Навигация по сайту

Популярные статьи

Особливості розгону сучасних процесорів Intel для LGA1150

код вставки
<Div id = "gecid_share_id"> </ div>
<Script type = "application / javascript" src = "https://ru.gecid.com/inc/js.php?id=37508"> </ script>

Можливість розгону процесорів вже багато років є їх невід'ємною частиною. Звичайно, зі зростанням продуктивності ця процедура стала менш затребуваною, але своєї актуальності все ж не втратила. Центральний процесор досі залишається основним компонентом ПК, в зв'язку з чим інші комплектуючі в системі дуже сильно залежать від його швидкодії. Причому, чим вище рівень конфігурації, тим сильніше позначається ця залежність. Друга причина, що змушує користувачів дивитися в бік розгону процесора, полягає в недостатній оптимізації програмного забезпечення. Так, купивши багатоядерний процесор, ви ще не гарантуєте забезпечення максимальної продуктивності. Наприклад, в іграх не рідкісні випадки, коли модель з меншою кількістю ядер, але більшою частотою, показує кращі результати, ніж її більш дорогою аналог.

Таким чином, щоб там не казали скептики, оверклокинг на сьогоднішній день не є просто розвагою, а несе реальну практичну користь. У цих словах ми вже неодноразово переконувалися, тестуючи процесори різної продуктивності. Однак в рамках звичайного огляду важко розповісти про всі нюанси, що стосуються процесу оптимізації параметрів. Тому даному питанню ми вирішили присвятити окремий матеріал, вірніше сказати, цикл матеріалів. Першою його частиною стане ця стаття, де ми постараємося в повній мірі розкрити особливості розгону сучасних процесорів компанії Intel. Йтиметься про моделях, заснованих на мікроархітектурі Intel Haswell: родинах Intel Haswell , Intel Haswell Refresh , Intel Devil's Canyon і Intel Haswell-E .

способи розгону

Суть оптимізації параметрів процесора в переважній більшості випадків зводиться до збільшення його тактової частоти. У сучасних рішеннях від Intel вона обчислюється за формулою:

CPU Freq = CPU Ratio × CPU Cores Base Freq

 • CPU Freq - частота процесора;
 • CPU Ratio - процесорний множник;
 • CPU Cores Base Freq - базова частота процесорних ядер.

У зв'язку з цим можна виділити три основні способи їх розгону:

 • шляхом зміни процесорного множника;
 • шляхом зміни опорної частоти;
 • шляхом одночасної зміни процесорного множника і опорної частоти.

Під час оверклокінгу також потрібно налаштування маси додаткових параметрів, які зачіпають роботу не тільки самого процесора, але і інших структурних вузлів ПК (підсистеми оперативної пам'яті, чіпсета, слотів розширення, інтерфейсів). Більш того, потрібно постійно відстежувати основні показники всієї конфігурації і на кожному етапі перевіряти стабільність її функціонування.

Щоб позбавити користувача від більшості з цих обов'язків, виробники материнських плат пропонують інструменти автоматичного розгону процесорів.

Щоб позбавити користувача від більшості з цих обов'язків, виробники материнських плат пропонують інструменти автоматичного розгону процесорів

Як правило, вони реалізовані на рівні драйвера ...

Як правило, вони реалізовані на рівні драйвера

... або ж доступні у вигляді спеціального розділу в меню BIOS.

або ж доступні у вигляді спеціального розділу в меню BIOS

У деяких випадках для цих цілей навіть передбачена спеціальна група кнопок, розпаяних безпосередньо на текстоліті.

Начебто, основна мета досягнута - продуктивність процесора збільшена, і на цьому матеріал можна закінчувати. Але у автоматичного способу розгону є багато недоліків, які виявляються в процесі повсякденної експлуатації. По-перше, він нерідко завищує багато параметрів для забезпечення стабільної роботи системи, тим самим надмірно навантажуючи інші компоненти ПК. В результаті конфігурація споживає більше енергії, вимагає кращого охолодження і видає додатковий шум. По-друге, материнська плата містить лише кілька профілів оверклокинга. Тому розігнати процесор до тієї позначки, яка потрібна саме вам, не завжди вийде. Доведеться задовольнятися тільки значеннями, передбаченими виробником. Більш того, в деяких випадках у системи може просто не вийти підібрати необхідні параметри (наприклад, при використанні рішення з заблокованим множником) і ніякого відчутного приросту від процедури оверклокінгу ви не отримаєте. По-третє, використання певних функцій разом з автоматичним розгоном може бути ускладнене. Особливо це стосується тонкої настройки режимів енергозбереження. По-четверте, в автоматичному режимі ви ніколи не зможете досягти тих показників і результатів, які будуть продемонстровані під час ручного оптимізації параметрів.

Виходячи з цього, ми рекомендуємо відмовитися від автоматичного способу оверклокинга на користь ручного. Однак для початку потрібні певні знання про принцип роботи процесора і підконтрольних йому вузлів, а також способи його взаємодії з іншими комплектуючими. Про це ми поговоримо в наступному розділі.

Особливості функціонування сучасних процесорів Intel. Аналіз роботи структурних елементів, задіяних під час процедури розгону

Більш детально про особливості мікроархітектури Intel Haswell і Intel Haswell-E можна дізнатися, перейшовши за відповідними посиланнями. Тут же увагу буде акцентовано на структурних елементах, що стосуються розгону.

Тут же увагу буде акцентовано на структурних елементах, що стосуються розгону

Найголовнішим з них є базова (або опорна) частота тактового генератора (BCLK), яка за замовчуванням дорівнює 100 МГц. Як видно зі схеми, всі вузли процесора (процесорні ядра, кеш-пам'ять останнього рівня, вбудоване графічне ядро, кільцева шина, контролери пам'яті, шин PCI Express і DMI) так чи інакше з нею пов'язані. Тому будь-яка зміна опорної частоти неминуче відіб'ється на їх роботі. Причому, якщо процесорні ядра без проблем переносять таку процедуру, то інші вузли процесора і компоненти ПК можуть втрачати стабільність свого функціонування при значенні базової частоти, яке всього лише на кілька мегагерц перевищує позначку в 100 МГц. Іншими словами, розгін процесора по базовій частоті, по суті, просто лімітується іншими вузлами системи.

Щоб вирішити проблему, що склалася, в микроархитектуру Intel Haswell було впроваджено поняття CPU Strap - множник опорної частоти процесорних ядер. Таким чином, маємо наступне:

CPU Cores Base Freq = CPU Strap × BCLK Freq

 • CPU Cores Base Freq - базова частота процесорних ядер;
 • CPU Strap - множник опорної частоти процесорних ядер;
 • BCLK Freq - опорна частота BCLK.

CPU Cores Base Freq - базова частота процесорних ядер;  CPU Strap - множник опорної частоти процесорних ядер;  BCLK Freq - опорна частота BCLK

Як правило, для параметра CPU Strap доступні чотири значення: 1,00; 1,25; 1,66 і 2,5. Але і їх вистачить з головою для максимального розгону процесора по опорній частоті. Оскільки при стандартному значенні BCLK (100 МГц) базова частота процесорних ядер може досягати 250 МГц при використанні максимального множника CPU Strap. Тобто теоретично швидкість процесора можна збільшити в 2,5 рази, не змінюючи його множника. Власники рішень з серій Intel Sandy Bridge / Ivy Bridge про таке могли тільки мріяти.

Правда, потенційним покупцям сучасних моделей на основі мікроархітектури Intel Haswell теж не варто сильно спокушатися. Параметр CPU Strap доступний тільки для процесорів з розблокованим множником (з індексом «K» в кінці назви). Іншими словами, звичайні рішення в даному випадку теж не зможуть похвалитися великим оверклокерським потенціалом - максимум +5 ... + 10 МГц до опорній частоті BCLK без втрати стабільності роботи всієї системи, що дасть надбавку в швидкості у вигляді додаткових 150 - 400 МГц в залежності від процесорного множника.

Відзначимо, що параметр CPU Strap можна використовувати двома способами. У першому випадку його значення фіксується вручну, а в другому - підбирається автоматично материнською платою на основі бажаної базової частоти опорних ядер процесора. Припустимо, ми хочемо, щоб наша частота CPU Cores Base Freq дорівнювала 150 МГц. На основі цього значення материнська плата сама визначить, що параметр CPU Strap потрібно зафіксувати на рівні 1,66, що дасть нам швидкість BCLK (BCLK Freq) на рівні 90,3 МГц (150 МГц / 1,66 = 90,3 МГц). Правда, варто розуміти, що стабільна робота системи при цьому теж не гарантується. Зате так простіше виробляти оптимізацію, оскільки фактично ми міняємо тільки один параметр (швидкість роботи процесорних ядер). Тоді як в ручному режимі доведеться виробляти маніпуляцію вже з двома налаштуваннями (CPU Strap і базова частота BCLK).

Тепер давайте коротко пройдемося по вузлах процесора і комплектуючих ПК, швидкість роботи яких тактується базовою частотою BCLK. Найбільш чутливими до зміни цього значення є вбудовані в процесор контролери пам'яті, ліній PCI Express і шини DMI, службовці для «спілкування» із зовнішніми компонентами системи (оперативною пам'яттю, картами розширення і чіпсетом відповідно). Тому дуже важливо подбати про їх стабільну роботу. Досягається це за допомогою збільшення напруги живлення на конкретних вузлах, а також шляхом відключення енергозберігаючих технологій (більш детально про це читайте в наступних розділах).

Досягається це за допомогою збільшення напруги живлення на конкретних вузлах, а також шляхом відключення енергозберігаючих технологій (більш детально про це читайте в наступних розділах)

У сучасних процесорах часто на кристалі розпаювали графічне ядро. Швидкість його роботи розраховується за формулою:

iGPU Freq = iGPU Ratio × BCLK Freq / 2

 • iGPU Freq - частота вбудованого графічного ядра;
 • iGPU Ratio - множник вбудованого графічного ядра;
 • BCLK Freq - опорна частота BCLK.

Через архітектурних особливостей, вбудоване графічне ядро ​​трохи краще «перетравлює» підвищені значення базової частоти BCLK, особливо при збільшенні напруги на ньому. Однак в більшості випадків в складі сучасних ПК використовується дискретна відеокарта, в зв'язку з чим вбудована графіка автоматично деактивується. Тим самим забирається один з компонентів, який може лімітувати розгін процесора. Ще однією позитивною стороною відмови від використання iGPU є зниження нагріву процесора. Наприклад, розгін вбудованого графічного ядра Intel HD Graphics 4600 з номінальних 1250 МГц до 1700 МГц призводить до зростання енергоспоживання моделі Intel Core i7-4770K в середньому на 40 Вт.

Для розрахунку швидкості оперативної пам'яті використовується наступна формула:

Memory Freq = Memory Ratio × BCLK Freq × Memory Strap

 • Memory Freq - частота оперативної пам'яті;
 • Memory Ratio - множник оперативної пам'яті;
 • BCLK Freq - опорна частота BCLK;
 • Memory Strap - дільник між опорною частотою і швидкістю роботи оперативної пам'яті.

Як бачимо, в даному випадку ми також маємо два множники (або дільника, дивлячись щодо яких величин аналізувати). Перший (Memory Ratio) задає безпосередньо коефіцієнт множення для швидкості підсистеми оперативної пам'яті. Другий же (Memory Strap) вказує на співвідношення опорної частоти BCLK до базової частоті модулів оперативної пам'яті. По суті, цей параметр є аналогом CPU Strap, тільки для оперативної пам'яті. Правда, в даному випадку є вже менше значень (в основному тільки 1,00 і 1,33). Використання значення 1,33 дозволяє встановлювати більш низький множник (Memory Ratio) і запускати пам'ять з меншими таймингами. Таким способом можна поліпшити показники при проходженні певних синтетичних тестів, критичних до затримок модулів. Але з іншого боку, від цього страждає стабільність роботи всього ПК. Тому при розгоні процесора оптимальне співвідношення опорної частоти BCLK до базової швидкості планок оперативної пам'яті все ж буде 1,00.

Останнім важливим структурним компонентом, безпосередньо залежать від опорної частоти BCLK, є блок Uncore, який об'єднує в собі кільцеву шину і кеш-пам'ять останнього рівня процесора. У мікроархітектурі Intel Haswell їх пропускна здатність істотно збільшена (приблизно в 2 рази), тому немає більше необхідності використовувати модуль Uncore на високих частотах. Крім того, розробники додали можливість управляти його роботою незалежно від процесорних ядер. Тобто ці два структурних блоку (стек фізичних ядер і кеш-пам'ять) можуть функціонувати на різних частотах. Більшість оверклокерів сходяться на думці, що при сильному розгоні процесора, швидкість Uncore краще встановлювати приблизно на 300 - 500 МГц менше частоти самого процесора. Хоча в деяких синтетичних бенчмарках синхронізація цих показників, навпаки, дозволяє домогтися більш високих результатів. Як би там не було, потрібно пам'ятати, що оптимізація на рівні швидкості блоку Uncore здійснюється не для досягнення стабільності роботи системи після розгону процесора, а для збільшення показників продуктивності.

Розрахунок частоти кільцевої шини і швидкості кеш-пам'яті здійснюється за такою формулою:

Uncore Freq = Uncore Ratio × BCLK Freq

 • Uncore Freq - швидкість роботи модуля Uncore;
 • Uncore Ratio - множник частоти роботи модуля Uncore;
 • BCLK Freq - опорна частота BCLK.

Особливості регулятора живлення сучасних процесорів Intel. Аналіз напруг, які використовуються під час процедури розгону

Зміна схеми роботи структурних вузлів процесора, як правило, вимагає коригування їх робочих напруг. Те ж саме стосується інших комплектуючих, що знаходяться в тісному зв'язку з процесором (оперативна пам'ять і чіпсет). Можна, звичайно, покластися на материнську плату і надати їй можливість в автоматичному режимі підібрати необхідні значення. Але, знову ж таки, така оптимізація буде далека від оптимальної і не дозволить домогтися максимальних результатів розгону.

Тому рекомендуємо запастися терпінням і розібратися в електротехнічної частини процесорів, заснованих на мікроархітектурі Intel Haswell.

Як видно з наведеної вище схеми, їх ключовою особливістю є відмова від повністю зовнішнього регулятора харчування, адже частина його перекочувала всередину процесора (iVR). Тепер на вході процесора модуль VRM (розташований на материнській платі) формує одне напруга Vccin, яке в подальшому перетворюється в номінали, необхідні для харчування конкретних вузлів. Таке технічне рішення дозволило збільшити якість вихідної напруги (зокрема, зменшити пульсації) і підвищити ефективність самого перетворювача. З іншого боку, iVR займає частину корисного простору на кристалі і продукує додаткове тепло. Але це вже особливості мікроархітектури Intel Haswell, які не мають прямого відношення до процедури розгону процесора.

Отже, які ж нам напруги стануть у нагоді під час оптимізації параметрів сучасних рішень від Intel? Для кращої наочності наведемо їх у вигляді списку:

 • Vccin (VRIN) - вхідна напруга живлення процесора;
 • Vcore - напруга живлення на ядрах процесора;
 • Vring (Vuncore, Vcache) - напруга живлення на модулі Uncore (кільцевої шині і кеш-пам'яті останнього рівня);
 • Vigpu (Vgfx) - напруга живлення на вбудованому в процесор графічному ядрі;
 • Vsa (VCCSA) - напруга живлення на системному агента, яке, по суті, є напругою живлення на контролері пам'яті (використовується при збільшенні швидкості роботи підсистеми оперативної пам'яті);
 • Vioa / Viod - напруги живлення на вузлах, пов'язаних з роботою вбудованого контролера пам'яті (використовуються при збільшенні швидкості роботи підсистеми оперативної пам'яті);
 • Vddq (Vdram) - напруга живлення на модулях оперативної пам'яті.

Розбираємося з настройками меню BIOS

На наш погляд, найбільш зручним і універсальним інструментом для розгону процесора є меню BIOS, оскільки програмне забезпечення, яке працює в середовищі операційної системи, має порівняно обмежений функціонал.

В даному розділі ми постараємося по максимуму висвітлити налаштування BIOS, які можуть стати в нагоді під час оверклокінгу, а також дати конкретні рекомендації щодо вибору значень для тих чи інших параметрів. Хочемо звернути вашу увагу, що основний акцент зроблений на розгоні процесора, а процедурі оптимізації параметрів тієї ж самої підсистеми оперативної пам'яті буде присвячена окрема стаття. Ну і наостанок хочеться сказати, що наведені нижче рекомендації в основному стосуються неекстремальному оверклокинга із застосуванням традиційних систем охолодження (повітряний кулер, СВО).

Налаштування, що стосуються частоти роботи структурних вузлів процесора і супутніх комплектуючих

Якщо після входу в BIOS загрузилось спрощене меню, радимо відразу ж перемкнутися в розширений режим. Це зробить доступними всі налаштування, що стосуються розгону комплектуючих і моніторингу основних показників стану системи. Як правило, цікавлять нас опції групуються на окремих вкладках, що носять характерні назви: «OC Tweaker» (ASRock), «Extreme Tweaker» (ASUS), «MIT» (GIGABYTE), «OC» (MSI).

Тут і далі в таблиці наводяться назви налаштувань, які найбільш часто зустрічаються в меню BIOS материнських плат. Для більш детального ознайомлення з можливостями кожної опції пропонуємо відвідати наш довідник з налагодження BIOS .

Назва настройки

опис

Рекомендації по використанню

BCLK Frequency (ASUS), BCLK / PCIE Frequency (ASRock), Host / PCIe Clock Frequency (GIGABYTE), CPU Base Clock (MSI)

Задає базову (опорну) частоту BCLK

Підібрати таке значення, при якому система зберігає стабільність своєї роботи і показує максимальну продуктивність.

CPU Core Ratio (ASUS / GIGABYTE), CPU Ratio (ASRock), Adjust CPU Ratio (MSI)

Задає процесорний множник

Підібрати таке значення, при якому система зберігає стабільність своєї роботи і показує максимальну продуктивність.

Якщо материнська плата дозволяє задати максимальний множник для кожного ядра окремо, рекомендуємо у всіх випадках встановлювати однакові значення (синхронізувати швидкість всіх ядер).

CPU Strap (ASUS), Processor Base Clock / Gear Ratio (GIGABYTE), Adjust CPU Base Clock Strap

Задає дільник між опорною частотою BCLK і базовою частотою процесорних ядер

Для неекстремальному розгону, як правило, можна обмежитися значеннями [1,00] і [1,25]. Оскільки, чим більше значення базової частоти процесорних ядер, тим менший процесорний множник вдасться виставити до появи проблем зі стабільністю роботи системи.

CPU Base Clock (GIGABYTE)

Змінює опорну частоту процесорних ядер

Ця установка доступна не на всіх платах. Суть її полягає в тому, що ви спочатку міняєте тільки опорну частоту процесорних ядер, а такі параметри як швидкість BCLK і дільник CPU Strap підбираються автоматично. Такий спосіб є більш зручним і простим, тому якщо в меню BIOS присутня відповідна опція, рекомендуємо нею скористатися.

Max. CPU Cache Ratio (ASUS), CPU Cache Ratio (ASRock), Uncore Ratio (GIGABYTE), Adjust Ring Ratio (MSI)

Встановлює множник частоти модуля Uncore (кільцевої шини і кеш-пам'яті останнього рівня)

Значення варто підбирати так, щоб в разі незначного розгону процесора частота роботи модуля Uncore була приблизно на 0 - 300 МГц менше швидкості процесорних ядер, а при сильному розгоні - менше на 300 - 500 МГц.

DRAM Frequency (ASRock / ASUS, MSI)

Задає швидкість роботи оперативної пам'яті

Підібрати таке значення, при якому система зберігає стабільність своєї роботи і показує максимальну продуктивність. Звертаємо вашу увагу, що список значень формується автоматично на основі множників, які використовуються при розрахунку швидкості оперативної пам'яті. Причому останні не завжди доступні для регулювання.

System Memory Multiplier (GIGABYTE)

Задає множник базової частоти оперативної пам'яті

По суті, те ж саме, що і настройка DRAM Frequency, тільки в цьому випадку швидкість оперативної пам'яті задається не простим вибором частоти, а шляхом установки необхідного множника. При цьому материнська плата відразу ж показує розрахункову швидкість модулів.

BCLK Frequency: DRAM Frequency Ratio (ASUS), DRAM Reference Clock (MSI)

Задає дільник між опорною частотою BCLK і базовою частотою оперативної пам'яті

Використовується для точного налаштування частоти оперативної пам'яті під час розгону. Також може бути корисною для досягнення рекордних результатів у специфічних синтетичних тестах.

У звичайній же ситуації рекомендуємо використовувати значення

Max. CPU Graphics Ratio (ASUS), Adjust GT Ratio (MSI)

Задає множник базової частоти вбудованого графічного ядра

Підібрати таке значення, при якому система зберігає стабільність своєї роботи і показує максимальну продуктивність. Якщо використання вбудованої графіки не планується, краще залишити значення

GT Frequency (ASRock), Processor Graphics Clock (GIGABYTE)

Задає частоту вбудованого графічного ядра

Використовується для тих же цілей, що і опції Max. CPU Graphics Ratio (ASUS), Adjust GT Ratio (MSI). Різниця криється лише в тому, що тут частота задається не через множник, а явно.

Якщо використання вбудованої графіки не планується, краще залишити значення

Налаштування, що стосуються напружень, які використовуються для коректної роботи структурних вузлів процесора і супутніх комплектуючих

Перед тим, як перейти до безпосереднього аналізу налаштувань, варто відзначити, що напруги живлення на більшості материнських плат можуть задаватися декількома способами:

 • В автоматичному режимі, коли значення встановлюються за замовчуванням.
 • В ручному режимі, коли точне значення напруги живлення вводиться вручну.
 • У offset-режимі, коли точне значення напруги живлення задається вручну за допомогою offset-параметра (величина, на яку буде збільшено / зменшено номінальна напруга живлення).
 • В адаптивному режимі, коли напруга живлення задається вручну за допомогою offset-параметра і / або спеціально відведеній для цих цілей опції. При цьому воно може динамічно змінюватися в залежності від частоти роботи вузла і характеру поточного навантаження на нього для поліпшення стабільності роботи системи або зменшення енергоспоживання. Даний спосіб рекомендуємо використовувати для постійної роботи з розігнаним процесором, після того як в ручному режимі вже були підібрані оптимальні настройки.

Даний спосіб рекомендуємо використовувати для постійної роботи з розігнаним процесором, після того як в ручному режимі вже були підібрані оптимальні настройки

Для деяких напруг харчування доступний тільки один спосіб їх регулювання, для інших - відразу всі чотири. Який з них використовувати, залежить тільки від ваших особистих переваг і можливостей материнської плати. Ми ж для спрощення в таблиці вкажемо назви лише для ручного способу (винятком є ​​ті опції, для яких передбачено тільки offset-режим) установки значень напруги харчування.

Назва настройки

описание

Рекомендації по використанню

CPU Input Voltage (ASRock / ASUS), CPU VRIN External Override (GIGABYTE), VCCIN Voltage (MSI)

Задає вхідна напруга живлення процесора (Vccin / VRIN)

Дане значення завжди повинно бути вище за інших напруг харчування, що використовуються вузлами процесора. У більшості випадків для неекстремальному оверклокинга досить значення, що лежить в межах 1,7 - 2,0 В. Для використання розігнаного процесора на постійній основі радимо не перевищувати позначку 2,2 В.

CPU Core Voltage Override (ASUS), Vcore Override Voltage (ASRock), CPU Vcore Voltage (GIGABYTE), CPU Core Voltage (MSI)

Задає напруга живлення на процесорних ядрах (Vcore)

У більшості випадків для неекстремальному оверклокинга досить значення, що лежить в межах 1,10 - 1,35 В. Для використання розігнаного процесора на постійній основі радимо не перевищувати позначку 1,38 В.

CPU Cache Voltage Override (ASUS), CPU Cache Override Voltage (ASRock), CPU RING Voltage (GIGABYTE, MSI)

Задає напруга живлення на модулі Uncore: кільцевої шині і кеш-пам'яті останнього рівня (Vring / Vuncore / Vcache)

Підняття цієї напруги харчування навіть без збільшення частоти Uncore часто допомагає досягти стабільної роботи процесора при розгоні. У більшості випадків для неекстремальному оверклокинга досить значення, що лежить в межах 1,10 - 1,25 В. Для використання розігнаного процесора на постійній основі радимо не перевищувати позначку 1,30 В.

CPU Graphics Voltage Override (ASUS), GT Voltage Offset (ASRock), CPU Graphics Voltage (GIGABYTE), CPU GT Voltage (MSI)

Задає напруга живлення на вбудованому в процесор графічному ядрі (Vigpu / Vgfx)

Слід змінювати тільки в разі розгону вбудованого в процесор графічного ядра. Як правило, достатньо значення, що лежить в межах 0,90 - 1,35 В. Подальше збільшення напруги не виправдане, оскільки практично не впливає на стабільність роботи iGPU на високих частотах.

CPU System Agent Voltage Offset (ASUS / GIGABYTE), System Agent Voltage Offset (ASRock), CPU SA Voltage Offset (MSI)

Задає напруга живлення на системному агента, яке, по суті, є напругою живлення на контролері пам'яті (Vsa / VCCSA)

Використовується при збільшенні швидкості роботи підсистеми оперативної пам'яті. Якщо акцент робиться на розгоні процесора, то рекомендуємо встановлювати значення

CPU Analog I / O Voltage Offset (ASRock / ASUS / GIGABYTE / MSI)

Задає напруги живлення на вузлах, пов'язаних з роботою вбудованого контролера пам'яті (Vioa / Viod)

Використовується при збільшенні швидкості роботи підсистеми оперативної пам'яті. Як показує практика, в обох випадках краще залишати значення

CPU Digital I / O Voltage Offset (ASRock / ASUS / GIGABYTE / MSI)

DRAM Voltage (ASRock / ASUS / GIGABYTE / MSI)

Задає напруга живлення на модулях оперативної пам'яті

(Vdram / Vddq)

Використовується при збільшенні швидкості роботи підсистеми оперативної пам'яті. Якщо акцент робиться на розгоні процесора, то рекомендуємо вибирати параметр

PCH Core Voltage (ASUS), PCH 1.05V Voltage (ASRock / MSI), PCH Core (GIGABYTE)

Задає напруга живлення на чіпсеті

Зміна цієї напруги харчування дозволяє поліпшити стабільність роботи системи при збільшенні опорної частоти BCLK. Як правило, достатньо виставити значення в межах 1,05 - 1,15 В.

PCH VLX Voltage (ASUS), PCH 1.5V Voltage (ASRock / MSI), PCH IO (GIGABYTE)

Задає напруга живлення на модулі в чіпсеті, що відповідає за обмін даними між процесором і чіпсетом за допомогою шини DMI

За допомогою даного параметра можна поліпшити стабільність роботи системи при зміні частоти шини DMI (а іноді і опорної частоти BCLK). Експериментальним шляхом встановлено, що чим вище її швидкість, тим нижче має бути значення цієї напруги і навпаки. Наприклад, для частоти DMI понад 120 МГц потрібно виставляти значення близьке до 1,05 В, а для частоти менше 90 МГц - приблизно 1,70 В.

У оверклокерских материнських платах можна виявити масу додаткових напружень, які має сенс змінювати тільки при екстремальному розгоні. У повсякденних же ситуаціях ці опції виявляться малопридатними. Якщо ж вас все-таки зацікавить їх призначення, знову ж таки, рекомендуємо звернутися до нашого довідником з налагодження BIOS .


Соціальні коментарі Cackl e

Php?
Отже, які ж нам напруги стануть у нагоді під час оптимізації параметрів сучасних рішень від Intel?