Навигация по сайту

Популярные статьи

Оптимізація кадрів на підприємстві: підвищуємо ефективність роботи

  1. Зі статті ви дізнаєтесь:
  2. Як проводити оптимізацію кадрового складу
  3. Оптимізація роботи персоналу
  4. Приклади таких рішень:
  5. Як провести оптимізацію робочого часу персоналу
  6. висновок

Людський ресурс потребує періодичного оптимізації. У періоди падіння прибутку керівництву доводиться приймати рішення про зниження витрат на персонал і проводити оптимізацію кадрів. Як проводити оптимізацію, читайте в статті.

Зі статті ви дізнаєтесь:

Оптимізація кадрів - процес, при якому виконується оцінка ефективності роботи і приймається рішення щодо подальших заходів щодо кадрового складу підприємства. Оптимізація кадрового складу проводиться для підвищення продуктивності праці або зниження витрат на персонал.

Скачайте документи по темі:

Форми кадрової оптимізації:

  • скорочення чисельності співробітників;
  • підвищення частки кваліфікованих фахівців серед персоналу;
  • скорочення грошових витрат на робочих;
  • проведення заходів щодо навчання кадрів для поліпшення їх роботи;
  • оптимізація робочого часу персоналу.

Вибір конкретної форми залежить від підприємства і умов, що склалися, від впливу зовнішніх і внутрішніх факторів.

Завантажити документ >>>

Як проводити оптимізацію кадрового складу

Оптимізація персоналу на підприємстві спрямована на мінімізацію витрат і збільшення прибутку підприємства. Щоб виконати оптимізацію чисельності працівників, потрібно уточнити критерії, за якими все це буде проводитися. Оптимізація персоналу на підприємстві спрямована на мінімізацію витрат і збільшення прибутку підприємства

Методи проведення оптимізації кадрів можуть бути різними. Традиційно використовуються такі заходи:

  • звільнення частини працівників з метою скорочення місць;
  • розформування окремих підрозділів;
  • аутстаффінг, аутсорсинг і лізинг співробітників.

Для звільнення частини працівників менеджерам необхідно розробити відповідну програму. При розробці і реалізації цієї програми необхідно:

  1. Забезпечити дотримання трудового законодавства. Інакше підприємству загрожують судові позови. Воно може понести фінансові витрати, а репутації буде завдано значної шкоди.

  2. Розробити зрозумілі і максимально об'єктивні критерії відбору персоналу для оптимізації. Критеріями до скорочення на додаток до факту ліквідації робочого місця може бути невеликий стаж роботи на підприємстві, наявність дисциплінарних стягнень .

  3. Перевага повинні отримати ті заходи, при яких співробітники залишають підприємство добровільно. Наприклад, дострокова відправка на пенсію з оплатою повної пенсії.

  4. Важливо провести комунікаційну кампанію для надання працівникам якнайповнішої інформації про причини звільнень, використовуваних критерії відбору для оптимізації кадрів на підприємстві, компенсації звільненим, можливі перспективи їх повернення в компанію.

  5. Надати співробітникам, які звільняються допомогу у вигляді виплати матеріальної компенсації і допомоги в працевлаштуванні. Конкретні розміри компенсації визначаються вимогами законодавства, фінансовими можливостями організації, її традиціями.

Можливо, вам буде цікаво дізнатися:

Оптимізація роботи персоналу

Існує універсальний алгоритм, який можна використовувати при оптимізації роботи персоналу будь-якого підрозділу.

Складання загального списку виконуваних функцій всередині кожного відділу. Для простоти його слід розбити відповідно до окремих посадами. Вийде детальний перелік функцій, які виконуються співробітниками відділів.

Проведення оцінки успішності виконання функцій. Зазвичай збої виявляються в однієї людини, але частіше невиконані функції будуть рівномірно розподілені серед працівників всього підрозділу.

Знаходження залежності виконання функцій від суб'єктивних причин. На даному етапі визначається, наскільки проблеми виконання пов'язані з особливостями працівників. Можливо, є неквапливі співробітники, постійно затримують терміни здачі поставлених завдань. Оптимізація роботи персоналу зажадає в цьому випадку зміна обов'язків таких працівників на ті, які не вимагають швидких реакцій.

Визначення залежності роботи від факторів всередині колективу. Основним внутрішнім фактором, що впливає на ефективність роботи , Можна вважати робочу атмосферу в відділі. Якщо в підрозділі варто атмосфера протистояння та агресії, робота буде буксувати там, де потрібно міжособистісна взаємодія.

До інших негативних внутрішніх факторів, що вимагає не оптимізацію персоналу на підприємстві, а прийняття інших заходів, відносяться:

  • недостатня автоматизированность процесу: ведення паперових баз даних, ручне заповнення документів та ін .;
  • неточне визначення посадових обов'язків;
  • дублювання функцій працівників;
  • наявність у співробітників подвійного підпорядкування.

Визначення залежності успішного виконання функцій від факторів поза підрозділу. часто негативний вплив на ефективність підрозділи надає зрив термінів з боку суміжних відділів.

Складання карти тимчасових витрат на виконання співробітниками функцій. Повинна вийти картина використання робочого часу у відділі. Так ви дізнаєтеся хто, скільки часу і на що витрачає.

Для оптимізації кадрів на підприємстві за підсумками оцінки запропонуйте співробітникам вносити свої пропозиції щодо поліпшення роботи відділу. Результати не завжди будуть масштабні, але прислухатися до думки персоналу необхідно.

Шукайте можливості для об'єднання однотипних функцій. Це дасть можливість заощадити час фахівців і підвищити загальну продуктивність праці відділу - тим самим досягається оптимізація витрат на персонал.

Довідка

Приклади таких рішень:

  • автовідповідач;
  • оператор ПК, який займається введенням первинних документів і рятує від цієї рутини більш кваліфікованих фахівців;
  • ТЕЛЕМАРКЕТОЛОГ у відділах продажів і ін.

По можливості максимально автоматизуйте бізнес-процеси . Впровадження автоматизації може підвищити продуктивність праці до 100%, за рахунок скорочення часу на комунікації, позбавлення співробітників від рутинної роботи і пошуку необхідних документів.

Шукайте можливості для навчання кадрів. Оптимізація витрат на персонал в результаті навчання є не тільки соціально найкращим методом, але і націленим на перспективу. Однак вкладення коштів у навчання виправдане лише за умови, що співробітник пропрацює в компанії достатній термін.

Головне - відстежувати результативність навчання. Як підвищується ефективність роботи персоналу при пройдений навчанні?

Як провести оптимізацію робочого часу персоналу

Втрати часу безпосередньо пов'язані з втратою грошей. Якщо зроблено висновок, що робочий час використовується неефективно, необхідно зробити рішучі дії в залежності від виявленої проблеми.

Оптимізація робочого часу персоналу необхідна при недоліках в організації робочого процесу. Коли кожен працівник виконує завдання, яке він вважає важливою на даний момент. Хоча в цей же час інший співробітник може чекати від першого готовий документ і півдня провести без роботи в такому очікуванні.

Часто втрати часу сприяють і непродуктивні вказівки керівників, коли завдання ставляться одна за одною. Співробітник змушений переключатися на виконання нових, не завершивши попередні. Тому керівнику необхідно почати з організації своєї роботи. І тільки після цього приступити до організації робочих процесів підлеглих , Розстановці пріоритетів для задач.

До недоліків в організації роботи можна віднести і елементарну незабезпеченість ресурсами. Класичний приклад, коли в принтері несподівано закінчується папір.

Відсутність обліку робочого часу, тимчасових рамок, нормативів - ще одна суттєва причина, що вимагає оптимізацію робочого часу персоналу. Облік робочого часу дисциплінує вже своєю наявністю, щоб співробітники не прагнули вирішувати свої справи в робочий час.

Для будь-яких завдань необхідно встановлювати тимчасові рамки і термін виконання . Якщо співробітник не вкладеться у встановлений час з об'єктивних причин, в наступний раз завжди можна при необхідності збільшити термін виконання.

Для простих і часто повторюваних завдань можна встановлювати нормативи часу. При реалізації великих проектів обов'язково складати план-графік роботи . Якщо у працівників не виходить його дотримуватися, то керівнику проекту слід вирішити цю проблему і знайти варіанти оптимізації роботи персоналу.

Важливо дотримуватися чергування часу роботи та відпочинку. У особливо завзятих керівників співробітники можуть працювати в активному режимі протягом цілого дня. В результаті продуктивність падає, час виконання завдань затягується через банальну втоми.

В цьому випадку не може йти мова про оптимізацію кадрів. Керівнику потрібно придивлятися до співробітників, їх особистого ритму. Бажано індивідуально встановлювати відповідний графік роботи . Наприклад для «сов», активність яких починається після обіду.

По-можливості потрібно продумати паузи в робочому процесі. Після кожної години роботи залишайте 5-10 хвилин відпочинку - це не дозволить знизитися продуктивності праці. По завершенні серйозних, напружених проектів влаштуйте співробітникам день відпочинку. Від психологічно і розумово виснажених працівників немає сенсу чекати продуктивної діяльності.

Вимушені простої також вимагають уваги керівництва і рішень по оптимізації робочого часу персоналу. У деяких випадках для усунення або скорочення періодів вимушених простоїв можна застосовувати гнучкі графіки. Оптимальне використання робочого часу безпосередньо залежить від позиції та умінь керівника .

Довідка

висновок

Перед оптимізацією кадрів керівництво підприємства повинно використовувати всі варіанти поліпшення якості роботи персоналу при наявної чисельності. А скорочення штату слід проводити як крайній захід, якщо інші рішення неефективні.

Можливо, вам буде цікаво дізнатися:

Як підвищується ефективність роботи персоналу при пройдений навчанні?