Навигация по сайту

Популярные статьи

прибуток

Будь-яка дія, плановане або вироблене, має на увазі певний результат, незалежно від роду діяльності. Робота будь-якого підприємства не є винятком з правил, з тією лише різницею, що результат тут носить комерційний характер і виступає в ролі прибутку. Щоб дохідливо роз'яснити принципи отримання прибутку певного підприємства, необхідно для початку з'ясувати, що криється під поняттям «прибуток».

Економічні словники говорять, що прибуток це співвідношення витрат на виробництво товарів (послуг) з доходами від їх реалізації. Зазвичай обчислення прибутку проводиться за певний період (за квартал, рік і т.п.). Можна навести масу способів і формул обчислення прибутку в залежності від її типу і конкретних умов, але головне завдання всіх розрахунків - з'ясувати, наскільки дохід перевищив витрати. Прибуток є одним з найважливіших показників якості діяльності підприємця і результативності його стратегії.

Класифікація прибутку

У своїй ролі економічного показника, прибуток поділяється на дві групи:

- Валовий прибуток (Вона ж загальна, балансова або бухгалтерська);

- Чистий прибуток (економічна, абсолютна).

Згідно спрощеної формулою, перша категорія прибутку являє собою різницю між доходами і собівартістю послуг (ВП = Д-С). Чистий же прибуток є різницею між валовим прибутком і різного роду витратами, благодійністю, податками та іншими витратами. В умовах сучасного розвитку і ринкової економіки поняття прибутку в значній мірі розширилося. І якщо в минулому вона представляла різницю між доходами і витратами, то в наш час прибуток являє собою багаторівневу систему фінансових явищ і нюансів.

Неможливо розглядати прибуток як автономну одиницю. Це поняття пов'язане з різними показниками, такими як рентабельність, економічна ефективність, які в той же час пов'язані між собою. Рентабельність - це свого роду рівень ефективності економічної діяльності. Іншими словами, це показник якості і раціональності певних ресурсів, використовуваних в процесі виробництва продукції. Найчастіше вона виражається у відсотках.

Ключові функції прибутку - оцінка підсумкових комерційних результатів діяльності підприємства, сум грошових накопичень і, в перспективі, фінансування виробничого або соціального розвитку компанії.

Ключові функції прибутку - оцінка підсумкових комерційних результатів діяльності підприємства, сум грошових накопичень і, в перспективі, фінансування виробничого або соціального розвитку компанії

Розібравшись в суті поняття прибутку, можна приступити до його розгляду в умовах певного випадку. Поговоримо про прибуток підприємства. Це сума, одержувана при відрахуванні загальних витрат з суми валового доходу. При цьому не плутайте дохід і прибуток - це два абсолютно різних поняття. Дохід - всього лише виручка від реалізації послуг або товарів. Це поняття не включає в себе матеріальні витрати, представляючи собою грошовий еквівалент виробленої підприємством продукції. Прибуток же має на увазі ту частину доходу, яка залишиться при відніманні виробничих і реалізаційних витрат.

Для більш глибокого розуміння цього поняття, можна намалювати піраміду. В її основі буде розташований загальний дохід від реалізації, в який буде включена собівартість товарів, чистий прибуток і податки. Чистий прибуток і податкові відрахування в сумі дадуть прибуток, в той час як собівартість включає матеріальні витрати і зарплата робітників. Дохід визначає загальні показники прибутку і зарплати.

Дохід - це загальні обсяги коштів, що потрапляють у власність підприємства за підсумками певного періоду. Дані кошти, за вирахуванням податкових зборів, можуть використовуватися згодом в інвестиційних або споживчих цілях. Після утримання податків сума доходу розподіляється між споживанням, страховими фондами та інвестиціями. Стаття витрат, іменована «споживанням» забезпечує заробітну плату персоналу.

Подібно прибутку, дохід теж можна класифікувати. Виділяються наступні категорії:

- Граничний дохід (П);

- Середній дохід (С);

- Загальний дохід (О).

Відповідно до цих скороченнями вибудуємо ряд формул, щоб наочно показати їх залежність один від одного і інших чинників.

1. Про = ЦТ * К. ЦТ - ціна товару, К - кількість. Таким чином, загальний дохід - це сума від реалізації певної кількості товарів (послуг).

2. С = О / Е. Е - одиниці продукції. Показники середнього доходу визначаються шляхом ділення загального доходу на кількість проданих одиниць продукції.

3. Граничний дохід - це максимальне збільшення показників загального доходу шляхом збільшення обсягу виготовлених і проданих товарів (послуг). Цей рівень дозволяє оцінювати окупність кожної нової одиниці продукції.

Як вже було сказано вище, прибуток підприємства, будучи частиною доходу, підрозділяється на чисту і валову. Незалежно від класу, прибуток піддається впливу маси зовнішніх факторів:

- актуальність, якість і доступність товарів і послуг, пропонованих компанією;

- цінова політика компанії;

- географічне положення;

- конкуренція на ринку.

У свою чергу, прибуток безпосередньо впливає на рентабельність.

Валовий прибуток включає в себе дохід від виробленої продукції, а також матеріальних цінностей та діяльності, яка не пов'язана безпосередньо з роботою компанії (орендний дохід, цінні папери). Відзначимо, що прибуток як така може бути гарантована тільки в разі грамотної і цілеспрямованої діяльності організатора.

Прибуток від реалізації вироблених товарів і послуг, а іншими словами - прибуток від основної діяльності є чільним видом прибутку будь-якого підприємства і характеризує успішність ведення стратегії виробництва. Прибуток, що отримується від реалізації того чи іншого майна - це дохід від продажу застарілих або незатребуваних фондів, в число яких входять надлишки сировини, матеріальні та нематеріальні активи. При цьому потрібно враховувати реалізаційні витрати. Внереалізацонная прибуток - це дохід від пайових та пайових акцій, депозитних вкладів, цінних паперів, штрафів на користь підприємства, оренд і іншого.

Внереалізацонная прибуток - це дохід від пайових та пайових акцій, депозитних вкладів, цінних паперів, штрафів на користь підприємства, оренд і іншого

Відповідно до джерел надходження, прибуток також ділиться на:

- інвестиційну;

- фінансову;

- операційну.

На перший погляд, дані ознаки не відрізняються від зазначених вище, але варто звернути увагу на різницю. Інвестиційний прибуток має на увазі не тільки внереліазаціонную складову, але і надходження від продажу майна.

Механізм обороту грошових коштів (включаючи зовнішні джерела) досить складний, і може сприятливо впливати на рівень операційної та інвестиційної прибутку. Тому фінансова складова вимагає особливого до себе уваги. Подібні зміни обумовлені пошуком вигідних умов позику (в порівнянні із середньоринковими) і залученням капіталу на вигідних умовах. Крім того, сюди входять доходи від депозитного використання грошових коштів.

Також важливо пам'ятати про оподаткування, оскільки саме податки є ключовим джерелом поповнення державного бюджету. І діяльність підприємств оподатковується нарівні з іншими видами діяльності. Прибуток підприємства може бути оподатковуваною і неоподатковувана, що визначається законодавством для кожного випадку окремо. З точки зору держави, головний фінансовий фактор представляє собою прибуток до нарахування податків.

Правильний розподіл прибутку

Чистий прибуток, одержуваний підприємством, може бути розподілена між різними статтями витрат:

- створення / розвиток резервного фонду;

- виплата дивідендів ;

- компенсація потенційних збитків;

- інші виплати (вирішується керівництвом або радою акціонерів компанії).

Крім того, має місце бути капіталізація прибутку, тобто збільшення коштів, що знаходяться в обороті. Це дозволяє відчутно розширити продуктивність підприємства за власний рахунок, не займаючись залученням активів з боку, що в свою чергу дозволяє заощадити.

Прибуток можна направити на розвиток інфраструктури компанії або забезпечення потреб персоналу в соціальному плані. Тут береться до уваги людський фактор і один з найголовніших активів, а це виключає часту економію і утримання засобів для задоволення цієї статті витрат. В іншому випадку, це дуже негативно позначиться на робочому процесі, і на майбутніх показниках прибутку.

Розраховуючи прибуток, спирайтеся на показники інфляції, який буде дорівнює добутку суми реального прибутку і інфляційного показника, актуального для заданого часового періоду. Ще існує так званий «надзвичайний» тип прибутку, характерний для країн з добре розвиненою економікою. Джерелами даної прибутку можуть бути нестандартні для підприємства точки продажів, наприклад, філії.

Нарешті, головний показник, що підводить фінальну риску під діяльністю компанії - це збитковість. Адже прибуток може бути і негативною, а це значить, що всі заходи щодо розвитку, впровадження інновацій, а також застосування різних виробничих систем і технологій праці абсолютно не виправдали себе в економічному плані. Особливо, якщо немає ніяких тенденцій до зростання показника.

Прибуток це не тільки показники кількості, але і якості, що характерно для багатьох інших економічних і фінансових явищ. Послідовно проаналізувавши фінансову, інвестиційну та операційну прибуток, можна простежити динаміку її зростання і проаналізувати джерела. Це дозволить будувати як короткострокові, так і довгострокові перспективи подальшого розвитку компанії.

Показники прибутковості підприємства можуть нести прихований негативний зміст. Найчастіше, з метою маніпуляції і спрощення ведення господарської діяльності компанії спотворюється обсяг її прибутків. Це може бути зроблено з метою введення в оману потенційних акціонерів або інвесторів, а так само заради ухилення від сплати податків.

Обсяги прибутку дозволяють проводити аналіз ефективності підприємства, його перспектив в плані розвитку і доцільності вкладень капіталу ззовні і, звичайно ж, перспективи розширення потенціалу. Важливо лише аналізувати прибуток не в загальному і цілому, а розбирати кожен елемент її структури окремо, простежувати динаміку. Крім того, важливо проводити формування відповідно до категорій, розподіляти і всебічно використовувати.

Вивчення прибутку зсередини задіє всі показники, і тому зазвичай відноситься до розряду комерційних таємниць підприємства. Поверхневий же аналіз дозволяє іншим організаціям також вивчати прибуток компанії. До таких організацій належить податкова інспекція, страхові компанії, аудит-фірми, кредитні та банківські структури. Аналіз проводиться на основі облікових і звітних документів.

Аналіз прибутку здійснюється в рамках діяльності підприємства, яка поділяється на:

- повну діяльність;

- діяльність окремого структурного елементу;

- окрема дія або операція.

Тематичний аналіз, який вивчає конкретні фактори впливу на обсяги прибутку проводиться з метою пошуку слабких місць в діяльності компанії. Аналізу піддаються такі сфери, як податкова політика компанії, система преміювання персоналу, капіталізація прибутку.

Управління прибутком на підприємстві

Розглядаючи ту чи іншу категорію прибутку, слід брати до уваги її види та джерела, а так само способи управління, щоб можна було оптимізувати процеси виробництва. Раціональне управління прибутком досягається при обов'язковому дотриманні ряду правил.

1. Потрібно бути залученим в загальну систему підприємства.

2. Використовувати комплексний підхід до питань формування та затвердження рішень, що стосуються управлінської діяльності.

3. Підтримувати динаміку управління на досить високому рівні.

4. Розвивати різносторонній підхід до формування та впровадження рішень.

5. Тримати курс на основні напрямки зростання і розвитку компанії.

Найголовніша мета управління прибутком - забезпечення найбільшого добробуту керівництва компанії одночасно з підтримкою на необхідному рівні інтересів обслуговуючого персоналу компанії, а так само інтересів держави. У це поняття входить оптимальне співвідношення максимально можливого прибутку і мінімальних ризиків для підприємства при належній якості прибутку, оптимальних обсягах фінансових і матеріальних ресурсів, забезпеченні капіталу з прибутку і конкурентоспроможності вартості компанії на ринку.

Оптимально грамотне управління прибутком досягається шляхом формування спеціальної стратегії, систематизації і певного курсу дій. Щодо орієнтації управління вони поділяються на два види: вплив на формування і вплив на використання (розподіл). Комплекс управління прибутком схильний до дії багатьох чинників:

- державне врегулювання;

- ринкова система;

- внутрішні механізми підприємства;

- зовнішні механізми.

У процесі управління може бути використаний один з декількох видів аналізу (для кожного конкретного випадку): вертикальний, горизонтальний, порівняльний, інтегральний, факторний і аналіз ризиків / коефіцієнтів.

Рентабельність і планування прибутку

Вивчаючи прибуток, важливо пам'ятати про рентабельність Вивчаючи прибуток, важливо пам'ятати про рентабельність. Даний фактор вказує на ефективність застосування підприємством ресурсів і коштів. Співвідношення між прибутком і середньої ринкової вартістю засобів усіх типів вказує на загальну рентабельність компанії. Даний показник визначається з відношення чистого прибутку до товарообігу або обсягом капіталу. Він виражається у відсотках і спрямований на виявлення того обсягу доходу, який підприємство отримує від однієї фінансової одиниці обороту. Рентабельність розраховується як для підприємства в цілому, так і для ресурсів, продажів і діяльності компанії зокрема.

Прибуток успішно піддається не тільки до аналізу та управління, а й планування. Даний процес покладається на якусь групу осіб, які вводять в фінансові та розрахункові процеси людський фактор. Це дозволяє розглядати всі перспективи і робити прогнози суб'єктивно, але з іншого боку, дозволяє створити більш реальну картину зміни прибутку в подальшому. Як і маса інших процедур, планування застосовується до кількома статтями: прибуток всієї компанії, прибуток окремого підрозділу, прибуток окремої операції. Планування може охоплювати короткі терміни і бути довгостроковим.

Повний спектр процедур, що стосуються прибутку підприємства, в першу чергу сприяють її оптимізації, якісному збільшенню позитивних показників, зменшення ризиків, що стосуються діяльності підприємства і збільшення добробуту керівництва, персоналу і всієї держави. Не забувайте, щоб грамотно розібратися в питаннях прибутку, Вам необхідно прочитати і наші окремі публікації « Валовий прибуток »І« маржинальний прибуток «.