Навигация по сайту

Популярные статьи

Як писати ключові слова | SEO

  1. Що таке «ключові слова» Людина формулює своє питання Яндексу або Google. Він називається пошуковий...
  2. за однозначності
  3. за регіональності
  4. Де шукати ключові слова
  5. Як правильно підібрати ключові слова
  6. Як вставити ключові слова на веб-сторінку
  7. Де повинні бути ключові слова
  8. Як скласти текст за ключовими словами
  9. Оптимальна кількість ключових слів на сторінці

Що таке «ключові слова»

Людина формулює своє питання Яндексу або Google. Він називається пошуковий запит.
Людина формулює своє питання Яндексу або Google
Пошукова система зі списку відомих їй веб-сторінок [ тобто проіндексованих ] Вибирає ті, які можуть дати відповідь користувачеві. Інакше кажучи,

  1. ті, на яких вживаються слова із запитання,
  2. ті, на які ведуть посилання з анкором , Що містить слова з питання.

Слова з передбачуваного питання, які є на сторінці нашого сайту або в посиланнях, що ведуть на сторінку нашого сайту, ми назвемо «ключовими». Саме завдяки їм ми повідомляємо пошуковій системі по якому запиту потрібно показувати нашу сторінку, на які питання дає відповідь наша стаття.

Список ключових фраз всіх сторінок нашого сайту називається «сематіческімі ядро».

Вводять їх реально існуючі користувачі

  1. Реальні.
  2. Вигадані. Кількість показів по ним штучно завищено через те, що запит вводять тільки оптимізатори або сервіси збору SEO-статистики. Для пошукових систем вони не є таємницею, ті легко можуть їх вибрати із загального потоку.

типи запитів

  1. Навігаційні (вони ж вітальні), коли користувачі шукають конкретний сайт: «в контакті», «танки гра», «підбір ключових слів в Яндексі». Просуватися по ним не слід, люди не дійдуть до нашого сайту, він їх не цікавить.
  2. Інформаційні: « як розрахувати відсоток за вкладом »,« скільки секунд в хвилині »,« Створення сайту своїми руками ».
  3. Транзакційні, коли людина хоче зробити якусь дію (купити, подзвонити, замовити, скачати файл): «скачати windows», «викликати таксі», «доставка квітів», «оптимізація сайту ціна». Найдорожчі.

за однозначності

  1. Однозначні. Наприклад, «розкрутка сайту недорого». Без варіантів, потрібна сторінка компанії, яка виконує дану послугу.
  2. Неоднозначні. Наприклад, «просування сайту». Незрозуміло, чи то людина шукає виконавця, то чи сам хоче навчитися просувати свій ресурс. Або, запит «вантажоперевезення». Чи потрібен він веб-проекту невеликої компанії, яка займається перевезеннями в межах області? Задає цей запит хтось, хто не тільки хоче перевести вантаж з одного міста в інший на фурах, поїзді чи літаком? Чи варто обмежитися містом: «вантажоперевезення Самара»?

За кількістю показів

  1. Низькочастотні - рідко задаються,
  2. середньочастотні,
  3. Високочастотні - складаються з 1-3 слів з великим числом показів в місяць і з високою конкуренцією. Не можна просувати тільки високочастотний запит. Потрібно спочатку піднятися по зв'язаних низькочастотних і середньочастотних запитах.

за регіональності

  1. Геозалежні - результати видачі залежать від того, з якого регіону людина. Приклад: «купити велосипед», «кінотеатр», «погода», «реклама в інтернеті».

    Яндекс. Тут дана офіційна інструкція як привласнити регіон сайту . Для того, щоб дізнатися які ресурси на яких позиціях перебувають в видачі іншого регіону, потрібно поміняти в налаштуваннях своє місцезнаходження або в URL значення параметра "lr =" ( список можливих значень ).

    Google. Щоб дати зрозуміти з якого регіону сайт, потрібно в мета-тегах і в тексті сторінки вказати необхідний місто, а також прописати всі дані в адреси організацій . Під рядком пошуку є пункт "Інструменти пошуку". Якщо поміняти місто, то по геозалежних запитам зміняться результати видачі. Google

  2. Геонезавісімие: «квартири в Москві», «як зібрати кубик-рубик», «поняття ключове слово».

Де шукати ключові слова

  1. Сервіси статистики сайту покажуть по яких запитах вже переходять на сайт.
  2. Аналіз статистики пошуку по сайту ( Яндекс / Google ) Надасть дані для роздумів, в тому числі невелику кількість ключів.
  3. Статистика ключових слів Яндекса (Wordstat).
  4. Google AdWords дозволяє знайти нові ключові слова, дізнатися ціну розміщення рекламних оголошень по ним. Підбирає запити для введеного URL-адреси, в тому числі конкурентного, розбиває і сортує їх на групи Якщо ввести фразу в квадратних дужках, то можна побачити число показів по точній фразі. Ключевики Середнє число запитів в місяць Рекомендована ставка [вантажники москва] 880 131,35 руб. [Москва вантажники] 10 125,98 руб.
  5. Більше половини пошукових запитів, які користувачі задають Яндексу протягом місяця, унікальні [ офіційні дані ]. Вони не включені до переліку Wordstat. Спарс їх список можна з пошукових підказок за допомогою програм Олександра Люстік (як платних, так і безкоштовних) . У пошукових підказках враховується точний порядок слів ( «казки онлайн», «онлайн казки»).
  6. Аналізуючи величезні масиви тексту, пошуковики вміють виділяти тісно пов'язані терміни. Тобто, вони бачать, що слова "нявкати" і "кішка" вживаються в понад 100 000 документів, в яких описано годування домашнього улюбленця. Значить, якщо включити їх в контент , То дані сторінки вважатимуть більш релевантними . Додаткові варіанти можна підглянути знизу видачі
  7. "Видимість сайту" MegaIndex дозволяє дізнатися частина ключових конкурентів.

Як правильно підібрати ключові слова

Отже, тепер у нас є певний набір ключів. Його треба впорядкувати за групам і відсіяти зайві:

  1. не наш район,
  2. навігаційні,
  3. вигадані і неоднозначні. Попередньо їх потрібно протестувати, наприклад, запустити рекламну компанію з їх списком в Ю Я, подивитися конверсію.
Конверсія

- відношення числа відвідувачів,

  • купили товар,
  • скористалися послугою,
  • тих, хто зателефонував,
  • тих, хто підписався на оновлення сайту,
  • перейшли по рекламному оголошенню,

до загальної кількості відвідувачів сайту Для того, щоб підрахувати конверсію ключового слова, потрібно скласти пропорцію : 500 відвідувачів, що прийшли по фразі такий-то - 100% 20 з них тих, хто зателефонував - х% x = 20 * 100/500 = 4% (конверсія 4%)

  1. призводять нецільової трафік.
Цільові відвідувачі

- це відвідувачі, зацікавлені в інформації, послуги і товар, розташованому на сайті. Для цієї сторінки вони приходять за запитами виду: «як дізнатися ключові слова».
Нецільові відвідувачі. Для цієї сторінки вони приходять за запитами виду: «як написати слово увійшов», «як пишеться слово ключовий».

Як вставити ключові слова на веб-сторінку

Види входження ключових слів

Якщо входження слів в пасаж занадто одноманітне, багато однокореневих слів, не характерних для даного блогу, то це може бути розцінено пошуковою системою як спам. Вихід зі становища: використання синонімів.

Спам

- це

  • масова розсилка реклами,
  • неприродно складений текст, метою якого є вплив на результати пошукової видачі,
  • покупні або штучно поставлені посилання,
  • поширення вірусів.

Пасаж

- це частина тексту, на який розбивається контент на сторінці. Його можна порівняти з пропозицією: межа пасажу визначається точкою, знаком оклику або знаком питання, якщо після них стоїть пробіл. Але, в той же час, враховуються HTML-теги, такі як p, h1-h6, div, li, hr, br, th, td.
приклад:
Пропозиція написано з перенесенням
на інший рядок - це два пасажу.

Входження ключових слів можна розділити на:

  1. Точне входження. Ключова фраза в незмінному вигляді, наприклад, «цукерки" Ведмедик "».
  2. Пряме входження. Ключова фраза містить знаки пунктуації, наприклад, «Хочете купити цукерки? "Мишко" подарує вам і вашим дітям радість передчуття Нового року ».
  3. Розбавлене входження. Ключова фраза розбавлена ​​іншими словами. Наприклад, «Мені дуже подобаються цукерки, особливо під маркою" Мишко "».
  4. Морфологічне входження. Ключові слова відмінюються і схиляються. Наприклад, «хочу цукерок" Ведмедик "».
  5. Синонімічне входження. Ключові слова замінюються синонімами, абревіатурами, жаргонами. Наприклад, для МГУ це буде - «Московський Державний Університет».
  6. Зворотне входження. Змінюється черговість слів. Наприклад, «" Мишко "цукерки".

Де повинні бути ключові слова

Вага ключових слів збільшується, якщо вони містяться в:

  1. заголовку title (90% успіху)
  2. словах, виділених жирним шрифтом або курсивом: заголовки h1-h6 , Теги <b> і <strong>, <th>, <i> і <em>, <mark>
  3. URL сторінки : http://shpargalkablog.ru/2010/07/keywords.html
  4. мета-тезі "ключові слова" (keywords) в <head> <meta content = ' не_более_10_ключевих_фраз_через_запятую 'Name =' keywords '/>
  5. атрибуті alt в картинках .
  6. анкорі посилань з внутрішніх і зовнішніх сторінок.
  7. анкорі посилань на внутрішні сторінки. Це покаже пошуковим системам, що користувач зможе отримати додаткову інформацію на сайті по даному запиту.

Як скласти текст за ключовими словами

Наочно тему розкриває публікація про оптимізацію статті сайту . При читанні матеріалу слід натискати на перемикачі і на кнопки. Є ще три важливих рекомендації:

  1. Рада «1 ключова фраза = 1 стаття» не завжди працює. Краще зібрати однакові за змістом запити і використовувати їх на одній сторінці. Наприклад, для даної статті цікаві слова: «де подивитися», «як підібрати», «дізнатися», «визначити» і т.д. З великим числом показів йдуть в заголовок h1 і h2, інші - розподіляються по тексту. Тут головне не помилитися з вибором основного запиту. Так, Яндекс по фразі «вантажне таксі» на п'ятій позиції видає «вантажоперевезення», а ось зворотного, коли за запитом «вантажоперевезення» показується «вантажне таксі» не відбувається, фраза навіть жирним кольором не виділена. Детальніше про LSI [wikipedia.org] .
  2. Не потрібно оптимізувати сторінку під запити, на які та не дає відповіді. Тому що кожен запит підтягує / опускає у видачі інші ключові слова [ см. алгоритм Калінінград ]. Невеликий приклад. На сторінці відсутні відгуки клієнтів, але слово «відгуки» є в мета-теге title . Людина за запитом «бренд відгуки» відразу покине сайт. Після чого піддослідний сайт опуститься у видачі цієї людини по «бренд купити».
  3. По можливості намагатися задовольнити потреби всіх зайшли цільових відвідувачів. Наприклад, в статті "CSS накладення: як написати текст на зображенні", досить було додати одну затребувану посилання, щоб людина не пішов назад в пошук [ Детальніше ].

Для тренувального майданчика можна використовувати ось цей сервіс MegaIndex .

Оптимальна кількість ключових слів на сторінці

Я вважаю, що слід забути такі поняття як "нудота", "щільність", "частота" і "відсоток ключових слів в тексті". Навіщо потрібні ключові слова? Вони показують, що сторінка відповідає запиту. Їх кількість на сьогоднішній день вже не є сильним сигналом, що говорить, що цей веб-документ більш повно дає відповідь на питання людини.

До того ж, поки впишеш все словоформи і синоніми, щоб чіплялися однакові за змістом запити, точні фрази вже не особливо й додаси без шкоди читабельності тексту.

З іншого боку, пошукові системи не покарають за Переспа, якщо будуть хороші поведінкові чинники . наприклад, тут я вжила слово «скільки» 15 разів, а «годин» 13 раз . Погодьтеся, це необхідно було зробити. Проте ця сторінка щодня призводить до мене від 30 до 90 осіб. 12-20 таких статей - ось і сайт з відвідуваністю 1000 чоловік в день.

Чи потрібен він веб-проекту невеликої компанії, яка займається перевезеннями в межах області?
Задає цей запит хтось, хто не тільки хоче перевести вантаж з одного міста в інший на фурах, поїзді чи літаком?
Чи варто обмежитися містом: «вантажоперевезення Самара»?
Ключова фраза містить знаки пунктуації, наприклад, «Хочете купити цукерки?
Навіщо потрібні ключові слова?