Навигация по сайту

Популярные статьи

Чому у мене не гальмує Windows Vista? - Блог Бешкова Андрія - Beshkov Andrey

Нещодавно на семінарі Techdays мені поставили запитання. Чую я його вже не перший раз із завидною регулярністю і від різних людей. Яка ОС стоїть біля вас на ноутбуці, з якого ви показуєте демонстрації і презентації? Вона так швидко працює! Кожен раз відповідаю що це Vista і раз по раз бачу недовіру в очах слухачів. Невже і справді це Windows Vista? Адже всі ми чули про те яка Vista повільна і глючная. Про це не пише і не говорить тільки ледачий. При цьому, з мого досвіду, приблизно 50% людей, які так говорять, самі цю ОС не бачили і досить щасливо живуть під XP. Зазвичай про проблеми з Vista їм сказав хтось із друзів або людей, які заслуговують на довіру, або вони прочитали про це десь в мережі. Після того як ІТ публіка бачить Vista в дії, то відразу ж у багатьох дозріває наступна думка. Все зрозуміло! Єдиним поясненням того що на сцені Vista працює швидко, може бути те, що у вас якась спеціальна версія для працівників Microsoft!

Змушений вас засмутити: спеціальної версії Windows Vista не існує. Ми в повсякденному житті використовуємо те ж саме, що і ви. І це правильно і з практичної і з ідеологічної точки зору. Не можна відриватися від того як живе звичайний користувач наших продуктів. Якщо у нас не буде чіткого розуміння проблем, з якими стикаються люди, ми не зможемо їм допомогти. Зрозуміло, що теорія змови між Microsoft і виробниками обладнання з метою вичавити побільше грошей зі споживачів виглядає дуже привабливо і досить популярна у всьому світі. Але давайте міркувати логічно. Уявіть що у нас є безпечна, надійна і зручна настільна ОС, яка при всьому перерахованому вище, навіть на самому застарілому обладнанні літає швидше блискавки. Хіба ми не стали б її продавати? Адже конкуренція на ринку з року в рік стає все запеклішою і зліше. При цьому беззастережної вірності до гробу з боку виробників обладнання щось не видно. То один то інший, а то і кілька відразу пропонують настільні і портативні системи з альтернативними ОС на борту, для того щоб отримати перевагу в тих чи інших сегментах ринку. Так що доводиться відкинути цю теорію і придумувати ще якісь пояснення підступним Microsoft. 🙂

Як же виглядають ноутбуки на яких у мене нормально працює Vista? До недавнього часу це був звичайний Lenovo T60 c процесором Intel Core 2 Duo T5600 (1.83 ГГц) і 2 ГБ оперативної пам'яті. Як бачите, ніякого позамежного обладнання ми не використовуємо. Бюджети департаменту на закупівлю обладнання обмежені і не є бездонною бочкою. При цьому відповідно до Windows Experience Index рейтинг у системи був 3,9. Варто зазначити, що до установки SP1 деякі додатки, бувало, пригальмовували. Але траплялося це дуже рідко і зазвичай тривало менше хвилини. Vista відпрацювала на цьому обладнанні в нормальному режимі трохи більше року, поки в один з днів ноутбук не впав зі столу в аеропорту. Мабуть через це у нього припинила працювати функція sleep, дисплей перестав триматися у вертикальному положенні і від будь-якого руху мимоволі спалахувала і хаотично мигала підсвічування клавіатури. Їздити у відрядження з таким "інвалідом ІТ праці" стало незручно і тому довелося його замінити. Тепер він лежить в одній з тумбочок в офісі. В якості основної ОС для всяких експериментів і нелюдських дослідів на ньому стоїть Windows Server 2008 c Hyper-V.

З такої нагоди кілька місяців тому був замовлений Lenovo T61p з процесором Intel Core 2 Duo T7500 (2.20 ГГц) і 2 ГБ оперативної пам'яті. Як на даний момент виглядає швидкодію системи з точки зору Windows Experience Index ви можете переконатися на наступних картинках.

Погодьтеся, індекс 5,0 виглядає дуже привабливо, особливо якщо враховувати, що вважається він за швидкістю самого повільного компонента. У моєму випадку такими компонентами виступають ОЗУ і жорсткий диск.

Отже, в чому ж річ? Де ж диво змушує мою Vista буквально літати? Ніякої магії тут немає і розгадка проста до неподобства. Зазвичай відразу ж після отримання обладнання з магазину я включаю його щоб перевірити працездатність всіх комплектуючих. І найчастіше жахнувшись тому ПО що, там є видаляю весь цей вертеп. А потім встановлюю все заново самостійно. Зазвичай в первісну систему не тільки немає SP1, незважаючи на те що він вийшов уже давно. Про те який свіжості там драйвера взагалі говорити не доводиться і BIOS звичайно ж теж напевно не оновлено. Але це ще півбіди. Найбільше зло це величезна кількість нестандартних сервісів і прилад з логотипами виробника обладнання, які по ідеї повинні полегшити споживачеві користування системою. Серед прикладів можна назвати ПО для перемикання робочих столів і зовнішніх дисплеїв, нестандартні додатки для настройки Wi-Fi мереж і виявлення Bluetooth пристроїв, утиліти для управління тачпадом або авторизації за відбитком пальця і ​​звичайно ж так необхідні всім нам системи розпізнання особи. Список цих чудових додатків можна продовжувати ще довго.

Нехай би вони ставили собі спокійно (розміри жорстких дисків це вже дозволяють) і не заважали працювати, якщо виробника електронного пристрою так хочеться виділитися. Одна біда, стартують вони все автоматично мещая ОС швидко завантажуватися, а потім ще й працюють в системі безупинно, споживаючи ресурси навіть якщо ми не користуємося їхніми послугами. Причому судячи з мого досвіду, іноді споживання може доходити до 30% всіх ресурсів системи. І це при тому що Vista встановлена ​​в комплекті за замовчуванням вміє робити майже все красивості і приємності заради яких встановлюється вищезазначене ПЗ. Для порівняння той самий ноутбук T61p який зараз має індекс 5,0 с Vista встановленої за замовчуванням мав індекс бистродейтсвія 1,9. Відчуваєте різницю?

Я не стверджую що вся продукція випущена виробниками OEM поголовно страждає такими недоліками. Є дуже багато добре підготовлених до продажу систем. Біда в тому що вони зазвичай знаходяться в середньому та верхньому ціновому сегменті. Важко запідозрити виробників обладнання або постачальників OEM систем, в тому що вони затіяли якийсь саботаж. Швидше за все проблема банальна: нестача досвідчених інженерів, що створюють і підтримують образи попередньо встановлювати систем в актуальному стані. Ну і звичайно відсутність трудових резервів для передпродажної підготовки систем - того самого злощасного оновлення BIOS та інших дрібниць. Що вже говорити про розробку дійсно корисних додатків йдуть в комплекті з OEM версією ОС.

Виходить, якщо хочеш щоб щось було зроблено добре, зроби це сам. Нас з вами як ІТ фахівців перевстановлення свіжокуплений системи не лякає, а що робити кінцевому користувачеві? Мабуть те ж саме, брати в руки диск з дистрибутивом і вперед назустріч світлу в кінці тунелю. Втім Vista ставиться в кілька кліків і особливих знань для цього не потрібно. Але мало хто з простих людей бажає цим займатися. І їх цілком можна зрозуміти, в житті повно більш цікавих занять. Другий варіант обзавестися нормально працюючої системою - йти на уклін до бліжашему ІТ фахівця. А цей фахівець, знову ж судячи з мого досвіду, в половині випадків і сам Vista не бачив. І тому швидше за все буде лаяти її по всякому. Користувач який вже сьорбнув сповна спілкування з новою ОС, легко погодиться повернутися під Windows XP бо так спокійніше і звичніше. А потім в свою чергу в колі друзів він розповість який же відстій Vista і як вдало знайомий ІТ фахівець йому допоміг від цієї біди позбутися.

Вуаля, коло замкнулося.

оновлення:

Додав в ноутбук T61p, про який йде мова, ще 2 гігабайти пам'яті. І щоб не було сумнівів, що знімки екрану справжні і не підправлені фотошопом публікую відео зняте на ньому ж. Припускаю що в ньому чітко видно які показники Windows Experience Index у ноутбука в даний момент. Відео писалося за допомогою Camtasia а наближення екрану робилося за допомогою zoomit. Про всяк випадок перед записом відео пару раз змусив систему перерахувати індекс.

Варто зазначити що в системі під час тестування працювало кілька додатків включаючи антивірус Forefront Client Security. Як ви можете переконатися ніякого погіршує вплив на Ідекс швидкодії системи це не зробило.

При це варто відзначити що додавання 2-х гігабайт додаткової пам'яті так само особливої ​​ролі не зіграло. До речі Keith Comb ще рік тому опублікував статистику швидкодії Windows Vista x64 судячи з якою у нього Lenovo T61p працює ще швидше ніж у мене. Значить мені ще є куди рости. 🙂

Сподіваюся, що таким чином я зрозуміло і вичерпно відповів на всі коментарі на кшталт: - "Цього не може бути, тому що не може бути ніколи. Vista так швидко не працює і єдине наше спасіння Linux" 😉

Яка ОС стоїть біля вас на ноутбуці, з якого ви показуєте демонстрації і презентації?
Невже і справді це Windows Vista?
Хіба ми не стали б її продавати?
Отже, в чому ж річ?
Де ж диво змушує мою Vista буквально літати?
9. Відчуваєте різницю?
Нас з вами як ІТ фахівців перевстановлення свіжокуплений системи не лякає, а що робити кінцевому користувачеві?