Навигация по сайту

Популярные статьи

Увлекательный поход по Крыму

Мы предлагаем вам увлекательный поход по живописным местам горного Крыма, полюбоваться красотами каньонов и горных водопадов, послушать журчание горных рек и пение птиц, насладиться экзотическими пейзажами

Отдых в Карпатах

Активный отдых - это очень важная часть жизни абсолютно любого человека, который способен обогащать и закалять человека как напрямую физически, улучшая форму, так и духовно, психологически, морально,

Главная Новости

Прокляття фараонів - 17 Декабря 2015 - Мистика

Опубликовано: 08.01.2019

Доктор Картер сильно хвилювався, коли з Луксора телеграфував лорд Карнарвон в Лондон:

'Приголомшливе відкриття. У Долині виявлена ​​гробниця з незайманими печатками. До Вашого приїзду всі роботи припинені. В добрий час. Г. Картер '.

Лорд Карнарвон субсидував експедицію - він вірив у свою зірку. Але звістка все ж застало його зненацька ... Через два тижні він вже був на місці розкопок і, навіть не розпакувавши валізу, негайно вирушив до гробниці. Усі печатки були в повному порядку, і це означало, що грабіжники до неї не дісталися. Проходячи коридорами, минаючи камеру за камерою, Картер, Карнарвон і всі, хто йшов з ними, буквально на кожному кроці натикалися на скарби. Але ось і остання камера. У зяючу чорноту перший ступив Картер.

Новости сайта: cifroteh.com отзывы коменты

- Ну, що ви там бачите? - Втрачаючи витримку, голосно прошепотів Карнарвон.

У відповідь спалахнуло легке полум'я свічки, і ще через кілька виснажливих миттєвостей глухо зазвучав голос Картера:

- Бачу незліченні, казкові скарби ...

Засліплений їх блиском, він не відразу помітив непомітну глиняну табличку з короткою ієрогліфічним написом: 'Вила смерті пронижуть того, хто порушить спокій фараона'. Не можна сказати, що це грізне попередження потішило вченого. Ні, сам Картер НЕ був наляканий - але що, якщо текст стане відомий робочим? Це могло б загубити розкопки, які не мали аналогів у світі. Ні, Картер піти на це не міг, і за його негласним розпорядженням дощечку не включили в інвентарний список знахідок. Тепер її нікому і не знайти. Все, здається, зумів передбачити великий учений - все, крім одного: в об'ємистому каталозі скарбів фараона виявився амулет. Трохи згодом на тильній його боці був виявлений текст: 'Я той, хто покликом пустелі спонукає до втечі осквернителів могил. Я той, хто стоїть на сторожі гробниці Тутанхамона '.

Це було друге попередження.

'Я ПОЧУВ ЗОВ, ОН СПРИЧИНЯЄ МЕНЕ'

Їх було сімнадцять чоловік, слідом за Картером і Карнарвоном ступнули 13 лютого 1923 в похоронну камеру Тутанхамона. 'Схоже, нікому не хотілося ламати друку: ледь відчинилися двері, ми відчули себе там непрошеними гостями', - писав згодом Картер.

Швидше за все, під цим «ми» Картер мав на увазі Карнарвона: провівши всього кілька днів в Луксорі, лорд раптом отруївся в Каїр. Стрімкість від'їзду походила на паніку: мецената експедиції помітно обтяжувало близьке сусідство з гробницею. Кинувши все, він поїхав, не дочекавшись навіть складання переліку знайдених там скарбів.

На самому початку квітня в Луксор прийшли з Каїра погані вісті: Карнарвон прикутий до ліжка тяжкою загадкової хворобою. Всі спроби лікарів хоч як-небудь полегшити його стан ні до чого не приводять.

Залишилося свідоцтво сина лорда, який приїхав до Каїра з Індії, щоб провести відпустку з батьком. За сніданком лорд відчув легке нездужання. Невелика спочатку температура раптом різко підскочила, жар супроводжувався сильним ознобом, і вже ніхто не в силах був йому допомогти вибратися з цього стану. Таким застали хворого його родичі і Картер.

Ще через кілька днів у щоденнику Карнарвона-молодшого з'явився запис: 'Розбудова мене, доглядальниця сказала, що батько вмирає. Мама теж чергувала біля ліжка, вона і закрила йому очі. Було без десяти другій ночі; ледь я зайшов у кімнату, згасло світло. Хтось приніс свічки, але через дві-три хвилини світло знову загорівся. Взявши батька за руку, я став молитися '.

За лічені хвилини до кончини у Карнарвона почалося марення; він раз у раз згадував ім'я Тутанхамона - здавалося, вмираючий веде зрозумілий лише йому і його співрозмовнику розмову. Нитка його, природно, вислизала, що сиділи поруч жінки так і не змогли згадати потім, про що, власне, йдеться. Але в останні миті життя до лорда повернулася свідомість, і, звертаючись до дружини, він сказав: 'Ну от, все, нарешті, завершилося. Я почув заклик, він тягне мене '. Це була його остання фраза.

Довго ще в Каїрі на всі лади обговорювали дивний збіг: згас, ледь лорд Карнарвон помер, світло. Чергували в ту ніч працівники міської електростанції дружно стверджували потім, що не в силах логічно пояснити, чому раптово знеструмила каїрська електромережу. Яким чином все знову прийшло в норму, залишається загадкою.

Ще фрагмент з щоденникових записок сина покійного: 'Батько помер близько другої ночі по Каїрському, тобто близько четвертої ранку - за лондонським часом. Потім вже я дізнався від прислуги, що в родовому нашому маєтку в ту саму ніч і той самий годину наша собака-фокстер'єр, яку батько дуже любив, раптом, тоскно Завивши, ніяково припала до підлоги і тут же випустила дух '.

НОВІ ЖЕРТВИ Тутанхамона?

Смерть наздогнала лорда Карнарвон в 57 років, але ніщо не віщувало швидкої кончини. Ось тоді і нагадало про себе прокляття фараона: витягнута з гробниці мумія спочивала в ті дні на столі Каїрського музею - наче в очікуванні останнього осквернення праху. Коли з неї знімуть бинти, на світ божий з'явиться амулет Тутанхамона з написаними на його тильній стороні ієрогліфами.

Через кілька місяців один за іншим померли двоє учасників розкриття могили Тутанхамона. Сталося це раптово, як грім серед ясного неба, і відразу дало багату поживу численним домислам. Потім почалася паніка. Тиждень за тижнем, а зі сторінок преси, що не втомленою ще поминати лорда Карнарвон, не сходили імена ще двох жертв прокляття фараона - Артура К. Мейса та Джорджа Джей-Голда.

Археолога Мейса Картер попросив допомогти йому розкрити гробницю. І саме Мейс зрушив останній камінь, затуляє вхід в головну камеру. Незабаром після смерті лорда Карнарвон він став скаржитися на надзвичайну втому. Все частіше наступали найтяжкі напади слабкості, апатії і туги. А після - втрата свідомості, яке до нього так і не повернулося. Помер він у 'Континенталь' - те ж каїрському готелі, де провів свої останні дні лорд Карнарвон. І знову медики виявилися безсилі поставити діагноз смертельної хвороби.

Американець Джордж Джей-Голд був старим приятелем лорда Карнарвон, мультимільйонером і великим любителем археології, він уважно стежив за всіма перипетіями експедиції, яка увінчалася відкриттям гробниці Тутанхамона. Отримавши звістку про смерть друга, Джей-Голд негайно відправився в Луксор. Взявши в провідники самого Картера, він досліджував Долину Царів, до найдрібнішої щербинки вивчив останній притулок Тутанхамона. Всі виявлені там знахідки одна за одною побували в його руках. Все це нежданий гість схитрився проробити в один день, а до ночі, вже в готелі, його звалив раптовий озноб; на наступний день Джей-Голд все частіше став втрачати свідомість і до вечора помер. І знову медики безсило розводили руками - ніхто не міг висловити хоч якесь припущення про причину швидкоплинної хвороби американця, але лікарі, проте, склали категоричне висновок: смерть від бубонної чуми.

З історії відомо, що бувало, коли від жаху перед невідомими напастями люди, кинувши будинку, все нажите, йшли з рідних місць. Оперативно запроваджене у друк тверде висновок найавторитетніших лікарів було розраховано саме на те, щоб заспокоїти розбурханих обивателів.

'І ворухнулося мумія Рамзеса II'

Смерть слідувала за смертю. Англійський промисловець Джоел Вулф ніколи не відчував потягу до археології, але таємниця смерті лорда Карнарвон нестримно спричинила його - людини не без авантюрних схильностей - в Долину Царів. Завдавши там візит Картеру, вiн буквально вирвав у нього дозвіл оглянути склеп. Пробув він там довго, мабуть, для дозвільного любителя гострих відчуттів занадто довго. Повернувся додому ... і раптово помер, не встигнувши ні з ким поділитися своїми враженнями про поїздку. Симптоми були вже знайомі: жар, напади ознобу, безпам'ятство ... і повна невідомість.

Рентгенолог Арчибальд Джуглас Рід. Йому довірили розрізати бинти, стягує мумію Тутанхамона, він же, зрозуміло, робив і рентгеноскопію. Вся виконана ним робота заслужила самі схвальні оцінки фахівців, але невідомий страж останків юного фараона дотримувався явно іншої точки зору. Ледь ступивши на рідну землю, Дуглас Рід не зумів придушити напад Накотиться блювоти. Миттєва слабкість, запаморочення ... Смерть.

У лічені роки померло двадцять два чоловіки: інші з них побували в склепі Тутанхамона, іншим довелося досліджувати його мумію.

Всякий раз смерть була швидкоплинною, непередбачуваною. Загибель відомих в ті роки археологів і лікарів, істориків і лінгвістов- таких, як Фокарт, Ла Флор, Уінлок, Естор, Каллендер ... Кожен помирав поодинці, але смерть здавалася однією на всіх - незбагненною, швидкоплинною.

У 1929 році померла вдова лорда Карнарвон. Читачів світської хроніки потряс тоді не стільки навіть сам факт цієї смерті, скільки діагноз: загинула від укусу москіта. У ту ж пору раннім ранком, в 'годину бика', наказав довго жити Річард Бателлі - секретар Говарда Картера, молодий, що відрізнявся завидним здоров'ям чоловік: відмовило серце. І тоді по Лондону і Каїру пройшлися дев'ятого валом жах і каламутні чутки про прокляття Тутанхамона. Тим часом вила смерті знаходили все нові жертви. Ледве звістку про смерть Бателлі дійшла з Каїра до Лондона, батько його, лорд Уестбюрі, викинувся з вікна сьомого поверху готелю. Коли труп самовбивці везли на цвинтар, катафалк - зрозуміло, з якою швидкістю рухається ця машина в подібних випадках, - задавив на смерть дитину, що грав на вулиці. Експертиза показала, що шофер просто не міг не помітити хлопчика: до наїзду залишалася ще добра півсотня метрів. Однак водій і всі, хто йшов у перших лавах похоронної процесії, в один голос стверджували, що вулиця була порожня ...

У Каїрі померли брат лорда Карнарвон і доглядала за ним доглядальниця; зачаїлася в будинку смерть наздоганяла кожного, хто наважився в ті дні відвідати хворого. Йшли з життя люди, хоч якимось чином причетні до оточення Картера, проте жодним чином не пов'язані з його роботою: жоден з них і близько не підходив ні до місця розкопок, ні до мумії фараона. А сам Картер помер на шістдесят сьомому році життя через шістнадцять років після того дня, коли відправив у Лондон вже відому нам телеграму. І всі ці роки він прожив безтурботно і розмірено, зробивши одне з найбільших відкриттів нашого століття. Закоренілий холостяк, він тільки в самоті знаходив істинний відпочинок. У вічно пустувало його каїрській квартирі привільно жив лише його улюбленець - соловей. З воістину олімпійським спокоєм зустрічав Картер загибель людей, яких добре знав і високо цінував як кращих у своїй справі фахівців. Лише одного разу відвідало його невтішне горе - в той день, коли помер Річард Бателлі. Але не про нього мова. Вранці того дня, запасшись кормом для свого улюбленця, археолог виявив скривавлені пір'я, розкидані навколо солов'їної клітини, - зжерти співочу пташку змія, мертвотно-сріблясто струменіючи, переливалася в розкрите вікно. Картер довго був невтішний. Але його жодним чином не чіпала страшна доля тих, кого він вважав колись своїми соратниками, друзями, просто знайомими. Ніде жодним словом він не обмовився навіть про Річарда Бателлі - ту людину, з яким нерідко ділився найпотаємнішим ... Лікарі, які лікували секретаря, вперше висловилися категорично: Бателлі помер від емболії - закупорки судин легенів. Жителі двох столиць по-різному зустріли це повідомлення: лондонці, схоже, помітно заспокоїлись, чого ніяк не скажеш про мешканців Каїра. Але місту повзли темні, суперечливі і найнеймовірніші чутки. Але й самі стійкі перед чутками люди здригнулися після події в Національному музеї Каїра, де з 1886 голи спочивали під невсипущим наглядом фахівців останки фараона Рамзеса II.

... Вечір був на диво вологим і жарким. Як звичайно, зал саркофагів був повний відвідувачів. З настанням темряви спалахнуло світло, і раптом з саркофага Рамзеса II пролунав різкий, протяжний скрегіт. Люди побачили льодову кров картину: в склі гойднувшись саркофага майнув перекошений німим криком рот Рамзеса; тіло його здригнулося, лопнули Стягуюче його бинти, і руки, покоїлися на грудях, раптом різко і страшно вдарили в скляну кришку; осколки битого скла посипалися на підлогу. Здавалося, мумія, висушений і щойно надійно запеленутого труп, ось-ось кинеться на гостей. Багато з стояли в перших рядах потрапляли в непритомність. Почалася тиснява. Ламаючи ноги і ребра, люди кетягами посипалися з сходів, що ведуть із залу. Серед тих, хто вистрибував прямо з вікон, такий штовханини не було, і моторності і спритності їх могли б позаздрити і олімпійські чемпіони.

Ранкові випуски газет не пошкодували фарб, смакуючи це подія, на всі лади тлумачачи про прокляття фараона. Вчені помітно приглушили збуджений газетний хор, пояснивши, що причиною події стали духота і вологість, неабияк накопичилися того вечора в залі. Мумії ж наказаний сухий, прохолодне повітря гробниці.

... Як би задовольнившись зробленим ефектом, мумія застигла, схиливши голову на плече; обличчя її, забране похоронної маскою, було звернено на північ - до Долині Царів.

Скло саркофага замінили, і Рамзес II спочиває на своєму ложі як ні в чому не бувало - запеленутого, зі схрещеними на грудях руками. Але його обличчя раніше невідривно звернено на північ.

'Печерних ХВОРОБА'

Не хотілося б втомлювати читачів довгим переліком дивних обставин загибелі людей, які брали участь у єгипетських археологічних розкопках. Тому хоча б, що жертв виявиться занадто багато. З іншого боку - що ж тут дивного? Дослідники Стародавнього Єгипту завжди працювали - та й працюють - в екстремальних умовах.

І загадкова смерть зовсім не обов'язкове: згадайте про Картера. Адже саме ця людина відкрила поховання Тутанхамона, і на нього, Говарда Картера, лягає вся відповідальність за те, що і склеп, і сама мумія були обібрані - нехай і на славу науки. А адже минула його ця чаша ... Правда, біографи знаменитого археолога одностайно стверджують, що він з великою пошаною ставився до будь предметами, знайденими на розкопках. Варто пригадати, що вчений сильно посварився зі своїм покровителем мало не в перший день його перебування в Каїрі - лорд Карнарвон вирішив тоді негайно відправити мумію в Британський музей. Картер до кінця стояв на своєму: фараон повинен залишитися там, де знайшов свій останній притулок. Але, додають дослідники, і сам цей факт, і пізніше - каяття Картера, що поступився Карнарвон, - всього цього занадто мало, щоб прокляття Тутанхамона обійшло великого грішника стороною.

Значить, все, про що вже розказано, всього лише хитка ланцюжок випадкових збігів, що обернулася порожнім дзвоном сенсацій? Але ми привели тільки факти, і, врешті-решт, на них можна подивитися й так: всі ми смертні, навіть археолог і, і смерть кожного несе в собі якусь таємницю, і будь-який з них знайдеться логічне пояснення, чуже найменшого нальоту містики. Благо за прикладами лізти в кишеню не доводиться.

Минуло тридцять п'ять років зі смерті Карнарвона, коли Джоффрі Дін - лікар госпіталю в Порт Елізабет (Південна Африка) - виявив, що симптоми хвороби, від якої помер лорд, а слідом за ним ті, хто доглядав за хворим, вельми нагадують 'печерну хвороба' , відому медикам. Її розносять мікроскопічні грибки, що живуть в організмі тварин, найчастіше кажанів, в органічних покидьках і пилу. А вже чого-чого, а цього добра було предостатньо в фараонових склепах. Ті, хто першим зривав печаль, і ті, хто йшов слідом, вдихали грибки. Хвороба ця заразна: ось чому доглядати за лордом жінку чекала та ж доля ...

СПРАВА ДОКТОРА Таха

7 листопада 1962 - чотири роки потому після повідомлення Д.Діна - медик-біолог Каїрського університету Еззеддін Таха зібрав прес-конференцію, на якій виклав журналістам суть свого відкриття. Протягом багатьох місяців Таха спостерігав за археологами і співробітниками музею в Каїрі і в організмі кожного з них виявив грибок, провокуючий лихоманку і сильне запалення дихальних шляхів. Самі грибки представляли собою ціле скопище хвороботворних агентів, і серед них - Aspergillus niger, що мешкає в муміях, пірамідах і склепах, тисячоліття залишалися закритими для всього світу.

При цьому Таха зізнався, що поки не в силах розгадати причини загибелі кожної з усіх жертв фараона, але, - додав він з легкою усмішкою, всі ці замогильні штучки відтепер нам не страшні, бо цілком виліковні антибіотиками.

Безсумнівно, дослідження доктора Еззеддіна Таха з часом набули б куди більш конкретних обрисів, якщо б через кілька днів після тієї незабутньої прес-конференції вчений сам не став жертвою викритого їм прокльони.

... Трапилося це на дорозі, що, перетинаючи пустелю, сполучає Каїр з Суецом. Темна стрічка асфальту стрілою ріже обпалений сонцем пісок - ніде ні натяку на повороти, підйоми, спуски. Машини тут рідко зустрічаються. Ну а якщо станеться таке - водії неодмінно від душі привітають один одного, а то й побалакають на узбіччі разом: тут якось особливо тягне відвести душу ...

Доктор Таха відправився в Суец , прихопивши для компанії двох співробітників. Кілометрів за сімдесят від Каїра машина Таха раптом , різко звернувши вліво, на всьому ходу врізалася в борт мчався назустріч лімузина. Усі троє загинули миттєво , пасажири лімузина залишилися в живих.

При розтині у Таха виявили емболію .

Ті, хто мав хоч якісь підстави бути проклятим фараоном , вмирали по-всякому . Від цієї хвороби - теж.

 

rss