Навигация по сайту

Популярные статьи

Як дізнатися стан і здоров'я жорсткого диска, як подивитися свідчення SMART (HDD, SSD) і оцінити скільки часу прослужить диск

  1. Оцінка стану жорсткого диска: скільки років він ще прослужить
  2. Спосіб №1 - за допомогою Hard Disk Sentinel
  3. Спосіб №2 - за допомогою HDDlife
  4. Як подивитися свідчення SMART
  5. Спосіб №1 - за допомогою СrystalDiskInfo
  6. Спосіб №2 - за допомогою Victoria

Доброго часу доби

Доброго часу доби!

Скільки б все можна було виправити, якби знати заздалегідь, що нас чекає ...

І якщо в житті передбачити деякі події практично нереально, то ось у випадку з жорстким диском - частина проблем все ж, передбачити і передбачити можна!

Для цього існують спеціальні утиліти, які можуть дізнатися і проаналізувати показання SMART * диска (показати їх вам, якщо необхідно), і на основі цих даних оцінити стан здоров'я вашого диска, попутно розрахувавши скільки років він ще зможе прослужити.

Інформація вкрай корисна, до того ж подібні утиліти можуть вести моніторинг вашого диска в режимі онлайн, і як тільки з'являться перші ознаки нестабільної роботи - тут же вас оповістити. Відповідно, ви вчасно встигнете зробити бекап і вжити заходів (хоча бекап потрібно робити завжди, навіть коли все добре ☺).

І так, розгляну в статті кілька способів (і кілька утиліт) аналізу стану HDD і SSD.

* Примітка:
SMART (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) - спеціальна технологія оцінки стану жорсткого диска системою інтегрованої апаратної самодіагностики / самоспостереження. Основне завдання - визначити ймовірність виходу пристрою з ладу, запобігши втрату даних.

Зміст статті

Оцінка стану жорсткого диска: скільки років він ще прослужить

Мабуть, це один з найпопулярніших питань, які задають всі користувачі, вперше зіткнулися з проблемами з жорстким диском (або задуматися про безпеку зберігання своїх даних). Всіх цікавить час, яка пропрацює диск до повної "зупинки". Спробуємо передбачити ...

Тому, в першій частині статті я вирішив показати пару утиліт, які можуть отримати всі свідчення з диска і проаналізувати їх самостійно, а вам дати лише готовий результат (у другій частині статті, наведу утиліти для перегляду показань SMART для самостійного аналізу).

Спосіб №1 - за допомогою Hard Disk Sentinel

Hard Disk Sentinel

сайт: https://www.hdsentinel.com/

Одна з кращих утиліт для моніторингу стану дисків комп'ютера (як жорстких дисків (HDD), так і "новомодних" SSD). Що найбільше підкуповує в програмі - вона все дані, отримані про стан диска самостійно проаналізує і покаже Вам вже готовий результат (дуже зручно для початківців користувачів).

Щоб не бути голослівним, покажу відразу ж головне вікно програми, яке з'являється після першого запуску (аналіз диска буде зроблений відразу автоматично). Здоров'я і продуктивність диска оцінюються як 100% (в ідеалі, так і повинно бути), час, який диск ще пропрацює в нормальному режимі оцінюється програмою приблизно в 1000 днів (~ 3 років).

Що з диском за версією Hard Disk Sentinel

Крім цього, програма дозволяє стежити за температурою: як за поточною, так і за середньої і максимальної протягом дня, тижня, місяця. У разі виходу температури за межі "нормальності" - програма попередить Вас про це (що теж дуже зручно).

У разі виходу температури за межі нормальності - програма попередить Вас про це (що теж дуже зручно)

Також Hard Disk Sentinel дозволяє переглянути показання SMART (правда, щоб оцінити їх, потрібно непогано розбиратися в дисках), отримати повну інформацію про жорсткому диску (модель, серійної номер, виробник та ін.), Подивитися, чим жорсткий диск завантажений (тобто . отримати відомості про продуктивність).

У загальному і цілому, на мій скромний погляд, Hard Disk Sentinel - це одна з кращих утиліт за контролем стану дисків в системі. Варто додати, що є кілька версій програм: професійна і стандартна (для професійної версії з розширеним функціоналом - є портативна версія програми, яка не потребує встановлення (наприклад, її можна навіть запускати з флешки)).

Hard Disk Sentinel працює у всіх популярних Windows (7, 8, 10 - 32 | 64 bits), підтримує російську мову в повному обсязі.

Спосіб №2 - за допомогою HDDlife

HDDlife

сайт: https://hddlife.ru/

Ця програма аналогічна першій, також наочно показує поточний стан диска: його здоров'я і продуктивність (в процентному вираженні), його температуру, кількість відпрацьованого часу (в місяцях). У верхній частині вікна, на основі всіх цих даних, HDDlife показує підсумкове резюме на вашу диску, наприклад, в моєму випадку "ALL RIGHT" (що означає, що з диском все в порядку).

До речі, програма може працювати в режимі онлайн, стежачи за станом вашого диска, і в разі, якщо щось піде не так (при появі перших ознак проблем) - відразу ж сповістити вас про це.

Стан HDD диска

Як приклад нижче на скріншоті показаний SSD-диск отримав попередження: його стан ще в допустимих межах, але надійність і продуктивність нижче середнього значення. В цьому випадку довіряти диску будь-які важливі дані не варто, і по можливості, потрібно готуватися до його заміни.

З диском SSD не все гаразд ...

До речі, в головному вікні програми, поряд з кількістю відпрацьованого часу диска, є посилання "Настоянка диска" (дозволяє змінити деякі потрібні параметри). Відкривши її, можна управляти балансом між шумом / продуктивністю) дуже корисно з дисками, які сильно шумлять), і налаштувати параметри енергоспоживання (актуально для ноутбуків, у яких швидко сідає батарея).

Відкривши її, можна управляти балансом між шумом / продуктивністю) дуже корисно з дисками, які сильно шумлять), і налаштувати параметри енергоспоживання (актуально для ноутбуків, у яких швидко сідає батарея)

Доповнення: HDDlife працює як на ПК, так і на ноутбуках. Підтримує HDD і SSD диски. Є в наявність портативні версії програми, що не потребують встановлення. Можна налаштувати так, щоб програма запускалася разом з вашої Windows. HDDlife працює в Windows: XP, 7, 8, 10 (32 | 64 bits).

Як подивитися свідчення SMART

Якщо попередні утиліти самостійно оцінювали стан диска, на основі даних SMART, то нижченаведені утиліти нададуть вам більше свободи і даних для самостійного аналізу. У звітах можна буде знайти досить великий набір параметрів, на основі яких - можна буде приблизно оцінити стан диска і зробити прогноз по його подальшій роботі.

Спосіб №1 - за допомогою СrystalDiskInfo

СrystalDiskInfo

Офіційний сайт: http://crystalmark.info/download/index-e.html

Відмінна безкоштовна утиліта для перегляду стану і показань SMART жорсткого диска (підтримуються в тому числі і SSD-диски). Чим підкуповує утиліта - вона надає вам повну інформацію про температуру, технічного стану диска, його характеристиках тощо., Причому, частина даних йдуть з позначками (тобто утиліта актуальна, як для досвідчених користувачів, які самі знають "що-є- що ", так і для початківців, яким потрібна підказка).

Наприклад, якщо з температурою щось не так - то ви побачите на ній червоний індикатор, тобто СrystalDiskInfo сам вам про це повідомить.

Головне вікно програми CrystalDiskInfo

Головне вікно програми умовно можна розбити на 4 зони (див. Скріншот вище):

  1. "1" - тут вказані всі ваші фізичні диски, встановлені в комп'ютері (ноутбуці). Поруч з кожним показана його температура, техстан, і кількість розділів на ньому (наприклад, "C: D: E: F:");
  2. "2" - тут показана поточна температура диска і його техстан (програма робить аналіз на основі всіх отриманих даних з диска);
  3. "3" - дані про диск: серійний номер, виробник, інтерфейс, швидкість обертання і ін .;
  4. "4" - свідчення SMART. До речі, чим підкуповує програма - вам не обов'язково знати, що означає той чи інший параметр - якщо щось не так з будь-яким пунктом, програма його позначить жовтим або червоним кольором і сповістить вас про це.

Як приклад до вищесказаного, приведу скріншот, на якому відображені два диска: зліва - з яким все нормально, справа - у якого є проблеми з перепризначення секторами (техстан - тривога!).

Як довідки (про перепризначених секторах):

коли жорсткий диск виявляє, наприклад, помилку записи, він переносить дані в спеціально відведену резервну область (а сектор цей буде вважатися «перепризначеним»). Тому на сучасних жорстких дисках можна побачити bad-блоки - вони заховані в перепризначених секторах. Цей процес називають remapping, а перепризначений сектор - remap.

Чим більше значення перепризначених секторів - тим гірше стан поверхні дисків. Поле "raw value" містить загальну кількість перепризначених секторів.

До речі, для багатьох виробників дисків, навіть один перепризначений сектор - це вже гарантійний випадок!

Рекомендую зберегти всі важливі дані з такого диска і, по можливості, замінити його на інший (якщо є гарантія - замініть по ній).

Щоб утиліта CrystalDiskInfo стежила в режимі онлайн за станом вашого жорсткого диска - в меню "Сервіс" поставте дві галочки: "Запуск агента" і "Автозапуск" (див. Скрін нижче).

Скрін нижче)

Потім ви побачите значок програми з температурою поруч з годинником в треї. В общем-то, за стан диска тепер можна бути більш спокійним ☺ ...

В общем-то, за стан диска тепер можна бути більш спокійним ☺

Спосіб №2 - за допомогою Victoria

Victoria - одна з найзнаменитіших програм для роботи з жорсткими дисками. Основне призначення програми оцінити технічний стан накопичувача, і замінити пошкоджені сектора на резервні робочі.

Утиліта безкоштовна і дозволяє працювати як з-під Windows, так і з-під DOS (що в багатьох випадках показує набагато більш точні дані про стан диска).

З мінусів: працювати з Вікторією досить складно, принаймні, навмання натискати в ній кнопки я вкрай не рекомендую (можна легко знищити всі дані на диску). У мене на блозі є одна досить велика стаття, де докладно розібрано, як перевірити диск за допомогою Вікторії (в тому числі, дізнатися показання SMART - приклад на скріншоті нижче (на якому Вікторія вказала на можливу проблему з температурою)).

Інструкція по роботі з Вікторією: https://ocomp.info/proverit-hdd-na-oshibki-bed-bloki.html#-_Windows

html#-_Windows

Вкладка SMART || утиліта Вікторія

На сім закруглююся, всім удачі!

Додатки по темі вітаються ☺

Інші записи: