Навигация по сайту

Популярные статьи

Дефрагментація диска і сучасні ОС

  1. Чи потрібно знати про дефрагментації сучасному користувачеві
  2. Коротка еволюція дефрагментації починаючи з старих Windows
  3. Як зробити дефрагментацію диска за допомогою системних програм
  4. Дефрагментація сторонніми програмами
  5. Чи потрібно робити дефрагментацію на Windows 10
  6. Якщо у вас встановлений твердотільний накопичувач SSD

З боку користувача процес фрагментації файлів не помітний. Тут буде доречно порівняння. Уявіть кімнату, де розкиданий конструктор Lego. З цього конструктора повинна бути зібрана велика машина. Щоб знайти кожну деталь і поставити на потрібне місце потрібен час. Червоні деталі збираємо разом, сині також і за схемою збираємо потрібний пристрій. Приблизно тим же займається жорсткий диск під час читання і перезапису файлів. Хоч в графічному інтерфейсі все виглядає цілком нормально, не варто думати, що система не діє. Щоб зняти або перезаписати необхідну інформацію зчитує голівці жорсткого диска доводиться бігати по всій площі диска і збирати потрібний файл по шматочках, що істотно сповільнює роботу системи. З боку користувача процес фрагментації файлів не помітний

Ви встановили кілька програм. Кожна програма розташована на своєму місці і фрагментації тут ще немає. Ви встановили кілька програм Як тільки ви видалите одну з цих програм звільниться місце на диску. Причому всі інші програми залишаться на відведеному для себе місці, фізичному місці. Як тільки ви встановите нову програму вона займе цю порожню область, нехай поки що і не повністю. Але якщо ви встановите програму розміром перевищує порожню область на диску, програма буде встановлена ​​в іншій частині диска.

Комп'ютер машина розумна і для збільшення швидкості доступу до файлів записує всі файли ближче до початку диска. Саме через це і з'являється фрагментація файлів.

Порожню область може зайняти шматок іншої програми, книги або фільму. Причому не цілої програми, а тільки її частини. Саме тому щоб запустити відеопрогравач голівці жорсткого диска доводиться пересуватися з одного кінця диска в інший для зчитування інформації лише про одне файлі.

Жорсткий диск можна порівняти тут з мамою-мавпою з радянського мультфільму.

Жорсткий диск можна порівняти тут з мамою-мавпою з радянського мультфільму

Якщо діти пустують і постійно тікають, мама турбуючись і намагаючись допомогти своїм численним чадам носиться за ними. Саме операція дефрагментації допомагає повернути діточок в безпечне місце для їх перебування.

Чи потрібно знати про дефрагментації сучасному користувачеві

Варто зазначити що всі сучасні ОС сімейства Windows починаючи з Windows 7 налаштовані на виконання автоматичної дефрагментації. Користувач не сильний у всіх тонкощах налаштування системи може навіть і не думати про дефрагментації. Наприклад, якщо ваша мама нічого не знає про дефрагментації, то і не потрібно їй про це розповідати. Дивитися серіали на комп'ютері можна буде без проблем. Дефрагментація буде виконуватися автоматично під час простою комп'ютера. Причому сучасні ОС стали настільки розумними що в ці системні налаштування непідготовленому користувачеві не обов'язково лізти.

Коротка еволюція дефрагментації починаючи з старих Windows

Проблема дефрагментації існує з самого початку існування ОС Microsoft. ОС MS-DOS в 1981 році включала в складі утиліту для дефрагментації. На відміну від сучасних програм вона звичайно ж мала ряд істотних недоліків. Починаючи з Windows Vista програма дефрагментації вже має можливість автоматичного запуску.

Як зробити дефрагментацію диска за допомогою системних програм

Щоб зробити дефрагментацію диска переходимо: Цей комп'ютер - Тиснемо правою кнопкою на диску, який потрібно дефрагментувати - Властивості - Сервіс - Виконати дефрагментацію (або Оптимізувати в Windows 10).

Щоб зробити дефрагментацію диска переходимо: Цей комп'ютер - Тиснемо правою кнопкою на диску, який потрібно дефрагментувати - Властивості - Сервіс - Виконати дефрагментацію (або Оптимізувати в Windows 10)

Дефрагментація диска в Windows 10

Варто зазначити що дефрагментація і оптимізація диска в Windows 10 практично ідентичні поняття.

Вибираємо диск і спочатку робимо аналіз на дефрагментацію. Якщо розділ фрагментований більш ніж на 10%, то робимо дефрагментацію. Якщо те фрагментований менш ніж на 10% в час роботи програми дефрагментації немає необхідності.

Дефрагментація сторонніми програмами

Так само можна виконати дефрагментацію дисків за допомогою сторонніх програм. Фахівці рекомендують використовувати саме їх, якщо необхідно виконати дефрагментацію якісно і без помилок.

Стаття буде неповною без згадки програми Defraggler. Розробник програми компанія Piriform відома нам за програмами CCleaner і Recuva. Безкоштовно скачати програму можна з офіційного сайту.

завантажити Defraggler

завантажити Defraggler

Програму Defraggler. головне вікно

У програмі можна налаштувати автоматичне виконання дефрагментації при запуску комп'ютера, по днях тижня і т.д.

Програма Defraggler. Вікно настройки розкладу запуску дефрагментації

Чи потрібно робити дефрагментацію на Windows 10

Як уже було відзначено вище в ОС починаючи з Windows 7 ручна дефрагментація не так необхідна, як скажімо в Windows XP, де автоматизація цього процесу була відсутня. Windows 10, наприклад стала досить розумною, щоб під час простою комп'ютера, коли він не використовується, робити дефрагментацію. Користувач для цих завдань навіть не залучається. Якщо ж у вас все одно є сильне бажання контролювати в системі все що можна, то цю операцію можна виконувати вручну в будь-який час. Так само можна відключити автоматичну дефрагментацію, але я настійно не рекомендую цього робити.

Якщо у вас встановлений твердотільний накопичувач SSD

На швидкість роботи SSD накопичувача дефрагментація ніяк не впливає і використовувати дефрагментацію для SSD не потрібно. При підключенні SSD до комп'ютера починаючи з Windows 7 автоматична дефрагментація відключається. Сама функція залишається на місці. Тому ні в якому разі не робіть дефрагментацію вашого SSD. Справа в тому, що дефрагментація зношує накопичувач, що звичайно ж не дасть ніяких плюсів.

PS Так само є один цікавий спосіб дефрагментації.

  • Копіювання всіх файлів диску на новий диск. Справа в тому, що при копіюванні файлів на чистий диск всі дані записуються послідовно і внаслідок цього не буде фрагментації файлів. Всі файли встануть на свої місця. Мінус цього способу - у вас повинен бути другий вінчестер необхідного обсягу.