- Про бізнес-процесах інтернет-магазину в деталях
- Орієнтовна схема бізнес-процесів, що протікають в інтернет-магазині:
- Як дізнатися, за якою схемою і як саме покращувати бізнес-процеси інтернет-магазину?
- Про правилі «7 ± 2»
- Схема бізнес-процесів інтернет-магазину включає два пункти:
- Перфекціонізм і контроль. Як управляти без параної
- про оптимізацію
- Не соромтеся просити про допомогу
- Відокремлюйте зерна від плевел
- Як покращувати. практичний приклад
Бізнес-процеси інтернет-магазину: таємне робимо явним. Дізнайтеся, як налагодити роботу свого ІМ, підвищити прибуток і рівень контролю над тим, що відбувається. Що робити, як покращувати, до яких цілей прагнути ...
Бізнес-процеси інтернет-магазину: таємне робимо явним. Дізнайтеся, як налагодити роботу свого ІМ, підвищити прибуток і рівень контролю над тим, що відбувається. Що робити, як покращувати, до яких цілей прагнути і як перевірити результат - розповімо все.
Бізнес-всесвіт обертається навколо цінності, яку отримує споживач, віддаючи гроші за товар. Під бізнес-процесами інтернет-магазину і будь-якої точки продажів розуміють перелік інструментів і дій, що дозволяють передати цю абстрактну цінність покупцеві у вигляді послуг і товарів. І нескладно здогадатися, що професіоналізм у використанні цих важелів впливу - запорука здорового розвитку будь-якої компанії. Розповімо, як досягти висот на цьому терені.
Про бізнес-процесах інтернет-магазину в деталях
Перше, що вам потрібно зробити - з'ясувати, які з виконуваних вами і вашими співробітниками дій утримують вашу компанію на плаву. Почати радимо з основних, без яких система не може функціонувати.
Грубо кажучи, бізнес-процеси інтернет-магазину - це комплекс взаємодій і пов'язаних рішень, що перетворюють вихідні дані (входи) в результати (виходи). Отримуючи інформацію, ми обробляємо її, на її основі робимо якісь кроки і отримуємо результат (або не отримуємо). На ділі простіше, ніж виглядає:
Орієнтовна схема бізнес-процесів, що протікають в інтернет-магазині:
- основні - спрямовані на створення продаваної цінності;
- забезпечують - які не впливають на виробництво цінності, але забезпечують існування вашої компанії і проекту в цілому;
- управлінські - допомагають контролювати функціонування проекту, безперебійність основних процесів.
Порада: будь-які зміни, спрямовані на ці категорії, починайте з основних, в базових процесах. Все просто - чим швидше і дорожче ви реалізуєте свою цінність, тим більше прибуток, солідніше маржа.
Як дізнатися, за якою схемою і як саме покращувати бізнес-процеси інтернет-магазину?
Щоб визначити, яка сфера потребує оптимізації, потрібно розкласти весь проект по поличках-шухлядках. Складні завдання розбивайте на серії простіших блоків. Наприклад, спочатку виділяємо великий сегмент - «Доставка» або «Прийом оплати», потім виокремлює завдання поменше - «Регіональна доставка», «Робота з електронними платежами». Ці дії поступово зменшуватимуть обсяги входів і виходів у кожного з етапів, і якщо ці виходи запускають наступний етап, ви все робите правильно.
Про правилі «7 ± 2»
Уникайте занадто тривалих алгоритмів, які не розкладайте кожна дія на 20 кроків, це може обернутися плутаниною. В ідеалі кроків не повинно бути менше 5 або більше 9 - правило «7 ± 2». Такий підхід дозволить не возитися з дрібницями і в той же час не думати занадто глобально.
Схема бізнес-процесів інтернет-магазину включає два пункти:
- Залучення купівельної аудиторії (front-end). Залучення, лідогенераціі (розкладаємо на канали входу - пошуковики , соціальні канали , контекст ).
- Обробка замовлень, здійснення доставки (back-end). Це внутрішня кухня магазину, процеси, приховані від цікавих поглядів. Безпосередньо на рішення про покупку вони не можуть впливати, але впливають на загальну картину в цілому.
Поповнення товарних запасів Прогнозування попиту
закупівля товарів
Прийом поставки в стік продажу Обробка замовлень в контакт-центрі Прийом вхідних дзвінків
Підтвердження замовлень, які прийшли з сайту
Обзвон відкладених замовлень Обробка замовлень в фулфілмент-центрі Прийом замовлень в обробку
Підбір товарів на замовлення
Комплектація замовлень
Упаковка замовлень Доставка Передача замовлень в кур'єрську службу
Отримання звітів зі статусами доставки Прийом оплати отримання грошей від кур'єрської служби
Проводка грошей в системі Обробка повернень Обробка повернень від покупців
Обробка повернень від кур'єрської служби
Перфекціонізм і контроль. Як управляти без параної
Бізнес-процеси в вашому ІМ допоможуть контролювати 6 нескладних правил:
- Постановка цілей. Основне завдання - отримання прибутку. Відповідно, всі основні процеси повинні бути спрямовані на створення цінностей. Завжди тримайте в умі питання: яка користь того, що я роблю для проекту? І вам повинно бути що відповісти.
- Визначити виконавця і контролюючого. Відповідальний за процес повинен бути один, скільки виконавців ви візьмете - вирішувати вам, пам'ятайте: один відповідальний на одну дію.
- Обчислити виходи і входи діяльності. Вхід - момент отримання виконавцем інформації про вирішення проблеми. Вихід - результат роботи виконавця.
- Регулярна фіксація діяльності та її результатів. Складіть план дій, необхідних для досягнення поставлених завдань, алгоритм повинен бути чітким.
- Виявити тригери запуску. Що запускає процес? Це може бути і розсилка поштою, і наступ 5 числа календарного місяця, що завгодно.
- Задати алгоритм для оцінки якості виконання вказівок. Будь-які дії мають якісні і кількісні показники продуктивності та ефективності. Вам потрібні точні цифри.
Як приклад використовуємо процес обробки замовлення в середньостатистичному ІМ:
Мета Підтвердити замовлення і зарезервувати товари Виконавець Оператор контакт-центру Господар Супервайзер Вхід Новий замовлення з сайту (не підтверджений) Вихід Множинні виходи:
1) замовлення зарезервований,
2) відкладений замовлення з причиною «недозвон»,
3) відкладений замовлення з причиною «очікування надходження товару»,
4) скасований замовлення Тригер запуску Надходження замовлення з сайту KPI тривалість дзвінка, кількість підтверджених замовлень з сайту
Візуалізація спростить управління, наочність допомагає швидше виявити камені спотикання і усунути їх.
про оптимізацію
Про оптимізацію можна заводити мову, коли схема бізнес-процесів інтернет-магазину визначена, алгоритми роботи структуровані і перевірені. Поліпшення - це поступовий процес еволюції, що не хапайтеся за всі аспекти відразу, це може занурити ваша справа в хаос. Шукайте і латають дірки у вашому плані крок за кроком, не забігати вперед.
Не соромтеся просити про допомогу
Як показує практика, саме виконавці бачать ситуацію в деталях. Вони бачать її зсередини - прислухайтеся до їхньої думки, просіть поради. Відповідальні особи дивляться на систему зверху, тому помічають не всі. Створіть здорову відкриту атмосферу співробітництва, яка мотивує вносити зміни як тих, хто керує, так і виконавців.
Відокремлюйте зерна від плевел
Часта помилка в роботі над бізнес-процесами - однобокий погляд. Покращуючи фрагменти системи, і без того працюють добре, можна випустити з уваги прикрі дрібниці або зовсім не дрібниці, позбавляють проект прибутків. Наприклад, в гонці за оптимізацією маркетингового відділу і вирощуванням ефективності каналів залучення можна запросто пропустити огріхи в доставці, які відчутно б'ють по доходах. Тому опрацьовувати потрібно все. Дійте комплексно і послідовно, нічого не пропускаючи і не накидаючи на все разом, інакше в гонитві за ідеалом в одній сфері легко пропустити «вузькі горлечка» у всіх інших - міняйте фокус і масштаб робіт:
Як покращувати. практичний приклад
Візьмемо як приклад процес прийому нових поставок:
- Визначення мети поліпшень. Формулюйте її в вимірюваних, відчутних категоріях: що саме потрібно поліпшити, які якісні показники, які кількісні. Наприклад, скоротити час прийому на 20-30%.
- Наочне опис процесу, що протікає (AS-IS). Визначте, що необхідно для поліпшення. Кращий критерій - виконавці. Тут виходи і входи легко визначити, проінтерв'ював співробітників. Описати процес легко за допомогою схеми:
- Виділення KPI. Чітко вкажіть критерії та показники, на які будете орієнтуватися при оцінці результатів. В рамках прикладу з прийомом поставок це може бути час, відведений на виконання кожної дії.
- Аналіз, знаходження «вузьких шийок». Вивчіть, що і як можна автоматизувати, виділіть складні процеси, непотрібні ланки, відсіки бюрократію, безглузді або малоефективні елементи в передачі даних між етапами, між виконавцями. Якщо є проблеми, вони, швидше за все, пов'язані з чимось з перерахованого вище. Наприклад, велика частина часу йде на маркування та нанесення штрих-кодів, цей процес потребує автоматизації однозначно - ручна перевірка неминуче призведе до затримок і помилок.
- Проектування (TO-BE). Коли знайдені слабкі місця, потрібно вибудувати здійсненний план їх ліквідації. Враховуйте ризики, контролюйте витрати на оптимізацію. Це допоможе не займатися війнами з вітряними млинами і розрахувати доцільність запланованих змін. Рекомендуємо попередньо тестувати зміни, щоб уникнути збитків і витрати часу. Наприклад, вирішивши прискорити маркування товарів шляхом автоматизації, слід вибрати шлях вирішення - завантаження даних на електронний носій з наступною роздруківкою-наклейкою стікера на товар. Результат - економія часу.
- Впровадження інноваційних технологій. Тут нічого складного - проконсультувати персонал, перенавчити його і внести зміни в бізнес-процес. Наприклад, купівля, настройка, установка обладнання, навчання вантажників або комірників роботі з машинами, все.
- Аналіз результатів. Коли період тестування завершиться, зберіть дані і проаналізуйте їх. У нашому прикладі це обчислення зекономленого часу, результати можуть бути такими: час на прийом товарів скоротилося на 40-50%, ліквідовані помилки при маркуванні товарів.
Якщо чітко уявляти кінцевий результат і задавати правильний алгоритм поліпшення бізнес-процесів, дуже скоро ваш інтернет-магазин перетвориться і ви відзначите відчутне зростання прибутку. Будьте ефективними, працюйте на результат, чи не оптимізуючи заради оптимізації, і ви не витратите час даремно.
Дуже прикро, коли бізнес-процеси налагоджені до кожної деталі, менеджери мотивувати на результат, а результат не радує ... По телефону клієнти все частіше говорять «Ні, дорого, пошукаю ще». Що ж робити - знижувати ціни? Не поспішайте, спробуйте знайти і вбудувати в бізнес-процеси конкурентну перевагу .
Як дізнатися, за якою схемою і як саме покращувати бізнес-процеси інтернет-магазину?Завжди тримайте в умі питання: яка користь того, що я роблю для проекту?
Що запускає процес?
Що ж робити - знижувати ціни?