Навигация по сайту

Популярные статьи

Олена Верхоробіна: «Завжди пам'ятаю, що часу не так багато»

З Оленою ми познайомилися таким чином: вона написала нам в академію і запропонувала провести вебінар по SEO. З її біографії з'ясувалося, що вона працює в цій галузі вже вісім років, перші три з яких вона просувала сайти, набиваючи гулі самостійно. На сьогоднішній день Олена веде як клієнтські, так і особисті проекти і, здається, непогано себе почуває.

В наш час, коли система освіти і соціальних ліфтів наполовину вже нікуди не годиться, такі люди, які зробили себе самі, які вміють себе контролювати, ставити робочі і життєві цілі - відмінний приклад для натхнення. Тому я попросив у Олени інтерв'ю і, сподіваюся, вам буде цікаво так само, як і мені.

Розкажи, будь ласка, хто ти за освітою?

Диплом отримувала на факультеті програмної інженерії в Дніпропетровську. Але насправді, спочатку прийшла в seo та інтернет-маркетинг, а потім в університет.

І як це було?

Десь в середині 2006 року до мене прийшов мамин брат (у нього компанія з розробки та підтримки ПЗ, веб додатків, сайтів) і запитав: «Ти знаєш, що таке SEO?».

Я кажу - поняття не маю. Він: хочеш спробувати? Можу дати сайт і невелику зарплату. Сиди розбирайся, експериментуй.

Власне, так я і почала. Спасибі Гуглу!

Ти писала в біографії, що навчалася сама, на практиці. А як саме?

Тоді не було такої кількості інформаційних ресурсів, та й взагалі ринок був не такої обсягу, як зараз.

Спочатку це була загальна інформація по SEO - хоча б як розшифровується ця абревіатура. Звичайно, був Сёрч свого часу; «Хелпи» пошукових систем; англомовні журнали (Searchenginesland) і т.д .; блоги Шакина, Димка, Деваки.

Перший проект, з яким довелося працювати - служба доставки квітів (просування на англомовному ринку). На ньому довелося набивати перші шишки. На тому проекті я добре запам'ятала: коли у сайту є стабільні, роками напрацьовані результати, позиції, історія відвідуваності, трафік та інше, не варто робити ніяких різких рухів. Спочатку потрібно все дуже добре проаналізувати. За принципом лікарів: не нашкодь.

Також ти писала, що працювала без посилального. Можеш пояснити, як саме?

Якщо коротко - без закупівель на біржах посилань, статей і т.д. Робота велася руками - в основному, c Сервіс питань та відповідей, тематичними ресурсами в квітковому сегменті, з молодими, тоді ще, соцмережами. Не було масової закупівлі в Сапі.

Майданчики відбиралися вручну, матеріали писалися під ці майданчики авторські. Спочатку метою було отримувати трафік через ті посилання, які я проставляється.

Перший орієнтир - звичайно ж, на цільову аудиторію. Хто наш цільової покупець, де його знайти і що корисного йому надати у вигляді інформації і посилання.

Як це виглядало з квітами?

Був досвід обміну посиланнями з тематичними сайтами і близько-тематичними сайтами. Є, наприклад, подарункові сайти, де люди читають - як привітати.

Доводилося спілкуватися на цю тему з Фламінго.ру, 1880флаверс.ком. Вони і сьогодні - самі передові хлопці. Тоді ж пішли перші спроби роботи в соціальних мережах - групи, сторінки.

За час своєї кар'єри ти не працювала в SEO-компаніях?

Так, працювала або в компаніях, ніяк не пов'язаних з просуванням сайтів, або фріланс (аудити, просування, консультації).

А не було думок?

Були. У Дніпропетровську тоді не було стоять компаній. Пізніше, після переїзду в Санкт-Петербург, вже не було фінансової можливості це зробити. Йдучи на посаду помічника або молодшого сеошника в велику компанію, я отримала б не той фінансовий старт, який був потрібен.

Думки іноді виникають і зараз, але цілі вже інші. Такий досвід роботи в команді корисний мені як керівнику. Можливо, трохи пізніше заповню цю прогалину в біографії.

Можливо, трохи пізніше заповню цю прогалину в біографії

Який графік тебе більше влаштовує - офісний або домашній?

Графік повинен бути комфортний. Для мене він, в офісі або вдома, - «ненормований».

Я люблю те, що роблю, але твердо знаю: якщо немає можливості розділяти житлову і робочу зони, в результаті не вийде ні ефективної життя, ні ефективної роботи. Тому що прокидаєшся з відчуттям, що ти на роботі, засинаєш з думкою про те, що ні відпочив. В таких умовах легко «перегоріти».

У мене був досвід фрілансу будинку протягом трьох років. І я прекрасно розумію, чому по всьому світу так розвинені коворкінг.

Тобі подобається SEO настільки, що втрачається відчуття часу по час роботи?

Саме по cебе SEO - немає. Область інтернет-маркетингу і роботи з людьми - так. Коли стоять цікаві завдання, їх багато і це пов'язано з досягненням якоїсь мети - то відчуття часу дійсно втрачається. Але я завжди пам'ятаю, що його (часу) не так багато.

Я також в твоїй біографії бачив цифру «За рік 25 тисяч чоловік в паблік Однокласників». Розкажи, що ти робила?

Історія ця тягнеться до того ж проекту, де я просувала квіти. І як раз пішли перші спроби замахнутися на SMM - в тому числі, в Рунеті. Це були спроби адаптувати зарубіжний досвід до нашої російськомовної аудиторії.

Ще один проект, з яким я працювала - пошукова система за рецептами - був російськомовною адаптацією англомовного сервісу. Ми змогли зібрати базу рецептів і запропонувати її в новому світлі. Якось треба було розповідати про них аудиторії. Так з'явилися канали в Твіттері, Однокласниках, в Фейсбуці і Вконтакте.

Цільова аудиторія в цих трьох мережах досить сильно відрізняється. За віком, комерційним і некомерційним інтересам. За цілями, які люди переслідують, заходячи в ці мережі. За моделлю поведінки. Я не мала уявлення, яких результатів можна досягти в якому з них, де аудиторія дасть кращий відгук на сервіс, а де буде активно спілкуватися між собою.

Відомий факт: щоб соціальний канал почав розвиватися сам, потрібно вирости до певного ядра лояльної аудиторії. Дуже цікаво було зрозуміти, в який момент це трапиться, коли саме «клацне». Саме тому не було «куплено» жодного учасника групи. Кожен, хто там знаходиться - запрошений вручну нами, прийшов сам або за рекомендацією друзів.

Тоді не було стратегії, вся робота більше нагадувала праці дослідників і першовідкривачів. Дуже цікавий досвід!

«Клацнув» в ОК десь після 10 000 запрошеного. Але впевнена, візьмися ми за подібний проект зараз, все сталося б раніше.

Жоден з паблік зараз не монетизуються. Пропозиції про публікацію реклами приходять, але немає бажання захаращувати паблік без чіткої бізнес моделі монетизації всього ресурсу.

Реклама, так чи інакше, дратує. І люди дуже легко переходять з одного паблік в інший або скасовують повідомлення конкретних груп. Впевнена, що багато хто з них з нами вже третій рік тому, що публікації тематичні, є можливість поділитися своїми приготуваннями, спілкуватися, обмінюватися досвідом і ніхто нікому нічого не намагається продавати. Приходьте готувати з нами на Povaru.com! :)

:)

А була якась чітка модель монетизації паблік в соц. мережах взагалі?

Саме у цього проекту (кулінарного пошукача) немає. Спочатку паблік були створені для спілкування з аудиторією, оповіщення про новини. Ми хотіли ділитися найцікавішими моментами, отримувати зворотний зв'язок.

А як же тоді продавати через соц. мережі, що ти думаєш з цього приводу?

Скажімо так - заявки на покупку електроінструменту через Фейсбук іноді приходять, а у Вконтакте я знайшла постачальника підшипників (сміється). Все залежить від подачі інформації.

Далі все більше буде розвиватися мультиканальне залучення конверсій. Тобто, коли людина познайомився з моїм продуктом в одному місці (в соцмережі), а прийшов і купив зовсім з іншого (потрапив на сайт по рекламному оголошенню або через пошуковий запит).

Все це може працювати, як єдиний механізм, але! Потрібно розуміти масштаб витрачених зусиль і отриманий результат. І все рахувати.

Для тематик типу підшипників ефективна контекстна реклама. Соціальні мережі не дають такого швидкого і стабільного ефекту. До того ж конверсію smm в продажу складніше прорахувати. В контексті все прозоро.

Що змінилося в твоєму світогляді, коли ти взяла на тебе більше відповідальності, стала керувати проектами?

В якійсь мірі це сталося з першого дня. Я сама ставила собі завдання, контролювала свого часу, звітувала перед керівництвом, тому що тільки я і розуміла щось в цій темі. Вчитися довелося відразу.

Що стосується постановки завдань - це питання постало протягом двох місяців. Ті ж тексти не встигала писати в поодинці. Розібралася, як потрібно, написала інструкції, провела кілька консультацій і ... до сих пір працюю з однією з авторів. Правда, читаючи ТІ тексти, за себе трохи соромно (сміється). Давно було…

Зараз я прекрасно розумію: все косяки моєї команди - це, в першу чергу, мої косяки.

Або це недостатня кваліфікація, або я щось не додивилася, або на щось вирішила закрити очі (може, пронесе ..). Або не змогла «натиснути» на керівництво, довести, що тут потрібно більше зусиль, більше стратегії, більше часу, менше втручання, більше грошей ... і так далі. У будь-якому випадку, вся відповідальність на мені.

І ще дуже великий момент - коли прийшла пора працювати з програмістами, я зрозуміла, що сеошник і програміст (і представник, в принципі, будь-якого іншого напрямку) говорять на різних мовах. Одне і те ж можуть доводити один одному годинами, просто кажучи різними термінами. Часто виникає нерозуміння з якихось банальним питань.

Потрібно все фіксувати на папері. Але навіть коли це обумовлено, розписано і проілюстровано, буває, отримуємо, як на відомій зображенні: «що побачив менеджер; що намалював дизайнер; що закоділ програміст; що хотів клієнт ».

Тому намагаюся бути скрупульозною. Буває, пишемо технічне завдання на розробку сайту об'ємом більше п'ятдесяти сторінок.

Ще приклад - один з моїх проектів по дверях, де ми повністю оновлюємо контент. Нові копірайтери, з якими я працюю, кажуть: «Я ніколи такого докладного ТЗ не зустрічав, чому вам самій не написати текст?».

«Тому що я не копірайтер» - відповідаю.

Але взагалі з кожним проектом легше, навіть якщо тематика щоразу нова. Підвищується рівень технічної підготовки, розуміння - в якому місці можуть бути помилки і як їх попереджати.

Ти вмієш програмувати, щоби писати технічні ТЗ?

Базовий html і основи php так, це доводиться вивчати в процесі. Але я не програміст по натурі.

Лена, не секрет, що навіть не те, що хороших, а просто адекватних фахівців шукають вдень з вогнем. Ти підтримуєш думку, що працьовита людина може в будь-який області інтернет-маркетингу досить швидко зробити кар'єру?

Абсолютно згодна, причому на будь-якій мові світу. Не так давно я шукала авторів ... Не можу таких людей назвати копирайтерами, тому що копірайтери просто пишуть тонни «води» ні про що. Приберіть з 10 пропозицій 9, і текст не втратить сенс.

Для мене люди, які люблять і постійно вчаться писати - автори. Зі своїм стилем, поглядом, розумінням - чого хоче замовник, чому це не збігається з тим, як «повинно бути» для читача, і для чого потрібен взагалі потрібен той чи інший текст.

Приклад з магазином «Твої Двері». На проект відгукнулися 82 особи. З них відібрала 13, дала тестові завдання. Приступили до виконання ТЗ четверо. А працюю в результаті з двома.

Ці люди, як і я, готові працювати серйозно, їм приємно бачити якісний результат: легко читається текст, в якому доступно викладена вся необхідна користувачеві інформація. Такий текст буде допомагати продавати, якщо проект комерційний.

У тебе є якесь улюблене напрямок в інтернет-маркетингу? Керівник нашої академії (Антон Воронюк), наприклад, дуже любить аналітику.

Мені б дуже хотілося бути хорошим аналітиком. Якщо Антон зможе дати практичні завдання, які тренують і «заводять» мозок - я з задоволенням буду їх вирішувати.

Аналітика дуже цікавий напрямок. Не можу сказати, що улюблене, тому що поки мало в ньому розбираюся знаю. Порівнюючи з рівнем хлопців, з якими працюю, розумію, що ще рости і рости.

Що стосується мого улюбленого напрямку - я дуже люблю керувати (сміється). Не завжди виходить, але підтримка команди додає сил. Вчуся!

Мені дуже подобається бачити картину в цілому, при цьому мати можливість вникати в деталі кожного проекту. Подобається ставити цілі і досягати їх.

Проект - як живий організм, будь він з нуля або коли доводиться переробляти щось готове. Складний, легкий - це світ, в який занурюєшся з головою.

Це завжди багато людей, які стоять за цими проектами. Дуже важливо, коли люди, власники, по-справжньому люблять той бізнес, яким займаються. У них на першому місці не заробляння грошей, а процес творення чогось для кого-то своїми руками.

Гроші, на мій погляд, можна заробити і на поганих проектах з поганим сервісом. Але набагато більше задоволення приносять проекти на кшталт « Мосігра »- прекрасний приклад компанії, співробітники якої роблять прекрасний сервіс і отримують величезну кількість природних позитивних відгуків.

Часто називають якийсь певний бюджет, при якому невигідно брати рекламщика в штат. Мовляв, якщо бюджет менше N тисяч, рентабельніше буде звернутися до агентства. Що ти думаєш щодо цього?

Бюджети проектів, в яких брала участь я (як залучений інтернет-маркетолог) могли складати цілий 0. Крім мого окладу.

Коли мова йде про штатний фахівця, все залежить від складності проекту, тематики і амбіцій. На ринку існує багато ніш, куди без значних бюджетів взагалі не має сенсу «входити», тут немає різниці - аутсорс або інхауси. Є гроші - будеш грати. Немає грошей - будеш експериментувати.

А існують тематики, в яких навіть фахівець на ставці без бюджету здатний досягти своїми руками результатів, і вже потім брати з отриманого прибутку гроші на розвиток.

З моїх проектів - магазин косметики. Зараз на SEO витрати від 1 до 3 тисяч руб / місяць. За минулий квартал трохи більше.

За минулий квартал трохи більше

Які інструменти ти часто використовуєш у роботі? Можеш щось порадити?

З того, що я використовую кожен день - PageWeight, платна програма для перевірки ваги сторінок і побудови внутрішньої перелинковки; eText для перевірки унікальності; Yazzle і KeyCollector - останньому в Рунеті поки немає аналогів за повнотою функціоналу і можливості отримувати дані для аналізу з усіх сервісів відразу (спасибі Саші Люстік і його команді).

Це так само стара добра Xenu: дає подивитися відразу всю структуру сайту - заголовки, вага сторінок, кодування, що де не працює. Є ще аналог, платний SeoFrog, але поки мені вистачає Ксеня.

Обов'язково плагіни для Аналітікс ... а взагалі в залежності від мети, насправді.

Що ти думаєш про відключення посилального в Яндексі?

Посилальне намагаються в Яндексі виключити року з 2008-го, якщо не помиляюся. Посилання були, є і будуть. Але працюють вже трохи інакше. Та й що таке інтернет без посилань?

SEO-індустрія в своєму класичному розумінні обміну посиланнями, базові ось ці речі, які сформувалися з кошлатих років - ось що давно змінилося. Обмін посиланнями залишився, але з'явилася маса інших альтернативних каналів. Хтось зводить їх все до отримання посилань, хтось називає новими іменами, піарить і заробляє гроші на нових видах інтернет-маркетингу. Все старе, як світ. Питання якості та результату, в результаті.

А посилання ... Їх як потрібно було вміти вибирати, так і потрібно до сих пір.

І як же?

Плагін «Вінка» в допомогу з усіма його фільтрами. Незалежно від того, чи користується сеошник сапою чи ні.

Які можуть бути критерії .. це може бути і мінімальна кількість сторінок, вік домену і базових показників.

Проводилися дослідження після введення АГС 40 - які донори повилітали. Це сайти з кількістю сторінок в індексі менше 500, вік доменів 90-360 днів. Тобто, від півроку це вже більш-менш стабільний сайт.

Ну ще маса сайтів під продаж посилань. Інший раз зайдеш на такий і не розумієш - плакати чи сміятися. Сергій Людкевич розглядав ряд прикладів, які постраждали від АГС-40. Можна на Сёрче знайти всі ці статті.

Це сайти без трафіку, сайти з заточеною перелінковкою, де сторінка, на якій розміщується посилання, має тільки одну вхідну посилання - або з головною, або з архіву. Корисними такі сайти не назвати. Ну і, знову ж таки, найкраща SEO-посилання - це та, яка призводить тематичний трафік, а ще краще продажу.

Як ти зберігаєш здоров'я при сидячій роботі?

Треба чергувати сидіння-стояння :). Вести активний спосіб життя.

На жаль, не вистачає часу на те, щоб улюблених видів спорту і подорожей приділяти більше уваги. Але, як мінімум, статична і дихальна гімнастика дуже рятують. Як і гімнастика для зору.

Намагаюся робити перепочинку. Звичайно, коли «час вимикається», це відбувається рідко.

Дуже багато людей, що працюють за комп'ютером страждають, як правило, зневодненням і проблемою з хребтом.

Тому на іншому тіжні роботи в нінішній компании хлопці прибили мені турнік, а Минулого тижня сталося щастя переїхаті до вікна. Нестача кисню і весь цей сухий, перепалений повітря, який йде від системних блоків - це для організму, звичайно, смерть.

І вся хронічна втома в основному від трьох причин: брак кисню, вологи і відсутність активного руху. Перевірено;)

Перевірено;)

А які в тебе улюблені види спорту?

З дитинства їжджу верхи. З останніх - фігурне катання. На черзі сноуборд або що-небудь ще.

Ти сказала щодо фігурного катання, мені відразу згадалася Юля Липницька .

Так-так, не варто так тиснути на маленьку дівчинку :) На найголовніших спортивних змаганнях вона здобула дуже правильний урок - немає лиха без добра. Дай їй Бог душевних сил здобути перемогу над собою, а нам можливості насолоджуватися її багатьма перемогами на льоду!

Що ти думаєш про російський ринок e-commerce? Зростатиме, або буде стагнація? Останнім часом періодично проскакують новини про «економічну зиму» в Росії, хоча Морган Стенлі прогнозували триразове зростання ринку до 36 млрд до 2015 року.

Його перспективи залежать як від онлайну, від виконавців, які цей онлайн формують, так і від оффлайна.

З останніх тенденцій - законопроект про реєстрацію паспортних даних в Роскомнадзоре всіх власників сайтів, який на першому читанні відправили до Держдуми. Це, звичайно, є логічним продовженням історії з блокуваннями сайтів.

Ця ініціатива, не буде прийнята інтернет-спільнотою однозначно. Але, як часто говорять в Росії - а хто вас питає. Цей досвід не поодинокий. Питання в тому, що закони потрібно не тільки приймати, але і шліфувати. Подивимося, чи не прокинемося чи без Яндекса 11-го березня.

Я думаю, що рости є куди - на всі боки. Є багато сегментів, в яких немає якісного сервісу, немає хороших ресурсів, де гравців в e-commerce немає взагалі (крім одяг, взуття, комп'ютерні товари). Вільні багато ніш, пов'язані з жіночими товарами.

Медицину сильно «притиснути» зараз. Легкодоступних ресурсів за вибором медичних послуг і товарів немає, а зараз намагаються закрутити гайки ще сильніше. Не факт, що на цьому ринку в доступному для огляду майбутньому буде все добре.

Сфера послуг - з останніх ніш, які доводилося досить щільно аналізувати. Уявімо себе в Санкт Петербурзі, тематика салонів краси, перукарень. На кожні десять сайтів дев'ять перебувають у жахливому стані і, схоже, це всіх влаштовує. Чи не доводилося в топах зустрічати сайти, де зручно, красиво, досить інформації. Є куди рости.

Если Ви нашли помилки, будь ласка, віділіть фрагмент тексту и натісніть Ctrl + Enter

Розкажи, будь ласка, хто ти за освітою?
І як це було?
Десь в середині 2006 року до мене прийшов мамин брат (у нього компанія з розробки та підтримки ПЗ, веб додатків, сайтів) і запитав: «Ти знаєш, що таке SEO?
Він: хочеш спробувати?
А як саме?
Можеш пояснити, як саме?
Як це виглядало з квітами?
За час своєї кар'єри ти не працювала в SEO-компаніях?
А не було думок?
Який графік тебе більше влаштовує - офісний або домашній?