Навигация по сайту

Популярные статьи

Як зібрати ідеальну команду SEO-фахівців

  1. З чого ви починали? Яким був штат компанії на момент її заснування і хто в нього входив?
  2. Наталія, важко було формувати штат співробітників? Як шукали оптимізаторів?
  3. Як розвивали співробітників?
  4. Чи змінилося щось за останні, наприклад, років п'ять? Чи стали кандидати професійніше? З якими навичками...
  5. Як адаптуєте співробітників під свої процеси? Чи бувають конфлікти і люди, які йдуть після першого...
  6. Що потрібно робити для професійного розвитку співробітників?
  7. Як на ваш погляд, краще чекати досвідченого фахівця або взяти новачка і навчати його самим?
  8. За допомогою яких ресурсів краще стежити за трендами в SEO? Що читають ваші співробітники?
  9. Як зміниться професія оптимізатора найближчим часом? Якими додатковими навичками потрібно володіти...
  10. Як зібрати ідеальну команду SEO-фахівців?

Якими знаннями і рисами повинен володіти фахівець? Чому фахівці з досвідом програють новачкам? Як виглядає шлях від стажування до самостійного ведення проектів? Що найчастіше є причиною звільнення? Наталя Штанюк - керівник відділу пошукового просування - розповіла як зібрати ідеальну команду SEO-фахівців, завдяки яким агентство може гарантувати стабільно високі результати пошукового просування.

Професія SEO-фахівця приваблює багатьох. Але починати зараз - зовсім не те, що ще кілька років тому, коли знань про професії було мало, а ринок праці погано розумів, що повинен питати з шукачів та пропонувати їм. Про те, що змінилося з тих пір і в якому напрямку, блог SEMANTICA дізнався у Наталії Штанюк - керівника відділу пошукового просування агентства "Директ Лайн".
Професія SEO-фахівця приваблює багатьох

З чого ви починали? Яким був штат компанії на момент її заснування і хто в нього входив?

Я прийшла в «Директ Лайн» 7 років тому. На той момент колектив нашої компанії складався з 7 чоловік. В основному це були SEO-фахівці, а також копірайтер, програміст і менеджер по роботі з клієнтами. Сфера SEO-просування тільки починала розвиватися, і більшу частину роботи по оптимізації сайту фахівець міг зробити самостійно (з мінімальним підключенням інших фахівців і клієнта).

Наталія, важко було формувати штат співробітників? Як шукали оптимізаторів?

Більшість співробітників, які приходили до нас на посаду SEO-спеціаліста, не мали практичного досвіду. Тоді SEO напрямок було не так відомо, і професіоналів у цій галузі на ринку було дуже мало.

В основному набирали фахівців із суміжних областей: інформатика, програмування, електроніка та інші технічні спеціальності. І поступово навчали їх премудростям seo-просування.

Як розвивали співробітників?

У нас є схема навчання співробітників, яка працює вже давно і дає хороші результати. Згодом вона трохи видозмінилася, але суть залишається незмінною. Початківець фахівець приходить в компанію в якості помічника SEO-фахівця. Починає з виконання окремих етапів роботи, у міру накопичення знань і досвіду бере на себе більш комплексні завдання. І так поступово переходить до самостійного ведення проектів.

Але і після цього фахівець не залишається один на один зі своїми проектами - у нас є система курирування, яка забезпечує підтримку починаючим фахівцям. Такий підхід дозволяє досягти однаково високої якості ведення проектів незалежно від досвіду фахівця, який ними опікується.

Чи змінилося щось за останні, наприклад, років п'ять? Чи стали кандидати професійніше? З якими навичками приходять?

За останні 5 років саме поняття SEO отримало широку популярність. В інтернеті з'явилося більше інформації. Тому навіть початківці фахівці зараз більш підковані. Проте як і раніше важко знайти дійсно грамотного фахівця з хорошим досвідом. Можливо, в Москві таких кандидатів більше, але у нас в Новосибірську фахівців, рівень яких відповідає нашим вимогам, знайти дуже важко.

Найчастіше кандидати, які позиціонують себе як досвідчені SEO-фахівці, володіють тільки поверхневими знаннями, та й то застарілими. Переучувати їх важко - люди вважають себе фахівцями і погано перебудовуються.

Ось чому найчастіше ми беремо молодих людей без досвіду і спеціальних знань і ростимо фахівців усередині компанії.

Як адаптуєте співробітників під свої процеси? Чи бувають конфлікти і люди, які йдуть після першого робочого тижня?

Для адаптації у нас передбачена система наставництва - за кожним новим фахівцем, незалежно від стартової посади, на певний період закріплюється наставник, який допомагає фахівцю вбудуватися в процеси нашої роботи.

У перші місяці роботи я намагаюся досить часто спілкуватися з новим співробітником, підключатися до окремих його завданням. Якщо потрібно, розбираємо виникли ситуації. Це дозволяє побачити процес зсередини і вчасно підключитися, пояснити новому співробітнику, чому ми дотримуємося таких правил.

За рахунок цього співробітник не тільки дізнається принципи роботи компанії, вникає в правила і процеси, але також розуміє і приймає їх.

Щодо конфліктів - не можу такого згадати. Не всі кандидати залишаються у нас працювати тривалий час, для кого-то сама сфера виявляється «чужий», у кого-то з'являються інші інтереси. З кимось ми розлучаємося через невідповідність нашим вимогам.

Найчастіше розлучаємося з співробітниками через повільну навченості, слабкою аналітики, відсутності внутрішньої мотивації і бажання домагатися максимального результату в кожному проекті, невміння організовувати час і розставити пріоритети, а так же стабільної неуважності.

Що потрібно робити для професійного розвитку співробітників?

У нашій сфері все дуже швидко змінюється, тому будь-якому SEO-фахівця, незалежно від досвіду роботи, важливо бути в курсі актуальної інформації, стежити за змінами і бути на півкроку попереду.

Я переконана, що рости і розвиватися в області SEO може тільки фахівець, який має внутрішній інтерес до сфери: займається просуванням сайтів, вивчає новини ринку не тільки тому, що у нього така робота, а тому що йому дійсно цікаво робити це і домагатися результатів.

Компанія, в свою чергу, повинна забезпечити середовище для росту і розвитку своїх співробітників. В першу чергу це:

  • Складні і цікаві завдання. SEO-спеціаліст - це практик: тільки стикаючись з конкретними завданнями і вирішуючи їх, він може накопичувати досвід і знання.
  • Команда висококласних фахівців. Робота серед «сильних» колег мотивує рости самому.
  • Середовище для обміну досвідом. Кожен проект в SEO унікальний, зі своїм набором завдань, вирішуючи які фахівець отримує набір знань і навичок. Є завдання, які регулярно вирішує кожен фахівець, але є й ті, які зустрічаються нечасто і дають фахівцеві унікальний досвід. Дуже важливо, щоб цей досвід не залишався у окремо взятого співробітника, а поширювався на всю команду. Тому ми постійно проводимо спільні обговорення, щоб ділитися отриманими знаннями і вміннями.
  • Засоби автоматизації і аналітики. Чим більше у фахівця є інструментів, що дозволяють автоматизувати рутинні завдання, тим більше з'являється можливостей займатися завданнями, які вимагають аналітики та експертизи. Саме ці завдання і дозволяють рости.
Як на ваш погляд, краще чекати досвідченого фахівця або взяти новачка і навчати його самим?

Що краще - важко відповісти. Все залежить від того, які завдання перед вами стоять.

Безумовним плюсом фахівця з досвідом є те, що він може відразу взятися за ведення проектів, крім цього він може привнести в команду додаткові знання і досвід.

Але у таких людей, як правило, вже є усталені підходи до роботи і система цінностей, змінити які практично неможливо. В даному випадку дуже важливо ще на етапі відбору зрозуміти, чи збігаються наші погляди і підходи до роботи.

Коли ми беремо новачка і навчаємо його самостійно, отримуємо фахівця, який більше адаптований під наші процеси. Він дотримується наших цінностей і методів, тому результати його роботи більш передбачувані.

Основний мінус в даному випадку - це тривалий час, який потрібен на навчання. Раніше фахівця, який міг самостійно вести проекти середньої складності, можна було підготувати за 2-3 місяці. Але в міру розширення зон відповідальності SEO-фахівця потрібно все більше часу на освоєння професії. Тому зараз такого фахівця необхідно починати готувати заздалегідь. У нас в компанії для цих цілей передбачено стажування.

На стажування ми запрошуємо випускників вузів, а так же людей, які хочуть змінити професію і дивляться в бік SEO-просування.

Для здобувача стажування - це можливість побачити на практиці особливості роботи SEO-фахівця і зрозуміти, наскільки йому цікаво цей напрям.

Нам же вдається знайти мотивованих молодих фахівців.

Це новий формат для нашої компанії - ми ввели стажування трохи менше року тому, але вже зараз нам вдалося залучити в команду кілька перспективних хлопців.

За допомогою яких ресурсів краще стежити за трендами в SEO? Що читають ваші співробітники?

Один з основних ресурсів - це seonews.ru. Там досить оперативно з'являються все новости галузі, є зручні розсилки з добірками новин за тиждень.

Також необхідно стежити за оновленнями в офіційному блозі Яндекс і в співтоваристві Google для веб-майстрів.

Серед інших популярних ресурсів, які читають наші співробітники: Searchengines, блог Сергія Кокшарова, Cossa, Searchengines.guru, SeoProfy, блог Netpeak, SEMANTICA, SiteClinic, Shakin.ru і ін.

Як зміниться професія оптимізатора найближчим часом? Якими додатковими навичками потрібно володіти SEO-оптимізатора?

Раніше SEO-фахівець повинен був володіти в першу чергу технічними знаннями і навичками: усунення помилок на сайті, оптимізації текстів, закупівлі посилань. Багато в чому він працював ізольовано - з мінімальним підключенням клієнта та інших фахівців до процесу просування.

Зараз SEO-спеціаліст швидше є менеджером проекту: в його обов'язки тепер входить не тільки самостійна робота над сайтом, а й координація цілої робочої групи.

SEO-фахівця важливо відслідковувати не тільки вплив вироблених змін на позиції сайту, але і вплив змін, які вносить програміст за рекомендацією юзабіліті-фахівця, клієнта і т.д. Роль SEO-фахівця зміщується в бік аналітика-стратега. Основним завданням фахівця стає глибокий аналіз тематики / сайту / пошукової видачі і складання стратегії просування.

На позиції у видачі впливає все більше чинників, пов'язаних як з самим сайтом, так і з поданням компанії в інтернеті. Тому фахівцеві важливо працювати в щільній зв'язці з клієнтом, програмістом, маркетологом, юзабіліті - і іншими фахівцями.

Навіть робота з посиланнями зараз перейшла від формату підбору майданчиків, які відповідають певним характеристикам, до формату ручного лінкбілдінга. Часто для отримання якісних посилань необхідна підготовка експертних статей та інших матеріалів, листування з веб-майстрами, партнерами і постачальниками компанії.
Я б виділила такі навички, без яких SEO-фахівця тепер не обійтися:

  • комунікативні навички - уміння вибудовувати взаємодію з великою кількістю фахівців;
  • технічна грамотність - сайтостроєніє дуже активно розвивається, технічна реалізація тих чи інших змін все більше впливає на ранжування сайту, тому важливо бути в курсі нових технологій і розуміти способи реалізації функціоналу сайту і їх впливу на ранжування;
  • основи юзабіліті - поведінкові фактори сайту з кожним днем набувають все більшої важливості;
  • аналітика - вміння аналізувати великі обсяги інформації;
  • загальне знання інтернет-маркетингу - розуміння особливостей інших каналів залучення трафіку і взаємовпливу друг на друга.
Як зібрати ідеальну команду SEO-фахівців?

Професія SEO досить багатогранна. З одного боку, вона вимагає від фахівця технічних знань, аналітичного складу розуму, а з іншого боку - вміння працювати з контентом (текст, зображення, відео), тобто навичок, які краще даються гуманітарію. SEO-спеціаліст повинен бути акуратним і виконавчим (в якійсь мірі навіть допитливим), але при цьому він повинен вміти швидко реагувати на зміни і використовувати нові методи.

Очевидно, що один фахівець не може бути сильний у всьому: кому-то ближче стабільні перевірені методи роботи, хтось прагне шукати нові рішення. Але команда не може бути сильною, якщо в ній відсутня та чи інша функція.

Якщо в команді будуть переважати люди, які схильні до використання відомих методів роботи, то з часом такий колектив відстане від більш прогресивних колег. Якщо ж перевага буде в сторону пошуку нових методів роботи, то команда буде менш результативна в короткостроковій перспективі.

Щоб зібрати ідеальну команду SEO-фахівців, на мою думку, важливо розуміти сильні і слабкі сторони кожного фахівця і підбирати склад колективу так, щоб один фахівець доповнював іншого.

джерело: блог SEMANTICA

З чого ви починали?
Яким був штат компанії на момент її заснування і хто в нього входив?
Наталія, важко було формувати штат співробітників?
Як шукали оптимізаторів?
Як розвивали співробітників?
Чи змінилося щось за останні, наприклад, років п'ять?
Чи стали кандидати професійніше?
Як адаптуєте співробітників під свої процеси?
Що потрібно робити для професійного розвитку співробітників?
Як на ваш погляд, краще чекати досвідченого фахівця або взяти новачка і навчати його самим?