Навигация по сайту

Популярные статьи

Налаштування Windows Vista

  1. Установка операційної системи
  2. Установка INF-файлів, драйверів пристроїв і оновлень ОС
  3. Можна деактивувати цю функцію UAC
  4. Установка класичного вигляду робочого столу
  5. Видалення шпалер робочого столу
  6. Видалення іконок на робочому столі
  7. Установка схеми енергозбереження
  8. Відключення візуальних ефектів
  9. Відключення згладжування екранних шрифтів
  10. Оптимізація своп-файлу
  11. Можна деактивувати цю функцію відновлення системи
  12. Відключення служби автоматичного оновлення
  13. Відключення службиіндексірованія файлів
  14. Оптимізація жорсткого диска
  15. Відключення невикористовуваних пристроїв
  16. Відключення невикористовуваних служб
  17. Рекомендації щодо Windows Sidebar
  18. Швидкий доступ Windows Vista

Сергій Пахомов

Установка операційної системи

Установка INF-файлів, драйверів пристроїв і оновлень ОС

Можна деактивувати цю функцію UAC

Установка класичного вигляду робочого столу

Видалення шпалер робочого столу

Видалення іконок на робочому столі

Установка схеми енергозбереження

Відключення візуальних ефектів

Відключення згладжування екранних шрифтів

Оптимізація своп-файлу

Можна деактивувати цю функцію відновлення системи

Відключення служби автоматичного оновлення

Відключення службиіндексірованія файлів

Оптимізація жорсткого диска

Відключення невикористовуваних пристроїв

Відключення невикористовуваних служб

Рекомендації щодо Windows Sidebar

Швидкий доступ Windows Vista

У переважній більшості випадків при покупці комп'ютера користувач отримує в комплекті і встановлену операційну систему - сьогодні це, як правило, один з варіантів Microsoft Windows Vista. При цьому передбачається, що такий комп'ютер вже готовий до роботи, а отже, його можна включити і відразу приступити до установки програмного забезпечення. Почасти це дійсно так, проте слід мати на увазі, що попередньо встановлена ​​компанією-виробником ОС частіше за все не налаштована і не оптимізована, а має стандартні параметри. Тому перед установкою програмного забезпечення рекомендується провести додаткову настройку операційної системи. Це стосується і тих користувачів, які самостійно переходять з Windows XP на Windows Vista. Відомо, що Windows Vista дуже вимоглива до ресурсів комп'ютера. Але як бути, якщо бюджет не дозволяє зробити апгрейд ПК або Windows Vista встановлюється на ноутбук, конфігурація якого апріорі слабкіше конфігурації настільного ПК, а апгрейд взагалі не допускається? Як налаштувати операційну систему таким чином, щоб її можна було використовувати і на слабких, за нинішніми мірками, комп'ютерах? Як налаштувати операційну систему Windows Vista таким чином, щоб незалежно від конфігурації ПК можна було вичавити з комп'ютера максимум продуктивності? Саме про це і піде мова в цій статті.

Продуктивність комп'ютера в цілому в чималому ступені залежить від того, як налаштована його операційна система. Можна налаштувати ОС таким чином, щоб отримати від комп'ютера максимум продуктивності, але для цього доведеться відмовитися від багатьох «наворотів», придбаних разом з ОС. Можна зробити й по-іншому: налаштувати операційну систему таким чином, щоб зробити максимально привабливим зовнішній інтерфейс. Благо сучасні операційні системи надають для цього широкі можливості - передбачені і різні теми робочого столу, і напівпрозорі вікна, і різні візуальні ефекти. Операційна система Windows Vista пропонує для цього куди більше можливостей, ніж Windows XP, - тут вам і новий інтерфейс Aero Glass, і технології Windows Flip і Windows Flip 3D, і навіть додаткові гаджети для робочого столу (Sidebar). За рахунок використання всіх цих візуальних ефектів і наворотів зовнішній інтерфейс дійсно можна зробити дуже привабливим. Але все візуальні ефекти, доступні в Windows Vista, можна реалізувати за допомогою спеціальних утиліт і в Windows XP. А що стосується інтерфейсу Aero Glass, то йому ще дуже далеко до інтерфейсу Xgl для Linux-систем з такими візуальними ефектами, як прозорі вікна і обертається тривимірний робочий стіл. До того ж візуальні ефекти, що підвищують привабливість, з'їдають чималу частку ресурсів ПК. А тому при бажанні мати неповторний інтерфейс краще відразу перейти на Linux. Якщо ж операційна система цікавить вас насамперед як програмний продукт, який реалізує взаємодію користувача з комп'ютером і дозволяє виконувати всі інші програми, а висока продуктивність ПК необхідна для ефективної роботи, то доведеться провести оптимізацію Windows Vista для забезпечення максимальної продуктивності.

У даній статті ми розглянемо основні методи налаштування ОС на максимальну продуктивність на прикладі операційної системи Microsoft Windows Vista Ultimate 32-bit (англійська версія). Оскільки ніякої принципової різниці між локалізованої російської та англійської версій не існує, ми також будемо в дужках вказувати назву діалогових вікон, які використовуються в локалізованої російської версії ОС.

Встановлення та налаштування операційної системи на максимальну продуктивність доцільно проводити в такій послідовності:

  1. установка операційної системи.
  2. установка INF-файлів і драйверів пристроїв і оновлень ОС.
  3. відключення функції UAC.
  4. Установка класичного вигляду робочого столу.
  5. Видалення шпалер робочого столу.
  6. Видалення іконок на робочому столі.
  7. Установка схеми енергозбереження.
  8. Відключення візуальних ефектів.
  9. Відключення згладжування екранних шрифтів.
  10. Оптимізація своп-файлу.
  11. Можна деактивувати цю функцію відновлення системи.
  12. Відключення служби індексування файлів.
  13. Відключення служби автоматичного оновлення ОС.
  14. Відключення невикористовуваних служб.
  15. Редагування реєстру.

Установка операційної системи

Установку ОС доцільно проводити на чистий, відформатований жорсткий диск. Найпростіший варіант - коли в комп'ютері є всього один жорсткий диск. В цьому випадку можна розбити його на два логічних диска (С: і D :), один з яких (логічний диск C :) використовується для інсталяції операційної системи і всіх додатків, а другий - для зберігання даних. Якщо на жорсткому диску немає потрібних даних, то краще за все процедуру установки ОС почати з видалення всіх наявних логічних розділів з подальшим їх створенням і форматуванням під файлову систему NTFS. Але якщо на логічному розділі жорсткого диска містяться важливі дані, які не можна видаляти, то видалення логічних розділів жорсткого диска неприйнятно. Наприклад, якщо на вашому жорсткому диску було два логічних розділу (C: і D :) і на першому з них була встановлена ​​операційна система, яку потрібно перевстановити, а на другому містяться дані, які потрібно зберегти, то видаляти розділ C: не можна. Справа в тому, що якщо видалити розділ С :, то після цього розділ D: автоматично стане розділом C :, а операційна система буде встановлена ​​на диск з даними, що, звичайно ж, допустимо, але недоцільно. Тому при наявності даних на одному з логічних дисків видалення завантажувального розділу З: неприпустимо, однак перед установкою ОС його можна відформатувати.

Якщо ж диск чистий, то розбиття жорсткого диска на логічні диски краще проводити при установці операційної системи. Під ОС і додатки цілком достатньо відвести логічний розділ розміром 40 Гбайт.

Варто відзначити, що якщо вам часто доводиться займатися перевстановлення операційної системи, то оптимально мати в системі два жорсткі диски, на одному з яких встановлюється ОС і всі програми, а на іншому зберігаються всі необхідні дані. В цьому випадку при перевстановлення ОС ви будете більш-менш застраховані від випадкового видалення логічних розділів і від втрати всіх даних.

Всі сучасні материнські плати мають інтегрований RAID-контролер, що дозволяє на основі декількох жорстких дисків створювати RAID-масиви. Перш ніж приступати до установки ОС на RAID-масив або на жорсткий диск, підключений до RAID-контролеру, необхідно в настройках BIOS правильно конфігурувати RAID-контролер, тобто вказати, які диски будуть входити в RAID-масив, задати рівень масиву і т. д.

Крім того, якщо в системі використовується RAID-масив або просто жорсткий диск «зачеплений» через RAID-контролер, то на етапі установки операційної системи необхідно інсталювати драйвер RAID-контролера, хоча при цьому, швидше за все, ніякого додаткового драйвера не знадобиться, оскільки Windows Vista вже містить величезну базу драйверів.

Ще один специфічний випадок установки операційної системи - це наявність в комп'ютері інтегрованого картридера. Якщо в процесі установки ОС проводиться видалення, а потім створення знову логічних розділів, то картрідер необхідно попередньо відключити. В іншому випадку операційна система виявиться встановленої на диску C :, а на іншому логічному диску, що може негативно позначитися на запуск деяких програм.

Що стосується самого процесу установки операційної системи Windows Vista, то він практично не вимагає втручання користувача, а тому коментарі в даному випадку зайві.

Установка INF-файлів, драйверів пристроїв і оновлень ОС

Відразу ж після установки операційної системи необхідно встановити INF-файл (іноді його називають драйвером чіпсета) і всі необхідні драйвери пристроїв. Слід мати на увазі, що для більшості пристроїв драйвери встановлюються автоматично з бази драйверів самої ОС. Однак варто перевірити, чи немає на сайті виробника новіших версій драйверів.

Починати процедуру установки драйверів слід саме з INF-файлу (драйвера чіпсета). Всі інші драйвери, в принципі, встановлюються в довільному порядку, але краще дотримуватися такої схеми:

  1. Встановити драйвер чіпсета (INF-файл).
  2. Перезавантажити комп'ютер і встановити відеодрайвер.
  3. Перезавантажити комп'ютер і встановити (якщо потрібно) Windows-драйвер RAID-контролера.
  4. Встановити драйвер звукової карти.
  5. Встановити драйвер мережевого контролера.
  6. Перезавантажити комп'ютер і встановити всі інші драйвери.

Природно, всі драйвери повинні строго відповідати версії ОС. INF-файл чіпсета дозволяє операційній системі коректно розпізнавати чіпсет материнської плати, а також всі інтегровані в нього контролери. Завантажити INF-файл чіпсета найкраще з сайту виробника чіпсета або виробника материнської плати, оскільки на прикладеному до материнської плати компакт-диску може виявитися далеко не остання версія INF-файлу. Якщо, наприклад, ваша материнська плата побудована на чіпсеті Intel, то завантажити останню версію INF-файлу (Intel Chipset Software Installation Utility) можна з сайту www.intel.com.

Можна деактивувати цю функцію UAC

UAC (User Account Control) - це функція контролю прав користувача, орієнтована на непідготовленого або середнього користувача, який дійсно потребує певної підстрахування від різного роду необдуманих дій. Що стосується досвідченого користувача, то дана функція його швидше дратує, ніж допомагає. Та й постійне підтвердження виконання команд, яке доводиться здійснювати при активованої функції UAC, в якійсь мірі знижує загальну продуктивність роботи за ПК. А тому ми насамперед рекомендуємо відключити цю настирливу функцію.

Отже, для відключення функції UAC в діалоговому вікні Run (Виконати) (для швидкого виклику даного вікна натискаємо комбінацію клавіш Win + R) потрібно набрати команду msconfig (рис. 1).

Мал. 1. Запуск команди msconfig

У діалоговому вікні System Configuration (Конфігурація системи) потрібно перейти на закладку Tools (Сервіс) і вибрати в списку пункт Disable UAC (Відключити облік контрольних записів (UAC)) - рис. 2. При натисканні на кнопку Launch (Запуск) з'являється консоль з повідомленням про успішне виконання команди The operation completed successfully (Операція успішно завершена). Зміни вступлять в силу після перезавантаження комп'ютера.

Мал. 2. Можна деактивувати цю функцію UAC

Установка класичного вигляду робочого столу

Для установки класичного вигляду робочого столу викличте діалогове вікно Taskbar and Start Menu Properties (Властивості панелі завдань і меню «Пуск»). Для цього клацніть правою кнопкою миші на панелі завдань і в контекстному меню виберіть пункт Properties (Властивості). В результаті відкриється потрібне нам діалогове вікно. Інший варіант доступу до нього - через Control Panel (Контрольну панель) (Start -> Settings -> Control Panel -> Taskbar and Start Menu) - рис. 3. На вкладці Start Menu (Меню «Пуск») відзначте пункт Classic Start menu (Класичне меню «Пуск») - рис. 4.

4

Мал. 3. Виклик діалогового вікна Taskbar and Start Menu Properties

Виклик діалогового вікна Taskbar and Start Menu Properties

Мал. 4. Встановлення класичного вигляду робочого столу

Видалення шпалер робочого столу

Виходячи з принципу, що продуктивність несумісна з надмірностями, клацаємо правою кнопкою миші в будь-якому місці екрану і в контекстному меню вибираємо пункт Personalize (Персоналізація) (до цього діалогового вікна можна отримати доступ і через Control Panel (Контрольну панель) (Start -> Settings -> Control Panel -> Personalization)). Відкривається діалогове вікно Personalization (Персоналізація) - рис. 5, в якому необхідно перейти до пункту Desktop Background (Фоновий малюнок робочого столу).

5, в якому необхідно перейти до пункту Desktop Background (Фоновий малюнок робочого столу)

Мал. 5. Діалогове вікно Personalization

Потім в діалоговому вікні Desktop Background (Фоновий малюнок робочого столу) замість Windows Wallpapers (Фонові малюнки робочого столу) вибираємо Solid Colors (суцільні кольору) робочого столу (рис. 6).

6)

Мал. 6. Вибір кольору робочого столу

Видалення іконок на робочому столі

Якщо ті чи інші іконки на вашому робочому столі не використовуються, їх можна видалити. Для цього слід викликати діалогове вікно Personalization (Персоналізація) і в його лівій частині вибрати пункт Change Desktop icons (Змінити значки робочого столу). У діалоговому вікні Desktop Icon Settings (Параметри піктограм на робочому столі) потрібно відзначити тільки ті іконки, які повинні відображатися на робочому столі (рис. 7).

7)

Мал. 7. Видалення непотрібних іконок на робочому столі

Установка схеми енергозбереження

Установка схеми енергоспоживання проводиться в діалоговому вікні Power Options (Електроживлення), доступ до якого можна отримати через Control Panel (Контрольну панель) (Start -> Settings -> Control Panel -> Power Options).

У діалоговому вікні Power Options (Електроживлення) слід вибрати схему енергоспоживання High performance (Висока продуктивність) - рис. 8.

Мал. 8. Встановлення схеми енергозбереження

Відзначимо, що вибір режиму доцільно проводити лише у виняткових випадках, наприклад при тестуванні ПК. При звичайному застосуванні ПК цей режим використовувати недоцільно, оскільки це блокує можливості процесора по застосуванню різних технологій зниження енергоспоживання. Відповідно можна буде ефективно використовувати можливості материнської плати з управління швидкістю обертання вентиляторів, а отже, зробити комп'ютер тихим. Тому в звичайному режимі роботи комп'ютера доцільно застосовувати схему енергоспоживання Balanced (Збалансований).

Відключення візуальних ефектів

На наступному етапі необхідно позбутися від усіляких візуальних ефектів, тіней та ін., Тобто надати робочого столу і всім вікнам строгий вид. Для цього в діалоговому вікні System Properties (Властивості системи) (Start -> Settings -> Control Panel -> System) на вкладці Advanced (Додатково) - рис. 9 - слід клацнути по кнопці Settings ... (Параметри ...) в групі Performance (Швидкодія). У діалоговому вікні Performance Options (Параметри швидкодії) на вкладці Visual Effects (Візуальні ефекти) потрібно встановити перемикач Adjust for best performance (Забезпечити найкращу швидкодію), що усуне всі візуальні ефекти (рис. 10).

10)

Мал. 9. Діалогове вікно System Properties

Діалогове вікно System Properties

Мал. 10. Налаштування комп'ютера
на максимальну продуктивність
за рахунок відключення візуальних ефектів

При цьому робочий стіл придбає досить аскетичний зовнішній вигляд. Якщо ж вид робочого столу здасться вам занадто простим, то можна відключити лише частина візуальних ефектів. Щоб зовнішня привабливість робочого столу не дуже змінювалася, ми рекомендуємо відключити такі пункти в діалоговому вікні Performance Options (Параметри швидкодії):

  • Animate controls and elements inside windows (Анімовані елементи управління і елементи всередині вікна);
  • Fade or slide menus into view (Ефекти загасання або ковзання при зверненні до меню);
  • Fade or slide ToolTips into view (Ефекти загасання або ковзання при появі підказок);
  • Fade out items after clicking (Загасання меню після виклику команди);
  • Show shadows under menus (Відображати тіні, що відкидаються меню);
  • Show shadow under mouse pointer (Відображати тіні під покажчиком миші);
  • Show translucent selection rectangle (Відображення напівпрозорого прямокутника виділення);
  • Slide open combo boxes (Ковзання при розкритті списків);
  • Slide taskbar buttons (Ковзання кнопок панелі задач);
  • Use a background image for each folder type (Відображати шпалери для різних типів папок).

Відключення згладжування екранних шрифтів

На даному етапі потрібно відключити згладжування екранних шрифтів. Для цього в діалоговому вікні Personalization (Персоналізація) слід вибрати пункт Window Color and Appearance (Колір і зовнішній вигляд вікон) і в діалоговому вікні Appearance Settings (Настройки оформлення) - рис. 11 - натиснути на кнопку Effects ... (Ефекти ...).

)

Мал. 11. Діалогове вікно Appearance Settings

Після цього в діалоговому вікні Effects (Ефекти) знімаємо прапорці з усіх пунктів (Use the following method to smooth edges of screen fonts (Застосовувати наступний метод згладжування екранних шрифтів) - рис. 12, Show shadows under menus (Відображати тіні, що відкидаються меню), Show window contents while dragging (Відображати вміст вікна при перетягуванні)).

12, Show shadows under menus (Відображати тіні, що відкидаються меню), Show window contents while dragging (Відображати вміст вікна при перетягуванні))

Мал. 12. Відключення ефектів згладжування екранних шрифтів

Оптимізація своп-файлу

Cвоп-файл (файл підкачки) - це місце на диску, яке використовується операційною системою для зберігання даних в тому випадку, якщо оперативної пам'яті не вистачає. По суті, своп-файл являє собою повільну оперативну пам'ять, тому, коли програма починає «своп», створюється враження, що комп'ютер зависає.

Если у вас на комп'ютері встановлен 256 Мбайт пам'яті або более, то краще за все зафіксуваті розмір своп-файлу, тобто сделать его мінімальній и максимальний розміри однаково, причому чим более пам'яті в Вашому ПК, тім менше может буті розмір своп-файлу. Відмовлятися від своп-файлу взагалі не рекомендується, оскільки навіть якщо своп-файл ніколи не використовується, то деякі програми перевіряють його наявність і запускаються тільки тоді, коли своп-файл доступний.

Як правило, мінімальний розмір своп-файлу встановлюють рівним об'єму оперативної пам'яті, а максимальний розмір - в 2-2,5 рази більше. Оптимально, коли фіксується розмір своп-файлу в 512 Мбайт - за умови, що встановлено 256 Мбайт оперативної пам'яті, або в 1024 Мбайт - при розмірі оперативної пам'яті 512 Мбайт і більше.

Для настройки розміру і місця розташування своп-файлу в діалоговому вікні System Properties (Властивості системи) (Start -> Settings -> Control Panel -> System -> Advanced system settings), перейдіть до вкладки Advanced (Додатково) і в групі Performance (Швидкодія) клацніть по кнопці Settings ... (Параметри ...). У діалоговому вікні Performance Options (Параметри швидкодії), перейдіть до вкладки Advanced (Додатково) і в групі Virtual memory (Віртуальна пам'ять) клацніть по кнопці Change ... (Змінити) - рис. 13.

Мал. 13. Діалогове вікно Performance Options

Діалогове вікно Virtual Memory (Віртуальна пам'ять) дозволяє задати розмір і місце розташування своп-файлу.

Перед установкою розміру файлу підкачки спочатку необхідно очистити наявний. Щоб виконати цю дію, необхідно зняти прапорець Automatically manage paging file size for all drives (Автоматично вибирати обсяг файлу підкачки) і вибрати опцію No Paging file (Без файлу підкачки) і клацнути на кнопці Set (Задати), після чого перезавантажити комп'ютер. Дана операція одночасно виконує дві дії: по-перше, видаляє файл підкачки і позбавляє від потенційних ушкоджень файлу підкачки, які можуть бути викликані неправильним завершенням роботи, по-друге, розміщує новостворений файл підкачки в одному нефрагментовані блоці на жорсткому диску, що теж збільшує продуктивність підсистеми пам'яті.

Після того як файл підкачки очищений, можна приступати до створення нового (рис. 14). У разі якщо в комп'ютері всього один жорсткий диск і один логічний розділ, файл підкачки розташовується на основному розділі жорсткого диска (інших варіантів просто немає). Якщо ж на одному жорсткому диску створено кілька логічних розділів, то файл підкачки рекомендується розташовувати на першому з них. У разі коли система оснащена двома або більш жорсткими дисками, файл підкачки рекомендується розміщувати на фізичному диску, вільному від операційної системи Windows та інших програм. Це знизить кількість переміщень головки читання основного жорсткого диска і прискорить час доступу до файлу підкачки на іншому жорсткому диску.

Мал. 14. Створення своп-файлу

Можна деактивувати цю функцію відновлення системи

В принципі, можливість відкоту операційної системи до заданої конфігурації вельми зручна, однак кілька пригальмовує операційну систему, а крім того, можна запропонувати більш ефективні способи забезпечення надійності в роботі, наприклад створення образу диска або BackUp-системних файлів.

Для відключення функції System Restore (Захист системи) в діалоговому вікні System Properties (Властивості системи) (Start -> Settings -> Control Panel -> System), перейдіть до вкладки System Protection (Захист системи) і в групі Automatic restore points (Автоматично створювати точки відновлення на обраних дисках) зніміть прапорці з усіх жорстких дисків (рис. 15).

Мал. 15. Відключення функції System Restore

Відключення служби автоматичного оновлення

Якщо комп'ютер не має виходу в Інтернет або користувач не хоче, щоб ОС без його відома намагалася автоматично завантажувати оновлення з сайту Microsoft, то службу автоматичного оновлення слід відключити. Для цього в діалоговому вікні Windows Update (служба Windows Update) (Start -> Settings -> Control Panel -> Windows Update) потрібно вибрати пункт Change settings (Змінити параметри) та в діалоговому вікні поставити галочку навпроти пункту Never check for updates (Не перевіряти наявність оновлень) - рис. 16.

16

Мал. 16. Відключення служби автоматичного оновлення

Відключення службиіндексірованія файлів

Кілька підвищити швидкість роботи дискової підсистеми можна шляхом відключення служби індексування для швидкого пошуку файлів. Однак це рекомендується робити тільки в тому випадку, якщо кількість файлів на диску не обчислюється десятками тисяч. В іншому випадку цю службу краще залишити активованої.

Для відключення служби індексування файлів необхідно натиснути правою кнопкою миші по значку жорсткого диска, в меню вибрати пункт Properties (Властивості) і в діалоговому вікні Local Disk Properties (Властивості: локальний диск (С :)) зняти прапорець Index this drive for faster searching ( індексувати цей диск для більш швидкого пошуку) - рис. 17.

Мал. 17. Відключення служби індексування файлів

Оптимізація жорсткого диска

На наступному етапі налаштування операційної системи Windows Vista на максимальну продуктивність можна провести оптимізацію жорстких дисків. Для цього слід перейти в діалогове вікно System (Система) (Start -> Settings -> Control Panel -> System) і вибрати посилання Device Manager (Диспетчер пристроїв). У діалоговому вікні Device Manager (Диспетчер пристроїв) в розділі Disk Drives (Дискові пристрої) потрібно вибрати жорсткий диск (рис. 18) і, клацнувши по ньому правою кнопкою миші, перейти до пункту Properties (Властивості).

18) і, клацнувши по ньому правою кнопкою миші, перейти до пункту Properties (Властивості)

Мал. 18. Вибір жорсткого диска в діалоговому вікні Device Manager

У діалоговому вікні властивостей жорсткого диска необхідно перейти до вкладки Policies (Політика) і поставити галочку навпроти пункту Enable write caching on the disk (Дозволити кешування запису на диск). Якщо це можливо, слід також відзначити пункт Optimize for performance (Оптимізувати для виконання).

Крім того, необхідно відзначити пункт Enable advanced performance (Включити підвищену продуктивність) - рис. 19.

Мал. 19. Оптимізація жорсткого диска

Вироблена оптимізація роботи жорсткого диска дозволить йому використовувати кеш (область пам'яті на жорсткому диску), який забезпечить помітне збільшення продуктивності жорсткого диска, особливо швидкості запису. Відзначимо, що дані опції можна змінити, якщо користувач має справу з SCSI-дисками або з деякими дисками Serial ATA (SATA).

Далі в діалоговому вікні Device Manager (Диспетчер пристроїв) необхідно перейти в розділ IDE ATA / ATAPI Controllers (IDE ATA / ATAPI-контролери). Розкривши список пристроїв, клацніть правою кнопкою миші на пункті Properties (Властивості) на першому контролері. У діалоговому вікні властивостей контролера (його назва може бути, наприклад, таким: ATA Channel 0 Properties) переходимо на закладку Advanced Settings (Додаткові параметри) і в групі Device Properties (Властивості пристроїв) відзначаємо галочкою (якщо він не відзначений) пункт Enable DMA (Задіяти DMA) - рис. 20. Аналогічну процедуру проробляємо для кожного з наявних пристроїв.

Аналогічну процедуру проробляємо для кожного з наявних пристроїв

Мал. 20. Налаштування контролера жорсткого диска

Відключення невикористовуваних пристроїв

У діалоговому вікні Device Manager (Диспетчер пристроїв) можна зробити також відключення всіх невикористовуваних пристроїв. Наприклад, якщо користувачеві не потрібен порт IEEE-1394, а також COM- і LPT-порти, то їх можна просто відключити. Для цього необхідно клацнути на потрібному пристрої правою кнопкою миші і в контекстному меню вибрати пункт Disable (Відключити). Надалі, якщо буде потрібно підключити одне з відключених пристроїв, це можна зробити за аналогією з вищеописаної процедурою, але в контекстному меню потрібно вибрати пункт Enable (Задіяти).

Відключення невикористовуваних служб

За замовчуванням при інсталяції операційної системи Microsoft Windows Vista встановлюється велика кількість служб (на всі випадки життя), більшість з яких, однак, можуть взагалі ніколи не знадобитися, тому для підвищення швидкодії системи їх рекомендується відключити.

Доступ до служб можна отримати через оснащення Services (Служби) (Control Panel -> Administrative Tools -> Services), після запуску якої (рис. 21) в табличному вигляді відображаються служби, доступні для налаштування. Кожен рядок містить опис служби, її стан і тип запуску. Виділивши рядок з потрібною службою та клацнувши по ній два рази лівою кнопкою миші, можна переглянути детальний опис служби, її статус, залежно та файл операційної системи, що запускає службу.

Мал. 21. Оснащення Services c таблицею служб

Якщо встановлено тип запуску Automatic (Авто), то служба буде автоматично запускатися при старті Windows. Служби з типом запуску Manual (Вручну) можна запустити вручну, а крім того, вони можуть бути запущені іншими залежними службами. Якщо служба відключена (Disable), вона запускатися не буде. Для отримання максимальної продуктивності можна зупинити деякі служби або встановити тип запуску Manual. Не рекомендується встановлювати тип запуску Disable, якщо немає впевненості, що дана служба не використовується.

Можливість відключення конкретної служби залежить від конфігурації ПК і від сценарію його використання. Наприклад, якщо в ПК не застосовується бездротової адаптер, то така служба, як Wireless Zero Configuration service, абсолютно марна. Велика кількість служб можна відключити, якщо комп'ютер не входить до складу локальної мережі або не має виходу в Інтернет.

Однак, як правило, комп'ютер має вихід в Інтернет або входить до складу локальної мережі - в такому випадку більшість служб відключати не можна.

Рекомендації щодо Windows Sidebar

Гаджети на Windows Sidebar виглядають досить ефектно, особливо якщо у вас широкоформатний монітор. Однак потрібно мати на увазі, що відображення цих гаджетів забирає велику кількість системних ресурсів ПК. Тому якщо поставлена ​​задача налаштувати операційну систему на максимальну продуктивність, то від відображення гаджетів на панелі Windows Sidebar доведеться відмовитися. В крайньому випадку при виконанні ресурсоємних додатків необхідно хоча б тимчасово закривати панель Windows Sidebar.

Швидкий доступ Windows Vista

Ніщо так не підвищує продуктивність роботи за комп'ютером, як використання гарячих клавіш. А тому, кажучи про оптимізацію операційної системи, ми просто зобов'язані торкнутися таку важливу тему, як гарячі клавіші.

Більшість гарячих клавіш в Windows Vista реалізовано шляхом поєднання комбінації двох клавіш: клавіші Windows (Win), розташованої між клавішами Ctrl і Alt з лівого боку клавіатури, і який-небудь ще.

Ось список найбільш часто вживаних гарячих клавіш:

  • Win + Space - відображення панелі Sidebar в разі, якщо спочатку вона була прихована;
  • Win + D - відображення робочого столу;
  • Win + Tab - режим перемикання Windows Flip між активними додатками (якщо режим активований);
  • Win + Ctrl + Tab - режим перемикання Windows Flip 3D між активними додатками (якщо режим активований);
  • Alt + Tab - стандартний режим перемикання між активними додатками;
  • Win + E - відкриття провідника (Explorer);
  • Win + R - відкриття вікна Run (Виконати);
  • Win + F - відкриття вікна пошуку;
  • Win + U - запуск Ease of Access Center;
  • Win + L - блокування комп'ютера;
  • Win + T - перемикання між кнопками на панелі завдань;
  • Win + M - згорнути всі вікна;
  • Win + Shift + M - розгорнути згорнуте вікно;
  • Win + X - запустити Windows Mobility Center;
  • Win + цифра - запуск програми з панелі швидкого запуску. Наприклад, шляхом комбінації Win + 1 відкривається програма, яка знаходиться на першому місці в панелі швидкого запуску;
  • CTRL + Shift + Esc - запуск диспетчера завдань;
  • Ctrl + W - закрити активне вікно або активну вкладку;
  • Alt + F4 - закрити активне вікно.

КомпьютерПресс 4'2007


Як налаштувати операційну систему таким чином, щоб її можна було використовувати і на слабких, за нинішніми мірками, комп'ютерах?
Як налаштувати операційну систему Windows Vista таким чином, щоб незалежно від конфігурації ПК можна було вичавити з комп'ютера максимум продуктивності?