Навигация по сайту

Популярные статьи

Як вибрати гарне рекламне агентство для інтернет-магазину

  1. Яка реклама потрібна інтернет-магазину
  2. 1. Контекстна реклама
  3. 2. Реклама в соцмережах
  4. 3. SEO-просування
  5. 4. Оголошення на "Авіто" та інших дошках
  6. А навіщо за це платити - можна навчитися самому!
  7. Як вибрати гарне агентство
  8. До початку роботи
  9. В процесі роботи
  10. Що ви можете запропонувати агентству

Рано чи пізно майже будь-якому власникові інтернет-магазину доводиться звертатися до рекламної агенції. Контекстна реклама, просування в соціальних мережах, SEO, аналітика рекламних кампаній - все це вимагає твердої руки фахівця. Але як не помилитися у виборі і не витратити гроші даремно? Розглянемо в нашій новій статті.

Яка реклама потрібна інтернет-магазину

Зрозуміло, що в першу чергу ми будемо розглядати саме інтернет-рекламу. Звичайно, можна просуватися і в офлайні: публікувати статті в ЗМІ, роздавати листівки і флаєри, викуповувати площі рекламних щитів. Про це поговоримо іншим разом, а зараз - тільки онлайн, тільки хардкор!

1. Контекстна реклама

Альфа і омега інтернет-бізнесу - контекстна реклама в "Яндекс.Директ" або Google Adwords. Це ті самі верхні рядки, які показуються в пошукових системах, коли користувач набирає запит по темі. Або рекламні оголошення, які ви бачите, коли гуляєте в інтернеті.

Контекстна реклама тим хороша, що показується під запити користувачів. Якщо людина шукає в "Яндексі" будматеріали, система не видасть йому рекламу інтернет-агентства. А якщо шукає саме його - на верхніх рядках виявляться ті компанії, які подбали про покупку контексту. Як видно по скрін, жителю Нижнього Новгорода показуються компанії зі свого регіону.

Як видно по скрін, жителю Нижнього Новгорода показуються компанії зі свого регіону

2. Реклама в соцмережах

Ми вже писали, як інтернет-магазину вести групу в соціальних мережах і як використовувати основні тренди SMM 2018 року . Але цього мало: для кращого результату потрібна таргетована реклама, яка також розумно налаштовується і показується тільки користувачам, зацікавленим в цій інформації. Наприклад, тим, хто шукав товари в інтернет-магазині, заходив в співтовариства маркетплейсов, і так далі. Таргетовану рекламу можна налаштувати за певними параметрами: стать і вік потенційних клієнтів, проживання в певному місті і іншим.

Є також реклама в тематичних групах - непоганий варіант. Наприклад, якщо ви продаєте жіночий одяг - розміщуйте рекламу в паблік про моду і красу, якщо дитячі товари - в групах матусь.

Наприклад, якщо ви продаєте жіночий одяг - розміщуйте рекламу в паблік про моду і красу, якщо дитячі товари - в групах матусь

3. SEO-просування

Оптимізація сайту під пошукові запити потрібна для того, щоб в пошуку ваш сайт піднімався на перші сторінки - але не за допомогою контексту, а природним шляхом. Способів для цього чимало: правильно прописати мета-теги, наситити текст ключовими словами, давати корисну інформацію, а не нудні тексти, які ніхто не читатиме. Детальніше про це писали в цій статті .

4. Оголошення на "Авіто" та інших дошках

Не раз, напевно, бачили: шукаєш на "Авіто" річ, клацаєш на оголошення, переходиш по посиланню і потрапляєш в інтернет-магазин. Такий спосіб хороший тим, що нічого не варто - ну хіба що за закреп оголошення в топі.

А навіщо за це платити - можна навчитися самому!

Можна, ніхто не сперечається. Основна маса фахівців з контекстної реклами - самоучки або перекваліфікувалися програмісти. Було б бажання і час - і розібратися в цих тонкощах зможе будь-хто. Але справа в тому, що у підприємця ніколи немає часу, та й співробітники ваші напевно завантажені своїми основними обов'язками. А якщо займатися інтернет-рекламою без відповідних знань - результату не буде, тільки гроші на вітер. Тому власники інтернет-магазинів або беруть в штат сеошників і маркетологів, або звертаються в агентство.

Як вибрати гарне агентство

На що ж звернути увагу, щоб НЕ злити рекламний бюджет даремно ? Ми знайшли головні критерії, за якими слід вибирати фахівців.

До початку роботи

Рекомендації. Так-так, сарафанне радіо залишається найнадійнішим критерієм. Запитайте у колег, хто допомагав їм налаштовувати рекламні кампанії, подивіться на результат, дізнайтеся ціни, і якщо співвідношення ціна-якість вас влаштовує - сміливо звертайтеся.

Компетентність. Зрозуміло, що кожен кулик своє болото хвалить, і кожен співробітник агентства буде довго і красиво розповідати про плюси саме його компанії. Однак слова нічого не означає - справи важливіше. Перевірити, надійне чи агентство чи ні, можна кількома способами:

  • зайдіть в офіс агентства, подивіться на кількість дипломів і грамот - зазвичай ці знаки відмінностей дбайливо розвішують на стінах;
  • зайдіть на сайт агентства, вивчіть інформацію. Якщо написано складно і грамотно - вже добре. Бачила я якось рекламу агентства, яке позиціонувало себе як профі. На одному лише головній сторінці нарахувала з десяток грубих орфографічних помилок. І ці люди будуть вчити нас заробляти гроші - ні вже, спасибі! Покажіть сайт або Лендінгем знайомому фахівця - нехай оцінить експертним поглядом;
  • візьміть з собою на зустріч експерта, який зіграє роль таємного покупця - йому зовсім не обов'язково демонструвати співробітнику агентства свої знання. Потім, по закінченню зустрічі, він висловить свою думку;
  • загугли назву агентства, почитайте, що пишуть про нього колеги та клієнти. Просунуті компанії піклуються про репутацію і збирають відгуки. Якщо їх немає - підозрілий знак. Якщо інформації про агентство взагалі немає в мережі - зрозуміло, що з такими робітничків краще не зв'язуватися;
  • подивіться, на яких позиціях перебуває сайт агентства в пошуковій видачі. Логічно, що компанія, яка допомагає іншим налаштовувати рекламні кампанії, вміє просувати і себе. Якщо у агентства хоча б налаштована контекстна реклама, є розвинена жива група в соцмережах - все ок, можна працювати.

Якщо у агентства хоча б налаштована контекстна реклама, є розвинена жива група в соцмережах - все ок, можна працювати

Приклади робіт. У будь-якого поважаючого себе рекламного агентства є не тільки відгуки, але і кейси - реальні історії клієнтів. Попросіть співробітника продемонструвати вам найбільш підходящі кейси - з однаковим бюджетом, схожим бажаним результатом, подібною нішею на ринку товарів і послуг. Так ви побачите, як саме працює агентство: що вміє, наскільки глибоко копає, яких результатів домагається. Попросіть також розповісти про складнощі, які виникли в процесі роботи. Якщо агентство не замовчує і чесно розповідає про виниклі труднощі - вітаємо, ви зустріли адекватних людей.

Кейси часто публікуються на сайті агентства у вигляді портфоліо. Не полінуйтеся, пройдіть по посиланнях. Якщо вони ведуть на недіючі сайти або ресурси з простроченим доменом - привід насторожитися.

Досвід роботи. Можна відкрити агентство два місяці тому, але при цьому зібрати в ньому унікальних фахівців - і толку від такого агентства буде більше, ніж від розкрученого бренду, який десять років на ринку, але працюють там зараз новачки за копійки. Запитайте про досвід співробітників агентства, про їхнє вміння працювати в команді - адже вашим проектом буде займатися далеко не одна людина.

Ціна. Занадто низька або занадто висока - мимо, в межах середнього на ринку - відмінно. Низька ціна найчастіше передбачає не повний комплекс послуг - а це створення рекламних кампаній, аналітика і просування - а лише малу частину, наприклад, розміщення оголошень. Це не наш варіант - інакше втрачається вся суть звернення в агентство. Розмістити оголошення і не стежити за його подальшою долею може будь-який найнятий одноразово фрілансер, а ваша мета - комплексне просування.

Висока ціна - теж очевидний маркер. Часто занадто велику вартість деруть за бренд або ім'я розкрученого фахівця. Зовсім не факт, що ці витрати будуть виправдані. Тому перед початком співпраці уточніть вартість послуг і зробіть висновки.

Гарантії. При укладанні договору зверніть увагу, чи пропонує агентство гарантії. Це можуть бути терміни, протягом яких компанія зобов'язується виконати проект, ціна і вартість заявок. Запропонуйте працювати по передоплаті: частина спочатку, а частина - після досягнення обумовленого результату. Агентство прекрасно розуміє, що ви теж йдете на ризик, тому така практика досить поширена.

В процесі роботи

Отже, ви все зробили, вивчили агентство під лупою уздовж і поперек і уклали договір. Давайте подивимося, на які критерії звернути увагу безпосередньо в процесі роботи.

Співробітники агентства працюють не для галочки - вони дійсно хочуть, щоб ви отримали прибуток. Звучить трохи утопічно, але якщо розібратися, кожна чесна фірма працює на совість. Це потрібно в першу чергу для того, щоб зміцнити ділову репутацію: ринок маркетингу невеликий, і якщо рекламщик спрацював на відчепися або провалив проект - про це швидко дізнаються. І потім, задоволений клієнт, можливо, звернеться в агентство ще раз і порекомендує по сарафанне радіо іншим.

Перевірити чесність агентства легко: якщо співробітники не просто відпрацьовують гроші, а хочуть домогтися результатів, - це видно. Вони шукають варіанти, складають стратегії, придумують гіпотези і втілюють їх у життя, радяться з клієнтом - словом, роблять все для того, щоб дружити і співпрацювати з вами.

Вони проводять аналітику. Бездумно генерувати і розміщувати контекст і таргет - це сама верхівка айсберга. Якщо агентство не проводить аналітику - гріш йому ціна. Саме аналітика дозволяє дізнатися, наскільки ефективною виявилася рекламна компанія, а якщо щось пішло не так - зрозуміти, чому, і оптимізувати рекламу. Це ціла наука, без якої будь-яка рекламна кампанія виявиться російською рулеткою: пощастить чи не пощастить.

Крім того, ви теж можете дивитися аналітику в особистому кабінеті і складати власну думку про своїх рекламних кампаніях. Прозорість роботи - великий плюс у виборі агентства. Коли вам говорять - ми працюємо, все буде, результати покажемо коли-небудь потім - це наводить на нехороші думки. Коли вся робота відкрита як на долоні - значить, співробітники точно працюють чесно.

Вони просять надати максимум даних. Коли агентство працює на відчепися - його співробітники не зацікавлені в максимальному результаті, їм головне - отримати гроші. А для максимального результату потрібно якомога більше даних. Добре, якщо у клієнта є CRM-система - дані беруться з неї. Якщо немає - гарне агентство обов'язково порекомендує встановити її.

Вони без проблем відповідають на питання. Скільки співробітників працює над вашим проектом, чим саме займається кожен, чому у вашому випадку краще зробити упор на контекстну рекламу і як знизити вартість кліка, який план роботи по вашому проекту окремо і в цілому - питань в процесі роботи може виникнути маса, і хороший підрядник відповість на кожен. Якщо відповідей ви не отримуєте - це привід насторожитися.

Що ви можете запропонувати агентству

Не забувайте, що робота з інтернет-агентством - це не гра в одні ворота. Обидві сторони - і замовник, і виконавець, повинні докласти максимум зусиль для того, щоб підвищити ваші продажі. Звичайно, найпростіше сказати: вижрекламщікі, зробіть що-небудь, я вам гроші плачу! Але на практиці, як вже було сказано, ви як замовник теж повинні докласти старання. Що саме треба зробити?

1. Дати повну вичерпну інформацію про ваш інтернет-магазині. Краще скласти ТЗ, або технічне завдання, в якому прописати наступні пункти:

  • які товари ви продаєте;
  • які з них купують найохочіше, які - не дуже;
  • яка ваша унікальна торгова пропозиція;
  • хто ваша цільова аудиторія;
  • чого вона хоче, які у неї болі і страхи;
  • хто ваші основні конкуренти, чим вони відрізняються від вас і чому схожі;
  • якого результату і яких показників ви чекаєте від агентства;
  • яку суму ви можете за це заплатити.

2. Надати повну інформацію про онлайн- і офлайн-продажах. Не бійтеся розголошення даних: фахівцям це потрібно не заради цікавості, а для того, щоб зробити повний аудит і налаштувати найбільш підходящі саме для вас рекламні кампанії.

3. Вже після запуску рекламних кампаній самостійно відстежувати і аналізувати зростання продажів. Якщо ви станете робити це спільно з агентством - буде ідеально. Адже, як то кажуть, одна голова добре, а дві - краще. Хто, якщо не ви, знаєте краще за всіх виворіт вашого бізнесу? Не приховуйте цю інформацію, не замовчуйте зміни в продажах, тим самим ви дає агентству грунт для аналізу і міркувань.

Пам'ятайте, що і замовник, і виконавець в ідеалі повинні переслідувати одну мету - підвищити ваші продажі і отримати прибуток. Тому, як казав кіт Леопольд, давайте жити дружно!

Що саме треба зробити?
Хто, якщо не ви, знаєте краще за всіх виворіт вашого бізнесу?