Навигация по сайту

Популярные статьи

Увлекательный поход по Крыму

Мы предлагаем вам увлекательный поход по живописным местам горного Крыма, полюбоваться красотами каньонов и горных водопадов, послушать журчание горных рек и пение птиц, насладиться экзотическими пейзажами

Отдых в Карпатах

Активный отдых - это очень важная часть жизни абсолютно любого человека, который способен обогащать и закалять человека как напрямую физически, улучшая форму, так и духовно, психологически, морально,

Главная Новости

Умови та порядок укладення шлюбу: сімейний кодекс

Опубликовано: 28.10.2018

Основною структурною одиницею в будь-якій державі вважається інститут сім'ї. Взаємовідносини між громадянами держави стають не тільки їх прерогативою, але і виступають як суспільно значуще явище, особливо при появі у них дітей. Всі права та обов'язки, що виникають при укладенні шлюбу, а також юридичні моменти прописані в законодавстві Російської Федерації.

Шлюб: поняття, умови та порядок його укладення

У Сімейному кодексі РФ не дається чітке визначення даного терміну, але в юридичній літературі шлюбом вважають моногамний, добровільний, вільний, рівноправний, юридично оформлений союз, що виникає між чоловіком і жінкою, заснований на взаємній почутті поваги і любові, спрямований на створення сім'ї і тягне за собою виникнення спільних обов'язків і прав, що стосуються особистих та майнових взаємин. Поява нових прав і обов'язків у вступили в шлюб юридично виникає з факту реєстрації шлюбних відносин в РАГСі (стаття 10 СК РФ).

Порядок і умови укладення шлюбу, прописані в СК РФ, встановлюють рівноправність подружжя щодо материнства і батьківства. Факт наявності зареєстрованої сім'ї тягне за собою виникнення обов'язків у вихованні та утриманні дітей, які не досягли повнолітнього віку, і у взаємній матеріальній підтримці один одного.

Реєстрація шлюбного союзу

Порядок і умови укладення шлюбу дозволяють проведення державної реєстрації сімейних відносин в будь-якому з органів РАГСу з волі осіб, які виявили бажання оформити союз. У цьому закладі складається запис акта про укладення шлюбних відносин між даними громадянами, і їм вручається документ (свідоцтво) про укладення шлюбу, в якому містяться відомості про прізвище наречених, їхніх іменах, по батькові, дату і місце народження, вік, громадянство, національність (по бажанням), місце проживання, реквізити документів, що засвідчують особу. Прописується дата, коли був укладений шлюб та складено даний акт, його номер, вказується місце (найменування відповідного органу РАГСу), а також серія і номер даного документа.

Реєстрація шлюбних відносин фіксується в такому документі, як «Свідоцтво про укладення шлюбу» встановленого державного зразка, яке підтверджує, що досконалий союз має визнання в якості юридичного договору і захист, відповідно до ЦК РФ.

Умови та порядок укладення шлюбу

Офіційне оформлення даного факту проходить при обов'язковій наявності обох наречених, після закінчення встановленого часу з моменту подачі заяви. З поважних причин зареєструвати шлюб можна в день подачі заяви або відкласти його ув'язнення на термін до місяця. Присутність свідків, родичів і знайомих на церемонії і проведення її в урочистій обстановці можливо за бажанням вступають у сімейні відносини.

Призначаючи дату і час, коли краще оформити урочиста подія, розраховують, щоб воно не збіглося з реєстрацією факту розлучення або смерті кого-небудь.

Шлюбний вік

Регулюючи умови і порядок укладення шлюбу, Сімейний кодекс дозволяє громадянам реєструвати шлюбні відносини по досягненні вісімнадцяти років. При наявності ряду серйозних причин величину шлюбного віку, за заявою нареченого і нареченої, можуть знизити до шістнадцяти років. При особливо важливих обставин - і до чотирнадцяти. Згідно зі статтею 13 СК РФ, причиною зниження допустимого віку служить наявність вагітності або факт народження в нареченої дитини.

Відповідно до статті 27 ЦК, органами місцевого самоврядування дається дозвіл на офіційне оформлення сімейних відносин громадянам, що досягли шістнадцятирічного віку, якщо вони оголошені цілком дієздатними внаслідок емансипації (тобто неповнолітній влаштований на роботу за трудовим договором або бере участь у підприємницькій діяльності).

Обставини, які перешкоджають реєстрації шлюбних відносин

Стаття 14 СК РФ, що встановлює умови та порядок укладення шлюбу, говорить про причини, що перешкоджають його оформлення. Заборонено вступати в сімейні стосунки особі, яка офіційно не розірвало інший зареєстрований шлюб, тому необхідно довести припинення попереднього союзу, надавши документи, що підтверджують його розірвання, або смерть чоловіка, або рішення суду про анулювання шлюбу. Відмовлять в оформленні відносин близьким родичам: мають пряму висхідну або низхідну лінію, повнорідним або неповнорідні братам і сестрам, усиновителям та усиновленим. Шлюб, оформлений між більш далекими родичами (двоюрідні брати і сестри, тітка і племінник і тому подібні), допускається. Не укладають шлюб між людьми, один з яких визнано в суді недієздатним через якого-небудь психічного захворювання. Якщо ж цей факт встановлено вже після реєстрації, то це стає причиною до визнання її недійсною.

Порядок присвоєння прізвища при укладенні шлюбу

Законодавчі акти, що регулюють умови і порядок укладення шлюбу, регламентують і вибір прізвища обома подружжям. Законодавство РФ декларує їх повну рівноправність, тому вони можуть привласнити собі прізвище будь-якого з подружжя як загальну, кожен з них може зберегти своє прізвище, наявну до шлюбу, або до прізвища одного із наречених приєднують прізвище іншого. Відповідно до статті 32 СК РФ, вибирають прізвище при вступі в шлюб і наречений, і наречена самостійно, без жодного тиску з боку. У Росії традиційно дружина брала прізвище чоловіка, але при її неблагозвучність або з інших міркувань може бути і навпаки. Деякі подружжя об'єднують свої прізвища, отримуючи, таким чином, загальну подвійну, яка дістається, за замовчуванням, і дітям. При цьому злиття їх у нареченого і нареченої, в одного з яких вже є подвійна, не допускається. Порядок і умови укладення та розірвання шлюбу встановлюють, що зміна прізвища можлива тільки в момент реєстрації настання або припинення шлюбних відносин. У разі розлучення кожен має можливість зберегти прізвище, отриману в шлюбі, або прийняти дошлюбне, незалежно від бажання іншої половини.

Оформлення відносин між окремими категоріями громадян

У коментарях до статті 137 СК РФ, встановлює умови та порядок укладення шлюбу між підданими іноземних держав або росіянами, які проживають в іншій країні, говориться, що реєстрація сімейних відносин між громадянами РФ, які мають місце проживання за межами Росії, відбувається на території дипломатичних або консульських установ . Дійсним також є одруження між російськими підданими і іноземцями або особами без громадянства, здійснене за межами нашої країни, при дотриманні місцевих законів держави, в якій воно було вироблено.

Укладення шлюбного союзу з особами, які відбувають покарання в установах, що належать до кримінально-виконавчій системі, проводиться місцевими територіальними органами РАГСу. Громадяни, які зазнали дисциплінарному стягненню, отримують можливість оформити шлюб тільки після відбуття призначеної заходи стягнення.

Якщо один з майбутнього подружжя тяжко хворий і є термінова необхідність зареєструвати стосунки, то це дозволяється зробити в лікарні або вдома в присутності обох наречених.

Положення Сімейного кодексу РФ чітко регулюють порядок та умови укладення шлюбу. Припинення шлюбу також регламентується законодавчо і має свій порядок виробництва.

Статті за темою "Умови та порядок укладення шлюбу: сімейний кодекс"

rss