Навигация по сайту

Популярные статьи

У Смолевицький район ПРОЙШОВ ДЕНЬ ЗЕЛЕНОГО ЕКОНОМІКИ

На початку місяця Представництвом Європейського союзу в Білорусі було проведено День зеленої економіки в Мінській області

На початку місяця Представництвом Європейського союзу в Білорусі було проведено День зеленої економіки в Мінській області. Захід є частиною інформаційного циклу «Просування зеленої економіки в Республіці Білорусь: принципи, механізми, перспективи» і реалізується за участю Міністерства природних ресурсів і охорони навколишнього середовища і Мінського облвиконкому. Учасниками події стали понад сорок керівників великих підприємств, представники виконавчої влади та академічної спільноти, різних громадських організацій, журналісти.

На початку місяця Представництвом Європейського союзу в Білорусі було проведено День зеленої економіки в Мінській області. Захід є частиною інформаційного циклу «Просування зеленої економіки в Республіці Білорусь: принципи, механізми, перспективи» і реалізується за участю Міністерства природних ресурсів і охорони навколишнього середовища і Мінського облвиконкому. Учасниками події стали понад сорок керівників великих підприємств, представники виконавчої влади та академічної спільноти, різних громадських організацій, журналісти.

Захід пройшов в Смолевічского районі на території пілотної ініціативи зі створення мережі інноваційно-демонстраційних майданчиків по землеробству і органічного сільського господарства ГО «Білоруський зелений хрест». Дана ініціатива реалізується в рамках проекту «Сприяння переходу Республіки Білорусь до зеленої економіки», що фінансується Європейським союзом (реалізація Програми розвитку ООН). Тематичний координатор проекту Петро Сачек виступив з презентацією «Підведення проміжних підсумків впровадження ідей і принципів зеленої економіки і реалізації пілотних ініціатив». Протягом чотирьох інформаційних днів, які також пройшли в Бресті, Вітебську, Гродненської області і Гомелі, слухачам інфодні були представлені практичні результати ініціатив з виробництва екологічно безпечного антифризу, розширенню можливостей використання туристичного потенціалу особливо охоронюваних природних територій Республіки Білорусь (на прикладі туристичного маршруту ГПУ « Озери »), створення комплексу з переробки деревних відходів в тріску.

Завдання інформаційного циклу - розширити знання аудиторії про принципи зеленої економіки, уявити практичні результати різних проектів в цій сфері, в дискусійній формі обговорити актуальні питання, позначити можливості, які стали б поштовхом для реалізації зелених проектів, в тому числі і регіональних.

Теми, які були порушені в першій - експертної - частини інфодні, стосувалися органічного сільського господарства, поводження з відходами, механізмів екологічного бізнесу, сучасних методів, спрямованих на розвиток у населення «зеленого» мислення. Перед учасниками виступили представники Центру екологічних рішень Любомир Клепач і Дмитро Бурьонкіно, голова МГО «Екопартнерство» Юлія Яблонська, організатори екологічного фестивалю «Пастернак» Володимир Малявко і Євгена Орлова.

У другій частині заходу його учасники змогли відвідати майданчики пілотної ініціативи ГО «Білоруський зелений хрест» «Створення мережі інноваційно-демонстраційних майданчиків по землеробству і органічного сільського господарства для просування сталого землекористування, популяризації сільськогосподарської праці серед молоді, поліпшення харчування школярів і отримання доходів сільськими школами» . Гості побачили, що собою представляють демонстраційні майданчики, які культури на них вирощують і почули докладна розповідь координатора проектів ГО «Білоруський зелений хрест» Юлії Жуковської про експерименти, над якими тут працюють і про самому центрі:

- Село, де ми з вами зараз знаходимося, називається Крюковщина, - каже Юлія, - але на карті ви її не знайдете. Територія наша становить 16,5 га. Місце тут промислове. Тому що навколо нас - птахофабрика «Смолевичи Бройлер», тепер це великий холдинг «Серволюкс». Поряд ростуть, в основному, монокультури - кукурудза, зернові, ріпак. А ми є свого роду зеленою оазою, тут багато диких птахів. На Крюковщине вони відчувають себе прекрасно і вільно. Наш центр знаходиться в цьому місці з 2002-го року. Тоді почалася реконструкція будівлі. А з 2004-го року на його базі ми проводимо свої освітні програми - для школярів, студентів, дорослих - різні напрямки.

Після привітального слова Юлія запропонувала гостям розділитися на дві групи, щоб зручніше було оглядати велику «господарство» ініціативи. Перша група вирушила на сільськогосподарську майданчик, другий було запропоновано розпочати екскурсію з відвідування чудового місця, яке тут, в центрі, збираються широко популяризувати - поглибленої теплиці з різними екзотами, або лимонарій (біовегетарія).

Перша група вирушила на сільськогосподарську майданчик, другий було запропоновано розпочати екскурсію з відвідування чудового місця, яке тут, в центрі, збираються широко популяризувати - поглибленої теплиці з різними екзотами, або лимонарій (біовегетарія)

Докладна розповідь про лимонарій гостям центру представив юний біолог, відповідальний організатор ГО «Зелений хрест» Сергій. Він же провів екскурсію по теплиці і навіть запропонував покуштувати екзотичних фруктів, які добре визрівають в даних умовах.

Теплиця, де вирощують різні екзоти, є спорудою, глибина якого складає 2 метри, довжина - 23 метри, ширина - 6 метрів. Теплиця обладнана системою опалення, тут є радіатори, труби для циркуляції, завдяки чому гаряче повітря, що скупчується вгорі, через вентилятори надходить вниз. Тому вгорі теплиці не жарко, а внизу не холодно. Це позитивно впливає на ріст і розвиток рослин. Взимку температура в лимонарій не сильно висока - близько 14 градусів. Це потрібно для того, щоб рослини відчували зиму, тому що цілорічне вегетірованіе при постійній температурі призводить до виснаження рослин.

- Це свого роду райський садок, - веде розповідь Сергій, - де ми вирощуємо субтропічні і тропічні рослини. Вирішили подивитися: зростає чи це все у нас чи ні, і в подальшій роботі відштовхуємося від власних висновків. Ми спробували, і у нас вийшло. Тепер ми хочемо розповісти і показати людям, що на своїх ділянках можна зробити ось такий райський садок. Дана теплиця має кілька назв, і одне з них - біовегетарій, тому що вегетація рослин відбувається протягом усього року. З усіх видів, які тут є, в пріоритеті - цитрусові рослини, тому друга назва теплиці - лимонарій. Тут представлені 11 сортів лимона, є мандарини, апельсини, грейпфрут і інші тропічні і субтропічні культури. Наприклад, інжир жовтий. Це дерево - кущ, який не вибагливий у догляді. Це одне з найперших рослин, яке почало культивуватися, і сталося це приблизно 5 тисяч років тому. Він має кілька назв - інжир, Смаківниця, винна ягода. Чи не вибагливий до грунтів: в Адлері, наприклад, зростає на будівлі місцевої адміністрації. З плодів роблять смачне варення. Інжир добре росте і в кімнатних умовах. Тому це один з тих екзотів, який легко можна вирощувати вдома.

Тому це один з тих екзотів, який легко можна вирощувати вдома

Зробивши крок вперед, група знайомиться з іншими зеленими «мешканцями» теплиці. І перший на «шляху проходження» - миртовий кущ. Ця рослина, яке використовується для виробництва ефірної олії. Поруч - мирт лікарський, він не має такого різкого запаху як мирт звичайний, його відвар використовують для лікування дихальних захворювань. Наступне рослина - фінікова пальма.

- Ми вирішили подивитися, як вона росте в наших умовах, - каже біолог, - Треба сказати, добре росте. Ми її пересадили з бочки в грунт. Це їй анітрохи не зашкодило.

Йдемо далі і бачимо лавровий лист - лавр благородний, той самий, який ми використовуємо в кулінарії. Наступним екскурсовод показує нам лимон, у якого вже формується плід, і розповідає, чому у нас, в Білорусі, лимони не можуть рости так, як, наприклад, інші рослини:

- По-перше, - зазначає Сергій, - у нас холодно, а, по-друге, є ще один момент: плід у лимона розвивається протягом 9-ти місяців. Тому зазвичай в лимонарій і теплицях вони зацвітають навесні, а плодоносять в листопаді місяці. Інжир визріває протягом 4-х місяців, тому в наших південних районах його можна вирощувати на вулиці. Тільки на зиму вкривають, і він пристосовується.

Гості лимонарій змогли побачити також папайю, ківі, фейхуа. Є тут і оливкове дерево.

- Олива або маслина? - задають питання гості.

- Я вам скажу так, - відповідає Сергій. - Олива - це саме дерево, оливки - плоди. А темні або зелені - залежить від сортової приналежності.

Один з цікавих екзотів центру - мурайя - дерево японських імператорів. Свого часу тільки вони мали можливість вирощувати ця рослина. Для інших це було смертельно карається. Її плоди, хоч і невеликі, багаті вітамінами. А ще в теплиці ростуть карликовий банан, томатне дерево.

Після відвідин лимонарій група рухається до сільськогосподарських майданчикам.

Поруч з теплицею встановлені сонячні батареї. Юлія коментує:

- У наших планах - за допомогою сонячних батарей забезпечити електрикою майданчики і сам центр. Ми хочемо, щоб наша територія забезпечувала себе енергетично, оскільки ми знаходимося далеко від міських мереж, і хотілося б, щоб ми харчувалися автономно.

Йдемо до городньої частини. Ця територія була розроблена в рамках ініціативи. Раніше це був луг, влітку тут розташовувався наметовий табір. Тепер зробили демонстрацію. Тут знаходяться сектор ягідників, плодовий сад і експериментально-демонстраційна ділянка по землеробству.

- Навчальний ділянку буде змінюватися в залежності від програм і освітнього циклу, - говорить Юлія. - Ми будемо показувати або видове різноманіття, або експеримент по органічним методикам. Зараз у нас закладені різні сорти капустяних, бобових, коренеплоди, злакові ...

Фото автора та А.ВОЛОДЬКО.

Інформацію читайте в № 173-176 від 14.06.2017 р

Олива або маслина?