Навигация по сайту

Популярные статьи

Проектування структури і навігації. Помилки при розробці структури інтернет-магазину

 1. Проблема 1. Велика вкладеність сторінок на сайті
 2. Проблема 2. Основна структура сайту не охоплює всі запити
 3. Проблема 3. Альтернативна навігація створює внутрішні дублі
 4. Проблема 4. Немає можливості керувати індексацією сторінок-фільтрів
 5. Проблема 5. Не є технічна можливість оптимізувати сторінки фільтрів
 6. Проблема 6. На посадочні сторінки не ведуть внутрішні посилання
 7. Проблема 7. Запити можна включити в фільтри пошуку

При плануванні структури сайту стоять два важливі завдання: зручна і зрозуміла навігація для користувачів і рішення SEO-задач, тобто створення необхідних посадочних сторінок. Загальну схему планування структури сайту, починаючи від попереднього збору семантики, ми вже описували в статті « Як продумати і спроектувати структуру інтернет-магазину ».

Сьогодні розповімо про проблеми, з якими часто стикаються при розробці та впровадженні структури і навігації інтернет-магазину, і тому, як їх можна вирішити.

Якщо асортимент товарів невеликий, і все категорії вміщаються в звичайне деревоподібна меню, складнощів при формуванні такої структури не повинно виникнути.

Візьмемо магазин будматеріалів з деревинно-полімерного композиту. Структура повністю дублює товарні групи. Звичне бічне меню справляється з асортиментом і можливим збільшенням товарів.

Найчастіше проблеми формування структури пов'язані з: Найчастіше проблеми формування структури пов'язані з:

- великими магазинами, коли звична структура незручна через кількість і розмаїття товарів;

- різними параметрами пошуку - коли користувачі шукають один і той же товар, використовуючи різні характеристики. Наприклад, сорочки можна шукати, вказуючи модель, бренд, країну виробника, розмір, колір, сезон, візерунок, тип рукава і коміра, тканину, кількість кишень і т. Д. І це тільки одна категорія магазину одягу.

Давайте по порядку:

Проблема 1. Велика вкладеність сторінок на сайті

Дроблячи продукцію на категорії та підкатегорії, не слід захоплюватися. Звичайно, добре, якщо вкладеність груп товарів на сайті відповідає структурі. Але в підсумку ви можете прийти до того, що користувачеві буде недостатньо класичних 3-х кліків, щоб досягти потрібної сторінки на сайті.

Не всі користувачі, щоб знайти потрібну розетку на сайті електротоварів, погодяться пройти подібний шлях:

Головна> Розетки і вимикачі> Legrand> Valena> Колір слонова кістка> Розетки електричні> Розетка з заземлюючим контактом

При такій реалізації користувач, крім того, що проходить довгий шлях, також позбавлений можливості бачити аналогічний товар всіх виробників При такій реалізації користувач, крім того, що проходить довгий шлях, також позбавлений можливості бачити аналогічний товар всіх виробників. Наприклад, як на скріншоті - не можна подивитися всі розетки кольору слонової кістки всіх виробників, а не тільки фірми «Legrand».

Складно буде добиратися до товарних карток і пошуковому роботу.

Рішення

Якщо ваш асортимент передбачає подібну складну структуру, задумайтеся про впровадження фільтрів пошуку на сайті.

Приклад рішення для аналогічного розділу на 220-volt.ru:

Якщо фільтри вам не підходять, і в структурі необхідно зберегти вкладеність розділів, обов'язково розміщуйте каталог товарів на проміжних сторінках категорій і підкатегорій Якщо фільтри вам не підходять, і в структурі необхідно зберегти вкладеність розділів, обов'язково розміщуйте каталог товарів на проміжних сторінках категорій і підкатегорій. Без каталогу товарів просувати сторінки з комерційних запитам буде складно.

На прикладі магазину електротоварів це означає, що користувач повинен бачити товарні пропозиції і в категорії «Розетки і вимикачі», і в «Legrand», а не коли він дійде до серії «Valena», вказавши, який колір його цікавить. Не потрібно змушувати користувача прощелківать кілька сторінок з посиланнями, перед тим як показувати товари.

Проблема 2. Основна структура сайту не охоплює всі запити

Ви розподілили всі товари за типами. Створили дерево з категоріями і підкатегоріями. Але в ході збору семантики побачили, що ваші розділи та підрозділи - це тільки частина запитів. Користувачі ще часто шукають товар, вказуючи, наприклад, країну-виробника і бренд. Якщо впровадити такі розділи в основну структуру, руйнується логіка розподілу.

Рішення

Варіант 1

У такій ситуації можна створити на сайті кілька шляхів, за якими користувач може потрапити на сторінку товарної картки.

наприклад:

Шлях 1. Головна> Категорія> Подкатегории> Товарна картка
Шлях 2. Головна> Країна> Бренд> Товарна картка

У основного дерева вашого сайту в цьому випадку з'явиться кілька основних стовбурів або гілок, за якими можна прийти до потрібного товару. Схематично це буде виглядати так: У основного дерева вашого сайту в цьому випадку з'явиться кілька основних стовбурів або гілок, за якими можна прийти до потрібного товару Варіант 2

Якщо товарів багато, і однією-двома додатковими гілками не обійтися, можна знову-таки використовувати фільтри. Для багатьох великих магазинів такий тип навігації на сьогодні найбільш зручний.

Але в обох методів є ряд складнощів, які ми розглянемо далі.

Проблема 3. Альтернативна навігація створює внутрішні дублі

Причиною внутрішніх дублів на сайті можуть бути не тільки службові сторінки, але і особливості структури вашого магазину.

Найчастіше така ситуація виникає, якщо на сайті є кілька альтернативних шляхів до товарних картках.

Наприклад, один користувач шукає взуття річну> білу> італійську. А іншому користувачеві принципово важливо, щоб взуття було саме італійська, і він шукав товар, використовуючи розбивку по країнах.

В результаті у нас дві однакові категорії з однаковим асортиментом за різними адресами. А якщо на адресу товарних карток входить назва батьківської категорії, то ще й кілька десятків дублів товарних карток. Якщо заздалегідь не передбачити наявність таких «вилок», то сайт спочатку буде створюватися з великою кількістю сторінок-дублів.

Рішення

Варіант 1

Цей варіант простіший, але має ряд недоліків. Вибираємо основну гілку. Для всіх інших гілок в разі дублювання прописуємо канонічний адресу на аналогічну сторінку в основний гілці сайту або закриваємо такі сторінки від індексації.

Користувач (у випадку з взуттям) буде бачити обидві сторінки, а в індекс пошукових систем потрапить тільки одна сторінка основної гілки сайту.

З позиції зручності для користувачів - цілком прийнятний варіант. А ось з точки зору просування мінусів багато:

 • зайві сторінки, що знижують швидкість індексації;
 • розмивається облік поведінкових факторів;
 • додаткові ускладнення можуть виникнути, якщо на сторінках передбачається розміщення користувацького контенту (відгуки, коментарі) і соц. плагінів.

Пошуковик не побачить усього цього, якщо відвідувач був не на основній версії сторінки.

Варіант 2

Підійде в ситуації, коли перетинання з'являються тільки у товарних карток. В цьому випадку всі товарні картки можна винести в окремий розділ, куди і буде потрапляти користувач, незалежно від того, яким шляхом він прийшов до товарної картці:

site.ru/catalog/tovar-1
site.ru/catalog/tovar-1
...
site.ru/catalog/tovar-27

Всі проблеми, описані вище, в цьому випадку йдуть.

варіант 3

Універсальний варіант - переадресовувати користувача (301 редирект) на основну гілку сайту в ситуаціях з дублюванням категорій і товарів.

Єдиний недолік: такий варіант в ряді випадків може плутати користувачів. Адже він починав пошук з «італійського взуття», а в хлібних крихтах тепер першою стоїть «літнє взуття». Але як показує практика, зазвичай це не критично. Відвідувачі швидко орієнтуються або взагалі не помічають такої переадресації.

Проблема 4. Немає можливості керувати індексацією сторінок-фільтрів

З впровадженням сторінок фільтрів у вас з'являється можливість створювати посадочні сторінки під величезна кількість комбінацій параметрів пошуку. Хочете «сині італійські недорогі» - будь ласка. Є запити з ще більшим кількість уточнень - не проблема.

Але разом з дійсно корисними сторінками, відповідними запитами вашого семантичного ядра, створюється ще величезна кількість всіляких непотрібних для просування сторінок.

Наприклад, частотність запиту «пральна машина samsung біла з сушінням» дорівнює нулю. І це тільки 3 поширених параметра пошуку.

Таких «нульових» комбінацій може бути сотні тисяч і їх, звичайно, немає сенсу відкривати для індексації Таких «нульових» комбінацій може бути сотні тисяч і їх, звичайно, немає сенсу відкривати для індексації. Відкрити для індексації потрібно тільки частина сторінок, створених фільтрами, які можуть збирати пошуковий трафік.

Рішення

У CMS у вас повинна бути можливість управляти індексацією сторінок фільтрів, вказувати, який набір критеріїв повинен бути доступний пошуковим алгоритмам. Іноді розробники пропонують вислати список запитів, по яким вони за умовчанням відкриють потрібні сторінки. Відштовхуючись від зібраної семантики, ви можете підготувати такий список, але цього не достатньо для повноцінного просування.

Щоб у вас була в подальшому можливість створювати нові посадочні сторінки на базі сторінок фільтрів в адмінпанелі, в вашій CMS повинна бути передбачена така можливість. Обов'язково простежте, щоб вона була описана в ТЗ на розробку і реалізована в адмінпанелі сайту.

Проблема 5. Не є технічна можливість оптимізувати сторінки фільтрів

На посадочних сторінках у вас повинна бути можливість:

 • правити заголовок сторінки (title) і метадані;
 • розміщувати текст;
 • управляти заголовками і підзаголовками в тематичній частині;
 • вказувати при створенні назву сторінки (url);
 • можуть бути і інші додаткові вимоги, пов'язані зі специфікою товарів.

Реалізувати все це для окремих сторінок фільтрів не завжди технічно можливо.

Рішення

Якщо оптимізацію окремими сторінками фільтрів можна реалізувати, на сайті створюються спеціальні сторінки, де всі необхідні можливості для оптимізації є, а вибірка товарів береться зі сторінки фільтрів.

Наприклад, користувач вибрав серед категорії чоловічих сорочок фільтри «довгий рукав», «біла». Якщо ми створили під запит «біла чоловіча сорочка з довгим рукавом» оптимізовану сторінку, то користувач перенаправляється на неї.

Зазвичай для програмістів це не найпростіше завдання, тому важливо озвучити її ще на етапі проектування.

Проблема 6. На посадочні сторінки не ведуть внутрішні посилання

При використанні фільтрів часто не береться той момент, що посадочні сторінки не просто повинні бути створені на сайті. Важливо, щоб користувачі потрапили на них, і враховувалися поведінкові фактори, про це писав вище. Але не менш важливо, щоб сторінки брали участь в структурі сайту, і на них вели внутрішні посилання. Вирвані із загальної структури сайту сторінки набагато складніше, а іноді просто неможливо просунути на високі позиції.

Тому просто підготувати в адмінпанелі можливість створити сторінку з будь-яким ім'ям і управляти її контентом і метаданими ще недостатньо. Потрібно продумати, як сторінка буде включена в довідкову структуру сайту.

Рішення

Рішення можуть бути різні, перелинковку сторінок можна реалізувати за допомогою:

 • посилань-тегів;
 • створення сторінок-хабів, що містять списки посилань для категорій;
 • альтернативного меню, що містить потрібні посилання;
 • додаткових блоків уточнюючих посилань.

Залежно від специфіки товарів можливі й інші варіанти.

Для прикладу такої перелинковки знову повернемося до тематики електротоварів. На скріншоті виділений блок посилань на різні серії розеток виробника «Legrand». У цьому випадку блок розташований в бічній панелі над фільтрами пошуку.

У цьому випадку блок розташований в бічній панелі над фільтрами пошуку

Приклад сторінки хаба з посиланнями на популярні сторінки за кольором шпалер:

Приклад сторінки хаба з посиланнями на популярні сторінки за кольором шпалер:

Проблема 7. Запити можна включити в фільтри пошуку

Популярні і частотні запити часто не відповідають параметрам пошуку, які можна використовувати в фільтрах. Наприклад, для одягу при виборі за кольором, ціною, тканини і т.д. досить безглуздо виглядатимуть критерії пошуку «ексклюзивні, оригінальні, елітні, модні, стильні». Хоча такі запити - це теж цільовий трафік магазину одягу.

Рішення

Для подібних запитів на сторінці можна створити блок з тегами, і в нього включати подібні, що не підходять для фільтра пошуку, уточнення.

Приклад реалізації:

Структура сайту - це фундамент проекту, той елемент, змінити який після створення досить складно Структура сайту - це фундамент проекту, той елемент, змінити який після створення досить складно. Адже міняти зазвичай потрібно такі ключові елементи, як адреси сторінок, навігаційні блоки, архітектуру сайту і бази даних. Якщо ви бачите, що власних знань і сил недостатньо, то вже на цьому етапі залучайте SEO-фахівця, який проаналізує, чи передбачено для подальшого пошукового просування.

Перевіряти варто не тільки структуру сайту, але і інші базові настройки, список яких можна подивитися в нашому SEO-чекліст .

Підписатися на розсилку

Ще по темі:

Олександр Явтушенко

SEO аналітик SiteClinic.ru

Спеціалізуюся на просуванні комерційних сайтів. Розробляю стратегію для інтернет-магазинів і агрегаторів. Вмію вичавлювати максимум трафіку в будь-яку тематику.
Керую SEO-процесами внутрішніх проектів SiteClinic. Навчаю молодих фахівців команди.
Улюблена цитата: Добре сміється той, хто сміється з ТОПу

Є питання?

Задайте їх прямо зараз, і ми відповімо в протягом 8 робочих годин.