Навигация по сайту

Популярные статьи

Огляд інструментів CMS 1С-Бітрікс для пошукового просування сайту

 1. Можливості 1С-Бітрікс для SEO
 2. Крім того, є ряд можливостей, вже більш професійних:
 3. Мінуси Бітрікс в плані SEO-оптимізації
 4. Розширення стандартних можливостей зовнішніми SEO-модулями
 5. короткі висновки

Стаття написана для журналу e-magnat . Буде корисна тим, хто думає яку вибрати CMS для інтернет-магазину, порівнює різні движки, шукає в них плюси і мінуси важливі для себе.

Один із вагомих плюсів, який важливий незалежно від розмірів магазина і тематики товарів, які в ньому будуть продаватися - це дружність CMS для SEO-оптимізації.

Один із вагомих плюсів, який важливий незалежно від розмірів магазина і тематики товарів, які в ньому будуть продаватися - це дружність CMS для SEO-оптимізації

Можливості Бітрікс для SEO

Під «дружністю» я маю на увазі обсяг робіт, який необхідно зробити з сайтом, щоб реалізувати базовий мінімум по внутрішній оптимізації, скільки це буде коштувати і зажадає часу.

Коли вибирають CMS для інтернет-магазину, система 1С-Бітрікс рідко залишається за кадром і зазвичай присутній в списку розглянутих варіантів. Цей огляд буде корисний тим, хто дивиться в бік Бітрікс, але сумнівається в його SEO-можливості.

У мережі нерідко можна зустріти думку, що Бітрікс дає мало інструментів для SEO-оптимізації сайту, або навіть що він відверто слабкий в цьому плані. Сперечатися не буду. Кілька років тому 1С-Бітрікс дійсно був в плані SEO не так крутий. У ньому не було SEO-модуля, технології «Композитний сайт», складніше було реалізувати ЧПУ.

Зараз все сильно інакше і Бітрікс можна поставити в один ряд з кращими CMS для SEO. Старі негативні думки і коментарі в мережі залишилися - їх ніхто не видаляє. А нові відгуки того ж плану поширюються по інерції, оптимізаторами, які намагалися працювати з Бітрікс кілька років тому, але були розчаровані.

Вирішуючи яку CMS вибрати, перш за все дивіться самі, чіпайте своїми руками, не довіряйте експертам, які застрягли в розвитку в 2010 році.

У цій статті спробуємо розібратися, які можливості для просування в пошукових системах дає 1С-Бітрікс в 2015 році.

Можливості 1С-Бітрікс для SEO

Функціонал SEО-Модуля Бітрікс, який доступний «з коробки», дозволяє вирішувати багато завдань по внутрішній оптимізації. Звичайно, професіонали, традиційно використовують спеціалізований софт і зовнішні сервіси, в тому числі платні. Звичайному користувачеві освоювати ці інструменти складно, тому щоб користувач міг самостійно, нехай на базовому рівні моніторити на своєму сайті пошукову оптимізацію, Бітрікс дає йому ряд простих інструментів:

 1. Управління заголовками і мета-описом. Для кожної сторінки можна посмотретьTitle (заголовок вікна браузера) і мета-опису сторінки (старі - добрі description, keywords), тут же їх можна при необхідності поміняти.

Відображення і управління мета-тегами
Відображення і управління мета-тегами.

 1. Ключевики в сео-значущих тегах. Показує слова, словосполучення, виділені в тегах (h1-h6, noindex та інших). Це дає змогу побачити, наприклад, вкладеність заголовків, що буває корисно для вибудовування структури сторінки.

Це дає змогу побачити, наприклад, вкладеність заголовків, що буває корисно для вибудовування структури сторінки

Як бачимо, на цій сторінці вкладеність заголовків далека від ідеалу.

 1. Дає рекомендації. Професійний seo-аудит сайту не замінює, але допоможе виявити грубі помилки. Наприклад, підкаже якщо на сторінці є зображення без опису в «alt», занадто багато посилань, в тому числі зовнішніх, відсутній заголовок h1. Користувач побачить відповідне попередження і зможе вжити заходів.
 2. Наявність на сторінці просуваються слів. Дає можливість подивитися наскільки просуваються слова / словосполучення представлені у вмісті сторінки.

Дає можливість подивитися наскільки просуваються слова / словосполучення представлені у вмісті сторінки

 1. Індексація сторінки. Показує індексацію сторінки обраними пошуковими системами.

Показує індексацію сторінки обраними пошуковими системами

 1. І переходи на сайт з пошукових систем та інших сайтів.

І переходи на сайт з пошукових систем та інших сайтів

Крім того, є ряд можливостей, вже більш професійних:

 1. Автоматичне заповнення З EO полів по шаблонах. Вкарточках товару, розділах і будь-яких інших динамічних сторінках легко можна налаштувати шаблони за якими ця інформація буде генеруватися. Більше не потрібно спеціально заповнювати вручну ці поля для кожної сторінки, вони можуть генеруватися з наявних у товару характеристик.
  Налаштування шаблонів для автоматичної генерації Title і метатегов.

Налаштування шаблонів для автоматичної генерації Title і метатегов

Налаштування генерації title і meta-тегів за шаблоном.

 1. Автоматичне генерування імені файлу для зображення. А так же опису для зображення (параметр «alt»). Точно так само як з мета-тегами гнучко налаштовуються шаблони за якими буде генеруватися назва файлу і «alt», такий, як рекомендують для вашого інтернет-магазину SEO фахівці.

Точно так само як з мета-тегами гнучко налаштовуються шаблони за якими буде генеруватися назва файлу і «alt», такий, як рекомендують для вашого інтернет-магазину SEO фахівці

Налаштування шаблону генерації опису зображення та імені файлу.

Подивіться невелике відео:

Налаштування шаблонів і мета-описів в інтернет-магазині на 1С-Бітрікс.

 1. Генерація sitemap. xml. SEO-модуль в 1С-Бітрікс дає можливість створення карти сайту sitemap.xml і її автоматичного оновлення при появі на сайті нового контенту.
  Для створення карти сайту і настройки, того які файли і розділи в неї вивантажувати, досить вибрати мишкою ці розділи. Надалі карта сайту буде автоматично генеруватися тільки за цими розділами. Якщо каталоги великі, можна налаштувати вивантаження кожного каталогу в різні xml-файли.

Налаштування автоматичної генраціі Sitemap.xml

Налаштування у Бітрікс автоматичної генерації Sitemap.

Налаштування які Інфоблоки і розділи вивантажувати в які файли.

 1. Генератор robots. txt. Дозволяє без особливих додаткових знань створити і правильно налаштувати файл robots.txt.
  При цьому автоматично генерується стартовий набір правил з урахуванням структури движка 1С-Бітрікс (закриваються від індексування системні розділи, списки порівняння, пошук і т.п.), додається директива Host, додається вказівку розташування карти сайту sitemap.xml.

xml

Налаштування генерації robots.txt.

 1. Підключення до пошуковиків. Бітрікс дає можливість підключити сайт до сервісів Яндекс.Вебмастер і Google Інструменти для веб-майстрів, після цього користувач може отримувати інформацію з цих сервісів безпосередньо в адміністративній частині сайту.

Підключення сайту до Яндекс.Вебмайстер і Google інструменти для веб-майстра.

Інформація з Яндекс.Вебмайстер виводиться в адмінці Бітрікс.


Інформація з «Інструментів Google для Вебмастеров, виводиться в адмінці Бітрікс
Інформація з «Інструментів Google для Вебмастеров, виводиться в адмінці Бітрікс.

 1. Вивантаження оригінальних текстів в Яндекс. Яндекс надає можливість вивантажувати оригінальні тексти сайту в Яндекс.Вебмастер, тим самим повідомляючи пошуковику про швидку появу на вашому сайті нового оригінального матеріалу, щоб Яндексу було простіше закріпити першоджерело за вами.
  Бітрікс вміє вивантажувати тексти в Яндекс.Вебмайстер в момент публікації. Для цього, коли матеріал буде готовий, досить натиснути відповідну кнопку в візуальному редакторі.

Для цього, коли матеріал буде готовий, досить натиснути відповідну кнопку в візуальному редакторі

Завантаження в Яндекс унікальних текстів.

 1. Мікроформати в стандартному рішенні магазину. Для кращої внутрішньої оптимізації сайту в коробкових рішеннях інтернет-магазину 1С-Бітрікс реалізована підтримка мікроформатів Schema.org.
  Це допомагає пошуковику краще визначити тип контенту (товар, рецепт, і т.п.) і покращує зовнішній вигляд сниппета в пошуковій видачі.
 2. Підтримка Яндекс островів. Острови генерується на сайті в автоматичному режимі.

Острови генерується на сайті в автоматичному режимі

Детальніше про це у відео-ролику:

 1. ЧПУ (Людині Зрозумілий Урл). Важливий пункт для внутрішньої оптимізації - це зрозумілі адреси, що відображають структуру сайту. З цим у Бітрікс теж немає проблем. Все досить просто налаштовується і зручно використовувати. При додаванні матеріалу назва сайту автоматично транслитерируется. При бажанні можна підключити перекладач Яндекса, тоді, назва буде не транслітерувати, а повноцінно переведено.

При бажанні можна підключити перекладач Яндекса, тоді, назва буде не транслітерувати, а повноцінно переведено

 1. Швидкість завантаження.
  Крім перерахованих вище можливостей, до внутрішньої оптимізації сайту можна віднести роботу над швидкістю завантаження сторінок.
  Тут Бітрікс теж дає ряд цікавих інструментів.
  - Кешування. Технологія керованого кешування Сache Dependencies автоматично оновлює кеш компонентів при зміні даних. Наприклад, при зміні товарів, вони відразу стануть видні відвідувачам сайту, але якщо зміни в товар не вносилися, сторінка буде віддаватися з кешу, що значно прискорює її завантаження. Зрозуміло, при цьому на сторінці можна визначити області, які не будуть кешуватися.

Зрозуміло, при цьому на сторінці можна визначити області, які не будуть кешуватися

Включення керованого кешування в 1С-Бітрікс.

- Об'єднання CSS і JS.

- Технологія «Композитний сайт». Суть технології досить проста, але в реальності дійсно здорово прискорює завантаження сторінок.
Ось як пояснює роботу «композитного сайту» сам Бітрікс:

У шаблонах компонентів, з яких формується динамічна сторінка, визначаються блоки з динамічним контентом. При зверненні користувача до сторінки система створює кеш статичної частини сторінки, в які вставлено спеціальний JS, який звертається до сервера за актуальними даними. При повторному зверненні того ж або іншого користувача система віддає створений файл кеша, а потім довидаёт динамічний контент.
- 1С-Бітрікс.

 1. Мобільна версія магазина.
 • У Бітрікс є готове рішення - «Мобільний інтернет-магазин», можна встановити, налаштувати і у магазина буде мобільна версія. Рішення поставляється безкоштовно в комплексте з 1С-Бітрікс "Малий Бізнес" і "Бізнес". Ось як воно виглядає:
 • Стандартний бітріксний інтернет-магазин має адаптивний дизайн. Якщо ви для свого проекту вирішите (наприклад, на початковому етапі) використовувати стандартний бітріксний шаблон, то ваш сайт буде адаптуватися під смартфони і планшети.
 • Для тих, кого не влаштовує просто мобільна версія, хто хоче більшого, може подивитися в бік продукту «1С-Бітрікс: Мобільний додаток», яке дозволяє зробити для інтернет-магазину повноцінне додаток і розмістити його в AppStore і Google play. Але це рішень вже не безкоштовне.

Гугл вже оголосив що наявність мобільної версії сайту буде одним з критеріїв ранжирування (як мінімум для видачі пошуковика для мобільних пристроїв.). Ось скріншот повідомлення, яке Google розіслав через Інструменти для веб-майстрів Google Webmaster tools. У ньому він повідомляє про необхідність виправити сторінки, не вірно працюють на мобільних пристроях.

 1. Містика. Деякі оптимізатори висловлюють думку, що поряд з іншим, одним з внутрішніх факторів ранжирування сайту є движок. Простіше кажучи, платна CMS - додає сайту трасту (довіри) «в очах» пошукача. А Бітрікс, як ви пам'ятаєте, коштує грошей. Логіка тут проста, сайти одноденки на комерційних двигунах зазвичай не робляться, а значить проекту, зробленому на платному движку, можна більше довіряти. Чому б і ні, адже якщо Google дивиться на який час проплачений домен сайту, то чому б йому не дивитися на якому движку зроблений проект і теж використовувати як один з факторів ранжирування.

Мінуси Бітрікс в плані SEO-оптимізації

Незважаючи на велику кількість плюсів, потрібно сказати про наявні мінуси. Найбільший з них - це можливі дублі контенту для динамічних сторінок. При розробці проекту, проблема лікується досить просто, але «в коробці» вона присутня і це засмучує професійних сеошників.

Бітрікс обіцяє виправити проблему, а поки обіцяє - ось посилання на рішення , Яке забере у програміста кілька хвилин.

Розширення стандартних можливостей зовнішніми SEO-модулями

Тим, кому не вистачить стандартного пакету функцій, завжди може звернутися до Маркетплейсу , Скачати звідти додаткові модулі і розширити базовий функціонал.

Їх досить багато. Частина з них дублюють наявний у Бітрікс функціонал, інша частина реально корисна і його доповнює.

Перераховувати і тим більше описувати всі наявні модулі не буду, їх там під сотню. Розповім про один - « SEO-інструменти », На мій погляд найпотужнішому, яке використовую сам і яке відмінно доповнює вбудовані в бітрікс інструменти для оптимізації сайту. Мені цей модуль подобається тим, що він незалежний від стандартного бітріксного модуля «Веб-аналітика», без якого в бітріксном SEO-модулі ряд можливостей недоступні. Він однаково працює в будь-якій редакції Бітрікс. Це важливо для клієнтів, у яких інтернет-магазин зроблений на редакції «Малий бізнес», без модуля «Веб-аналітика». Розповім лише про фічах цього модуля, які використовую частіше за інших:

Розділ помилок. Модуль має власний сканер, який скануючи сайт видає загальний список всіх сторінок, і показує які на них є помилки:

 • немає заголовка (title);
 • зайві заголовки (title);
 • немає опису;
 • зайві мета-теги;
 • немає h1;
 • занадто багато h1.

Список визначаються помилок не дуже великий, але щоб визначити проблемні сторінки цього цілком достатньо. Часто усунувши тільки ці проблеми вже можна здорово поліпшити внутрішню оптимізацію.

Модуль вміє показувати основні помилки в SEO для сторінок сайту.

Особливо допомагає коли сайт старий і потрібно швидко виявити всі сторінки з помилками. Результати можна вивантажити в Ексель, що теж часом зручно.

Результати можна вивантажити в Ексель, що теж часом зручно

Детальна інформація по кожній сторінці + можливість відразу встановити редіректи.

Розділ 404-х. Старі великі сайти, над якими працювало кілька поколінь контент-менеджерів :-), мають зазвичай масу битих посилань. Відловити їх на великому проекті, без використання спеціального софту або сервісів майже нереально.

В цьому розділі виводиться повний список всіх сторінок з битими посиланнями.

Далі, з битих сторінок можна поставити редіректи або заново їх створити.

Розділ редиректів. Зручна і корисна штука, коли потрібно показати пошуковій системі що сторінка тепер знаходиться за іншою адресою. Не потрібно лізти в .htaccess, не потрібно програмувати. Просто вказуємо звідки хочемо поставити редирект і куди.

Канонічні посилання (rel = "canonical"). Пам'ятайте, вище я писав що у Бітрікс є проблема, що контент іноді дублюється? Так ось какноніческіе посилання цю проблему вирішують. Модуль проставляє rel = "canonical" всіх сторінок і який би URL у сторінки не був, в пошуковий індекс потрапить тільки одна сторінка, яка вказана в canonical.
Канонічні посилання (rel = canonical)

Досить встановити відповідні галочки, щоб підключити OG-теги і канонічний URL.

OG теґи. Інша невелика але корисна фіча - на сторінках автоматично проставляються ОpenGraph-теги. Вони дозволяють при расшаріваніє сторінки в соцмережі, віддавати правильну інформацію про сторінку, а не випадково обрану.

короткі висновки

Як бачите, 1С-Бітрікс дає цілком достатньо можливостей для SEO. Чи не маловажно що для рядового власника сайту, далекого від магії оптимізаторів, SEO його сайту вже не чорний ящик, є цілком конкретні інструменти, зрозуміло отображаюшіе для користувача ряд важливих параметрів.

Перераховані в статті можливості є і працюють у Бітрікс відразу з коробки. Якщо у вас на сайті чогось немає або з якоїсь причини не працює, зверніться до розробника вашого сайту. Можливо, ваш Бітрікс без оновлення до останньої версії або не всі модулі на ньому підключені або розробник «забув» передбачити у вас на сайті підтримку цих можливостей, коли кастамізіровал шаблони (тоді в адмінці ці можливості у вас є, але в публічній частині результати настройки не відображаються).

Будь ласка враховуйте, що ця стаття - НЕ мануал по настройці. Хочете дізнатися як всі ці фічі налаштовувати, читайте довідку від Бітрікс .

На цьому закінчу свій короткий огляд по можливостям Бітрікс спрощує пошукове просування сайту. Сподіваюся він допоміг вам зрозуміти як на сьогоднішній день йдуть справи з SEO в CMS 1С-Бітрікс.

Пам'ятайте, вище я писав що у Бітрікс є проблема, що контент іноді дублюється?