Навигация по сайту

Популярные статьи

Як включити TRIM SSD дисків в Mac OS

  1. Що таке TRIM
  2. Дистанційні дані і їх відновлення
  3. Коли TRIM не працює!

TRIM - це ATA команда, яка дозволяє операційній системі оповістити твердотільний накопичувач про невикористовуваних блоках, інформація на яких може бути видалена або повторно переписана. З огляду на те, що на низькому рівні операції запису / перезапису на SSD накопичувачах істотно відрізняються від таких на HDD накопичувачах, звичайні методи операційних систем для видалення, форматування або перезапису інформації приводили до прогресуючого погіршення продуктивності операцій записи на твердотільних накопичувачах. Введення підтримки команди TRIM дозволило операційній системі очищати невживані осередки перед тим, як в них буде зроблений запис інформації. Це дозволило істотно зменшити час доступу до даних і запобігти процесу погіршення продуктивності SSD накопичувачів.

Що таке TRIM

У електронних (SSD) дисків є відмінність від магнітно-механічних (HDD) яке впливає на швидкість запису. У HDD дисках запис виконується "поверх" старих даних. Блоки диска, які раніше містили дані, а потім ці дані були видалені, просто позначаються як вільні. І коли потрібно виконувати запис, контролер HDD відразу записує нові дані в ці вільні блоки.

Але при використанні флеш-пам'яті, блоки які раніше містили якусь інформацію, перед записом повинні бути очищені. Це призводить до того, що під час запису в раніше використані блоки швидкість запису сильно падає, адже контролера потрібно їх підготувати для запису (очистити).

Це призводить до того, що під час запису в раніше використані блоки швидкість запису сильно падає, адже контролера потрібно їх підготувати для запису (очистити)

Проблема в тому, що операційні системи традиційно не працюють з файлової системою таким чином, що при видаленні файлів очищається зміст блоків на диску. Адже на дисках HDD в цьому не було необхідності.

Тому при використанні SSD дисків виникає ефект "деградації продуктивності". Коли диск новий і все блоки флеш-пам'яті чисті тоді швидкість запису дуже висока, паспортна. Але після того як диск буде повністю заповнений і після цього частина файлів буде видалена, повторна запис буде відбуватися на більш низькій швидкості. Через те, що контролеру диска доведеться очищати яка використовувалася блоки флеш-пам'яті, перед записом туди нових даних.

Падіння швидкості запису в повторно використовувані блоки флеш-пам'яті може бути дуже високим. До значень близьких до швидкості запису HDD дисків. При тестуванні SSD дисків часто навіть проводять окрему перевірку на зниження швидкості запису в повторно використовувані блоки.

Для боротьби з цим явищем, в нові ОС додана дискова команда ATA TRIM. Драйвер файлової системи при видаленні файлу відправляє контролера SSD диска команду TRIM. За цією командою контролер SSD диска очищає звільнені блоки флеш-пам'яті, але робить це в фоновому режимі, в перервах між операціями читання і запису.

Іншими словами, на системі, де не працює TRIM, твердотільний накопичувач з часом (приблизно після повного циклу записи всього обсягу) стане працювати набагато повільніше. На комп'ютерах Mac, які спочатку поставлялися з SSD накопичувачем, TRIM працює прямо «з коробки». А ось для користувачів, які в свій Mac самі встановлювали SSD накопичувач від будь-якого іншого бренду, ситуація трохи інша. Увазі «дивною» політики компанії Apple, «завести» TRIM в OS X для сторонніх SSD виявилося не так вже й просто. Для цього потрібно було патчить системний KEXT (розширення ядра, в простолюдді - драйвер), і робити це доводилося практично після кожного оновлення системи.

З виходом OS X Yosemite ситуація ще трохи погіршилася, так як в OS X 10.10 системні розширення і утиліти стали підписувати цифровим підписом, яка порушувалася при патчінга KEXT'а. Без цифрового підпису ядро ​​операційної системи відмовлялося вантажити драйвер, без драйвер не запустився накопичувач, система переставала грузиться. Але і для цього було знайдено рішення у вигляді спеціального параметра, який записувався в NVRAM і вказував ядру ОС, що непідписані драйвери потрібно все одно завантажувати. Загалом, був головняк. Але «Капітан» все змінив.

Починаючи з версії OS X 10.11 El Capitan для активації TRIM на всіх SSD накопичувачах досить виконати одну єдину команду, після якої TRIM буде працювати штатно і завжди, без всяких патчінга і маніпуляцій з системою. Запускаємо Термінал і виконуємо команду:

sudo trimforce enable

Команду потрібно підтвердити паролем адміністратора системи, після чого вдасться попередження, що, мовляв, включення цієї опції може бути небезпечно і бла, бла, бла:

This tool force-enables TRIM for all relevant attached devices, even though they have not been validated for data integrity while using that functionality. By using this tool to enable TRIM, you agree that Apple is not liable for any consequences that may result, including but not limited to data loss or corruption.

З упевненістю в 99,999% можна ігнорувати попередження і натиснути клавішу Y і Enter. Після цього система перезавантажиться. У підсумку, після перезавантаження, TRIM буде активований і для його повторної активації лізти в систему більше ніколи не знадобиться:

Дистанційні дані і їх відновлення

Якщо використовувати Trim, то про відновлення видалених даних можете забути. Якщо видалити файл, то все його дані на SSD дисках будуть повністю знищені.

Так як же впливає Trim на швидкість запису?

Потрібно розуміти, що застосування або відсутність функції Trim безпосередньо не вплине на швидкості записів на SSD диски. Чи вплине на це єдиний фактор - присутність достатньої кількості порожніх блоків flash пам'яті. Тобто тих блоків, які повністю очищені контролером диска і приготовлені для запису на них нових даних.

Простіше кажучи, швидкості запису залежать від кількості вільного місця на SSD диску. Якщо ж ваш диск практично повністю зайнятий, то і швидкості запису впадуть навіть в тому випадку, якщо ви користуєтеся Trim. А в тому випадку, якщо у вас не менше 20-30% ємності SSD диска залишаються без розмітки (unallocated disk space), то можете обходитися і без використання функції Trim. Контролер SSD диска буде застосовувати неиспользуемое місце під розділи для того, щоб вирівняти швидкість запису.

Функція Trim має ті корисні властивості, що дійсно дає можливість підтримати максимально високу швидкість запису, але тільки за двох умов:

  • Під розділи розмічена повна ємність SSD диска.
  • Розділи з файлової системою заповнені не більше ніж на 70-80% від своєї ємності.

Коли TRIM не працює!

  • Функція TRIM не працює якщо SSD диск підключений через USB.
  • Функція TRIM не працює для розділів c файлової системою FAT32.
  • Функція TRIM не працює ще для великої кількості файлових систем (наприклад Ext2).
Вас можуть зацікавити:

Так як же впливає Trim на швидкість запису?