Навигация по сайту

Популярные статьи

Судова реформа в Україні: 2018 року стане на 150 судів менше

  1. Експерти попереджають про затягування справ і чергах в судах
  2. удвічі менше
  3. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  4. загрози
  5. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  6. АВТОРИ:
  7. Орфографічна помилка в тексті:

9 березня 2018, 7:10 Переглядів:

Експерти попереджають про затягування справ і чергах в судах

9 березня 2018, 7:10 Переглядів:   Експерти попереджають про затягування справ і чергах в судах   Суди на місцях

Суди на місцях. Другий етап судової реформи допоможе вирішити кадровий голод в судовій системі. Фото: Анатолій Бойко

Для багатьох місцевих судів України 2018 рік стане останнім - протягом поточного року їх планують ліквідувати і замінити окружними судами . "Сегодня" розібралася, які ризики приховує реформа.

удвічі менше

Ліквідацію місцевих судів парламент почав ще в жовтні 2017 го, коли прийняв зміни до процесуальних кодексів України і запустив судову реформу. Два місяці по тому Вища рада правосуддя запропонував скасувати 142 місцевих суду, замінивши їх 72 окружними. У раді підкреслили, що тільки в столиці з 10 районних судів потрібно створити 6 окружних. Уже в кінці минулого року президент підписав наказ про ліквідацію судів, а заступник голови АП Олексій Філатов додав - процес займе весь 2018 рік, хоча не виключив, що він може і затягнутися. Філатов додав, що в минуле підуть суди, "де є тільки три судді, один з яких на лікарняному, друга в декретній відпустці, а третій іде у відпустку". Саме тому два-три районні суди укрупнюватимуться до одного окружного. Також керівництво країни за допомогою цих змін планує вирішити кадровий голод в судах. Нагадаємо, за словами голови Ради суддів України Валентини Симоненко, сьогодні в країні судовий корпус недоукомплектований на 40%.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Сьогодні процес об'єднання районних судів в окружні повним ходом йде в Києві - в кінці лютого був опублікований наказ президента, за яким ліквідуються Оболонський і Подільський районні суди. Замість них повинен з'явиться Шостий окружний суд Києва.

загрози

Експерт в питаннях судової реформи Тетяна Ющенко називає реорганізацію початком другого етапу судової реформи.

"Зараз ідея оптимізувати судову систему актуальна як ніколи. І якщо не поспішати з реалізацією, то можна ще на самому початку врахувати всі основні ризики, - говорить експерт. - Але, з огляду на масштабність процесів, хотілося б зараз більше конкретики. Цікаво, наприклад, побачити розрахунки і обґрунтування по кожному суду, який буде ліквідований або створений, - кількість жителів, відстань від центрального суду, кількість суддів та працівників апарату ".

Адвокат Іван Ліберман звертає увагу на іншу проблему.

"У Києві, припустимо, був Святошинський суд, а став окружним. Але справа слухалася саме в Святошинському. Тоді хто буде виносити вирок? Якщо окружний суд - то як бути, що справа розглядалася зовсім в іншому суді? Як правило, на початку рішення суду пишеться, що його виносив такий-то суд. Тут юридична заковика - привід для апеляції, касації та подачі матеріалів справи до Європейського суду з прав людини ", - розповів нам адвокат.

Він додав, що це також може привести до затягування розгляду справ.

"Справа попалося якомусь судді. Він прослухав його майже до кінця, допитував свідків, ознайомився з матеріалами, щось вивчав, залучав експертів, потерпілих, фахівців. А тут змінюється назва суду! І тим, хто хоче затягнути справу, - це на руку. Потрібно заново забезпечити доставку свідків, а вони вже щось забули, хтось за кордон поїхав, хтось помер. Можуть постраждати кримінальні і цивільні розслідування ", - резюмує Іван Ліберман.

Про труднощі для звичайних українців говорить також і юрист Діна Дрижакова. За її словами, з одного боку, адміністративний апарат скоротиться і це автоматично призведе до черг і збільшення часу на всі судові процедури.

"Можливо, буде як з копами, коли після реформи все скаржилися на катастрофічну нестачу персоналу. Знову ж таки, якщо будуть об'єднувати суди районів, невеликих міст в один окружний, це призведе до затягування і ускладнення - при подачі позову і електронному розподілі буде незрозуміло, хто займеться справою. тобто ви можете подати заяву до окружного суду Костянтинівки, а суддя за фактом буде сидіти в Дружківці. і доведеться їздити туди по кожним моментів. по суті ініціатива вигідна лише владі, яка, закривши частину установ і звільнивши ч асть людей, зможе заощадити на зарплатах і "комуналці", - підсумувала експерт.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Судді про реформу: "Процес може стати важелем тиску на неугодних"

За словами судді одного з місцевих судів Валерії літів, поки неясно, як буде реалізований президентський указ.

"Є багато спірних моментів, які до сих пір мені незрозумілі. Неясно, як буде працювати автоматизована система документообігу. Як будуть здійснювати розподіл і передачу справи судді, якщо вона знаходиться в одному місті, а розподіл будуть, швидше за все, здійснювати в розміщеному в іншому місті окружному суді ", - розповіла суддя.

Літова також додала, що поки невідомо, де саме судді з різних міст будуть збиратися на колегіальні розгляду деяких кримінальних справ.

"До того ж було озвучено, що число суддів в окружних судах, а відповідно і прив'язаних до них помічників і секретарів, назвуть в лютому. До сих пір такої інформації немає", - зазначила Літова.

Суддя Дубенського міськрайонного суду Рівненської області Олександра Жуковська звертає увагу, що суддів НЕ будуть питати, до якого суду він хотів би перевестися, а ставити перед фактом. Вона також побоюється, що процес може стати важелем тиску на суддів, так як неугодних служителів Феміди будуть переводити в віддалені суди на периферії.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Ліквідація місцевих судів: чим небезпечна реформа". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОРИ:

Ілля Требор, Марія Пирогова

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Тоді хто буде виносити вирок?
Якщо окружний суд - то як бути, що справа розглядалася зовсім в іншому суді?