Навигация по сайту

Популярные статьи

JagaJam.Ісследованіе: Аналіз присутності фармацевтичної галузі в соцмережах

  1. Основні показники спільнот фармвиробників:
  2. Основні показники спільнот препаратів:
  3. Підведемо підсумки

В кінці квітня наш сервіс JagaJam.com провів перший захід з циклу бізнес-сніданків «SMM-Ytro» , Присвячене просуванню фармацевтичних брендів в соціальних мережах. У процесі підготовки ми провели дослідження, результатами якого хочемо з вами поділитися.

Так склалося, що фармацевтичні бренди розміщують рекламу переважно на телебаченні: ТВ-реклама займає 83% всіх рекламних вкладень фармбрендов, в той час як 90% всіх рекламних виходів припадає на телевізійну рекламу. Безумовно, ТВ-реклама відрізняється великим охопленням (104,5 млн.чол або 99% населення Росії), однак, на даний момент недоліків все ж більше, ніж переваг. При незаперечно високою ціною, реклама на телебаченні не надає можливості інтерактиву з глядачами, зворотного зв'язку, а також точного таргетування на цільову аудиторію. Крім цього, тестування і корекція реклами забирають багато часу і грошей у фахівців, а виміряти ефективність можна лише приблизно.

Згідно рекламним тенденціями 2015 року, 12 найбільших покупців телевізійної реклами з 100 повністю відмовилися від ефіру (1-й квартал 2015 року), в тому числі «Валента фарм». Важливо, що при цьому витрати на інтернет-рекламу не скоротилися.

Так чому ж найбільші гравці роблять вибір на користь онлайн-просування і соціальних мереж? Відповідь очевидна: соцмережі мають ряд переваг перед традиційними каналами просування при відносно невеликій ціні. Рекламуючи товар або бренд в соціальних мережах, ви можете точно націлити під конкретну цільову аудиторію, легко тестувати і коригувати рекламу і відслідковувати ефективність кампанії. Більш того, соціальні мережі надають можливість зворотного зв'язку і взаємодії зі споживачем. Особисте спілкування - важливий етап в процесі просування та продажу, тому упускати можливість онлайн-інтерактиву просто неприйнятно.

На даний момент, найбільш популярними в Росії (відповідно до показників охоплення) соцмережами є: «ВКонтакте», YouTube, «Однокласники», «Мой Мир», Facebook. Instagram, Twitter і Google+.

Instagram, Twitter і Google+

Багато брендів розміщують таргетовану рекламу в соцмережах і промо-пости в тематичних спільнотах. Така рекламна механіка дає миттєвий результат, а взаємодія з користувачем відбувається на короткому премежутке часу. Інший ефект дає ведення власної сторінки бренду: вона дозволяє вибудовувати тривалі відносини з споживачем, часто контактувати з ним.

Інший ефект дає ведення власної сторінки бренду: вона дозволяє вибудовувати тривалі відносини з споживачем, часто контактувати з ним

Розглядаючи карти присутності фармбрендов в соціальних мережах, відзначимо, що найбільш популярними платформами на даний момент є Facebook і «ВКонтакте», причому, як для просування самих компаній, так і препаратів.

Розглядаючи карти присутності фармбрендов в соціальних мережах, відзначимо, що найбільш популярними платформами на даний момент є Facebook і «ВКонтакте», причому, як для просування самих компаній, так і препаратів

Оцінюючи SMM-просування на російському фармринку в цілому, варто сказати, що 57% компаній, представлених в соцмережах, займаються умовним просуванням: сторінки збирають невелике число передплатників (менше 1000 чол.) І відрізняються низькою активністю. Одночасно в декількох соцмережах роботу ведуть лише 13% компаній, що говорить нам про досить низькому рівні конкуренції за увагу користувачів.

Аналізуючи представленість фармринку (бренди, препарати) в соцмережах, ми відштовхувалися від наступних показників ефективності в соціальних мережах «ВКонтакте», Facebook і «Однокласники»: кількість учасників, ядра користувачів, число ботів в співтоваристві, кількість «лайків», коментарів, репоста, реакцій, постів, реакцій на пост і на користувача, а також метрики залученості.

Основні показники спільнот фармвиробників:

Основні показники спільнот фармвиробників:

Основні показники спільнот препаратів:

Основні показники спільнот препаратів:

На основі отриманих даних, ми виділили кілька успішних прикладів стратегії присутності, які об'єднує одне - якісний контент. У боротьбі за увагу споживачів виграють спільноти з корисним, релевантним контентом, який у цільової аудиторії асоціюється з дією фармпрепаратів.

На сторінках лідерів постійно розміщуються нові публікації, підтримується спілкування з користувачами, адміністратори мотивують їх до інтерактиву.

На сторінках лідерів постійно розміщуються нові публікації, підтримується спілкування з користувачами, адміністратори мотивують їх до інтерактиву

Підведемо підсумки

У поточній економічної ситуації рекламні бюджети фармкомпаній скорочуються. Просування в інтернеті, зокрема, в соціальних мережах - виправдана альтернатива і доповнення телебаченню. При меншому охопленні аудиторії (на 39%) реклама в соціальних мережах має ряд переваг: дешевизна, інтерактивність, можливість націлення та простота оцінки ефективності.

Поки фармпроизводители недооцінюють соціальні мережі як інструмент просування. Лише окремі компанії можуть похвалитися успішним присутністю в даному каналі. В найближчому майбутньому ситуація буде змінюватися. Всілякі інтернет-механіки, тренди, технології та практики приходять до Росії із запізненням в 2 - 5 років. При цьому маркетологи вже давно і успішно освоюють прідвіженіе в соціальних медіа.

Одним із потужних інструментів просування в соціальних мережах є брендовані спільноти, причому як спільноти компаній-виробників, так і спільноти препаратів. При цьому на заході вже давно і успішно використовують канал соцмереж і для просування самої компанії: PR, пошук і мотивація персоналу і ін.

Важливо відзначити, що ефективна стратегія просування фармбренда в соцмережах повинна включати в себе наступні компоненти: присутність на різних платформах, якісне брендоване оформлення та контент, вдала смислова зв'язка контенту з призначенням препарату, підтримання інтерактиву та зворотного зв'язку з користувачами, постійне відстежування метрик і оцінка ефективності .

Для оцінки ефективності розвитку громади в соцмережах, як і в разі оцінки ефективності інших рекламних каналів, існує набір метрик (характеристик). Метрик досить багато, але всі вони служать для оцінки кількості та якості аудиторії спільноти, ефективності публікується контенту, частоти і характеру взаємодії з аудиторії з брендом через публікується контент. Збір і оцінку подібних даних потрібно проводити постійно і в реальному часі, також необхідно «тримати руку на пульсі» і аналізувати не тільки власні спільноти, а й спільноти конкурентів. Подібні дані можна швидко і зручно отримати в сервісі соціальної статистики і аналітики JagaJam.com . Вже зараз ми збираємо статистику по десяткам фармвиробників, яка доступна в динаміці в ретроспективі.

Завантажити повну версію дослідження в форматі PDF.

Підпишіться на наш аккаутн в Slideshare , Де розміщено це та інші JagaJam-дослідження.

І пам'ятайте, що соціальні мережі - відмінна платформа для просування, що надає не тільки можливість рекламувати бренд або препарат, але і отримати відгуки споживачів, що називається, «з перших рук». Грамотно розроблена стратегія не тільки надасть вам конкурентну перевагу на ринку, але і допоможе побудувати довгострокові відносини з лояльними споживачами. Ілюстрація: Designed by Freepik

Ще матеріали по темі "Дослідження"

Так чому ж найбільші гравці роблять вибір на користь онлайн-просування і соціальних мереж?