Навигация по сайту

Популярные статьи

ТЗ копірайтеру очима копірайтера

 1. Яке техзавдання потрібно копірайтер?
 2. Цілі і завдання
 3. Цільова аудиторія
 4. Місце публікування тексту
 5. Технічні дані
 6. терміни
 7. Якщо потрібна пошукова оптимізація
 8. Ключевики і пошукові фрази
 9. І ще трохи про SEO
 10. І ще трохи інформації ... і побільше, побільше!

Без чіткого ТЗ - результат ХЗ

Без чіткого ТЗ - результат ХЗ. Це не те, щоб аксіома, але в більшості випадків чиста правда. Або кілька разів переписані тексти, нерви, даремно витрачений час і фрази від клієнта «це добре, але це зовсім не те, що я мав на увазі».

Інтернет повний статей про те, як клієнт або замовник повинен складати технічне завдання для копірайтера. Є матеріали, які написали SEO-оптимізатори, статті, які написали маркетологи, тексти від фахівців з продажу. Всі ці люди добре знають, які вихідні дані дати копірайтер, щоб текст, написаний цим самим копірайтером, відповідав і задовольняв на все 146%.

Рідко хто запитує копірайтера: любий друже, а чого тобі треба?

Яке техзавдання потрібно копірайтер?

Коли я пишу який-небудь матеріал на замовлення, найчастіше я чую від клієнта фразу: «мені потрібен текст на сайт, з ключами і такий щоб нормальний. І унікальність! ». Природно, цього мало. Ні, можливо, є в світі декілька таких фахівців, які можуть написати текст і за таким ТЗ. Я так поки не вмію - недостатньо просвітлений.

Я завжди намагаюся вимагати від клієнта якомога більше докладний техзавдання. Деяких це нервує: «ви ж професіонал, що я вам все повинен розповідати?», Запитують вони. Любі мої, саме тому, що я професіонал, я і дістаю вас своїми питаннями та проханнями.

Любі мої, саме тому, що я професіонал, я і дістаю вас своїми питаннями та проханнями

(Майндмап великої роздільної здатності можна завантажити тут )

Отже, що я вимагаю від клієнта:

Цілі і завдання

В першу чергу - цілі і завдання. Іншими словами, мені потрібно чітко розуміти, яке завдання ви хочете вирішити за допомогою цього тексту. Навіщо ви взагалі замовляєте цей текст, і яка від нього повинна бути користь.

Далі - тематика. Високі технології, спорт, кулінарія або ЗСЖ. Часто буває таке, що клієнт говорить про сайт будівельної компанії, а виявляється, що це - продаж будівельних матеріалів. Погодьтеся, трохи різні речі. Мені потрібно точно знати, про що я буду писати.

І звичайно, мені потрібно знати, який тип тексту вам потрібен. Що це буде: анонс товару або заходи, інформація про що-небудь, огляд, аналітика, прес-реліз, інтерв'ю ... Точніше і конкретніше. Чи буде це текстом для холодної e-mail розсилки, аналітичної статтею для тематичного порталу або текстом на сайт в розділ «про компанію». Можливо, це буде простий прес-реліз в обласну газету, а може бути, вам потрібен активний текст, «Купи швидше, купи, а то згорить все, купи-купи-купи !!!».

Цільова аудиторія

Другий не менш важливий пункт, який я завжди уточнюю у клієнта - цільова аудиторія. Хто буде читати мій майбутній шедевр, для кого я буду намагатися, кому потрібно донести інформацію.

Дуже часто мені кажуть: потрібен «текст для всіх», на широку аудиторію, від студентів до пенсіонерів, включаючи годуючих мам, одиноких байкерів-алкоголіків, викладачів ВНЗ, будівельників, водіїв маршруток, медпрацівників середньої ланки і восьмикласниці-лесбіянок. Це нісенітниця собача. Кожен текст повинен бути розрахований на певну аудиторію, і якщо ваша аудиторія настільки широка, замовляйте для кожного з її сегментів (для пенсіонерів, міліціонерів або академіків) окремий текст.

Розповідати, наприклад, про переваги мобільного телефону фірми «АППЛ» пенсіонерам і студентам потрібно по-різному. Першим - про чітке зображення, великі цифри, надійний корпус і хорошу чутність. Другим - про можливість установки всіляких додатків, про інтернет-серфінгу і принади айтюнс. Якось так.

Місце публікування тексту

Завжди потрібно розуміти, де буде згодом опублікований текст: чи буде це ваш власний сайт, сторонній портал вашої тематики, блог, ЗМІ або якась соціальна мережа. Від цього, в першу чергу, залежить стиль майбутнього тексту. Я можу писати по-різному, офіційно і не дуже, строго і з жартами-примовками, матом і навіть (тьху-тьху, не дай бог, звичайно) канцеляриту.

Добре, коли клієнт пише: «мені треба тексти в розділи« контакти »і« про компанію »на мій сайт». Погано, коли він говорить: «хочу текст на 5000 знаків про клізматрони». Куди і для кого писати - незрозуміло.

Технічні дані

Обсяг майбутнього тексту має значення. Більшість тем оформлення, які використовуються на сайтах, мають певні (а часто і фіксовані) розміри текстових полів. І через те, що невірно підраховано обсяг майбутнього тексту, змінюється розташування тих чи інших блоків, зміщуються тексти, зображення і елементи дизайну відносно один одного. Верстка, що називається, «їде». Тому варто заздалегідь визначити, скільки приблизно знаків тексту вам потрібно.

Та ж ситуація виникає і при публікації тексту в звичайні ЗМІ - в газети, журнали, каталоги. Якщо на сайті можна все це якось посунути, злегка стиснути, то на папері це робити на порядок складніше. Тут вам виділена певна площа під певний обсяг тексту. І крутитесь, як хочете.

По-друге, це потрібно як для коректної верстки, так і для визначення вашого бюджету - багато копірайтери, в тому числі і я, часто беруть оплату саме за кількістю знаків. Якщо ви домовилися з копірайтером про позначной оплаті, пам'ятайте: більше знаків - більше грошей.

терміни

Зазвичай, в цьому питанні непорозумінь виникає найменше, і все ж я нагадаю: відразу ж визначайте терміни здачі драфта і остаточної здачі проекту. Копірайтер-фрілансер, як і будь-який бізнесмен, намагається планувати свій робочий час. Йому так само, як і вам, потрібен час на сон і відпочинок, на роботу з іншими проектами (так, уявляєте, ви можете бути не єдиним клієнтом копірайтера!), На особисті справи. І хороший копірайтер неодмінно буде говорити з вами про терміни, забираючи час з деяким запасом.

Я вкрай рідко беруся (намагаюся взагалі ніколи не братися) за проекти «треба вчора» або «зробіть завтра ну будь ласка, ми горимо». Тому що завтра у мене зазвичай розписано з дев'ятої ранку і до восьмої вечора. Або піднімаю ціну втричі - мені ж доведеться працювати вночі, овертайм. І відразу з'ясовується, що ми зовсім не «горимо», так, «злегка тлеем» і можемо почекати.

Якщо потрібна пошукова оптимізація

Природно, більшість текстів для сайтів повинні бути оптимізовані, містити в собі правильні заголовки, ключові слова і пошукові фрази. Так дайте ж мені їх - я копірайтер, а не оптимізатор, моя задача - написати для вас корисний текст, а не просунути ваш сайт в перші рядки пошукової видачі.

Що я вимагаю від клієнта для написання seo-тексту:

Ключевики і пошукові фрази

 • Семантичне ядро. Якщо клієнт вже працює з SEO-спеціалістом, у нього має бути таке ядро. Найчастіше це електронна таблиця з пошуковими запитами по тематиці сайту. Не буду сильно заглиблюватися: якщо воно є - добре. Якщо його немає - сенс тоді вписувати в текст якісь взяті зі стелі ключі?
 • Пошукові фрази з точним входженням, які повинні бути в тексті. Як правило, саме за цими фразами seo-шник здійснює просування вашого сайту в Топ.
 • Список ключових слів і фраз, які бажано вжити в тексті. Seo-шник знає.
 • Якщо треба - title і description. Або рекомендовані ключові слова для їх складання.

Заголовки і підзаголовки

Крім ключових слів, title і description, текст повинен мати заголовок типу H1 і пару заголовків типу H2 і H3. Це вам скаже будь-який seo-шник. І саме seo-шник має підібрати відповідні заголовки для майбутніх текстів. Він прочісують семантичне ядро, працює з Яндекс Wordstat і вибирає те, що вважає за потрібне, після чого видає щось на кшталт: «H1: Де недорого і швидко купити собаку в Ярославлі».

Якщо ваш seo-шник сумлінний фахівець, він продумає все заголовки, кількість ключових слів і пошукових фраз в тексті, сам пропише правильний тайтл і опис. Копірайтеру не потрібно буде робити за нього його роботу. Повторюся, я не оптимізатор, і цілком може так статися, що гарний і яскравий заголовок, придуманий мною, зведе нанівець копітку роботу оптимізатора, незважаючи на те, що і фрази в текст вписані, і слова ключові рівномірно по тексту розкидані. Так, так трапляється, я з таким стикався, і не раз. Саме тому під час обговорення майбутніх seo-текстів з замовником я звертаю увагу на заголовки.

І ще трохи про SEO

За той час, що я пишу тексти для сайтів, я навчився і збору семантичного ядра, і підбору запитів по тематиці, і написання тайтлів з дескріпшенамі, складання заголовків і іншим seo-штучок, необхідних для seo-текстів. І час від часу я це роблю для деяких клієнтів. Для тих, хто готовий оплачувати такі мої послуги понад вартість написання тексту. Бо, як казав дідусь Маркс, всяка праця повинна бути оплачена.

І ще трохи інформації ... і побільше, побільше!

Звичайно ж, для того, щоб написати текст, мені обов'язково буде потрібна додаткова інформація, яка стосується безпосередньо вас або вашого продукту. Дані про компанії, технічні характеристики товару, перелік послуг, які ви надаєте, і так далі. Мені потрібно ваше унікальна торгова пропозиція, все, що ви зможете запропонувати і пропонуєте своїм клієнтам.

Чим більше я буду про вас знати, тим корисніше будуть написані мною тексти. Приблизно такі слова говорять адвокати своїм підзахисним: чи не приховуйте від мене нічого. Ваші комерційні таємниці мені абсолютно нецікаві, і розголошувати їх я нікому не збираюся. Навіть якщо ваш товар - відверте лайно, ми спробуємо обернути це на користь: говно, зате недорого і з доставкою додому. Перебільшую, звичайно.

Знаходьте час для роботи і переговорів з копірайтером, завалюйте копірайтера інформацією, нехай її буде дуже багато. Залишайтеся на зв'язку, хоча б в робочий час, допомагайте автору, не стаючи в позицію «я вам грошей заплатив і тепер чекаю». Тексти потрібні саме вам, саме вам ці тексти згодом будуть приносити користь і прибуток. Дружите з копирайтерами і у вас завжди будуть гарні і корисні тексти.

Яке техзавдання потрібно копірайтер?
Рідко хто запитує копірайтера: любий друже, а чого тобі треба?
Яке техзавдання потрібно копірайтер?
Деяких це нервує: «ви ж професіонал, що я вам все повинен розповідати?
Якщо його немає - сенс тоді вписувати в текст якісь взяті зі стелі ключі?