія безпеки та здоров’я дитини на багато років!

Тетяна ПОЛИЧ
обласний дитячий імунолог

Поділіться з друзями:   

Додати коментар

rss