Навигация по сайту

Популярные статьи

Мінекономрозвитку перевірить ефективність заборони на рекламу алкоголю

Кампанія за повернення реклами алкоголю в російські ЗМІ набирає обертів. Слідом за Мінкомзв'язку та Інститутом розвитку інтернету пом'якшити обмеження попросили Комітет виробників алкогольної продукції і «РусБренд», які є давніми партнерами.

Організації звернулися в Мінекономрозвитку і запропонували оцінити ефективність заборони на рекламу алкоголю в друкованих ЗМІ та в інтернеті: для цього необхідно провести оцінку фактичного впливу федерального закону «Про рекламу». Чиновники внесли пропозицію комітету і «РусБренд» в проект плану на 2017 рік. Він має на увазі, що правкоміссія з проведення адміністративної реформи може розглянути це питання в другому півріччі 2017 року.

Галузеві організації нагадують, що спочатку влада планували встановити заборону на рекламу алкоголю тільки на сайтах ЗМІ, однак при розгляді в Держдумі заборона була поширена на весь інтернет. Крім того, значної частини рекламних доходів позбавили і друковані ЗМІ. З 1 січня 2013 року легальним способом просування алкогольної продукції стали BTL-акції та реклама в місцях продажу спиртного.

фото depositphotos фото depositphotos

Викручуватися довелося і виробникам, і продавцям алкоголю. Наприклад, бренд текіли Olmeca закрив проект NightSpirit.ru, спонсором якого він був, але зберіг співтовариство в Facebook. Контент останнього знаходиться у відкритому доступі і не вимагає ні вступу в групу, ні підтвердження віку. Горілчаний бренд Absolut став позиціонувати себе як «експерта в області актуального мистецтва» та спільно з інтернет-виданням Colta запустив Colta Club - і також продовжив вести сторінку в Facebook.

У найбільшої російської соціальної мережі, «ВКонтакте», ситуація інша. Заборона на рекламу алкоголю підтримував ще засновник компанії Павло Дуров. Після вступу закону в силу ФАС почала ловити там порушників: так, в 2015 році регулятор звинуватив мережу АЛКОМАРКЕТ «Градуси» в незаконному розміщенні реклами алкоголю. У її групі було розміщено інформацію про горілку «Білочка Morfeus» і лікері Jagermeister Spice.

Велика частина великих алкогольних брендів покинула «ВКонтакте», що, втім, не заважає горілці «Хортиця» вести співтовариство в соцмережі. Залишилися на майданчику безалкогольні бренди пивоварних компаній, незалежні виробники слабоалкогольних напоїв (сидру) і виноробні. Серед виноробів активно себе просуває кубанська «Фанагорія».

Якщо ж подивитися в офіційне роз'яснення ФАС, то відомство розуміє під інтернет-рекламою ту, що розміщена на сайтах, зареєстрованих в доменних зонах .SU, .RU, і РФ., А також на російськомовних сторінках сайтів в інших зонах - «оскільки інформація на даних сайтах призначена для споживачів в Росії". Як видно на практиці, документ трактується гравцями алкогольного ринку по-різному.

Комітет і «РусБренд» наполягають на тому, що ефективність заборони не оцінює. Вони наводять кілька аргументів:

1. За даними ACNielsen і ряду експертів, загальне споживання алкоголю в Росії в перерахунку на чистий спирт в останні роки не змінюється і знаходиться на рівні 11-12 літрів на дорослу людину.

2. Рівень нелегальної продукції зростає і, за даними деяких експертів, досягає 70%.

3. Реклама є інструментом легальних гравців ринку, спрямована на здорову конкуренцію брендів, а не на підвищення споживання алкогольної продукції в цілому. Можливість рекламувати свою продукцію справедливо поставить легальних гравців в більш вигідне становище порівняно з нелегальними.

4. ЗМІ зазнають труднощів у зв'язку зі значним скороченням рекламних бюджетів, які раніше формувалися за участю алкогольної індустрії.