Навигация по сайту

Популярные статьи

Просто зроби це: Історія розвитку компанії Nike

В індустрії спорту, як і в будь-який інший, багато особливостей, і зазвичай сторонній спостерігач бачить тільки вершину айсберга, в той час як ключові відмінності - набагато глибше. Для багатьох спорт - це в першу чергу цікаві матчі, змагання з несподіваною розв'язкою, підтримка фаворитів і ненависть до суперників. Але це лише зовнішня частина індустрії. Успіх спортсменів залежить не тільки від їх старань, але і від спорядження, що дозволяє отримати переваги перед тими, хто їм не володіє.

Цілком можливо, що саме цією ідеєю керувалися засновники компанії Nike Філ Найт і Білл Боурмен, коли в середині 1960-х приступали до створення знаменитого бренду. Філ був бігуном в університетській збірної, а Білл багато років тренував місцеву команду. Обидва вони відчули на собі відсутність хорошою екіпіровки для змагань за доступною ціною. Фактично єдиним серйозним брендом в цій сфері тоді був Adidas, але, на жаль, їх спортивне взуття занадто дорого коштувала. Продукція місцевих компаній для професійних занять спортом не підходила.

Одного разу Найт знову задумався, де б дістати якісні кросівки, і зрозумів, що це вільна ніша. деякі джерела кажуть , Що ідея прийшла до нього під час семінару в Стенфордської школі бізнесу. В результаті Найт придумав власну модель - закупівля відповідного взуття в Азії і перепродаж в США. Щоб почати бізнес, потрібні були гроші, і Найт звернувся до людини, який теж не з чуток знав про проблеми зі спортивним взуттям, - Біллу Боурмену. Разом вони придумали для компанії назва - Blue Ribbon Sports.

Разом вони придумали для компанії назва - Blue Ribbon Sports

У 1963 році Найт вирушив в Японію, щоб знайти постачальника. Підприємцю пощастило, і він знайшов непогані кросівки за прийнятною ціною, вироблені компанією Onitsuka (в 1977 році перейменована в ASICS - абревіатура від "Anima sana in corpore sano ', що в перекладі з латині означає« В здоровому тілі здоровий дух »). Філ уклав з ними контракт, трохи схитрувати: він поставив підпис як глава Blue RibbonSports, хоча офіційно компанії ще не існувало. Незабаром почалися продажі першої партії, для чого підприємці використовували фургон. Перша зароблена за рік сума в порівнянні з теперішніми цифрами виглядає сміховинно - $ 8000.

Проте цей прибуток дозволила Найту з Боурменом трохи розширити штат, і в 1964 році в компанію прийшов Джефф Джонсон, який, на відміну від засновників, встиг попрацювати менеджером зі збуту. Джеффу дуже сподобався ентузіазм Філа, але він залишився незадоволений назвою - недостатньо звучною, щоб побудувати спортивний бренд. він запропонував назватися ім'ям давньогрецької богині перемоги Ніки - Nike. До речі, в російській мові це слово в більшості випадків вимовляють неправильно: [Найк] замість [Найк]. Офіційно назва бренду було змінено лише в 1978 році - до цього на папері компанія як і раніше називалася Blue Ribbon Sports.

поступово Джефф налагодив продажу в набагато більшому обсязі, ніж було до нього. В кінці 1960-х Nike нарешті запускає свій перший спортивний магазин і відмовляється від колишньої моделі продажів. Зрозуміло, фірмовий магазин викликав у покупців більше довіри, ніж фургон, де взуття набували фактично з рук. На початку 1970-х у компанії було вже кілька фірмових точок. До 1971 року виручка склала більше $ 1 млн, але молода компанія не збиралася зупинятися на досягнутому. Тоді ж студентка Керолін Девідсон створила логотип бренду - знаменитий «свуш» Nike, - за що Найт заплатив їй близько $ 30. Втім, з ростом бізнесу він віддячив Девідсон акціями.

Тут для Найта і компанії прийшов час знайомитися з цим бізнесом. Їх постійний постачальник Onitsuka, помітивши зростання продажів, зацікавився американським ринком і вирішив придбати Nike. Умови угоди звучали як ультиматум: схоже, керівники японської компанії пригрозили, що, якщо їх пропозиція не буде прийнята, вони самі вийдуть на ринок і розчавлять молодий бренд.

Тут варто похвалити Найта, якому вистачило сміливості розірвати договори з постачальником і в терміновому порядку знайти нового - японську ж компанію Nisho Awai. Саме вона допомогла американському бренду створити першу виробничу лінію. Ця історія дала Найту зрозуміти мінуси залежності від постачальників. Надалі він скаже, що навіть вдячний Onitsuka за урок, який змусив його замислитися про зростання бренду.

Виробництво власної спортивного взуття спочатку виглядало досить амбітною ідеєю. Крім того, керівництво Nike відмінно розуміло, що для досягнення успіху їх продукція повинна відрізнятися від того, що вже є на ринку. Прийшла черга Боурмена проявити свої здібності до інновацій. Одного разу колишній університетський тренер звернув увагу на будову вафельниці, і незабаром Nike приступила до випуску спортивного взуття з рифленою, або, як її ще називають, вафельної підошвою, яка на довгі роки стане однією з відмінних характеристик бренду.

У 1972 році маловідомий на той момент бренд дебютує у великому спорті. Кросівки компанії почали використовувати на зборах американської національної збірної перед Олімпіадою. Надалі оригінальна рифлена підошва припала до смаку знаменитим спортсменам, серед яких, наприклад, Стів Префонтейн і Джиммі Коннерс. За підсумками 1972 року виручка компанії досягає $ 3 млн.

У 1974 році починається новий важливий етап у розвитку компанії. Nike відкриває виробництво в США і збільшує штат до 250 чоловік. В цьому ж році почалося просування бренду на ринки інших країн, першою стала прилегла Канада. Про Nike починають багато писати в пресі, в першу чергу через агресивної кампанії із захоплення ринку. За підсумками року рівень продажів досяг позначки в $ 5 млн, але набагато важливіше було те, що бренд став реально пізнаваний.

Коли компанія вперше серйозно заявила про себе, її керівники усвідомили кілька ключових особливостей ринку, на якому вони збиралися працювати. По-перше, нові моделі слід проводити напередодні важливих спортивних подій. По-друге, всі люблять спортсменів - якщо хтось із зірок надягає кросівки Nike, то вони стануть мрією для багатьох уболівальників, які бажають бути схожим на кумира. Третє: спорт може бути модним, це дозволить досягти високого рівня продажів.

Перші два принципи компанія продемонструвала перед Олімпіадою 1976: під час змагань з легкої атлетики більшість спортсменів були в рифленою взуття Nike. Незабаром після Олімпіади спрацювало і третє правило: біг став популярним способом підтримувати себе у формі, що принесло компанії величезна кількість нових клієнтів. Всі вони орієнтувалися на своїх кумирів, які носили Nike. Це відбилося на виручці компанії, яка в 1977 році досягла $ 25 млн.

Великий попит на спортивне взуття бренду призводить до розширення виробництва. Nike відкриває кілька нових заводів в США, а також розширює виробничі лінії в Азії.

У 1978 році триває інтеграція в інші країни світу, причому вона вдається досить легко: взуття бренду відмінно продається в Європі. Початок продажів на азіатському ринку, до того не викликало позитиву у експертів, приносить компанії більший прибуток.

У цей час сталася важлива для історії спортивних брендів подія: Nike уклала рекламний контракт з одним з кращих тенісистів того часу - Джоном Макинроєм. З тих пір такі контракти стали поширеною практикою для просування продукції компанії. В цьому ж році в продажу з'явилася лінійка дитячого взуття. Крім того, Nike встигла скористатися проблемами свого головного конкурента Adidas і захопити близько 50% ринку США.

В кінці 1970-х відбувається ще одна важлива подія - колишній співробітник NASA Френк Руді розробив амортизирующую подушку Nike Air. Ідея не відразу припала до смаку спортивним брендам, і багато, в тому числі і Nike, відмовлялися від цієї затії. В результаті Френку все-таки вдалося переконати керівництво компанії, хоча раніше він пройшов практично всіх великих конкурентів і не отримав від них згоди.

В результаті Френку все-таки вдалося переконати керівництво компанії, хоча раніше він пройшов практично всіх великих конкурентів і не отримав від них згоди

Це було одне з перших поліпшень продукції Nike. Наступні кілька змін торкнулися зовнішнього вигляду моделей, особливо в цьому досяг успіху знаменитий згодом дизайнер Тинкер Хатфилд.

На початку 1980-х компанія стала публічною і витратила зароблені на акціях гроші на те, щоб збільшити масштаби продажів бренду. Головним напрямком було обрано Європа і один з найпопулярніших видів спорту - футбол. Причиною переорієнтації на європейський ринок стало падіння популярності бігу в США. Слід зазначити, що компанія все ж запізнилася зі зміною лінійки, що в підсумку призвело до зниження прибутку.

Домогтися успіху в цьому напрямку бренду було складно: в Європі були міцні позиції у Adidas і Puma. Nike використовувала перевірену стратегію, рекламуючи себе за рахунок видатних спортсменів. У 1982 році був укладений контракт з тодішнім чемпіоном Англії - клубом «Астон Вілла».

У США бренд також почав наголошувати на інші види спорту. В першу чергу Nike був цікавий баскетбол. На початку 1980-х асортимент товарів компанії став значно збільшуватися. Перш Nike створювала переважно взуття для бігу, а тепер почала створювати спортивну форму, тенісні ракетки, бутси та багато іншого. Крім того, компанія відійшла від концепції створення екіпіровки в основному для чоловіків і ввела кілька жіночих ліній.

Зміна курсу все ж не врятувало компанію від зменшення рівня продажів, який почався в 1983 році і торкнулася не тільки ринку США, але і Європи, де позиції бренду також були уразливі. Багато хто називає причиною то, що Найт передав управління компанією віце-президенту з маркетингу, який не мав досвіду керівництва подібними гігантами. В результаті Найту в 1985 році довелося знову стати генеральним директором.

У 1984 році компанія, вже закріпилася в баскетболі, уклала контракт з одним з найбільш знаменитих гравців - Майклом Джорданом. Спеціально для спортсмена була розроблена модель взуття Air Jordan, яку він повинен був носити під час усіх матчів. Ліга визнала кросівки занадто яскравими і заборонила Джордану виходити в них на майданчик, але спортсмен продовжував грати в Air Jordan кожен матч, виплачуючи штрафи в розмірі $ 1000 за гру і привертаючи увагу до бренду.

У 1985 році компанія продовжувала нести збитки . Стало зрозуміло, що прийшла пора кардинальних змін, - почалося скорочення продукції, що випускається і звільнення персоналу. Компанія, з одного боку, скоротила лінійки продукції, а з іншого, збільшила витрати на маркетинг, щоб налагодити звичний рівень продажів.

У 1986 році продажі нарешті стали рости і досягли $ 1 млрд. Багато в чому це стало можливо завдяки внесенню змін до лінійку жіночих товарів, в якій з'явилася повсякденний одяг, і впровадженню серії бюджетної спортивного взуття, що отримала назву Street Socks. Незважаючи на успіхи, звільнення не припинилися, і за півроку було скорочено ще близько 10% персоналу.

У 1987 році компанія як і раніше намагалася наздогнати конкурентів, які встигли вирватися вперед за час кризи. Головним опонентом бренду в США стала Reebok, що зуміла урвати у конкурента відсоток баскетбольного напрямки. У цей період була випущена нова модель кросівок AirMax c технологією Visible Air, в яких повітряна камера спеціально була зроблена видимою.

У 1988 році, щоб надолужити згаяне, компанія випускає раніше анонсовану нову версію Air Jordan III, яку виділили завдяки відмінному зовнішньому вигляду від Танкера Хатфілда, гуру в сфері спортивного дизайну. В цьому ж році починається знаменита рекламна кампанія бренду зі слоганом 'Just Do It'. До речі, на цей рахунок є легенда , Що слоган був узятий у Гері Гілмор - вбивці, в 1977 році засудженого на смерть, який за кілька хвилин до виконання вироку крикнув 'Let's do it'. Ден Вайден, представник рекламного агентства Weiden & Kennedy, запропонував варіант зі словом 'Just', і керівникам бренду настільки сподобалася ця ідея, що вони без зайвих роздумів погодилися.

Інша версія свідчить, що знаменита фраза була запозичена у американського гуманіста Джеррі Рубіна. При бажанні можна знайти ще кілька варіантів, але всі джерела сходяться в одному: слоган був створений рекламним агентством Weiden & Kennedy. Надалі 'Just Do It' стане фактично другим ім'ям бренду і буде визнаний одним з кращих слоганів в історії. Філ Найт пізніше підкреслить, що завжди жив з девізом 'Just Do It': саме з таким підходом він і заснував Nike.

У 1988 році прибуток бренду зросла на $ 100 млн. Nike приступила до активної кампанії, спрямованої на просування власного слогана. До 1989 року витрати на неї досягнуть $ 45 млн. Цю кампанію до сих пір приводять як приклад агресивного просування бренду. Nike не поскупилася в витратах на її організацію, щосили співпрацюючи з такими зірками, як Майкл Джордан, Андре Агассі і Бо Джексон.

У 1990 році стався нещасний випадок, що викликав серйозний громадський резонанс: підлітки вбили свого однолітка, щоб відібрати у нього взуття Nike. Багато стали критикувати компанію за надто агресивне просування бренду, яке призвело до трагедії. Але ця ситуація привернула ще більше уваги до продукції компанії, і продажу продовжили зростати. В цьому ж році в пресі стали з'являтися матеріали про те, що на азіатських заводах Nike використовується дитяча праця, - і компанії довелося спростовувати ці звинувачення.

У той же час Nike придбала компанію Tetra Plastics, виробляла пластикову планку для підошов. Завдяки відмінним продажу взуття з технологією Nike Air бренд став лідером в сфері спорту та фітнесу. Багато аналітиків сходяться на тому, що компанія незабаром досягне тотального домінування в своїй сфері. В цьому ж році відкрився фірмовий магазин Niketown. Зростає і виручка, що досягла позначки в $ 2 млрд.

У 1991 році Nike нарешті вдалося наздогнати свого головного конкурента на ринку США - компанію Reebok. Також набагато стійкіше стало положення бренду на європейському ринку, де продажі досягли $ 1 млрд. При цьому компанія все ж не змогла домогтися лідерства, а лише йшла врівень зі своїми конкурентами. Бажання спортивних брендів дістати контроль над ринком Європи відмінно демонструють рекламні ролики на MTV Europe, які йдуть майже без зупинки.

На американському ринку позиції компанії зміцнюються завдяки вигідному договору з баскетбольною командою Chicago Bulls, які з 1991 по 1993 роки тричі стають чемпіонами. Цей рекорд збільшив популярність бренду. У 1991 році у продажу з'явилася нова модель взуття бренду Nike Air Max 180. Рекламну кампанію цих кросівок очолив ще один зоряний баскетболіст Чарльз Барклі. Незважаючи на такий підхід до просування, Air Max 180 не відразу стали популярними через обмежену кількість кольорів моделі.

У 1992 році Nike святкує свій ювілей. виручка компанії досягає позначки в $ 3,4 млрд. Філ Найт на якій офіційній події в честь свята оголосив про план по перетворенню компанії в найбільший в світі бренд, скориставшись старим гаслом: це не фініш. Nike анонсує відкриття нових брендових магазинів у всьому світі і випуск революційних продуктів і, звичайно, інвестує в рекламу.

В цьому ж році з'являється новий Niketown. На пафосному відкритті керівництво компанії повідомило, що він стане свого роду Діснейлендом для всіх любителів спортивного способу життя. Бренд продовжує просувати ідею, що спорт і Nike - це одне і те ж. Кожен, хто любить спорт, рано чи пізно повинен прийти в Niketown.

Тоді ж відбувається одне з найбільш важливих подій в історії спортивного бізнесу. Баскетбольна збірна США на чолі з Джорданом виграла Олімпіаду, але відмовилася вийти на нагородження в спеціальній формі переможців, адже більшість членів команди уклали контракт з Nike і не могли носити продукцію конкурентів. Це стало шоком для спортивного світу: ніхто не очікував, що в спорті тепер все контролюють виробники екіпіровки.

У 1993 році відбулося відкриття ще трьох Niketown в США. Компанія продовжила роботу в баскетболі, продовживши контракти з Джорданом і Барклі, а також домовившись з декількома новими зірками. Нові договори реально впливали на життя спортсмена, зокрема, визначали, на яких заходах він повинен з'являтися. У ЗМІ все частіше стали з'являтися публікації про те, що спорт став бізнесом.

Крім того, бренд починає серію спортивних заходів - Nike Step. За підсумками року Філа Найта несподівано оголошують найвпливовішою людиною в спорті. Вперше в історії це звання отримав виробник спортивного інвентарю, а не гравець або президент клубу.

До середини 1990-х років позиції компанії все більше посилюються. У 1995 році Nike досягла домінування на американському ринку, нарешті здолавши Reebok. В Європі рівень продажів склав $ 3 млрд. Компанія не зупиняється на досягнутому і продовжує розширювати лінійку товарів. У 1994 році Nike придбала одного з провідних розробників хокейної амуніції Canstar, який в підсумку був перейменований в Bauer Hockey. У 1995 році бренд інвестує в майбутнє, уклавши контракт з молодим гравцем в гольф, який в подальшому багато привнесе в історію цього виду спорту, - Тайгером Вудсом.

Тенденція зростання доходів продовжилася, і в 1997 році компанія поставила рекорд виручки - $ 9,19 млрд. Однак більшу її частину забезпечив американський ринок, а від Азії і Європи компанія отримала в сумі близько $ 2 млрд. Компанія стала занадто залежати від ринку США: будь-які зміни смаків домінуючою аудиторії бренду - підлітків - приводили до зниження продажів . Перший дзвіночок пролунав в 1998 році, коли прибуток за третій квартал знизилася на рекордно низьку за останні півтора десятка років позначку. Однією з головних причин стала криза в Азії, де продажі також зменшилися. Компанія виробила часткову реструктуризацію і почала, як в середині 1980-х, скорочувати лінійки товарів і кількість співробітників. До 1999 року було звільнено близько 5% персоналу.

Погіршували ситуацію громадські протести проти підходу Nike до організації праці в Азії: справа доходила до відкритих акцій і бойкотування товарів. У спробі виправити ситуацію в Nike вирішили внести зміни в договори з працівниками заводів компанії, зробили інформацію про умови роботи на виробництвах загальнодоступною і погодилися на проведення інспекції з незалежними експертами. Проте ця проблема досі остаточно не вирішена, і час від часу Nike знову втягують в скандали, пов'язані з поганими умовами праці.

Також була зроблена спроба повернути бренду громадську популярність: набула широкого поширення акція зі створення дитячих майданчиків і роздачі екіпіровки в бідних кварталах і країнах третього світу.

Керівництво Nike зробило висновок про причини зниження продажів: бренд вчасно не звернув увагу на зростання популярності екстремальних видів спорту. Компанія приступила до випуску відповідної лінійки товарів, яка, як завжди, відрізнялася оригінальним дизайном.

У 1999 році Nike почала працювати в інтернеті - в першу чергу це були чудові відеоролики. Надалі вірусні відео стануть однією з візитних карток бренду. Разом з цим стартували і онлайн-продажу. Цього року голосно прозвучала акція Nike в Югославії під час відомого конфлікту: компанія розмістила миротворчі заклики на щитах в Белграді.

У 2000 році Nike представила нову технологію Shox - це була перша в світі система механічної амортизації взуття. Технологія була у компанії ще в кінці 1980-х, але вперше її використовували тільки тепер.

Поступово всі ці нововведення дозволили компанії відновити рівень доходів, а в 2001 році був поставлений новий рекорд виручки, що склала $ 10 млрд. На початку 2000-х компанія представила кілька гучних рекламних відео. Чого вартий тільки ролик за участю Маріон Джонс, яка завоювала три золоті медалі на Олімпіаді в 2000 році, - на відео вона тікала від маніяка. Ролик обривався на самому цікавому місці, і кожен глядач міг запропонувати свою кінцівку на сайті Nike, а кращі ідеї були опубліковані. В цьому ж році змінилося обличчя бренду: місце пішов зі спорту Джордана зайняв Тайгер Вудс, отримав контракт на суму $ 100 млн.

Восторг аудиторії викликав рекламний ролик «Клітка», в якому двадцятка найвідоміших футболістів світу змагалася в таємничому футбольному турнірі. Відео до сих пір вважається одним з кращих в історії. Інтеграція в футбольну індустрію на цьому не закінчилася: у 2002 році Nike провернула угоду з «Манчестер Юнайтед» на суму в $ 486 млн, що зміцнило позиції «червоних дияволів» як найбагатшого клубу світу на той момент.

У цей час компанія перейшла до активного збільшення виробничих потужностей за рахунок поглинання конкурентів. У 2003 році була придбана компанія Converse - виробник знаменитої моделі кед. Операція обійшлася Nike в $ 305 млн.

В цьому ж році компанія укладає контракт з Леброном Джеймсом, представивши його як нового Майкла Джордана. з'являється нова модель кросівок компанії Air Max 3, які позиціонувалися як перша бігова модель. AM3 стали досить популярні - багато в чому завдяки вишуканому мінімалістичному дизайну.

У 2004 році світ шокувала звістка про те, що беззмінний президент компанії Філ Найт йде зі свого поста. Місце глави Nike повинен був зайняти його син Метью, але він загинув у нещасному випадку, і новим керівником компанії став Вільям Перез.

В цьому ж році починається новий етап кампанії проти поганих умов праці на фабриках Nike в Індонезії і В'єтнамі. Спливла інформація про те, що 50 тисяч робочих в Індонезії за рік заробляють стільки ж, скільки офіційні особи бренду за місяць. Компанії варто було великих складнощів заспокоїти громадськість. Проте квартальна виручка в цьому році зросла на 25%, що стало кращим результатом за історію Nike.

У 2005 році компанія представила нову модель кросівок Nike Free 5.0, що викликали нарікання у зв'язку з тим, що вони швидко зношувалися при активних тренуваннях. Надалі взуття цієї серії буде істотно поліпшено.

В цьому ж році відбувається ще одна важлива подія - Reebok, розбита в ході довгої боротьби з Nike, стала частиною Adidas, і тепер обидва головні конкуренти компанії стали протистояти їй разом. Однак позиції Nike виглядали непорушними: компанія контролювала 32% світового ринку спортивного одягу, що було майже в два рази більше, ніж у конкурентів.

У цьому ж році з'являється ролик «Роналдіньо: дотик золота», в якому відомий футболіст чотири рази потрапляє в поперечину, не давши м'ячу торкнутися землі. Це відео отримало «Срібного лева» на Каннському фестивалі реклами.

У 2006 році Вільям Перез був зміщений з поста глави компанії Марком Паркером. Основна причина була в тому, що Перез не розумів особливостей бренду в повній мірі. Паркер, на відміну від попередника, працював в компанії з початку 1980-х, і історія Nike творилася на його очах. Перестановка зіграла доленосну роль в подальшому розвитку бренду. Паркер виявився талановитим генеральним директором: він вніс зміни, які були потрібні, щоб зміцнити домінуючі позиції Nike на ринку. Одним з них став майже повний перехід до власних точках продажів замість широкого використання офіційних дистриб'юторів.

У цей же час вийшла нова модель кросівок Air Max 360, головною фішкою яких стала відмова від піни в підошві. Дизайн цього разу доручили молодому дизайнерові Мартіну Лотті.

У цьому році відбулася ще одна важлива подія - публіці представили Nike + iPod, розроблений спільно з Apple. Пристрій позиціонувалася як спосіб слухати музику і займатися спортом без зайвих турбот. Завдяки акселерометру, вмонтованому в взуття Nike, і спеціальним приймача, підключеного до iPod, воно фіксувало всю необхідну інформацію: темп, дистанцію, втрачені калорії. Його можна було використовувати під час пробіжок і навіть при заняттях аеробікою.

Його можна було використовувати під час пробіжок і навіть при заняттях аеробікою

Багато хто стверджує, що дружба брендів не обмежилася спільним випуском товарів і Марк Паркер на перших порах свого президентства частенько радився зі Стівом Джобсом. Надалі гіганти вийдуть на новий рівень співпраці і Тім Кук навіть увійде до ради директорів Nike.

У 2007 году знову наростає напруженість между Adidas и Nike. Німецький концерн Зробив ребрендинг Reebok и пріготувався до атаки на конкурента. Однак зробити це було не так просто: практично під повним контролем Nike був баскетбол (95% напрямку), крім того, завдяки ефективному підходу до дизайну та інновацій у компанії були сильні позиції у виробництві спортивного взуття. Щоб наростити ще більшу потужність, в 2007 році Nike придбала британського виробника спортивного екіпірування Umbro. Так компанія збиралася посунути Adidas в футболі, де у німецького гіганта ще було лідерство.

Угода була офіційно завершена в 2008 році, за підсумками якого виручка Nike перевищила $ 18 млрд. Таким чином, американський бренд збільшив відрив від Adidas. У вересні цього року був представлений Nike + iPod Gym. Тоді ж компанія відзначила збільшення продажів в Китаї, яке навело керівників бренду на думку, що можна легко домогтися домінування на цьому ринку. У підсумку виявиться, що вони поспішили з висновками, і Nike доведеться значно змінити модель роботи, щоб підкорити ринок КНР.

У 2010 році в соціальних мережах стартує акція компанії «Напиши майбутнє». Зняте для неї відео стає одним з найпопулярніших в інтернеті, а деякі ЗМІ пізніше назвуть його проклятим, адже більшість його учасників провалили турнір. В ході акції вболівальникам пропонувалося проголосувати за гравця, який змінить світ, і відправити повідомлення. Кампанія вважається одним з кращих прикладів використання соціальних мереж для вірусного маркетингу.

У 2010 році пройшов чемпіонат світу з футболу в ПАР, для якого Nike розробила серію бутс. З ініціативи компанії форма деяких футболістів була зроблена з перероблених пластикових пляшок, зібраних в азіатських країнах, - так Nike намагалася продемонструвати своє дбайливе ставлення до природи. В цьому ж році бренд підписує новий контракт з португальським футболістом Кріштіану Роналду, сума угоди - $ 8,5 млн на рік.

У 2011 году стартувала ще одна рекламна кампанія бренду The Chosen, метою якої стало просування екстремальних видів спорту серед молодих людей. Головним майданчиком знову стали соціальні мережі. Кампанія почалася з індикатора зворотного відліку до виходу ролика в мережі. За два тижні до нього в мережі з'явився 33-секундний тізер. Сам ролик знімали на Балі, в Індонезії і в Нью-Йорку. Одночасно з рекламним відео в інтернеті з'явився фільм з розповіддю про те, як проходили його зйомки. Крім того, було проведено конкурс, в якому учасникам пропонувалося зняти власне відео про екстремальний спорт.

В цьому ж році в Німеччині, Австрії та Швейцарії пройшла кампанія по презентації нової куртки для занять бігом Vapor Flash - технологія відображення світла дозволяла їй буквально світитися в темряві. 50 легкоатлетів, одягнених в ці куртки, пересувалися вночі по Відні і постійно передавали своє місцезнаходження на сайт. Всім бажаючим пропонувалося сфотографувати одного з них разом з номером на куртці і отримати нагороду в € 10 тисяч. Не варто й говорити, що акція викликала справжній фурор.

У 2011 році був знятий рекламний ролик для просування нової моделі кросівок Zoom Kobe Bryant VI. Як завжди, компанія не поскупилася на витрати: відео знімав знаменитий режисер Роберт Родрігес. Підсумковий продукт у вигляді трейлера фільму «Чорна Мамба», в якому Брайант зіграв баскетболіста, відбиватися від полчищ ворогів на чолі з Брюсом Віллісом, аудиторія прийняла із захопленням.

У 2012 з'являється ще один загальний продукт Nike і Apple - Fuelband, спортивний браслет, який можна синхронізувати з будь-яким «яблучним» гаджетом. Його представили як пристрій, який відстежують спалювання кожної калорії, після чого відправляє дані на обраний гаджет. За цей браслет на гігантів подали в суд : Позивачі помітили, що реклама не відповідає дійсності, продукт не відстежує всіх витрачених під час заняття калорій. В результаті компанії погодилися виплатити всім постраждалим по $ 15 готівкою або $ 25 в формі подарункової карти.

В цьому ж році в Twitter була запущена нова кампанія бренду #riseabove, приурочена до Олімпіади в Лондоні. Акція вийшла скандальною, адже Nike, не будучи в числі спонсорів Олімпійських ігор, вирішила заробити на них іншим способом: під час всіх ключових змагань Олімпійських ігор в мережі з'являлися твіти. Ця була перша акція, яку в Twitter заборонили. Причиною заборони стали публікації двох футболістів, які уклали контракти з Nike, Уейна Руні і Джека Уїлшир: вони взяли участь в кампанії, але не згадали, що їх твіти були рекламними.

Також в цьому році з'явилося додаток бренду - Nike + Running, з яким користувачі могли не тільки фіксувати власні результати, але і отримувати очки за досягнення і ділитися своїми рекордами з друзями в Facebook. Також в додатку була система, радна користувачам відповідні цілі і програми, виходячи з досягнутих результатів. Спочатку новинка з'явилася під назвою Nike +, але була швидше тестової, а після отримання відгуків додаток було модернізовано і випущено повторно.

У 2013 році були представлені нові технології в сфері бігу, побудовані на основі вдосконалення природних можливостей людини. У продажі з'явилися дві моделі кросівок - Nike Free Flyknit і Nike Free Hyperfeel. Інновації торкнулися і одягу. Нова розробка Aeroloft представляла з себе жилет, що підтримує оптимальну температуру тіла під час пробіжки.

В цьому ж році вийшло нове втілення рекламної кампанії NIkeID, суть якої була в створенні власного дизайну кросівок на сайті Nike. Тепер клієнтам пропонувалося продемонструвати результат своїм передплатникам в Instagram. Ця акція була сприйнята позитивно і дозволила аналітикам знову підкреслити вміння бренду використовувати вірусну рекламу максимально ефективно.

У 2014 році Nike зіткнулася з проблемою: продажі в Китаї почали стрімко знижуватися. Звичні підходи до просування продукції не діяли, тому довелося придумати новий. Фундамент заклав інтерес жителів КНР до баскетболу, в якому у Nike були традиційно сильні позиції. З метою додаткової реклами компанія вибила собі виняткове право на виробництво форми для команд NBA. Крім того, зазнала змін лінійка продукції для КНР, яка включила товари для більш широкого споживача. До 2015 року ситуація на ринку Китаю стала налагоджуватися: компанія зафіксувала стабільне зростання продажів.

В цьому ж році в мережі з'явилося відео бренду, в якому Nike за дві хвилини демонструє всю історію компанії, розділивши її на свого роду епохи. Ролик, як і попередні, швидко став вірусним.

Nike не обійшла увагою два важливих спортивних події 2014 року - Олімпіаду в Сочі і футбольний Чемпіонат світу в Бразилії. Крім підготовки форми для деяких збірних цих турнірів, бренд представив кілька відео, присвячених цим подіям. В одному з роликів, присвячених Чемпіонату світу, хлопчаки з футбольного майданчика перетворюються в світових зірок - таких як Кріштіану Роналду, Руні і Неймар. другий вдає із себе п'ятихвилинний мультфільм, в якому глядачеві пропонують подивитися, яким був би світ футболу без цілого ряду зірок.

У 2015 році Nike продовжила просування своєї продукції за допомогою вірусних відео. Особливої ​​згадки заслуговує рекламна кампанія SoFast. У ролику зібрано кілька відомих спортсменів і знаменитостей, серед яких Девід Блейн, який намагається поставити новий рекорд в бігу. Дана акція була приурочена до Всесвітнього дня бігу - 30 серпня. Разом з цим ролик природно просував новий продукт бренду - кросівки Nike Zoom Elite 8.

В цьому ж році в кінці жовтня з'явився новий ролик Nike з рекламою термоодяг: близько 20 спортсменів вийшли пограти в американський футбол на засніженому полі. Відео зібрало понад 1,7 мільйонів переглядів за день.

Також в 2015 році стартувала кампанія «Я тільки краще». У ній бренд сконцентрував увагу на звичайних жінок і на їх бажанні досягти нових вершин - що цілком логічно, адже жіноча аудиторія в додатках Nike + Running неухильно зростає. Крім мотивуючого ролика, компанія запустила в Twitter хештег # ятольколучше. C його допомогою жінки всього світу можуть поділитися своїми досягненнями в мережі.

C його допомогою жінки всього світу можуть поділитися своїми досягненнями в мережі

За підсумками 2015 фіскального року прибуток компанії досягла $ 3,27 млрд, що на 22% більше, ніж в минулому році. За досягнення такого результату Марк Паркер, якого багато авторитетних видань називають головним двигуном такого зростання, отримав бонус - акції на суму в $ 30 млн.

Підводячи підсумок, можна відзначити, що Nike - чудовий приклад втілення американської мрії. Компанія, що починалася з бажання студента знайти гідну спортивне взуття, перетворилася в один з найсильніших брендів світу, який суттєво вплинув на розвиток спорту та вірусного маркетингу. Крім того, саме Nike зробила спорт не тільки прекрасним видовищем, а й прибутковим бізнесом.

За компанією закріпилася слава інноваційного бренду. Nike утримує це звання і в спорті, виробляючи якісну сучасну екіпіровку, і в сфері електроніки зі своїми гаджетами, і в рекламі - завдяки чудовим кампаніям, що привертає увагу людей з усього світу. На даний момент бренд досяг світового лідерства в індустрії і явно не стане зупинятися на досягнутому і подарує людству ще безліч революційних продуктів.