Навигация по сайту

Популярные статьи

Успіх бібліотечного маркетингу: впроваджуємо нові проекти - сайт Віртуального методичного об'єднання

Успіх бібліотечного маркетингу: впроваджуємо нові проекти / Російська держ Успіх бібліотечного маркетингу: впроваджуємо нові проекти / Російська держ. б-ка: [авт.-упоряд. Л. Н. Зайцева]. - М .: Пашков будинок, 2015. -105 с. - (Бібліотека бібліотекаря).

Збірник містить інноваційні проекти бібліотек-учасників щорічного конкурсу ІФЛА па отримання міжнародної премії в галузі бібліотечної маркетингу. Протягом 13 років конкурс незмінно ставить перед собою завдання стимулювати появу нових ідей, надати бібліотекам можливість обмінюватися успішним досвідом. Географія учасників досить обширна, а їх активність з кожним роком збільшується, причому беруть участь бібліотеки самих різних видів і типів: публічні, вузівські, сільські, дитячі.

Додаток книги містить всю необхідну інформацію для майбутніх учасників, включаючи анкету заявки і глосарій, а також склад журі та список усіх переможців.

Зміст

Світові тренди бібліотечного маркетингу 6 Ті, що говорять підручники 15 Читають все село! 27 Читання - корисна звичка 43 Вокруг света за сорок тижнів 51 Оперативно і доступно 57 Бібліотека - простір креативу 65 Двері в Росію відкриваються в бібліотеці 75 Наукова бібліотека в соціальних мережах 81 Освіта без кордонів 87 Додаток Поздоровлення 92 Переможці минулих років 94 Склад журі 95 Форма заявки на участь в конкурсі 97 Глосарій 100 Де дізнатися? 104 Заклик до участі в майбутніх конкурсах ІФЛА 105

Світові тренди бібліотечного маркетингу

Маркетинг увійшов в орбіту професійних інтересів світового бібліотечно-інформаційного співтовариства більше 15 років тому, з утворенням в ІФЛА спеціальної Секції по менеджменту і маркетингу. Одним з найбільш цікавих інноваційних пропозицій Секції на рубежі тисячоліть стало установа міжнародного конкурсу, спрямованого на виявлення, визнання і просування найкращих маркетингових проектів, реалізованих в бібліотеках 1 .

Вперше оголошений в 2001 р конкурс ІФЛА на отримання Міжнародної премії в області маркетингу проходить вже в 12-й раз 2 . Його цілі і завдання незмінні: щороку виявляти і преміювати кращий в світі проект в сфері бібліотечного маркетингу: заохочувати і стимулювати розвиток маркетингу в бібліотеках; надавати бібліотекам можливість обмінюватися успішним досвідом маркетингової діяльності. Спонсорська підтримка дозволяє переможцям конкурсу отримати нагороду і бути представленими світовій спільноті «вживу». В останні роки генеральним спонсором нагороди ІФЛА є компанія Emerald Group Publishing Ltd. У ролі інформаційних партнерів конкурсу виступають міжнародні та національні професійні організації та об'єднання. У Росії це Російськомовний центр ІФЛА, що діє при Російській державній бібліотеці 3 . Російська бібліотечна асоціація, професійні періодичні видання та ін. Вступники на конкурс заявки розглядає і оцінює міжнародне журі з числа членів постійного комітету 34 Секції ІФЛА.

Конкурс ІФЛА на отримання Міжнародної премії в галузі бібліотечної маркетингу

  • Ініційовано 34 Секцією ІФЛА по менеджменту і маркетингу в 2001 році
  • Проводиться з 2002 року (рік 75-річчя ІФЛА)
  • Головний приз: $ 2000. США + участь в щорічній Генеральній конференції ІФЛА

Кількість і географія учасників міжнародного конкурсу маркетингових проектів динамічно змінюються: у 2012 р на конкурс ІФЛА надійшло 38 заявок з 19 країн, в 2013 р.-20 заявок з 12 країн, в 2014 р - 31 заявка з 16 країн світу. На участь в конкурсі подають заявки бібліотеки самих різних типів і видів: публічні та спеціальні, шкільні та вузівські, дитячі, сільські та міські, регіональні та національні та ін.

Проекти-лауреати міжнародних конкурсів ІФЛА на отримання нагороди в галузі бібліотечної маркетингу відображають тенденції успішної діяльності за наступними напрямками: міжнародні бібліотечні ресурси; електронні ресурси бібліотек (електронні журнали, видавничі бази даних установ-репозитаріїв та ін.): кіберпростір бібліотек; мережеві ресурси і ресурси Бібліотеки 2.0; поширення інформаційної грамотності через бібліотеки; нова продукція і послуги бібліотек.

Будь-яка бібліотека світу, агентство або асоціація, які сприяють розвитку бібліотечного обслуговування, успішно реалізують творчі маркетингові проекти, орієнтовані на результат, можуть брати участь в цьому конкурсі, заповнивши конкурсну заявку. Форми заявок та умови участі розміщено на офіційному сайті ІФЛА, російською мовою - на сайті Російської державної бібліотеки, а також на офіційному сайті Російської бібліотечної асоціації.

Цілі і завдання конкурсу ІФЛА на отримання Міжнародної премії в області маркетингу

  • Щороку виявляти і преміювати кращий в світі проект в сфері бібліотечного маркетингу;
  • Заохочувати маркетинг в бібліотеках і стимулювати його розвиток;
  • Надати бібліотекам можливість обмінюватися успішним досвідом в області маркетингу.

До складу міжнародного журі входять члени постійного комітету Секції ІФЛА по менеджменту і маркетингу: Людмила Зайцева / Ludmila Zaytseva (Росія) - голова журі; Ненсі Е. Гвін / Nancy Е. Gwinn (США); Надя Тіммар / Nadia Temmar (Алжир); Антонія Арахового / Antonia Arahova (Греція); Сільвер Мерсьє / Silvere Mercier (Франція); Грейс Coy / Grace Saw (Австралія); Рут Орнхолт / Ruth Ornholt (Норвегія) і почесний член 34 Секції ІФЛА д-р Крісті Кунц / Cristie Koontz (США) - науковий консультант конкурсу.

Конкурсні проекти оцінюються за цілою низкою критеріїв, і перевага віддається тим проектам, які найкращим чином відображають наступні позиції:

  • Стратегічний підхід до маркетингу, позначений в загальних рисах на етапах дослідження і планування представленого проекту;
  • Креативність та інноваційність, оригінальність рішень маркетингових завдань;
  • Можливість підвищення соціальної значущості і затребуваності бібліотек, незалежно від їх типу або кількості використовуваних ресурсів;
  • Ефективність, підтверджена об'єктивними показниками і додатковими даними оцінки діяльності;
  • Намір розвивати маркетингову діяльність.

У 2012-2014 рр. в конкурсах ІФЛА на отримання Міжнародної премії в галузі бібліотечної маркетингу переможцями були визнані і завоювали:

2012

3-е місце - проект «Читає все село» бібліотеки села Костенеево (Елабужский район, Республіка Татарстан, Російська Федерація) 4 , Яким були охоплені всі вікові групи користувачів.

2-е місце - проект «Твоя бібліотека» університетської бібліотеки Ватерлоо 5 (Онтаріо, Канада), яка випустила серію модних молодіжних значків з символікою бібліотек кампусу, по одному вручаються відвідувачам читальних залів. Щоб зібрати повну колекцію, студенти повинні побувати в різних залах бібліотеки.

1-е місце - проект «Закохатися в бібліотеці» бібліотеки Університету Цінхуа 6 (Пекін, Китай), що демонструє інформаційні ресурси і послуги бібліотеки за допомогою романтичних жанрових відеороликів.

2013

3-е місце - проект «Бібліотечні новини» Хакасской республіканської дитячої бібліотеки (Абакан, Республіка Хакасія, Російська Федерація). Девіз проекту «Читання - корисна звичка!» Червоною ниткою проходить через цикл відеороликів 7 , Підготовлених і об'єднаних спільною ідеєю просування книги і читання як здорового способу життя серед дітей і підлітків.

2-е місце - проект ребрендінговой кампанії Саскатунської публічної бібліотеки (Канада), що включає створення нового логотипу «Колекції. Контакти », який відображає прагнення бібліотеки встановити більш тісні зв'язки з спільнотою, існуючими і потенційними користувачами, а також дарителями.

1-е місце - проект «Ті, що говорять підручники» наукової бібліотеки Тартуського університету (Естонія) 8 , Який спрямований на задоволення бібліотечно-інформаційних потреб студентів з обмеженими можливостями по зору, які зазнають труднощів у навчанні і підготовці до іспитів.

2014

3-е місце - два проекти:

  • «Бібліотечна тиждень для науковців» інформаційної служби Університетської бібліотеки в Стелленбош (ПАР), в рамках якого проводяться заходи в допомогу людям, які займаються наукою.
  • «Чотири кроки до інформаційної грамотності для сінгапурців» Національного бібліотечного Ради Сінгапуру, який використовує широкий спектр сучасних маркетингових інструментів і спрямований на формування нових навичок і мислення, необхідних для роботи з потоками інформації, «кібер-етики», громадянської позиції в оцінці і використанні цифрових ЗМІ різними групами користувачів, особливо молоддю.

2-е місце - проект «В режимі очікування ... Варто подивитися!» Наукової медичної бібліотеки (Реджайна, Канада), що складається з трьох відеороликів 9 , Дотепно популяризують бібліотечно-інформаційні ресурси.

1-е місце - проект «Бібліотека в трамваї - Трамвай в бібліотеку» Публічної бібліотеки в Брно (Чеська Республіка), що представляє собою ефектну акцію 10 просування бібліотечних послуг та залучення користувачів до бібліотеки.

Результати міжнародних конкурсів ІФЛА показують, як у всьому світі бібліотеки шукають, знаходять, апробують і впроваджують нові форми маркетингової діяльності. Сьогодні очевидна націленість бібліотек на сприяння підвищенню інформаційної грамотності різних груп користувачів, створення найкращих умов і можливостей для задоволення індивідуальних інформаційних і комунікативних потреб кожного користувача.

Активність учасників конкурсу ІФЛА

Найбільша кількість заявок надходить з Росії, Канади, Австралії, США, Іспанії та Індії. Ці шість країн складають більше половини (54,3%) від загального обсягу заявок. Основна кількість заявок надходить з публічних бібліотек. Академічні та вузівські бібліотеки складають істотну групу претендентів. Зустрічаються заявки спеціальних бібліотек, рідше - бібліотечних об'єднань. Найменша група - шкільні бібліотеки.

Л.Н. Зайцева,
голова журі 12-го конкурсу ІФЛА на отримання Міжнародної премії в області маркетингу

  1. Savard, Rejean. Brief history 'of the IFLA management and marketing section (1995-2003) and review of its activities. Marketing library and information services: International perspectives, sous la dir. de D. К. Gupta et al, 177-182 Munich: KG Saur.
  2. URL: http://www.ifla.org/node/6922/ .
  3. URL: http://www.rsl.ru/ru/s6/s373/s3734400/s37344004401/ .
  4. URL: http://kosteneevobiblioteka.fo.ru/ .
  5. URL: http://www.lib.uwaterloo.ca/ .
  6. URL: http://eng.lib.tsinghua.edu.cn/ .
  7. URL: https://www.youtube.com/watch?v=aVN07R10moc .
  8. URL: http://www.utlib.ee/index.php?chlang=eng/ .
  9. URL: https://www.youtube.com/user/RQHRLibrary .
  10. URL: http://www.youtube.com/watch?v=FtMVHVRhEwE/ .

Com/watch?
Php?
Com/watch?