- Трохи історії, або Як з'явилися ком'юніті-менеджери
- Повинен же хтось керувати спільнотою ...
- Ком'юніті-менеджер і SMM-фахівець: в чому різниця?
Не так давно до мене звернулася однокурсниця з проханням допомогти підшукати в її компанію ком'юніті-менеджера (community manager - фахівець, який займається управлінням спільнотою). Як з'ясувалося пізніше, їм потрібен був фахівець з реклами в соціальних мережах, а не управлінець спільнотами. Перелопативши десятки сайтів з пошуку роботи, переглянувши сотні резюме і вакансій, я побачив традиційну для ІТ-сфери картину: вакансій багато, зарплати високі, кількість резюме убоге, а знання і навички претендентів часто не відповідають необхідним функціональним обов'язкам. Іншими словами, багато роботодавців і фахівці не розуміють, які завдання має виконувати ком'юніті-менеджер.
Грунтуючись на експертних думках насамперед західних компаній, пропоную читачам розібратися: хто ж такий ком'юніті-менеджер, в чому його відмінність від SMM і чому такий фахівець необхідний компанії, яка здійснює розкрутку свого бренду в соціальних мережах.
Трохи історії, або Як з'явилися ком'юніті-менеджери
Існує думка, що основоположниками цієї професії стали піарники великих компаній, що спеціалізуються на створенні онлайн-ігор. Саме вони першими отримали вказівку створювати і управляти спільнотами гравців в соціальних медіа, бути, по суті, інформаторами розробника в середовищі гравців. Це дозволило оперативно реагувати на побажання гравців, виправляти помилки, залучати нових учасників ігрового співтовариства і формувати сценарій подальшого розвитку гри.
Слід зазначити, що професія ком'юніті-менеджера досить нова. Свого часу схожі функції виконували модератори форумів. Однак у випадку - це переважно не публічна людина. Він наділений правом видаляти повідомлення користувачів і навіть (!) Банити учасників дискусії. Ну і найголовніше - перед модератором не стоїть завдання по залученню читачів (прихильників певного бренду, товару, послуги і т. Д.).
Повинен же хтось керувати спільнотою ...
Якщо давати визначення терміну «ком'юніті-менеджер», то я б сформулював його наступним чином: це співробітник компанії, який відповідає за створення, адміністрування і підтримку спільноти прихильників бренду, явища, події, товару або послуги.
Щоб краще зрозуміти, що це за фахівець, пропоную розглянути необхідні навички і функціональні обов'язки такого співробітника.
Що повинен уміти ком'юніті-менеджер?
- Фундаментально розбиратися в галузі і специфіці роботи компанії. Мати відповідну освіту.
- Бути хорошим комунікатором і мати власну соціальну базу.
- Користуватися послугою, товаром або грати в гру, створену компанією, досить тривалий період часу.
- Мати своє об'єктивну думку про якість, властивості, характеристики продукту.
- Бути досить ерудованим.
- Ставити на перше місце бренд, на друге - своє власне его. Тобто, якщо фахівець має завищену самооцінку, нездорові амбіції, то може статися так, що його персона стане популярнішим Вашого бренду.
- Бути постійно доступним (принцип 24/7).
- Вміти розробляти загальну стратегію проведення маркетингових та PR-компаній.
- Бути хорошим психологом.
- Досконало володіти мовою (мовами). Обов'язково знадобляться навички копірайтера.
Давайте поглянемо на прекрасну інфографіку від GetSatisfaction:
А тепер коротко про те, які основні завдання виконує ком'юніті-менеджер?
- Створення майданчиків для комунікації.
- Залучення нових членів спільноти.
- Генерація та управління контентом.
- Створення, структурування та систематизація гілок обговорення.
- Коментування подій, презентацій, акцій, нових продуктів компанії.
- Проведення офлайнових заходів.
- Організація грамотного троллінгу.
Що ще можуть робити ком'юніті-менеджери? Ніхто не буде їх обмежувати в польоті фантазії - це може бути ведення постійних рубрик, організація акцій, конкурсів, розрахованих на постійних передплатників, створення власних мемів і вірусного відео, проведення опитувань і складання рейтингів. Одним словом, потрібно робити все, щоб утримувати ядро постійних читачів і привертати нових.
Ці переліки не остаточна, пропоную читачам їх доповнити в своїх коментарях.
Ефективність роботи ком'юніті-менеджера, враховуючи його функції, можна оцінити за такими критеріями:
- Кількість унікальних коментарів або відгуків.
- Кількість перепис матеріалів і посилань на матеріали.
- Кількість «лайків».
- Динаміка приросту і відтоку учасників ком'юніті.
- Кількість конверсій.
Важливо! Ком'юніті-менеджер - це свого роду адвокат бренду в очах споживачів і адвокат споживачів в очах компанії. Тому він повинен доносити побажання і відгуки користувачів керівництву компанії і своєчасно інформувати їх про впровадження / вдосконалення продукту.
Важливо! Ком'юніті-менеджер повинен утримувати баланс між лобіюванням і відкритою рекламою.
Реклама в інтернеті - це не тільки пошукова оптимізація сайту і контекстна реклама, це ще і грамотна кампанія в соціальних мережах.
Дозвольте представити Ольгу Володимирового - ком'юніті-менеджера красноярського відділення стартапу «Фламп» (http://flamp.ru/panilepa). Я вважаю, що формувати спільноту чуйних клієнтів - це вищий пілотаж. І в якості ще одного прикладу дозвольте відрекомендувати Юлію Романову , Яка займається розвитком ком'юніті компанії «Бест Вей» (bestway.com.ua), що спеціалізується на розробці комп'ютерних ігор. Дуже розвинена ця професія в Європі і Америці. Великі компанії пішли далі і вже створили ком'юніті з працівників підприємств. Наприклад, відомий бренд солодкої газованої води через ком'юніті-менеджерів підтримує зв'язок не тільки зі своїми споживачами в кожному регіоні країни, а й активно розвиває внутрікорпоративну соціальну мережу. Сержіо Санчес - ком'юніті-менеджер іспанського підрозділу. Це все живі люди, які взялися за управління спільнотою бренду.
Ком'юніті-менеджер і SMM-фахівець: в чому різниця?
Підведемо підсумки. Ми визначили базові навички, функціональні обов'язки та навіть виділили якісні та кількісні критерії оцінки роботи ком'юніті-менеджера. Напевно професіонали, що працюють в сфері реклами в соціальних мережах, поставлять запитання: в чому різниця між управлінцем співтовариством і social marketing manager?
Якщо коротко, то SMM-фахівець займається не тільки створенням і розвитком спільнот в соціальних мережах. Його вотчина набагато ширше. Він проводить моніторинг і аналіз ситуації на ринку, працює з лідерами думок, реалізує спецпроект і т. Д. Також SMM-фахівець повинен не тільки відмінно освоїти соціальні мережі, а й володіти багатющим багажем знань в сфері маркетингу, зокрема інтернет-маркетингу, вміти застосовувати рекламні та PR-технології. Ком'юніті-менеджери працюють тільки в співтоваристві свого бренду. Ну і найголовніше - для проведення рекламної кампанії в соціальних мережах SMM-фахівців дозволяється залучати співробітників компаній, що спеціалізуються на таких послугах. А ось ком'юніті-менеджер - це євангеліст Вашого бренду. За великим рахунком Ваш бренд буде добре просуватися, якщо ці фахівці будуть працювати в парі.
З кожним днем відгуки інших споживачів і авторитетних людей стають все більш вагомими в процесі вибору товару або постачальника послуги. Вважаю, що в найближчому майбутньому ком'юніті-менеджери стануть обов'язковими співробітниками практично всіх компаній, які займаються розвитком свого бренду. Припускаю, що імена ком'юніті-менеджерів стануть навіть більш відомими (або принаймні нарівні), ніж імена власників / директорів компаній.
А ви як думаєте?
Ком'юніті-менеджер і SMM-фахівець: в чому різниця?Що повинен уміти ком'юніті-менеджер?
Що ще можуть робити ком'юніті-менеджери?
Ком'юніті-менеджер і SMM-фахівець: в чому різниця?
Напевно професіонали, що працюють в сфері реклами в соціальних мережах, поставлять запитання: в чому різниця між управлінцем співтовариством і social marketing manager?
А ви як думаєте?