Навигация по сайту

Популярные статьи

Арабський халіфат »Народна Освіта

Прочитавши цей параграф, ви дізнаєтесь: про природу і населення Аравійського півострова; як виник іслам і яку роль він зіграв в житті арабів; чому арабам вдалося підкорити великі території в Азії, Африці та Європі; який внесок представників Аравії в скарбницю світової культури.

Аравійський півострів і його населення. Велика частина величезного Аравійського півострова - це пустелі й степи. Аравія ділиться на кілька різних за природними умовами областей. На південному заході півострова розташувався Ємен - країна з родючими землями і багатою тропічною рослинністю. Місцеве населення здавна займалося рільництвом і садівництвом. Середина півострова - Неджд - величезна посушливе плоскогір'я, де можливо тільки кочове скотарство. Річок тут немає, тільки сухі русла, іноді заповнюються дощовими потоками. Життєдайну воду людям дають виключно колодязі. Довга смуга уздовж Червоного моря - Хіджаз - придатна хіба що для рільництва в окремих оазисах. Безмежні простори, особливо на околицях плоскогір'я, залишаються незаселеними.

У зв'язку з природними умовами Аравійського півострова більшість арабів були кочівниками - бедуїнами ( «жителями пустелі»). Вони розводили кіз, овець і верблюдів.

Бедуїни жили племенами, які ділилися на пологи і сім'ї. У них існувала знать - шейхи і Саїд, які володіли величезними стадами худоби, безліччю рабів і отримували велику частку видобутку під час воєн. Всі члени одного племені вважали себе родичами. Більшість арабів поклонялися різним племінним богам; єдиної релігії у них не існувало. Найбільш шанованими були бог війни і родючості Астар, богиня місяця Сін, богиня-матір Лат.

Через Хіджаз, уздовж Червоного моря, пролягав древній торговий шлях із Середземномор'я до Африки і Індію, на якому виникли великі торгові центри, з часом перетворилися в міста, - Мекка, Ясриб і ін.

В кінці VI ст. арабське суспільство охопила криза. Чисельність населення півострова збільшилася, бракувало землі. Торгівля занепала через напади іранців, які прагнули до того, щоб торговельні шляхи проходили по узбережжю Перської затоки і збагачували їхню країну. Погіршення умов життя підштовхувало арабів до об'єднання для спільної боротьби за краще існування, але цьому перешкоджали різні племінні вірування.

Виникнення ісламу та об'єднання арабів. Об'єднанню арабів сприяла поява нової релігії - ісламу (в перекладі з арабської - «покірність»). Людей, які сповідують іслам, називають мусульманами. Засновником цієї релігії став Мухаммад (570-632). Це ім'я означає «натхненний», «пророк».

Мухаммад стверджував, що основні положення нової віри йому були передані Богом. Учні та послідовники записували його слова, а після смерті Мухаммада всі записи були зібрані в одну книгу - Коран (у перекладі з арабської - «читання»).

Житель Мекки Мухаммад народився в бідній родині. У шість років він залишився сиротою і став пастухом. У віці 25 років Мухаммад влаштувався вести торговельні справи багатої вдови Хадиджи і почав мандрувати з купецькими караванами. Через деякий час Мухаммад став говорити, що чує голос Бога, який наказує йому залишити торгівлю і проповідувати нову релігію. Мухаммад стверджував, що він - знаряддя Бога, наступник пророків Авраама, Мойсея та Ісуса. Згодом навколо Мухаммада почали збиратися прихильники. Однак не всім жителям Мекки припали до душі заклики Мухаммада віддавати своє майно бідним і звільняти рабів, тому він був змушений перебратися в місто Ясриб - «суперник» Мекки. Ясриб, жителі якого в 622 р взяли Мухаммада, почали називати Медіною - «містом пророка». Рік переселення - Хіджра - в ісламі вважається початком нової ери в мусульманському літочисленні. Вчення Мухаммада швидко поширювалося, і в 630 р він переможно повернувся в Мекку. У 632 р Мухаммад помер. Його могила в Медині, як і Кааба, є найбільшою святинею для мусульман.

Основним релігійним вимогою Мухаммада до арабів була відмова від поклоніння різним племінним богам і визнання існування єдиного Бога - Аллаха. «Немає бога, окрім Аллаха, і Мухаммед - пророк його» - головна релігійна формула ісламу. Для того щоб бути мусульманином, потрібно визнати і виконувати п'ять основних положень:

Іслам - одна зі світових релігій; поширена в країнах Азії, Африки. Коран - священна книга мусульман.

1) Вірити в існування єдиного Бога - Аллаха.

2) П'ять разів на день здійснювати обов'язкову молитву.

3) Раз на рік дотримуватися обов'язковий пост - рамазан - від світанку до заходу сонця.

4) Витрачати п'яту частину доходів на милостиню, щоб звільнитися від гріхів.

5) Один раз за своє життя здійснити паломництво (відвідання святих місць) в Мекку і Медину.

Мухаммад виклав і «заповіт священної війни». Він виділив іудеїв і християн як людей, що володіють священним писанням, а язичників закликав знищувати.

На початку свого проповідництва Мухаммад засуджував багатіїв, але згодом відмовився від цього. У Корані сказано, що нерівність серед людей встановлено Богом і мусульманин не повинен заздрити тому, хто багатший.

Після вигнання з Мекки Мухаммад почав виступати за об'єднання всіх арабів в єдину громаду мусульман. Між Медіною і Меккою розгорнулася війна. Більшість простих жителів підтримували пророка, тому знать була змушена підкоритися Мухаммаду і впустити його в місто. У 630 р, після повернення пророка в Мекку, більшість арабських племен визнали владу Мухаммада і прийняли іслам. Так під прапором ісламу Мухаммад об'єднав арабські племена. На момент смерті Мухаммада під його владою перебувала більша частина племен, що населяли Аравію.

Головна святиня мусульман Кааба розташована в центрі мечеті аль-Харам. Це кубічну кам'яна споруда висотою в п'ятиповерховий будинок. За арабським переказами, Каабу побудував «праотець євреїв» Авраам для свого сина Ізмаїла, якого араби вважали своїм родоначальником. У ній зберігається «чорний камінь», подарований Богом Адаму - першій людині на Землі.

Завоювання арабів за часів перших халіфів. Після смерті пророка між його давніми прихильниками і мединским знанням спалахнули суперечки про спадкоємність. Адже справа була не тільки в тому, хто стане релігійним вождем, а й в тому, хто очолить створене Мухаммадом держава. Нарешті було вирішено, що державою почнуть керувати халіфи - «намісники» пророка.

Халіф - наступник Мухаммада, титул правителя і одночасно духовного глави мусульман.

Халіфи закликали народ відправлятися в похід за поширення ісламу, обіцяючи кожному винагороду як за життя, так і після смерті. Почалася епоха арабських завоювань. Найбільші завоювання були здійснені в роки правління другого халіфа - Омара (634-644). Араби відвоювали у Візантії Сирію, Палестину, Єгипет і Лівію, а у Ірану - значну частину його західних земель аж до Закавказзя.

Військовим успіхам арабів сприяло перевагу у військовій тактиці. Вони створили легку кінноту, яка стрімкими атаками наводила жах на піхоту противника і не менш успішно атакувала важку кінноту ворога. Її поява стала можливою завдяки винаходу китайцями стремен. Саме спираючись на стремена, арабські вершники розрубували шаблями ворогів майже навпіл.

Значну роль відігравало і те, що завоювання арабів здійснювалися у формі «священної війни в ім'я Аллаха». Кожен загиблий на цій війні, як говорили халіфи, потрапляв в рай і знаходив вічне блаженство. Військові успіхи надихали на нові походи. У завойованих країнах араби насамперед захоплювали майно багатіїв, тому більшість поневолених бачили в них визволителів. Араби давали релігійну свободу населенню завойованих країн, але в той же час різними привілеями заохочували перехід місцевих жителів в мусульманську віру. В результаті цих завоювань виникла величезна держава - Арабський халіфат.

Вже при перших халіфів в Арабського Халіфату розгорнулася боротьба за владу. Вона особливо посилилася за часів правління старого і безвольного третього халіфа Османа (644-656) і четвертого - Алі (656-661). Обидва були вбиті змовниками. Після цього престол захопив намісник Сирії Муавія з роду Омейя. Він став засновником династії Омейядів. Так почався новий період в історії Арабського халіфату.

Омейяди і Аббасіди. Муавія відмовився жити в Мецці або

Медині і залишився в Дамаску, який став столицею халіфату. Дамаскского халіфат Омейядів проіснував близько 90 років (661 - 750 рр.). За цей час араби значно розширили свої володіння. До кінця VII ст. вони підкорили частину Вірменії, Південний Азербайджан, частину Північної Африки, а до 711 р захопили всі африканські володіння Візантії на захід від Єгипту (сучасні Лівія, Алжир, Туніс, Марокко) і дали їм арабська назва Магриб - «Захід».

У 711 р араби почали завоювання Іспанії, де жили вестготи. Полководець Джебель аль-Тарік розгромив вестготів і дуже швидко завоював майже всю Іспанію.

Араби спробували захопити і Франкське королівство, однак зазнали поразки при Пуатьє. На сході арабські полководці завоювали Хиву, Бухару, Самарканд, Афганістан і північно-західну частину Індії до річки Інд. Тричі араби здійснювали походи на Константинополь, протягом року (в 717-718 рр.) Тримали його в облозі, однак підкорити так і не змогли.

В результаті завоювань кордону халіфату Омейядів розкинулися від Атлантичного океану на Заході до Китаю і Індії на Сході. За своїми розмірами Арабський халіфат перевершував Римську імперію за часів її розквіту чи держава Олександра Македонського.

У 750 р Омейядів скинула іранська і іракська знати, незадоволена засиллям сирійсько-арабських вельмож. Халіфом став Абул-Аббас Кривавий, за наказом якого були знищені всі Омейяди. Він заснував нову династію Аббасидів, яка правила в 750-1055 рр. Столиця халіфату була перенесена в Багдад (Ірак). Багдадський період історії халіфату називали «золотим віком Аббасидів».

Столиця Аббасидів вражала сучасників своїми розмірами, численними палацами, парками халіфа і його наближених. На величезних ринках Багдада можна було зустріти купців з найдальших країн світу - візантійців, китайців, індійців, малайців. Купці й мореплавці розповідали про дивовижні далеких землях.

Суспільний лад халіфату. При перших чотирьох халіфів

державою керувала вища релігійна особа, яке вибирали з друзів і родичів Мухаммада. Після приходу до влади Омейядів посаду халіфа стала спадковою. Халіфат перетворився в теократичну монархію, яка набула рис східної деспотії. Це форма державного устрою, при якій монарх має необмежену законодавчою і судовою владою, заснованої на насильстві і терорі, і ні перед ким не відповідає за свої дії.

Арабський халіфат був створений в результаті завоювань різних народів. Утримувати їх у покорі можна було лише силою. Для цього халіфи створили величезну постійну армію - до 160 тис. Воїнів, а для власного захисту - палацову гвардію.

Величезна кількість чиновників стежило за сплатою податків в казну халіфа. Існували три основні види податків: харадж - земельний податок; джиз - подушне, яке платили немусульмани; закят - десятина, яка надходила в розпорядження халіфа.

Судочинство здійснювалося на основі Корану і Сунни - книги доповнень до Корану.

Однак не всі араби вважали Сунну священною книгою, рівною за значенням Корану. За часів Омейядів мусульманський світ розколовся на сунітів, які визнавали Сунну і підтримували халіфа, і шиїтів, які не визнавали Сунну і не підтримували Омейядів.

Як і всі попередні імперії, створені в результаті завоювань, Арабський халіфат занепав і розпався. Причин розпаду було кілька. По-перше, халіфат насильно об'єднав народи з різною історією і культурою. З тих пір як вони опинилися під владою арабів, їх боротьба за незалежність не припинялася. По-друге, влада халіфів, які потопали в розкоші, а управління державою доручали своїм наближеним, все більше слабшала. Еміри (намісники халіфів), які управляли на місцях, намагалися зробити свої володіння і владу спадковими, щоб бути незалежними від халіфа.

Все це призвело до того, що в кінці VIII - початку XI ст. халіфи втратили більшість своїх володінь. 1055 р Багдад завоювали турки-сельджуки, і халіфат припинив своє існування.

Культура халіфату. Епоха Арабського халіфату збагатила світ визначними досягненнями культури. Хоча ми і називаємо цю культуру арабської, це не зовсім так, оскільки вона увібрала в себе культурну спадщину підкорених народів.

Араби проявили рідкісну здатність засвоювати знання і традиції завойованих народів. Більш того, вони зуміли об'єднати культурні досягнення різних країн в єдине ціле на основі ісламу і арабської мови. Арабська мова стала офіційною: на ньому становили документи, вели переговори і читали молитви. Крім того, він став мовою науки і культури всього мусульманського Сходу.

Найбільш вагомий внесок араби внесли в розвиток природничих і точних наук, філософії та медицини. Вони вивчали і перекладали на арабську мову праці Аристотеля, Гіппократа, Евкліда, Птолемея. У Багдаді, Кордові, Каїрі існували вищі школи, в яких поряд з Кораном вивчали світські науки. Ці школи стали зразком для майбутніх західноєвропейських університетів. У Каїрі, Кордові та інших містах діяла величезна бібліотеки. Швидкому поширенню книг сприяло те, що в VIII ст. араби запозичили з Китаю мистецтво виготовлення паперу. У Багдаді, Дамаску, Самарканді були створені великі обсерваторії. Арабські астрономи відкрили багато нових зірок і склали карти зоряного неба, вирахували коло Землі.

Арабські математики створили алгебру; саме вони стали широко використовувати цифри, які були винайдені в Індії, але відомі нам як арабські. Видатним математиком свого часу був Аль-Хорезмі.

Араби першими стали проводити розтини живих тварин з метою дослідження функцій частин організму і причин захворювань. В області медицини особливо прославився Ібн Сіна (980-1037), відомий в Європі під ім'ям Авіценни. У головній своїй роботі «Канон лікарської науки» він використовував досвід античних, індійських і середньоазіатських лікарів.

Арабські мандрівники Ібн Фадлан, Аль-Масуді, Ібн Руста і інші першими відвідали країни, які не були відомі

навіть в Європі. До наших днів також збереглися їх унікальні описи життя східних слов'ян у IX-X ст.

Для морських подорожей араби створили зручний і надійний корабель - дау, точні карти і навігаційні прилади.

У всі часи і для всіх народів неперевершеним пам'ятником арабської літератури залишається збірник казок «Тисяча і одна ніч», що увібрав в себе казки різних народів арабо-мусульманського світу.

Швидко розвивалися різні жанри поезії. Одним з найвідоміших поетів був Фірдоусі, який створив величезний епос «Шахно-ме» ( «Книга царів»), в якому описав діяння перських шахів.

Розквіт Арабського халіфату супроводжувався грандіозним будівництвом. Зводилися величні мечеті, палаци халіфів, мавзолеї-гробниці, фортеці.

Араби вміли організувати свій побут. Об'єднавши традиції античності, а також Візантії, Персії, вони створили витончену східну розкіш - найтонші тканини, кераміку, скло, прикраси, зброю. Великих успіхів арабська культура досягла в оздобленні палаців і розведенні садів. Різноманітним був і дозвілля: полювання і бенкети, гра в шахи і нарди, музика і танці. Араби винайшли став тепер популярним такий музичний інструмент, як гітара.

Популярність у арабів отримали лазні, які були не тільки місцем, де милися, але і своєрідними клубами для зустрічей друзів. За столом араби ввели зміну страв, миття рук, користування зубочистками.

Арабська культура справила великий вплив на Західну Європу. З завойованій арабами Іспанії в європейські країни поширювалися наукові знання. Європейці-християни приїжджали вчитися до Кордови, звідки привозили в Європу перекладені на арабську мову праці стародавніх вчених. В європейських монастирях існували центри перекладу праць з арабської мови на латину. Так завдяки арабам середньовічна Європа дізнавалася про наукові досягнення різних часів і народів.

570-632 рр.

Роки життя пророка Мухаммада

Друга половина VII ст.

Арабські завоювання

637 м

Вступ арабів в Єрусалим

711 м

Завоювання арабами Іспанії

Запитання і завдання

1. На Які три части по природно-географічними умів діліться Аравійській півострів? 2. Яким Було основне релігійне Вимога Мухаммада до арабів? 3. У период правления которого халіфа були здійснені найбільші завоювання? 4. Яке місто стало столицею арабського халіфату за часів аббасидов? 5. Назвіть три основних види податків в арабському халіфаті. 6. Чим прославився Ібн Сіна Авіценна)?

7. Охарактеризуйте природу і населення Аравійського півострова. 8. Як виник іслам і яку роль він зіграв в об'єднанні арабів? 9. Як відбувалися арабські завоювання при перших халіфів? 10. Визначте особливості розвитку арабського халіфату за часів Омейядів і аббасидов. 11. Назвіть характерні особливості суспільного ладу халіфату.

12. Складіть таблицю «Культура арабського халіфату» (в зошиті).

13. Порівняйте іслам і християнство. Визначте риси подібності та відмінності.

Практичне заняття «Вплив Візантії, імперії Карла Великого, перше Арабських халіфатів на становлення середньовічної Європи»

Мета: визначити особливості та прояви впливу Візантії, імперії Карла Великого і перших Арабських халіфатів на становлення середньовічної Європи.

Завдання для підготовки до практичного заняття: підготуйте повідомлення (за однією з запропонованих тем). Визначте вплив на становлення середньовічної Європи:

1) Візантії;

2) імперії Карла Великого;

3) перше Арабських халіфатів.

Завдання для роботи на практичному занятті

Об'єднаєтеся в малі групи по темам підготовлених повідомлень і обговоріть результати, отримані в ході роботи.

2. Розгляньте в атласі карти «Франкське королівство», «Імперія Карла Великого», «Візантійська імперія», «Виникнення ісламу. Арабський халіфат »і визначте:

1) які регіони світу охопили своїм впливом три найбільші держави Раннього Середньовіччя (Візантійська імперія, імперія Карла Великого, Арабський халіфат);

2) які регіони стали перетином їх інтересів (впливу);

3) яка імперія проіснувала довше інших.

3. Чи можна вважати конфлікт між імперіями релігійним? Свою точку зору обґрунтуйте.

4. Які архітектурні пам'ятники є символами Візантійської імперії, імперії Карла Великого, Арабського халіфату?

5. Як три великих держави Раннього Середньовіччя вплинули на подальший розвиток: 1) релігії; 2) утворення держави; 3) соціальних відносин?

6. Зробіть висновок відповідно до мети заняття.

Узагальнення по розділу I

«Перші середньовічні держави»

1. Складіть перелік подій, які ви вважаєте найважливішими для даного періоду всесвітньої історії. Обгрунтуйте свій вибір.

2. Поясніть значення термінів і понять: «Велике переселення народів», «варварське королівство», «Каролингское відродження», «халіфат», «іслам», «Коран», «арабо-мусульманська цивілізація», «василевс», «імперія» .

3. Назвіть імена видатних історичних діячів, про яких ви дізналися в ході вивчення розділу. У чому, на ваш погляд, проявився їх внесок в історію?

4. Виконайте завдання за історичною картою:

1) прослідкуйте напрямки переселень і походів народів в період Великого переселення народів;

2) покажіть території варварських королівств і назвіть їх;

3) визначте країну франків в другій половині V ст. і території, приєднані до Франкського королівства в період правління Хлодвіга;

4) покажіть території, завойовані Карлом Великим, і кордони Франкської імперії в 814 р .;

5) прослідкуйте, як змінювалася територія Візантійської імперії з часів Юстиніана до кінця правління династії Комнінів;

6) покажіть, з ким вела боротьбу Візантія, і назвіть, коли це було;

7) покажіть держава Мухаммада в 632 р .;

8) прослідкуйте, які території і коли були завойовані арабами.

5. Порівняйте Франкську і Візантійську імперії як державні утворення.

6. Порівняйте культуру перших середньовічних держав. Які культурні досягнення цих країн, на ваш погляд, мали найбільш важливе значення? Чому?

7. Визначте наслідки:

1) Великого переселення народів;

2) виникнення імперії Карла Великого;

3) розпаду імперії Карла Великого;

4) виникнення ісламу;

5) арабської експансії.

Тестові завдання для тематичного контролю за розділом I «Перші середньовічні держави»

1. Вкажіть хронологічні рамки історії Середніх століть.

А 375 м - кінець XIII в. Б 395 м - кінець XIV ст.

У 410 р - кінець XV ст. Г 476 м - кінець XV ст.

2. Хто був засновником Франкського королівства?

А Теодорих Б Хлодвиг

У Карл Мартелл Г Карл Великий

3. У якій битві франки зупинили просування арабів в Європу?

А на Косовому полі Б при Пуатьє

В на Каталаунських полях Г при Аугсбурзі

4. У чому головна причина проведення Карлом Мартеллом Бенефіт-ціальної реформи?

А прагнення усунути від влади «ледачих королів» з династії Меровінгів

Б необхідність створення постійної, добре озброєної кінноти для боротьби з арабами В прагнення отримати підтримку католицької церкви Г необхідність протидіяти нападам слов'янських, болгарських і аварських племен

5. Проти кого Карл Великий вів тривалі і важкі війни (772-804 рр.)?

А сакси Б авари

У слов'яни Г баварці

6. Коли було укладено Верденский договір?

А 751 м Б 754 м

У 800 р Г 843 м

7. За своїми повноваженнями у Візантійській імперії синкліт був:

А вищим законодавчим органом Б дорадчим органом при імператорі У урядом Візантії Г найвищим судовим органом

8. У період правління якого імператора в Візантії почався рух іконоборців?

А Юстиніан I Великий Б Лев III Ісавр У Василь I Македонянин Г Олексій I Комнін

9. У період правління якого імператора був побудований храм Святої Софії в Константинополі?

А Юстиніан I Великий Б Лев III Ісавр У Василь I Болгаробойца Г Олексій I Комнін

10. Який арабський халіф відвоював у Візантії Сирію, Палестину, Єгипет і Лівію?

А Муавія Б Алі

У Осман Г Омар

11. Яке місто було столицею Арабського халіфату в епоху Абба-сидов?

А Багдад Б Мекка

В Медіна Г Кордова

12. Що в Арабського Халіфату називали джиз?

А земельний податок

Б десятину, яка надходила в розпорядження халіфа В подушне, яке платили немусульмани Г початок нової ери в мусульманському літочисленні

Це материал підручника Всесвітня історія 7 клас Гісем, Мартинюк

1. На Які три части по природно-географічними умів діліться Аравійській півострів?
2. Яким Було основне релігійне Вимога Мухаммада до арабів?
3. У период правления которого халіфа були здійснені найбільші завоювання?
4. Яке місто стало столицею арабського халіфату за часів аббасидов?
6. Чим прославився Ібн Сіна Авіценна)?
8. Як виник іслам і яку роль він зіграв в об'єднанні арабів?
9. Як відбувалися арабські завоювання при перших халіфів?
3. Чи можна вважати конфлікт між імперіями релігійним?
4. Які архітектурні пам'ятники є символами Візантійської імперії, імперії Карла Великого, Арабського халіфату?
5. Як три великих держави Раннього Середньовіччя вплинули на подальший розвиток: 1) релігії; 2) утворення держави; 3) соціальних відносин?