Навигация по сайту

Популярные статьи

Як оптимально обчислити ПДВ до сплати. законні способи

  1. На чому грунтуються схеми обчислення ПДВ
  2. Фактори, що впливають на розмір ПДВ
  3. Звільнення від обов'язку оподаткування ПДВ
  4. Договір поставки vs агентський договір
  5. перекваліфікація авансу
  6. грошова позика
  7. Угода про завдаток
  8. Аванс за векселем
  9. Коригувальна декларація з ПДВ
  10. Чого не можна робити при розрахунку суми ПДВ

зміст сторінки зміст сторінки   За статистикою податкових органів, ПДВ посідає друге місце за величиною надходжень

За статистикою податкових органів, ПДВ посідає друге місце за величиною надходжень. Будь-яке підприємство (або ІП), що використовує загальну систему оподаткування, зобов'язана перерахувати в федеральну скарбницю встановлений відсоток від величини, доданої до вихідної ціни товару продавцем.

Іншими словами, при реалізації товарів (продукції або послуг) продавець повинен сплатити державі різницю між ПДВ, отриманим від покупців, і входять від постачальників податком.

На чому грунтуються схеми обчислення ПДВ

ПДВ, за встановленими в податковому законодавстві нормам, обчислюється з виручки, отриманої від відвантаження номенклатури, що обкладається податком. Крім цього, обкладенню ПДВ підлягають грошові суми, що надійшли на рахунки компанії в якості попередньої оплати (авансу). Допускається зменшення суми до сплати на величину «вхідного» податку, зазначеного в рахунках-фактурах постачальників.

Розмір ПДВ, який доведеться сплатити до державного бюджету, може змінитися внаслідок застосування платниками податків таких методів, як:

  • заниження величини реалізації;
  • завищення розміру відрахувань.

Обидва способи, якщо їх застосовувати неграмотно, загрожують не тільки донарахуваннями ПДВ, пені та штрафів, а й можливими більш серйозними санкціями. Проте, при правильному підході, платник податків вирахує правильну суму податку, діючи при цьому в рамках податкового законодавства.

Фактори, що впливають на розмір ПДВ

Існує кілька абсолютно законних шляхів, за допомогою яких платник ПДВ, який працює на ОСНО , Що не завищить суму ПДВ до сплати:

  • заяву про звільнення від обкладення ПДВ;
  • заміна угоди купівлі-продажу агентським договором;
  • отримання авансу у вигляді завдатку або векселя;
  • оформлення товарного / грошової позики з покупцем.

Звільнення від обов'язку оподаткування ПДВ

Податкове право дає можливість господарюючому суб'єкту в заявному порядку звільнитися від даного виду податку. Для цього необхідно дотримуватися кілька обов'язкових умов:

  • звільненню підлягають тільки операції, що здійснюються на російському ринку;
  • товари не повинні потрапляти під категорію підакцизних;
  • розмір оподатковуваної виручки протягом кварталу (трьох послідовних місяців) не досягає величини в два мільйони рублів. При цьому сума доходу вважається без урахування ПДВ.

Якщо платник податків відповідає зазначеним параметрам, то він може подати клопотання в ФНС на звільнення від ПДВ, яке буде діяти протягом календарного року.

В рамках ст.145 НК РФ компанія або ІП, який отримав законне звільнення, не повинні будуть нараховувати і сплачувати ПДВ, вести відповідні регістри (книгу продажів і книгу покупок), подавати податкові декларації в контролюючу інстанцію. Разом з тим, господарюючий суб'єкт втратить право на податкові відрахування по ПДВ, а суму «вхідного» податку повинен включати в ціну одиниці товару / послуги.

Важливо: якщо платник податків, звільнений від ПДВ, буде продовжувати оформляти рахунки-фактури з виділеним податком, він зобов'язаний перерахувати ці суми в державну скарбницю і представити в ФНС декларацію з ПДВ.

Переваги використання такого варіанту очевидні, особливо для представників малого бізнесу. Однак, якщо серед контрагентів-покупців багато організацій / ІП, що працюють з ПДВ, є можливість втратити ділових партнерів - їм буде економічно невигідно працювати з «освобожденці».

Крім цього, пільговику необхідно відстежувати і регулювати надходження виручки, бо, як тільки вона «перевалить» за 2 мільйони рублів за 90 днів (3 місяці) поспіль, право на звільнення автоматично знімається.

Договір поставки vs агентський договір

Поширеним варіантом обчислення мінімального ПДВ можна вважати підміну стандартного договору поставки товару на агентський договір. Як тільки продавець стає агентом, податкова база буде обчислюватися ні з суми реалізації, а з величини винагороди, зазначеного в договорі.

Запам'ятайте: щоб податкові інспектори не змогли перекваліфікувати агентську угоду до договору поставки і, відповідно, накласти суттєві штрафні санкції, слід особливу увагу приділити грамотному оформленню документів, які додаються до агентського договору.

Найбільш актуальна така схема, якщо партнер (постачальник) працює за ССО або іншою методикою оподаткування, що не передбачає виділення ПДВ в рахунках-фактурах. Використовуючи агентський договір, постачальник, іменований принципалом, доручає покупцеві (агенту) здійснити придбання і подальшу реалізацію певної

партії товару. За цю послугу принципал зобов'язаний буде виплатити агенту премію, яка і стане об'єктом оподаткування з ПДВ.

Щоб уникнути податкових ускладнень, необхідно убезпечити себе наступними документами:

  • доручення агенту від принципала з точним зазначенням завдання на покупку / реалізацію товару або надання послуги;
  • звіт агента з додатком паперів, що підтверджують якісне виконання і зроблених витрат;
  • накладні на придбання дорученого товару і його відвантаження;
  • документи на оплату;
  • інші документи, що мають посилання на конкретний агентський договір.

Майте на увазі: якщо фактичні витрати агента, відшкодовані принципалом, перевищили суму винагороди, то вони повинні включатися до бази оподаткування ПДВ.

перекваліфікація авансу

Аванси, що надійшли від покупця, обов'язково повинні обкладатися ПДВ. Як тільки сума попередньої оплати буде «перекрита» відвантаженням товару, величина податку буде скоригована. Якщо оформити з покупцем відповідні угоди, цей платіж до бюджету виявиться не потрібним.

грошова позика

Схема підміни авансу грошовою позикою виглядає наступним чином:

  • оформляється угода про надання позики на суму, яка порівнянна з вартістю майбутньої поставки;
  • гроші надходять постачальнику і не підлягають оподаткуванню ПДВ;
  • здійснюється відвантаження товару або надання послуги за договором поставки / надання послуги;
  • затверджується акт взаємозаліку, в якому сторони обумовлюють погашення наданої позики за рахунок поставленого товару / послуги.

Важливо знати: при заміні авансу наданням грошової позики необхідно дотримуватися певні розбіжності в сумі договору, терміни перерахування позики і відвантаженням товару. Якщо всі операції будуть проведені протягом 1-2 днів, велика ймовірність виникнення претензій з боку ФНС.

У договорі позики не повинні фігурувати терміни, що дають право податківцям донарахувати ПДВ і чималі штрафні санкції. Крім цього, важливо обумовити в договорі мета, на яку постачальник отримує позику у покупця.

Угода про завдаток

Такий вид модифікації передоплати актуальний для виробничих або будівельних компаній, які можуть отримувати аванси від потенційного покупця на закупівлю матеріалів або сировини. Якщо в якості додатку до основного договору буде фігурувати угоду про завдаток, то мова про нарахування ПДВ з цієї суми не йде.

При цьому важливо дотримати правилами формулювання в платіжному дорученні - там необхідно вказати і номер / дату основного контракту, і реквізити додаткової угоди про завдаток.

Аванс за векселем

Такий метод впливу на суму ПДВ застосовується не дуже часто, але, тим не менш, він абсолютно легальний і практично позбавлений підводних каменів. Методика застосування вексельного авансу така:

  • постачальник випускає власний вексель і за актом передає його потенційному покупцеві;
  • в оплату векселя покупець повинен перерахувати вказану суму на рахунок векселедавця, при цьому таке грошове надходження не буде сприйматися податківцями, як аванс;
  • після того, як здійсниться відвантаження товару, сторони повинні задокументувати залік взаємних вимог відповідним актом.

Треба знати: «вексельна» схема застосовується у випадках, коли заздалегідь відома конкретна сума поставки, а в акті передачі векселя необхідно вказати всі його реквізити (номер, дата, сума).

Коригувальна декларація з ПДВ

Часто складаються ситуації, коли в кінці кварталу на рахунок платника ПДВ надходять суттєві суми передоплати, з яких слід сплатити податок. Вилучати чималі гроші з обороту і чекати три місяці, коли сплачений ПДВ можна буде заявити, як відрахування - економічно невигідно.

Якщо за отриманим авансом очікується відвантаження найближчим часом, то цілком можливо не включати в декларацію величину передоплати, а обчислити податок без її обліку. Як тільки в новому кварталі пройде відвантаження / реалізація товару, бухгалтерії слід скласти коригуючу декларацію і відправити її разом зі звітом за наступний квартал.

До відправки обох декларацій (уточненої і актуальною) потрібно розрахувати суму пені за несвоєчасно сплачений податок і перерахувати його до бюджету. Оскільки розмір пені буде невеликий, платнику податків таким чином вдасться заощадити значну грошову суму.

Чого не можна робити при розрахунку суми ПДВ

Розглядаючи ту чи іншу методику впливу на розмір податків, необхідно ретельно дотримуватися регламенту складання виправдувальних документів. Треба пам'ятати, що

фіскальні органи досконально знають всі схеми ухилення від податків, тому тільки коректні юридичні та бухгалтерські папери зможуть убезпечити платника податків від претензій ФНС.

Категорично не рекомендується використовувати напівлегальні фірми-одноденки для отримання вирахування з ПДВ або занижувати розмір отриманої виручки. Такі дії легко виявляються, а покарання за ухилення від ПДВ може набагато перевищити розмір економії.