Навигация по сайту

Популярные статьи

Налаштування Windows для роботи з SSD дисками: воно вам треба?

 1. Корінь всіх проблем, або чим SSD відрізняється від HDD
 2. Тризна по SSD, або від чого помирають твердотільні диски
 3. Налаштування Windows для роботи з SSD: міфи і ще раз міфи
 4. Відключення дефрагментації підвищує термін служби SSD
 5. Відключення файлу підкачки або його перенесення на HDD збереже ресурс SSD
 6. Відключення глибокого сну збільшить життєвий термін SSD
 7. Якщо на SSD вільно багато пам'яті - він проживе довше
 8. Перенесення програм і призначених для користувача файлів на HDD продовжить життя SSD
 9. висновок

Говорити про SSD, як основному накопичувачі в ПК, можуть лише деякі, кому не потрібен великий запас пам'яті, або хто готовий переплатити в кілька разів за швидкість Говорити про SSD, як основному накопичувачі в ПК, можуть лише деякі, кому не потрібен великий запас пам'яті, або хто готовий переплатити в кілька разів за швидкість. Однак в якості системного диска SSD використовуються все частіше, зв'язка невеликого SSD під Windows і об'ємного HDD для файлів - може вважатися золотою серединою в 2017 році. У зв'язку з цим настройка Windows для роботи з SSD дисками цікавить все більше народу. Які дії варто зробити, щоб поліпшити роботу і продовжити життя твердотільного диска, чи варто взагалі робити щось - читайте нижче.

Читайте також: Як поліпшити продуктивність процесора

Корінь всіх проблем, або чим SSD відрізняється від HDD

На відміну від традиційних жорстких дисків, записуючих дані на обертові пластини з магнітним покриттям, в SSD механіки немає. Основним носієм інформації є мініатюрні (кілька нанометрів) осередки флеш пам'яті, які можуть перебувати в двох станах: неактивному (логічний нуль, тобто, біт порожній) і активному (логічна одиниця, біт записаний). Перемикання станів здійснюється за допомогою електричних мікроімпульсів, що посилаються чіпу контролером. На відміну від традиційних жорстких дисків, записуючих дані на обертові пластини з магнітним покриттям, в SSD механіки немає

Основною проблемою SSD (та й флеш пам'яті взагалі) є обмежений ресурс запам'ятовуючих осередків. Після кожного нового запису в комірку її чуйність знижується, щоб записати туди біт інформації в наступний раз - потрібен трохи більший струм. Після декількох сотень або тисяч перезаписів осередок пам'яті стає настільки несприйнятливою, що записати туди вже нічого не вийде. На диску з'являється «битий» сектор, який вже не можна використовувати.

Читайте також: Що робити, якщо перегрівається процесор на ПК

У випадку з USB флешкою ​​- для зносу осередку потрібно від 100 до 1000 циклів запису, з SSD - від 1000 до 10000 (зазвичай ближче до меншого значення). Але так як на невелику флешку зазвичай записують трохи інформації для обміну, раз в кілька днів - її ресурсу вистачає років на 10. А ось на SSD система пише дані по мільйону раз на дню, що теоретично вбиває його набагато швидше. Щоб це сталося якомога пізніше - потрібно (ніби як) налаштувати Windows для роботи з SSD накопичувачем. Але чи потрібно? Зараз розберемося.

Тризна по SSD, або від чого помирають твердотільні диски

Про невеликий ресурс флеш пам'яті чули якщо не все, то багато, і тому настройка Windows для роботи з SSD вважається часом ледь не панацеєю від його раптову смерть. Деякі люди впевнені, що якщо правильно оптимізувати систему - то SSD безнадійно застаріє раніше, ніж вийде з ладу значна частина його пам'яті. Однак єдиний дієвий (практично на 146%) спосіб уникнути зносу твердотільного накопичувача - це не діставати його з коробки і покласти в сейф за сімома замками. Погодьтеся: не надто ефективний метод.

На практиці справа з зносом інакша. По-перше, розробники і заліза, і софта, знають, що ресурс флеш пам'яті - далеко не безлімітний. Тому перші створюють алгоритми роботи SSD на рівні його прошивки, які будуть знижувати навантаження на пам'ять, а другі - роблять те ж саме на рівні ОС і прикладних програм. Якщо на HDD інформація пишеться в першу-ліпшу вільну область, то на SSD - перевага віддається найменш використовуваним осередкам.

Читайте також: Seagate представили найшвидші і самі ємні SSD на 60 Тб

Якщо на HDD є дві порожні області, то файл запишеться в ту з них, до якої пише механізм (коромисло з магнітною головкою) добереться швидше, щоб не викликати зайвої затримки (яка може становити кілька мілісекунд). На SSD все трохи інакше: електричний імпульс рухається зі швидкістю 300 000 км / с, і пара сантиметрів між сусідніми чіпами - дурниця на цьому тлі. З 2 ділянок буде обраний для запису не той, що ближче, а той, в який до цього дані писалися рідше. Можна 100000 раз поспіль записати і видалити один файл. Так як він буде рівномірно записуватися кожен раз в нові осередки - жоден сектор на диску не помре, і навіть не отримає істотного зносу.

Набагато більш поширеною причиною смерті SSD є поломка його контролера. Це - мікросхема, яка управляє записом і читанням даних в пам'ять, тому вона (на відміну від осередків) навантажується не час від часу, а майже постійно. Підвищені температури, осідання і суттєві перевищення напруги живлення, заводські недоробки, поломки блоку живлення - все це може в один «прекрасний» момент вивести SSD з ладу. Контролер схильний до ризику поломки, навіть якщо знос осередків не досяг і 50%. А частота гарантійних звернень, пов'язаних з несправністю цього чіпа, істотно перевищує частоту скарг на передчасний (і тим більше своєчасний) знос пам'яті.

Читайте також: Швидка допомога: чому комп'ютер сам перезавантажується і як це виправити

Налаштування Windows для роботи з SSD: міфи і ще раз міфи

Люди, які не знайомі близько до статистики поломок твердотільних дисків, все ще намагаються відсунути його поломку, вдаючись до різних оптимізацій Windows для SSD. Найбільшою популярністю користуються наведені далі міфи. Нижче читайте їх розбір.

Відключення дефрагментації підвищує термін служби SSD

Дуже популярне оману, коріння його йдуть в ідею, що дефрагментація - це запис даних з однієї ділянки диска в інший, тобто, вона марно зайвий раз переносить в інші осередки файли, які «лежать собі, і нікого не чіпають». Для HDD вона потрібна з причини, згаданої вище: запис ведеться в перші-ліпші порожні ділянки, і якщо «голова» файлу буде лежати на початку диска, а «хвіст» - в кінці, то при читанні цього файлу виникнуть затримки. Але на SSD дистанція між шматками файлу не має значення, він зчитується практично миттєво. Власне, через це вважається, що потрібно вимкнути механізм дефрагментації: користі нуль, а знос прискорюється.

Реальність така, що настройка Windows 7 для роботи SSD, яка полягає у відключенні дефрагментації - це марна і навіть шкідлива затія. Уже давно в складі Windows 7 є патч, який відключає дефрагментацію твердотільних дисків на рівні ОС. У Windows 8 і 10 механізм дефрагментації взагалі змінений на оптимізатор, який в принципі не може дефрагментувати SSD, а лише посилає команди для оптимізації за допомогою механізмів, закладених в прошивці диска. Відключивши дефрагментацію, для SSD нічого не зміниться (його і так ніхто зайвий раз не турбує), а ось HDD без цієї процедури стануть працювати ще повільніше.

Читайте також: Як відформатувати жорсткий диск: 4 способи як це зробити і 1 - як відновити дані

Відключення файлу підкачки або його перенесення на HDD збереже ресурс SSD

Другий міф з приводу настройки SSD для роботи в Windows полягає в тому, що відключення файлу підкачки на твердотільному диску продовжує життя накопичувача. Файл підкачки або своп - це спеціальна ділянка на диску, в який вивантажуються невикористовувані процеси, для звільнення оперативної пам'яті. Якщо говорити коротко - то так, відключення таки продовжує ресурс. Однак це збільшення терміну життя SSD незначне, а ось падіння продуктивності (особливо на ПК з невеликим об'ємом пам'яті ОЗУ) видно неозброєним оком.

Перенесення файлу підкачки на звичайний жорсткий диск (який використовується в ролі «файлопомойка») теж уповільнює ПК. Адже швидкість читання HDD і SSD може відрізнятися в 10 разів, а записи - в 5 разів, не на користь жорсткого. Прибравши файл підкачки, можна досягти невеликого збільшення терміну його служби, але помітно втратити в швидкості роботи комп'ютера або ноутбука.

Читайте також: Як вивести звук через HDMI: геть зайві дроти

Відключення глибокого сну збільшить життєвий термін SSD

Гибернация - спеціальний вид «сплячого режиму», в якому вміст оперативної пам'яті вивантажується на системний накопичувач. Після запуску системи - вона завантажується з того моменту, коли ПК вимкнули, а відкриті програми та вікна залишаються. Народна поголоска говорить, що якщо відключити такий вид сну - SSD буде менше схильний до запису, а значить і протягне довше. Тому така настройка Windows 7/8/10 для роботи з SSD нібито повинна добре вплинути на здоров'я твердотільного накопичувача.

Платою за відмову від глибокого сну стає неможливість продовжити з місця завершення роботи при включенні комп'ютера. Власники ноутбуків і планшетів також трохи втрачають заряд батареї, адже при старті - програми та вікна доводиться відкривати заново. А ось на стаціонарному ПК цілком можна відключити гібернацію і користуватися сном. Відключати її на мобільному комп'ютері стоїть хіба що якщо системний диск маленький (наприклад, 24 або 32 Гб). В цілому ж - відключення глибокого сну реально може продовжити трохи життя SSD, але воно загрожує іншими втратами.

Читайте також: Збірка ігрового ПК за 10000 грн

Якщо на SSD вільно багато пам'яті - він проживе довше

Ще один міф, ніби настройка настройка Windows 10 для роботи з SSD, що складається в перенесенні всього, що можна, з SSD на HDD, і супутня економія місця на диску, продовжують його життя і підвищують швидкість роботи. Обгрунтування таких тверджень лежить в принципі роботи флеш пам'яті, зазначених вище: чим більше місця вільно - тим ефективніше використовуються комірки, а в першу чергу задіюються найменш зношені з них.

В реальності ситуація така, що частина дискового простору і так резервується під потреби системних інструментів і як резерв. Зазвичай ця область займає кілька гігабайт. SSD, ємністю 120 і 240 Гб, реально набираються чіпами, сумарним об'ємом 128 і 256 «десяткових» гігабайт, відповідно. Решта 8 або 16 Гб - якраз той резерв, що потрібен для збереження ресурсу і виконання внутрішніх команд оптимізації. На дисках 128 і 256 Гб - ця область менше (0,5-5 Гб), але і там вона є. Тому жорстка економія місця на SSD, і тим більше, покупка SSD з запасом, який ніколи не буде використаний, не має сенсу.

Читайте також: 7 кращих відеокарт 2016 року до 8000 грн

Що стосується швидкодії - тут все залежить від архітектури і особливостей контролера. Лише деякі моделі мікросхем серйозно втрачають в швидкості, якщо накопичувач забитий «під зав'язку». Багатьом сучасним контролерам все одно, забитий диск на 2%, або на 99,9%. Ті моделі, контролер яких таки може схильний уповільнення при закінченні вільного місця - зазвичай продаються, як диски на 120, 240 або 480 Гб. «Зайві» 8, 16 або 32 Гб на них - це як раз резервна область, мета якої - не допустити падіння швидкодії. Ніяка додаткова настройка SSD для роботи в Windows не потрібно. Тому жорстка економія місця для забезпечення швидкодії - теж має мало сенсу.

Перенесення програм і призначених для користувача файлів на HDD продовжить життя SSD

Міф свідчить, ніби настройка SSD в Windows таким чином, щоб фали і програми користувача знаходилися на HDD, продовжить життя флеш пам'яті. Коріння затвердження зрозумілі: немає програм - немає запису їх даних, більше місця - більше термін життя. Але, як було сказано вище, жорстка економія місця не здатна істотно сповільнити знос накопичувача, а перенесення програм - затія сумнівна. Адже SSD купують саме для того, щоб комп'ютер працював швидше, а не «для меблів».

Якщо перенести програми на традиційний жорсткий диск - час їх запуску збільшиться. При цьому, якщо диск системний - додатки все одно будуть писати туди свої дані в тимчасові папки Windows. А ось основні файли програм (exe, dll, файли інтерфейсу і т.д.), перебуваючи на SSD, лежать собі, будучи одного разу записані, і нікого не чіпають. Тобто, перенесення програм і файлів на SSD - сильно зашкодить швидкодії, але на терміні служби SSD така установка не позначиться ніяк.

Читайте також: DDR3 vs DDR4 - а чи є різниця?

висновок

Як показують практика і досвід, настройка Windows 7/8/10 для роботи з SSD - це маніпуляція найчастіше малокорисна, часом шкідлива, а в цілому - безглузда. Життя твердотільного диска конечна: через 3, 5 або 10 років він все одно зламається. Навіть якщо відключити файл підкачки, гібернацію, перенести програми на жорсткий - НЕ витерпіти «ліхої долі» (наприклад, неякісного блоку живлення, або імпульсу електромагнітного випромінювання в грозу- у автора так згоріли роутер, блоки живлення ТВ-тюнера DVB T2 і монітора) може контролер. При цьому, після всіх цих маніпуляцій ПК з SSD буде працювати так, немов ніякого SSD в ньому і немає. А який тоді сенс взагалі купувати твердотільний диск, щоб добровільно відмовляти собі в його перевагах?

Читайте також: Як вибрати оперативну пам'ять DDR4 для комп'ютера

Що можна реально зробити для оптимізації SSD під Windows - це відключити гібернацію, якщо автономність не важлива. Режим сну прекрасно її замінює, а деактивация звільнить кілька заповітних гігабайтів. Що ж стосується відключення файлу підкачки - краще додати ще оперативної пам'яті замість цього. Швидкодію ПК і багатозадачність покращаться в цілому, а до свопу система буде звертатися лише під час крайньої на те потреби.

До зносу і можливої ​​смерті SSD бажано ставитися прозаїчно: ну зламається - і добре. Якщо це трапиться в гарантійний період (а він зазвичай досягає 3 або 5 років) - диск безкоштовно поміняють на новий. А якщо він помре років через 5-10 - до того моменту весь комп треба буде апгрейдити або міняти, а новий SSD на 128 Гб буде коштувати доларів 10. Щоб не втратити важливі файли - їх можна дублювати на жорсткий диск (в тому числі, зовнішній ) або зберігати в хмарі.

Читайте також: Рейтинг бюджетних процесорів 2016: ТОП-7

Доповнення: скріншот з параметрами SSD автора ( бюджетний Transcend SSD370S ). Ніяка оптимізація та налаштування не застосовувалася, ПК працює цілодобово, з моменту установки SSD пройшло 9 місяців. Як видно, залишковий ресурс осередків становить 97%, тобто, 1% за 3 місяці. У такому режимі диск повинен пропрацювати ще близько 300 місяців або більше 25 років. Доповнення: скріншот з параметрами SSD автора (  бюджетний Transcend SSD370S  )

Читайте також

Але чи потрібно?
А який тоді сенс взагалі купувати твердотільний диск, щоб добровільно відмовляти собі в його перевагах?