Навигация по сайту

Популярные статьи

Оптимізація чисельності персоналу на підприємстві

На великих промислових підприємствах або в великих комерційних структурах існує одна "хвороба", інфікування якої відбувається незалежно від того, як організована робота і збудовані процеси. Хвороба ця виражається в тому, що через якийсь час керівник компанії зауважує, що зростання чисельності підприємства починає випереджати зростання продуктивності праці. Тут же в голову приходить і "ліки" від цієї хвороби - оптимізація чисельності персоналу. Але не все так просто.

В останні роки почали дуже чітко проглядатися дві тенденції:

  1. скорочення пропозиції робочої сили на ринку праці
  2. зростання вартості співробітників, особливо за робітничими спеціальностями високої кваліфікації

Відповідно, персонал в таких умовах стає дійсно цінним ресурсом, не на словах, а на ділі. Тому до питань оптимізації, сиріч - скорочення персоналу, потрібно підходити з розумінням цієї ситуації.

Для початку хочу сказати свою точку зору - чому ж відбувається зростання чисельності персоналу в організації і чому цей процес виходить з під контролю. Не буду оригінальничати, а наведу лише кілька цитат з так званих "законів Мерфі":

Правило Уеллера для фінансування:

Ніколи не погоджуйтеся з тим, що у вашого підрозділу досить співробітників, бюджету або виробничих площ

Правило Сандра для бюрократичного витрачання коштів:

Коли у бюрократичного відомства з'являється нове джерело доходу, то перші ж кошти будуть спрямовані на розширення адміністрації проекту, а не на сам проект

Перший закон Паркінсона:

робота заповнює увесь час, відпущений на неї. З цього випливає, що бюрократ прагнути збільшувати кількість підлеглих, а не суперників, а також те, що чиновники створюють один одному роботу.

Можна вважати ці висловлювання кумедними і порожніми, але факт залишається фактом - в організації більш ніж 1000 співробітників зростання чисельності стає слабо контрольованим. Не минає і року, як чисельність підростає на 5-7%. І далеко не факт, що це супроводжується зростанням продуктивності праці.

Не буду дуже докладно пояснювати, чому ж надлишкова чисельність персоналу шкодить бізнесу. Зупинюся на відповіді на питання: що ж робити в цій ситуації. Відповідь одна - скорочуватися !!!

Детальніше розглянемо способи зниження чисельності персоналу підприємства. Але точніше буде сказати, що ми будемо вирішувати завдання підвищення ефективності використання людського ресурсу підприємства.

Бенчмаркінг робите льности

При використанні цього методу потрібно зібрати інформацію по всім родинним компаніям і підприємствам, зайнятих аналогічним видом діяльності, який випускає такий же продукт. Потрібно зібрати дані по номенклатурі і обсягами виробництва і продажів, чисельності персоналу та заробітної плати. Як правило, вся ця інформація міститься у відкритих джерелах і вільно може бути знайдена. Більше скажу, що на моєму досвіді часто відбувається прямий і відкритий обмін такою інформацією між конкуруючими підприємствами.

Таким чином ви зможете наочно порівняти продуктивність праці і чисельність підприємств. І якщо ви побачите, що якесь підприємство при меншій чисельності виробляє більше продукції, це буде сигналом до негайного перегляну штатного розкладу.

Звичайно, є і недолік і такого методу. Ви ризикуєте опинитися "кращими з гірших", якщо загальний стан галузі плачевно або дуже мало схожих підприємств.

Ви ризикуєте опинитися кращими з гірших, якщо загальний стан галузі плачевно або дуже мало схожих підприємств

Кадр з фільму «Операція« И »та інші пригоди Шурика»

Нормування ч Ісленьев

Цей спосіб непоганий там, де є обґрунтовані норми на всі види робіт і операцій співробітників. До того ж, ніхто не заважає Вам самостійно розробити і затвердити такі норми по кожному з видів робіт. Тоді вибудете чітко розуміти, де є резерви до оптимізації. А десь навпаки - необхідно додати персонал, щоб "розшити" вузьке місце і збалансувати потік створення продукту.

При цьому варто звернути увагу і на рівномірність завантаження персоналу. Особливо часто це спостерігається в сервісних службах (ремонти, постачання іт.п.). Може бути Ви чули таку приказку - "хороший ремонтник повинен сидіти і нічого не робити"? З підтекстом що він вже все відремонтував, і здивований вашими питаннями ...

Або приклад бухгалтерії. Досить рівна і неповна часто завантаження протягом місяця закінчується з приходом етапів "закриття" місяця, кварталу, року. Тут уже бухгалтера, м'яко скажемо, не нудьгують.

Але саме в нерівномірності завантаження дуже часто і знаходяться найсерйозніші резерви оптимізації.

І недолік такого методу в тому, що складно отнорміровани роботу управлінського персоналу, "бюрократів", іншими словами. Без них, найчастіше, ніяк. Але як нормувати роботу юридичної служби? Важке питання.

Аутсорсинг бізнес-процесів

Традиційно існує якийсь усталений набір відділів, підрозділів і служб на підприємстві. У кожного директора є свій юрист, часто є відділи інформаційних технологій для обслуговування локальної сітки і парку комп'ютерів. Список можна продовжувати.

Задумайтесь, чи так необхідно на підприємстві тримати ті підрозділи або персонал, чиї послуги можна "купити" при необхідності на ринку. Зараз добре розвивається ринок послуг аутсорсингу, і багато компаній йдуть таким шляхом. Навіщо тримати штат бухгалтерів "расчётчіков", якщо нарахування зарплати може зробити стороння фірма за менші гроші? Обслуговування комп'ютерів та локальної мережі вже давно можна віддати невеликої компанії, а то і простому фрилансеру.

Ау т стаффінг персоналу

Найпоширенішим варіантом при організації виробництва або якоїсь роботи є введення нових штатних одиниць або навіть підрозділів. Проте чи так це необхідно? Зараз з'явилося багато компаній, які готові надати Вам потрібну кількість персоналу відповідної кваліфікації на потрібний час. І все це без оформлення в штат підприємства, за договором аутстаффінгу персоналу. Непоганий варіант, особливо по робітником або службовцем невисокої кваліфікації.

Отже, в статті я розглянув 4 напрямки, або підходу до оптимізації чисельності компанії. У чистому вигляді складно застосувати кожен з них, але дуже розумно, коли ви знаєте про них і поєднуєте в залежності від ситуації.

На закінчення хочу дати невелику пораду - в питанні оптимізації чисельності персоналу потрібно бути рішучими і послідовними. Не бійтеся виглядати бездушним і черствим керівником, не «годуєте" з бюджету компанії ледарів і нероб. Вони лаяли Вас, і в будь-якому випадку були незадоволені своєю роботою. А чесні і продуктивні співробітники скажуть Вам "Дякую!" За такі дії, особливо якщо частина зекономлених коштів буде направлена ​​на збільшення їх компенсаційного пакета.


Може бути Ви чули таку приказку - "хороший ремонтник повинен сидіти і нічого не робити"?
Але як нормувати роботу юридичної служби?
Навіщо тримати штат бухгалтерів "расчётчіков", якщо нарахування зарплати може зробити стороння фірма за менші гроші?
Проте чи так це необхідно?