Навигация по сайту

Популярные статьи

Коефіцієнт Гройсмана. Уріжуть пенсії майбутнім пенсіонерам, щоб Додати нінішнім

17 травня Кабінет міністрів України затвердив законопроект про пенсійну реформу. Тепер уряд розраховує якнайшвидше подати проект пенсійної реформи Нацраді реформ, а потім - винести на голосування в парламент. Якщо реформу затвердять, то за планом прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, вона повинна вступити в силу з 1 жовтня цього року. В іншому випадку прем'єр навіть пообіцяв піти у відставку.

Ось тільки до сих пір повний текст розробленого і попередньо схваленого урядом законопроекту не оприлюднений. Хоча міністр заявляє, що він існує, ні співрозмовники "Країни" в Кабміні, ні експерти не змогли назвати чіткий термін, коли ж громадськість зможе ознайомитися з цим документом. Мабуть, тому, що в уряді досі немає єдиного погляду на пенсійну реформу.

"У цій пенсійну реформу стільки факторів, на кожен з яких хочуть вплинути різні політики, що важко передбачити, в якому вигляді проект пенсійної реформи дійде до голосування в ВР. Кожен в Кабміні тягне воза в свою сторону, єдиної концепції досі немає, тому немає і підсумкового документа ", - говорить" Країні "гендиректор Української федерації страхування Галина Третьякова.

Швидше за все, підсумковий текст з'явиться, коли документ уже пройде узгодження в Нацраді реформ, але дата розгляду там також оповита мороком.

Та й депутати, як видно, не поспішають давати старт урядової реформи - дуже вже вона неоднозначна.

"Законопроект №4608 (цей законопроект вводить в Україні накопичувальний принцип пенсійного страхування, але це тільки частина пенсійної реформи - Прим.ред.) Був внесений до ВР ще в минулому році. Накопичувальна система щодо цього законопроекту повинна була стартувати вже з січня 2017 року, але фактично ми вже втратили один рік для майбутньої пенсійної системи - законопроект "завис" у Верховній Раді, його вчасно не прийняли. Можна називати різні причини цього, в тому числі, нерішучість Міністерства соціальної політики у відстоюванні цієї ідеї ", - відзначав у коментарі" Країні "ще в квітні віце-прем'єр Павло Розенко. Зараз же він тему пенсійної реформи взагалі коментувати відмовляється.

Втім, незважаючи на відсутність підсумкового проекту пенсійної реформи, українські пенсіонери вже почали отримувати так звані "листи щастя" від Гройсмана, в яких прем'єр пояснює (втім, лише в загальних рисах і досить туманно), чому пенсійна реформа - це добре. Зате гордо підкреслює, мабуть, найболючіше питання для українського суспільства: пенсійний вік в Україні не підвищуватимуть.

"Замість цього ми пропонуємо встановити чітку залежність розміру пенсії від суми сплачених страхових внесків і тривалості участі в страховій системі, - йдеться в листі від Гройсмана. - Діятиме справедливий принцип: щоб претендувати на виплати, потрібно робити внески до Пенсійного фонду. Чим довший страховий стаж, тим більше відрахування до Фонду - і тим більше пенсія. У цей і складається створення справедливої ​​солідарно системи пенсійного страхування ", - запевняє прембер. (Детально про плани уряду щодо зміни пенсійної системи в Україні можна прочитати в матеріалі "Країни" ).

Ось тільки головний зовнішній кредитор України, Міжнародний валютний фонд (МВФ), як уже писала "Країна", від проекту пенсійної реформи не в захваті .

Після 10 днів роботи в Україні місія МВФ видала висновок, в якому не міститься практично жодного позитивного відгуку про ініціативи Кабінету міністрів.

Так, у Фонді виступили проти "осучаснення" пенсій (перегляду їх розміру) на постійній основі для українців, які вже знаходяться на заслуженому відпочинку, і скасування оподаткування пенсій працюючих пенсіонерів.

Крім того, кредитор не схвалив ще одну ініціативу, про яку уряд промовчати в ході презентацій пенсійних змін, і якої Гройсман в своїх "листах щастя" не згадує. Мова про зниження коефіцієнта трудового стажу з 1.35 до 1, що призведе до зменшення розміру пенсій українців на третину і загрожує серйозним соціальним вибухом.

"Країна" вирішила розібратися, які ризики несе в собі проект пенсійної реформи від Гройсмана, і що це за коефіцієнт, зменшення якого уряд вирішив приховати від народу.

"Реформа робиться за рахунок покоління 35-55-річних людей"

Сьогодні середня пенсія в Україні - одна з найнижчих в Європі. Відповідно до міжнародних норм, пенсія має становити не менше 40% від зарплати (в деяких країнах вона сягає 60%). На даний момент середня пенсія в Україні дорівнює 1800 гривням, в той час як, за даними Держстату, середня зарплата в квітні склала 6659 гривень. Тобто, замість 60% українці в середньому на заслуженому відпочинку отримують всього 27% від зарплати.

До того ж, за даними уряду, зараз в Україні близько 12 млн пенсіонерів, і 8 млн з них отримують мінімальну пенсію - 1,3 тис. Грн (в Мінсоцполітики заявляли, що деякі отримують ще менше - близько 950 грн). Це означає, що більшість пенсіонерів живуть за межею бідності.

Розмір пенсії залежить від середньої зарплати по країні, власної зарплати і трудового стажу. Свою майбутню пенсію можна розрахувати самому, за формулою: П = ЗС х КЗ х КС,

· Де П - розмір пенсії;

· ЗС - середня місячна заробітна плата в Україні за три останні календарні роки;

· КЗ - коефіцієнт заробітної плати (співвідношення між середньою виплатою по країні і тієї, яку на той момент отримував пенсіонер. Так, якщо, наприклад, зарплата за обраний період в два рази перевищувала середню по країні, то коефіцієнт зарплати дорівнюватиме 2, якщо на 35% - 1,35);

· КС - коефіцієнт стажу (саме його пропонує зменшити Гройсман).

Щоб дізнатися свій коефіцієнт стажу, потрібно кількість відпрацьованих років помножити на спеціальний коефіцієнт. Зараз це - 1,35, тобто, за кожен відпрацьований рік пенсіонер отримує 1,35% від свого заробітку.

Тобто, якщо людина пропрацювала 10 років, то він має право на 13,5% від свого заробітку. Якщо стаж 20 років, то пенсія складе 27% від заробітку, і так далі. Втім, якщо у вас була величезна зарплата, наприклад в 20 разів більше середньої, то на пенсію в 20 раз більше середньої ви розраховувати не можете. Згідно із законом, максимальний розмір пенсії не може бути більше 10 мінімальних пенсій, тобто 10 470 грн.

Однак в жовтні, за пропозицією Гройсмана, коефіцієнт можуть знизити до 1. Тоді і пенсії для українців зменшаться приблизно на третину.

Розглянемо на прикладі. Сьогодні українець, чия зарплата в два рази вище середньої по країні (близько 12 000 гривень), при трудовому стажі 20 років може розраховувати на пенсію в 3240 гривень. А в жовтні, якщо коефіцієнт знизять, цей же українець отримає пенсію розміром всього 2400 гривень. Тобто, на 840 гривень менше.

Саме з цих зекономлених на нових пенсіонерів грошей, за словами експертів, уряд і візьме гроші на анонсоване на жовтень "осучаснення" виплат пенсіонерам. Тобто, від нововведення постраждають найбільше ті українці, які ще не вийшли на пенсію, тому що саме до них буде застосовано цей новий коефіцієнт. Причому проект реформи передбачає, що коефіцієнт почне знижуватися вже з 2018 року.

За словами гендиректора Української федерації убезпечення Галини Третьякової, зниження коефіцієнта стажу з 1,35 до 1 і означає його фактичне скасування. "Одиниця (коефіцієнт 1 замість 1,35) призводить до того, що кожен рік трудового стажу не важить нічого і знижує загальний розмір пенсій в відношенні до заробітної плати, - каже" Країні "експерт. - Набагато логічніше було б зменшувати коефіцієнт стажу тільки для тих років, в які за людину роботодавець платив знижений розмір Єдиного соціального внеску (ЄСВ) - 22%. За всі попередні роки, якщо за людину платили більше, то питома вага вартості цього року страхового стажу повинен залишитися 1,35. Інакше цей підхід несправедливий ".

"Наскільки я зрозумів цю реформу, то вся її суть зводиться до того, щоб знижувати пенсії для нових пенсіонерів, за рахунок цього підвищуючи пенсії для вже існуючих пенсіонерів, для яких кілька років не проводили перерахунок. Простіше кажучи, заощадять на нових пенсіонерів, щоб доплачувати старим ", - говорить" Країні "заступник генерального директора Української федерації убезпечення В'ячеслав Перепелиця, який також вважає це не зовсім справедливим.

Погоджується з колегою і Галина Третьякова: "Сьогоднішня реформа робиться за рахунок покоління 35-55-річних людей в Україні, пенсія яких у відсотковому співвідношенні до зарплати виявиться набагато менша від тієї, що була у попереднього покоління пенсіонерів. Що призведе до того, що нація наша буде і далі убожіти, але вже з новими генераціями пенсіонерів ".

При цьому, нагадаємо, що ініціатива зниження коефіцієнта оцінки року стажу в формулі розрахунку пенсії зовсім не було відображено в презентації Кабміну про пенсійну реформу. Замовчує про неї в своїх "листах щастя" і прем'єр-міністр.

Що й зрозуміло - тема непопулярна, тому про неї краще промовчати. У надії, що українці в 35 і 40 років ще не сильно замислюються про свою майбутню пенсію, а тому і не звернуть на ці нюанси уваги.

Зате прем'єр докладно розповідає про т.зв. осучаснення (збільшенні) пенсій, яке Кабмін планує провести з 1 жовтня 2017 року і яке торкнеться вже вийшли на пенсію людей.

"Уряд пропонує переглянути пенсії, розміри яких не змінювали останні п'ять років. Такий перегляд, або "осучаснення", передбачає зміни показника середньої зарплати по Україні, який застосовують при обчисленні пенсії. Середня зарплата зростає щороку, але останнім "осучаснення" пенсій проводили в 2012 році - із застосуванням показника середньої зарплати аж за 2007 рік. Як результат - значна кількість людей зараз отримує лише мінімальну пенсію, а розміри виплат залежно від року призначення відрізняються іноді більш ніж в три рази ", - пише Гройсман, і зазначає, що уряд має намір проводити індексацію і підвищення пенсій щороку, у міру зростання середньої зарплати в Україні.

Але експерти і до цієї ідеї ставляться неоднозначно.

"Рішення це в принципі правильне, але до цього ж п'ять років пенсії до цього три роки не індексувалися. І виходить, що коли людина виходить на пенсію, особливо якщо він вже перестає працювати, він уже ніяк не може вплинути на розмір своїх виплат. Йому доводиться сидіти і чекати, поки в Кабміні згадають, що є пенсіонери - а давайте може дамо їм по 10 гривень? - міркує експерт по пенсійній реформі, провідний співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. Птухи НАН України Лідія Ткаченко. - Так, міністр соцполітики і прем'єр ніби як обіцяють щороку переглядати виплати, підвищувати пенсії, але це ж все обіцянки. У нас і зараз в законі прописано, що вони повинні індексувати виплати, але з позначкою: якщо є фінансові можливості. А спробуй розбери, є вони чи ні? І це найбільші ризики: що люди повірять, перестануть працювати і вийдуть на пенсію, а потім будуть сидіти зі своїми 1,5 тисячами гривень і чекати наступних виборів - коли ж їм пенсії підвищать? ".

Галина Третьякова зазначає, що у осучаснення - дві сторони медалі. І друга сторона знову-ж стосується тих, хто ще на пенсію не вийшов. "Осучаснення - це добре для сьогоднішніх пенсіонерів. Але в солідарному рівні пенсійної системи то, що добре для одних, робиться за рахунок інших. В даному випадку - за рахунок пенсіонерів майбутніх, тобто тих, кому сьогодні 40-55 років. Або ж за рахунок сьогоднішнього або завтрашнього збільшення податкової бази. Тому осовременивая пенсії пенсіонерам в солідарному рівні без впровадження накопичувального рівня - це означає поставити під удар інші генерації. Так що оцінюю я цю затію негативно. Адже ми в солідарному рівні будемо заміщати свою зарплату пенсією все менше і менше, а компенсаторів, які б замінили цю пенсію при досягненні пенсійного віку для наступних генерація прем'єр не пропонує ", - пояснює вона.

"Заявили же, що пенсійний вік підвищувати не будуть. Тепер доводиться викручуватися "

Не секрет, що МВФ наполягав на підвищенні пенсійного віку і для чоловіків, і для жінок в Україні до 63 років. Уряд гордо заявило про те, що не піддалося на вмовляння кредитора: пенсії в Україні не підвищуватимуть.

Але замість цього Кабмін надійшов хитро: посилив вимоги до мінімального страхового стажу для виходу на пенсію. Чим, по суті, провів все той же підвищення пенсійного віку, тільки завуальовано.

Мінімальний страховий стаж, що дає право на отримання пенсії, в Україні в 2018 році буде підвищено до 25 років (з нинішніх 15), а до 2028 року буде підвищуватися щорічно на один рік і досягне 35 років.

Що стосується віку, то зараз в Україні чоловіки мають право виходити на пенсію в 60 років, жінки - в 58 (пенсійний вік для жінок з 2011 року зростає на півроку щороку). До 2021 року показники зрівняють: і чоловіки, і жінки будуть входити на пенсію в 60 років.

Але найцікавіше почнеться до 2028 року: тоді Кабмін збирається ввести "гнучкий коридор пенсійного віку" - прив'язати вік виходу на пенсію до трудового стажу. Це означає, що вийти на пенсію в 60 років зможуть люди зі страховим стажем мінімум в 35 років.

У кого стаж складе від 25 до 35 років, зможе вийти на заслужений відпочинок лише в 63 роки. А якщо страховий стаж досягне від 15 до 25 років, на пенсію можна буде вийти аж у 65 років. А якщо стажу до 65 років набирається менше 15 років, людина зможе претендувати лише на отримання державної соціальної допомоги (її розмір залежить від сукупного доходу сім'ї), звернутися за якою потрібно буде в соцзабез.

Ось чому, за словами Лідії Ткаченко, краще б уряд погодився на умови МВФ і підвищило всім пенсійний вік до 63 років. Це було б менш жорстоко по відношенню до пенсіонерів.

МВФ пропонував підвищувати пенсійний вік, але зробити це поступово, і розтягнути на більш тривалий період. Причому МВФ встановлював планку в 63 роки - а не 65, як хоче тепер встановити Кабмін для тих, хто відпрацює 15-25 років. "Тобто, не можна сказати, що в МВФ пред'являли людожерські умови. Але чомусь наші чиновники поспішили заявити, що вони ні в якому разі не підвищать пенсійний вік. І ось їм довелося вигадувати черговий велосипед, який незрозуміло, в який бік заїде ", - зазначає Лідія Ткаченко.

По суті, викрутилися в Кабміні майстерно. Начебто пенсійний вік і не підвищили, але вимоги щодо стажу встановили такі, що для багатьох українців тепер просто нереально буде вийти на пенсію в 60 років. Вони просто фізично не встигнуть набрати до 60 років 35 років стажу.

"Уже з 2018 року вимога по мінімального стажу виросте, причому різко, відразу на 10 років (з 15 до 25) - навіть стільки не у всіх зараз набереться. А вже в 2028 році, щоб вийти на пенсію в 60 років, потрібно буде мати 35 років стажу. Це багато. До 60 років заробити 35 років стажу на сьогодні практично нереально, враховуючи, в якому віці молодь зараз випускається з університетів, і як часто зараз люди змінюють роботу. Тому за фактом пенсійний вік для величезної кількості українців якраз і підвищать, бо під критерій мінімального стажу вони не підпадуть. Особливо враховуючи, що багато в Україні працевлаштовані неофіційно. Тому може виявитися, що мільйони людей в 2028 року не зможуть вийти на пенсію в 60 років ", - пояснює Ткаченко.

Таким людям доведеться або продовжувати працювати далі, поки вони не зароблять 35 років стажу, або чекати, поки їм виповниться 63 роки. Але тоді вони зможуть вийти на пенсію, якщо стажу у них - мінімум 25 років. Інакше їм доведеться незрозуміло як дожити до 65 років, і вже тоді звертатися в соцзабез за соціальною допомогою. На пенсію вони вже претендувати не зможуть.

Але є варіант: Кабмін дає українцям можливість "купити" відсутній страховий стаж (але не більше п'яти років), сплативши внески в ПФ. Але на це доведеться неабияк витратитися.

Зараз внесок - 22% від мінімальної зарплати. Мінзарплата - 3200, виходить, мінімальний внесок - 704 грн на місяць. "Купівля" одного року обійдеться українцям в 8,5 тисячі гривень - це якщо почати "купувати" стаж уже в цьому році. Але ж далі минзарплата буде підвищуватися, виросте і мінімальний внесок.

До того ж, за словами експертів, лише малу частину українців є сенс скористатися цією опцією. Потрібно враховувати, що покупка років стажу може не враховуватися в формулі при розрахунку пенсії. Тобто може вийти так, що людина хоч і вийде на пенсію в 60 років, але пенсія у нього буде мізерна.

"Тут уже доведеться вибирати: довга, але бідна старість, або робота до самої смерті", - говорить Лідія Ткаченко.

До того ж, багатьох українців может чекати колізія з підрахунком відпрацьованіх років. Місяць страхового стажу Враховується, только если за цею годину Було сплачено внесок до Пенсионного фонду (ПФ). Альо внески-то платити роботодавець, а не співробітник. Найманий працівник може взагалі не знати, йдуть за нього відрахування в ПФ чи ні.

"І ось, тобі 60, ти впевнений, що свої 35 років відпрацював. Прийшов за пенсією в ПФ, а виявилося, що достатнього стажу у тебе немає, і на пенсію ти вийти не можеш. У Пенсійному Фонді тобі кажуть "до побачення". А по телевізору влади розповідають - зате ми вік пенсійний не підвищили ", - малює картину Лідія Ткаченко.

На її думку важливо, щоб інформаційна кампанія по пенсійну реформу не обмежувалася розлогими "листами щастя" від Гройсмана, а щоб чиновники Мінсоц і співробітники ПФ чесно розповіли громадянам все механізми нарахування пенсій і обліку стажу.

"Впроваджуючи такий" коридор "для виходу на пенсію, держава повинна зі свого боку забезпечити людей роботою, на який вони зможуть собі цей страховий стаж заробити. Тому якщо держава підвищує вимоги до трудового стажу, вона повинна проводити більш сильну політику зайнятості і більше контролювати роботодавців, щоб вони платили внески в ПФ. Не можна звинувачувати і робити крайніми людей, мовляв, вони не хочуть працювати і платити податки. Людина не завжди може вибирати місце своєї роботи. Добре, якщо це велике місто - а що робити людям в селах, маленьких містах, де на офіційну роботу взагалі влаштуватися дуже важко? Чомусь в Мінсоцполітики протягом пенсійної реформи про це подбати не хочуть. Повинен бути чіткий алгоритм, як Пенсійний фонд буде взаємодіяти зі Службою зайнятості, куди відправити тих людей, хто не набере собі 35 років стажу. Інакше вся ця реформа не закінчиться нічим, крім як величезним невдоволенням і хвилюваннями в суспільстві ", - прогнозує Лідія Ткаченко.

Переглядів: 1 663

пов'язано

Йому доводиться сидіти і чекати, поки в Кабміні згадають, що є пенсіонери - а давайте може дамо їм по 10 гривень?
А спробуй розбери, є вони чи ні?
І це найбільші ризики: що люди повірять, перестануть працювати і вийдуть на пенсію, а потім будуть сидіти зі своїми 1,5 тисячами гривень і чекати наступних виборів - коли ж їм пенсії підвищать?
Добре, якщо це велике місто - а що робити людям в селах, маленьких містах, де на офіційну роботу взагалі влаштуватися дуже важко?