Навигация по сайту

Популярные статьи

Чому SMM в Україні немає

  1. Адекватний SMM-фахівець - міф чи реальність
  2. З чого ж? З чого ж? З чого ж? Зроблені наші маркетологи?
  3. SMM або роздача листівок в метро - ось в чому питання

Від редакції: це перша стаття Микити Яблуко. Ми так заздалегідь впевнені, що вона вам сподобається, що вже готуємо другу - про KPI для SMM. Вітаються питання автору, шери і коменти :) І так, складності є в будь-якій професії. Якщо ви горите бажанням стати СММ-спеціалістом, краще дочитайте статтю Микити, щоб усвідомлювати все те, що буде чекати вас з боку клієнта.

Чоловіки роблять це, дівчата роблять це, навіть діти роблять це, і мені здається, що скоро домашні тварини почнуть робити це ... І кажу я зараз не про те, про що ви подумали, а про відносно нової галузі digital - social media marketing або ж , як прийнято говорити, SMM.

Маркетингом в соціальних мережах я займаюся більше трьох років і за цей час побачив багато чого: бюджети по 10 $ на місяць за роботу фахівця, проекти з тематикою продажу маніпуляторів по обробці дерева в Instagram, навіть контент-менеджерів, які вперто називають себе SMM-фахівцями, контент-маркетологами або будь-якими іншими професіями, до яких вони і хоч трохи відношення не мають.

У цій статті я не буду писати про себе і про те, який я бідний-нещасний, що мені доводиться працювати з людьми, які не розуміють, що таке маркетинг в соціальних мережах. Я хочу розповісти про те, чому ринку SMM в Україні немає, і, напевно, ніколи не буде.

Мені б хотілося виділити три фактори, через які, на мою думку, SMM в Україні не існує як такої - відсутність компетентних фахівців і розуміння галузі у роботодавців, загальний стан ринку.

Адекватний SMM-фахівець - міф чи реальність

Що ж, почнемо ми з фахівців. Я ніде не вчився SMM, мені ніхто не говорив, які бувають цілі рекламних кампаній, метрики і обов'язки. Коли я починав таких освітніх програм не було, принаймні, в моєму місті. Зараз я сам читаю авторський курс по маркетингу в соціальних мережах. Мені подобається думати, що таким чином я скорочую кількість фахівців, які навчилися обробляти фотографії і викладати їх в Instagram, і на підставі цих навичок називати себе SMM-ками, контент-маркетологами або блогерами.

Розглянемо основні проблеми:

Приклад резюме:

Приклад резюме:

Приклад резюме:

Приклад резюме:

  • Відсутність навичок. Коли я набираю собі людей в штат, питаю про те, що повинен вміти компетентний фахівець: складати стратегії просування, писати тексти, обробляти / робити графіку, створювати таргінг рекламні кампанії, вести сторінки, аналітику власної ефективності і ефективності роботи проекту в соціальних мережах. І, якщо писати пости навчилися вже навіть мавпи, то всі інші питання наганяють людей в жах. Уже на цьому етапі ми бачимо, що людина приходить займатися маркетингом в соціальних мережах, не вміючи робити те, що передбачає його професія.

  • Завищені очікування заробітної плати та умов роботи. Для наочності: дзвонить мені на днях здобувач з гострим бажанням працювати в нашій компанії, очікувана зарплата - 500 $. Я задаю цілком собі логічне запитання: "... а що ви вміти на 500 $?" - незручна пауза і фахівець відповідає, що вміє налаштовувати таргетовану рекламу. Коли я запитав про цілі рекламних кампаній в Facebook, у відповідь отримав не менше незручну паузу, мукання і фразу "... ну ... .е ... .трафік на сайт, там". На жаль і ах, фахівці хочуть отримувати багато, працювати мало і при цьому працювати віддалено. На жаль, це можливо тільки за умови дійсно ефективного фахівця, який хоч бетонну трубу в Twitter продасть з ROI в 100500%.

  • Відсутність актуальних знань і досвіду, розуміння термінології та залученості в сферу SMM. Наприклад, одна харківська панянка, яка веде блог по SMM, наполегливо називає себе "найкращим контент-маркетологом України". Коли я прочитав це скромне опис панянки, не став засмучувати юне дарування тим, що контент-маркетинг і SMM мають стільки ж спільного, скільки SEO та верстка сайту - небагато. І я розумію, що тут справа не тільки в нездоровому зарозумілості і амбіції, а в тому, що людина банально не розуміє термінологію галузі. Для професіонала це неприпустимо. Те ж саме стосується кейсів і успішного досвіду в професії. Якщо на вашому особистому профілі 1000 передплатників, це не робить вас топовим фахівцем, який може отримувати 1000 $ за ведення одного проекту на фрілансі.

Саме час негайно запросити вас, дорогі читачі на курси для сммщіков. 8 тижнів, 16 лекцій на дистанційному курсі « Ефективний SMM: просування проектів в соціальних мережах ». Саме час негайно запросити вас, дорогі читачі на курси для сммщіков

З чого ж? З чого ж? З чого ж? Зроблені наші маркетологи?

Припустимо, некомпетентних фахівців можна виправити освітніми курсами, плановим промиванням мізків на профільних конференціях або ж парочкою співбесід в серйозні digital-агентства, де на першому ж питанні вони зрозуміють, що варто було хоча б вивчити визначення "digital" і "конверсія". Набагато гірше справи йдуть з тими, хто задає тон цій грі в продажу в соціальних мережах, а саме з замовниками та маркетологами.

По-перше, це тотальна відсутність розуміння SMM як галузі digital і можливостей соціальних мереж. Особливо це стосується e-commerce проектів і людей, які зайняті онлайн-продажами. Абсолютно будь-який замовник упевнений в тому, що SMM - це універсальна пігулка, яка продасть слона, жирафа і бегемота за вкладені 5 $ в тиждень. Це обумовлено тим, що існує маса кейсів про те, як продають по 200 пар трусів в день в Instagram без вкладень, як через Facebook продають газобалонне обладнання або ж через Twitter шкарпетки з принтом ручного нанесення.

Але це швидше виняток, ніж правило.

Просто уявіть собі сценарій: ви гортає стрічку Instagram і бачите оголошення "Купи шлакоблок за хорошою знижкою" - ви бадьоро переходите за посиланням в оголошенні і скуповуєте партію шлакоблоку. Адже це те, що вам потрібно тут і зараз.

Погодьтеся, такий сценарій малоймовірний і тхне більше на шизофренію, ніж чимось дійсно адекватним з точки зору SMM. Замовники повинні розуміти, що для кожного товару є свій канал просування, аудиторія з певними потребами і функціонал того чи іншого плейсменту. Зрозуміло, просувати в соціальних мережах можна що завгодно і як завгодно, було б бажання і бюджет, а далі як то кажуть - що буде, то буде.

Приклад вакансії:

Приклад вакансії:

До речі, про бюджет. Це друга частина проблем з замовниками, які хочуть отримати SMM, так як всім потрібен фахівець, агентство, а, як наслідок - результат за 20-50 $, що навіть звучить образливо.

Ми показуємо якісне зростання, стежимо за ціною ліда, забезпечуємо продажу, конверсію, збільшення охватов аудиторії, працюємо в режимі 24/7, щоб завжди бути на зв'язку, а нам за це хочуть платити вартість средненького вечері в Києві? Таке собі пропозицію, якщо чесно, за 50 $ поважаючий себе фахівець максимум полайкает вашу сторінку в Facebook, не більше.

Хороша робота коштує дорого. Продажі через соціальні мережі - це масштабна і складна робота, яка складається, як мінімум, з 10-20 завдань фахівців різного профілю, причому фахівців, які розуміють, що вони роблять. Я думаю, тут важливо розуміти, що подібні фахівці стоять пристойно. Якщо ж ви не готові вкладати гроші в розвиток свого бізнесу і його просування, можливо, варто задуматися - а чи потрібно це взагалі?

Приклад вакансії:

І на десерт - відсутність в компаніях / фірмах / проектах адекватного відділу маркетингу, який дійсно розуміє, навіщо їм потрібен SMM. "Ми хочемо SMM" - найчастіше ми чуємо від замовників. При зустрічному питанні, чого саме хоче замовник, ми отримуємо здивований погляд і відповідь: "Нам потрібен SMM, що незрозумілого?". В цілому, це виглядає так, ніби ви приходите в продуктовий і говорите касирці: "Мені потрібні продукти". Вона запитує: "Які?", А ви говорите: "... продукти потрібні, дайте дві одиниці продуктів".

Якщо продавщиця ласа на гріш, вона продасть вам що-небудь на свій смак або подорожче, навіть якщо це зовсім не те, що ви хотіли. А може мовчки набере найближчу психіатричну клініку, адже подібне прохання як мінімум неадекватна. У SMM те ж саме.

SMM - це назва галузі, не процес, що не конкретна робота і навіть не результат. Він включає в себе супровід і просування проектів в соціальних мережах, під кожним з цих понять ховається арсенал робіт, які ми можемо виконувати для тих чи інших цілей, яких - залежить від замовника. Перед фахівцем потрібно ставити чіткі завдання: ми хочемо збільшити лояльність, отримати приріст абонентів, продати 100 одиниць товару. SMM - це про цифри і конкретику, правда.

Приклад вакансії:

Приклад вакансії:

SMM або роздача листівок в метро - ось в чому питання

Зрозуміло, все не просто так. Подібного роду цікавинки виникають не з порожнього місця. Це обумовлено положенням ринку на поточному проміжку часу. Я розумію, що маркетолог однієї великої фірми, продукція якої є в кожному супермаркеті України, називає пост у соціальній мережі рекламною кампанією не тому, що у нього весняне загострення, а тому, що у нього немає актуальних знань в галузі SMM, так як ринок не готовий змінюватися на користь онлайн. Саме проблеми ринку стають родоначальниками всіх вищезазначених проблем.

Чому так?

  • Демпінгувати ринок. Одна і та ж послуга коштує абсолютно по-різному при абсолютно однаковому плані робіт. Для прикладу: послуга по массфоловінг в моїй компанії коштує 20 $, у мене на фрілансі - 300 $. Як ви думаєте, де більше замовлень? У мене на фрілансі, хоча настройка і сервіси - ідентичні. Просто в агентстві я готовий продавати подібну послугу за адекватний чек, так як мені забезпечують гідну заробітну плату, а на фрілансі мені ліньки працювати, і вставати з дивана я буду тільки за плюс-мінус відчутну суму. Ми бачимо фахівців однакового рівня як за 1000 $, так і за 200. Причина в тому, що немає чітких розумінь, скільки коштує фахівець, немає його градації на Junior / Middle / Senior і в принципі немає ринку SMM як такого.

  • Рівень доходу в Україні як такої. Середня зарплата середньостатистичного фахівця - 250-300 $, якщо пощастить, може бути і 100 $ і 170 $. Повірте, за такі гроші не те, що працювати не хочеться, жити не хочеться, не те щоб розробляти креативні SMM-стратегії, а вже тим більше - реалізовувати їх. Креатив коштує дорого - це необхідно розуміти. З іншого боку, я розумію позицію клієнта: ви вклалися в сайт, товар, офлайн магазин, персонал і тут вам кажуть, що потрібно вкласти в SMM ще 400-600 $ (а якщо ви ще потрапили на некомпетентного фахівця / агентство, то ви не отримаєте ні гарантій, ні прогнозів). У такій ситуації залишається тільки засумувати і замовити щось подешевше і аби було, а потім розповідати всім, що SMM не працює.

  • Стереотип, що SMM не працює і результати неможливо порахувати. Це глобальна причина ринку, яку культивують і фахівці, і замовники. Це не так. SMM - це про цифри. Ви можете порахувати всі: охоплення аудиторії, вартість передплатника, повернення інвестицій від реклами, вартість конверсії і навіть її ймовірність. Наприклад, в даний час наше агентство розробляє формулу прогнозної аналітики в SMM, щоб на першому етапі роботи з проектом можна було прорахувати, який бюджет і охоплення аудиторії потрібен для тієї чи іншої конверсії. SMM - це серйозно і ефективно, якщо ви з розумом підходьте до тих завдань, які можуть вирішити соціальні мережі і вмієте відстежити ті метрики, які необхідні для репрезентативності результатів просування.

Ось і закінчилася моя сповідь, яку я виношував в собі довгі три роки і нарешті сформулював і розписав. Я сподіваюся, що після цієї статті ви почнете трохи більше розуміти сферу SMM. Зрозумієте, що це не галузь така недолуга, а просто фахівці не розуміють, що вони роблять, обіцяють і за що беруть гроші, а замовники не розуміють, чого вони хочуть від нещасних SMM-фахівців і на який результат розраховують. У будь-якому випадку, я щиро чекаю того, що сприйняття маркетингу в соціальних мережах незабаром зміниться і до нього почнуть ставитися так само серйозно і з тим же повагою, як до SEO, PPC або контент-маркетингу.

Якщо Ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter

З чого ж?
З чого ж?
Зроблені наші маркетологи?
А що ви вміти на 500 $?
З чого ж?
З чого ж?
З чого ж?
Зроблені наші маркетологи?
Якщо ж ви не готові вкладати гроші в розвиток свого бізнесу і його просування, можливо, варто задуматися - а чи потрібно це взагалі?