Навигация по сайту

Популярные статьи

Як отримати держпідтримку на старт бізнесу. Частина 1

  1. Фінансова підтримка
  2. Нефінансова підтримка (безкоштовне навчання і консультація)

Отже, ви відкриваєте або вже відкрили бізнес

Отже, ви відкриваєте або вже відкрили бізнес. Інструментів і програм держпідтримки так багато, що легко в них заплутатися. «Степ» вирішила вивчити, яку допомогу може отримати підприємець від держави. Цього разу поговоримо про фонд «Даму».

Почнемо з програми «Дорожня карта бізнесу-2020» , Яка покликана допомогти підприємцям.

Підприємці в цій програмі розділені на три категорії:

- молодий підприємець (до 29 років), що працює менше 3 років;

- починаючий підприємець (вік не має значення), що працює менше 3 років;

- діючий підприємець.

Ми будемо писати про двох перших категоріях - початківців підприємців. За «Дорожній карті бізнесу» підприємець може отримати від держави два види допомоги - фінансову і нефінансову.

Фінансова підтримка

1. Субсидування банківського кредиту до 20 млн тенге

Як працює: Підприємець отримує кредит в банку під 19%, частина з них виплачує «Даму». Розмір субсидії - 7% для міських підприємців (підприємець платить 12%) і 10% для підприємців з регіонів, малих і мономіст (підприємець платить 9%).

2. Банківська гарантія від «Даму»

Як працює: Якщо банк вимагає заставу, наприклад, у вигляді нерухомості, але у підприємця його немає, він може подати на отримання гарантії від «Даму». Якщо «Даму» схвалить, підприємець надає частину застави - 15% від суми кредиту, а відсутні 85% «Даму» бере на себе. Наприклад, якщо підприємець хоче отримати кредит на 20 млн тенге, він вносить заставу в 3 млн тенге, на інші 17 млн ​​тенге «Даму» дає гарантію.

3. Безоплатні гранти до 3 млн тенге

Як працюють: Гроші на гранти для підприємців-початківців виділяються з республіканського бюджету один раз рік. Акімат проводить конкурс і визначає переможців. «Даму» консультує і допомагає написати бізнес-план для участі в конкурсі.

Важливо: Акімат Алмати вже оголосив прийом заявок для участі в конкурсі. Потрібно встигнути подати заявку до 18 березня 2017.

Як проходить конкурс?

Учасники подають заявки на участь в конкурсі. Далі підприємця запрошують на захист проекту з двох етапів. Перший етап - презентація проекту перед конкурсною комісією. Другий етап - розгляд Регіональної координаційної ради при акімату. Рада приймає остаточне рішення. Якщо підприємець виграє грант, «Даму» становить з ним тристоронній договір гранту.

умови:

1. Бізнес-проект повинен ставитися до пріоритетним секторам економіки. Але це не відноситься до підприємців з регіонів, вони можуть відкрити будь-який бізнес.

2. Проект повинен мати інноваційну складову. Це обов'язковий критерій для всіх учасників. Ступінь інноваційності проекту визначається конкурсною комісією.

3. Підприємець повинен пройти безкоштовні дводенні курси для підприємців-початківців у проекті «Бізнес-радник» .

Що таке інноваційна складова?

Заріна Карменова, головний менеджер регіональної філії ФРП «даму»:

«Підприємці які беруть участь в конкурсі на отримання гранту в 3 млн тенге, зрозуміло, не можуть купити технологічну і дорогу інновацію. Під інновацією тут більше мається на увазі новизна і те, що відрізняє конкретний бізнес-проект від тисячі інших.

Приклад 1. Припустимо, проста аптека. Інноваційної буде вважатися, наприклад, аптека соціальної спрямованості або аптека, в якій виробляються нові медикаменти. Але якщо в місті таке вже існує, проект не буде вважатися інноваційним.

Приклад 2. У 2013 році бренд «Тентек» був серед переможців цього конкурсу. Компанія займається пошиттям ортопедичної дитячого взуття. Уся сировина виготовляється в Казахстані. Вироби тільки з натуральної шкіри. Дизайн роблять казахстанські дизайнери. Вони купили турецька клеймільний апарат, щоб на всій продукції був штамп «Зроблено в Казахстані». Комісія підтримала цей проект на ура.

Приклад 3. Цей же грант можна виграти на покупку франшизи. Хороший приклад - франшиза бренду, який готує бельгійські вафлі. Зараз вони є майже у всіх торгових центрах Алмати. Інноваційна складова проекту була в технології приготування вафель.

Приклад 4. Ще один проект, який виграв цей грант - компанія з виробництва робочих рукавиць. Вони перші в Казахстані почали в'язати ці білі рукавички. Спочатку купили обладнання, придбали сировину, а після отримали субсидію на кредит в 20 млн тенге ».

Важливо: Необов'язково подавати заявку на все 3 млн тенге. Можна подати і на 500 тис тенге. Відповідно, це збільшує шанси виграшу. Зазвичай так роблять IT-компанії для покупки програмного забезпечення.

Нефінансова підтримка (безкоштовне навчання і консультація)

1. Базовий курс. Відкриття нового бізнесу.

Тривалість: 3 дні

Чому навчають: Ази підприємництва. Як зареєструвати бізнес, як платити податки, як порахувати баланс, як наймати співробітників і т. Д.

Хто може взяти участь: Будь-який діючий або потенційний підприємець. Кількість учасників не обмежена.

Час: Оголошення про початок прийому заявок на найближчий курс з'явиться в кінці лютого 2017 на сайті «Даму».

Як проходить курс: До аждие три місяці «Даму» збирає заявки, по яким формує групи учнів. Потім шукає постачальника послуг - хорошого тренера, бізнес-коуча. Після повідомляє учасникам про час проведення курсу. Зазвичай курс проходить у філії «Даму» в кожному місті.

Зазвичай курс проходить у філії «Даму» в кожному місті

2. Стартап-академія. Бізнес-акселерація.

Тривалість: 24 академічних годин

Чому навчають: Спеціальна нова програма «Даму» за акселерації (прискорене просування) запуску і розвитку стартапів.

Хто може взяти участь: будь-який діючий або потенційний підприємець. Кількість учасників не обмежена.

Час: Буде проводитися кожні три місяці. Оголошення про початок прийому заявок на найближчий курс з'явиться на наступному тижні (20-26 лютого 2017) на сайті «Даму».

Як проходить: Проект запускається в перший раз в цьому році. «Даму» збирає заявки, по яким формує групи учнів. Потім визначає основні ніші підприємництва і шукає бізнес-тренерів, успішних бізнесменів з досвідом, які будуть менторами. Після закінчення курсу «Даму» відбирає 20 кращих підприємців для участі в спеціальному конкурсі. Переможець цього конкурсу буде представлений і рекомендований від «Даму» інвесторам, бізнес-ангелам і ментором. Якщо останнім сподобається проект, підприємець може отримати інвестиції. Також «Даму» залучає банки, щоб кращі проекти могли отримати фінансування у вигляді кредиту з субсидіями.

Заріна Карменова: «Вища освіта в усьому світі рухається в сторону підприємництва. Ми плануємо відкрити стартап-академії від «Даму» у всіх великих ВНЗ Казахстану. Коли молода людина приходить на перший курс, найважливіше - це дисципліна. Особливо якщо це майбутній підприємець. Поки він вчиться чотири роки, ми хочемо, щоб студент вже почав писати бізнес-план свого проекту, презентував і захищав його, вивчав ринок, нарощував досвід в стажуваннях. Основна наша мета - це, щоб до випуску з університету студент уже став підприємцем.

У нас вже є коворкінг-центр в Євразійському технологічному університеті в Алмати. Підприємці можуть вчитися і працювати там в будь-який час безкоштовно. Навчання в стартап-академії буде проходити там. Ми хочемо розмістити в центрі наших консультантів, які будуть розповідати про всі програми для бізнесу.

3. Центр обслуговування підприємців (ЦОП)

Як працює: В ЦОПе є консультанти двох типів: фінансові консультанти від фонду «Даму» і нефінансові - від Національної палати підприємців «Атамекен». Всі послуги безкоштовні.

Заріна Карменова: Підприємець часто не може дозволити собі витрати на послуги бухгалтера, юриста, маркетолога і т. Д. У цьому випадку він може звернутися в Цопи за безкоштовною консультацією від професіоналів. Цопи є у всіх містах .

Які консультанти є в ЦОПе:

- бухгалтер і податківець;

- фахівець з митних процедур;

- юрист;

- маркетолог;

- IT-фахівець;

- фахівець з державних закупівель;

- фахівець з державно-приватного партнерства;

Важливо: Нещодавно «Даму» запровадив нову функцію для своїх консультантів в ЦОПе - тепер вони будуть супроводжувати підприємця від початку до кінця отримання кредиту в банку.

Як це працює: Припустимо, підприємець прийшов в ЦОП, йому потрібно отримати банківський кредит і гарантію від «Даму». Фінансовий агент збирає інформацію про заставу, основні засоби, обладнанні, етапах реалізації проекту і т. Д. Підприємець повинен надати всю необхідну інформацію. Виходячи з цього Фінагент робить фінансовий аналіз, допомагає закінчити бізнес-план, направляє на навчання і додаткову консультацію. Якщо підприємець вже готовий звернутися в банк, Фінагент підбирає йому відповідну програму, і йде разом з ним в банк.

Заріна Карменова: «Ми вирішили, так буде краще, тому що державних програм дуже багато, і підприємцю може бути складно знати всі нюанси і отримати максимальну користь. Буває, що навіть банківські службовці до кінця не розуміють, як працювати з державними програмами. Тому всім буде легше, якщо наші фінансові агенти будуть «вести» проект з підприємцем. Таким чином, ми будемо мостом між банками і підприємцями. Це особливо зручно для підприємців-початківців ».

Ілюстрація: Гликерия Зябліцкая, Giphy

Що таке інноваційна складова?