Навигация по сайту

Популярные статьи

публікації

Про споживання горілки

За даними дослідження MMI компанії TNS Central Asia в 2004 році в порівнянні з 2003 роком серед населення Казахстану значно впало споживання таких міцних алкогольних напоїв, як горілка (на 9,6%), коньяк \ бренді (на 7,3%) і віскі ( на 6,5%) (див. Таблицю 1).

Таблиця 1 - Споживання міцних алкогольних напоїв в Казахстані, 2003-2004рр.

Коньяк - напій досить специфічний, його смак подобається далеко не всім: серед казахстанців тільки 26,6% пили коньяк. Так само як, наприклад, шампанське це напій, скоріше, ситуативного споживання.
Джин, ром, текіла і віскі на нашому ринку з'явилися недавно, тому звички їх споживання просто не встигли сформуватися, та й сприймаються ці напої як характерні для інших культур. Споживчі переваги щодо таких алкогольних напоїв часом формуються під впливом художньої літератури (наприклад, "Острів скарбів" Стівенсона, де ром виступає в якості напою, особливо улюбленого піратами).
Якщо серед населення Казахстану в цілому спостерігається падіння споживання деяких спиртних напоїв (зокрема, горілки), то серед споживачів алкогольної продукції картина складається дещо інша.
Так, серед тих казахстанців, хто споживає спиртні напої (а це 60,4% населення Казахстану), схильні віддавати перевагу горілці 77,9%. При цьому в порівнянні з попередніми роками, споживання горілки падає дуже незначно (див. Діаграму 1).
Горілка уособлює собою міцний алкогольний напій "всіх часів і народів". Її споживання пов'язане з певними цінностями традиційного характеру: спілкуванням, друзями, риболовлею, лазнею, шашликами і т.п. Крім того, горілка служить деякою валютою, може сприяти згладжування конфліктів, а також незамінна в екстремальних ситуаціях.

Діаграма 1 - Споживання горілки в Казахстані, 1999-2004.
Діаграма 1 - Споживання горілки в Казахстані, 1999-2004

На діаграмі 2 чітко простежується залежність між споживанням горілки і підлогою респондентів. Так, найбільш "питущих" є чоловіки - майже 87% *** чоловіків регулярно вживають алкоголь кілька разів на тиждень. Серед тих, хто п'є рідко, навпаки, в основному жінки - близько 56%.

Діаграма 2 - Споживання горілки в залежності від статі
Діаграма 2 - Споживання горілки в залежності від статі

Споживання горілки залежить також від віку споживачів (див. Діаграму 3). Згідно з результатами дослідження, найбільш "п'є" частиною населення є люди у віці від 25 до 44 років - 55,3% від цієї вікової групи п'ють частіше одного разу на тиждень. І, навпаки, чим старше респонденти, тим рідше вони споживають горілку - так, 39,6% казахстанців у віці 45 років і старше п'ють горілку рідше одного разу на місяць.

Діаграма 3 - Споживання горілки в залежності від віку
Діаграма 3 - Споживання горілки в залежності від віку

Близько чверті споживачів горілки - 24,9% - не купують даний продукт самі, наприклад, отримують його в якості подарунка. Один - три рази на місяць роблять покупку горілки 35,7% споживачів горілки, один раз в тиждень і частіше - 12,6% споживачів (див. Таблицю 2).

Таблиця 2 - Частота покупки горілки

Серед тих, хто споживає горілку, 17,0% є активними споживачами, тобто споживають даний продукт від одного разу на тиждень і частіше, 47,2% - помірні споживачі (1-3 рази на місяць), пасивні споживачі (35,8%) вдаються до даного напою рідше одного разу на місяць.

* Обсяг вибірки становить 2436 респондента, в кожному місті пропорційно населенню. Використовувалася випадкова репрезентативна вибірка. Опитування проводилося в 11 містах Казахстану з населенням 200 тис. І більше, у віці від 15 років і старше.
** Обсяг вибірки склав 2350 респондента, в кожному місті пропорційно населенню. Використовувалася випадкова репрезентативна вибірка. Опитування проводилося в 11 містах Казахстану з населенням 200 тис. І більше, у віці від 15 років і старше.
*** Дані розраховуються від споживачів горілки.

Більш детальну інформацію можна отримати в компанії TNS Central Asia (тел. 50-65-80, 50-50-06, 50-67-38, e-mail: [email protected] ).