Навигация по сайту

Популярные статьи

Увлекательный поход по Крыму

Мы предлагаем вам увлекательный поход по живописным местам горного Крыма, полюбоваться красотами каньонов и горных водопадов, послушать журчание горных рек и пение птиц, насладиться экзотическими пейзажами

Отдых в Карпатах

Активный отдых - это очень важная часть жизни абсолютно любого человека, который способен обогащать и закалять человека как напрямую физически, улучшая форму, так и духовно, психологически, морально,

Главная Новости

Володимир (Зеєв) Жаботинський

Опубликовано: 13.01.2019

видео Володимир (Зеєв) Жаботинський

Володимир Кличко розповів про дружбу з Шварцнеггером, сварки з дружиною та причини програшу Фьюрі

Його знають у світі як ідеолога сіонізму, непримиренного борця за створення держави Ізраїль. У рідній країні знають погано, через те, що ім'я довго було під забороною. Іноді плутають зі знаменитим штангістом. Його ж перу належить одна з найкращих книг, написаних про Одесу - роман "П'ятеро", що занурює читача у життя міста початку ХХ століття. Час перед грізними революційними бурями, епоха юності і світлих надій - образ улюбленої Одеси, якою її запам'ятав емігрант що її давно покинув, Володимир Жаботинський.Орел літератури і великий сіоніст

Володимир (Зеєв) Євгенович Жаботинський народився у Одесі 18 жовтня 1880 року. Його батько, який приїхав з Нікополя, був скупником зерна, одним з тих, хто створював торгівельне багатство міста, працюючи в "Російському товаристві пароплавства і торгівлі" (РОПіТ). Мати, Єва (Хава) Зак була родом з Бердичева. Майбутній вождь національного руху в перші двадцять років життя був далекий від єврейської культури, майже не цікавився традиціями. Жаботинський збирався присвятити себе літературі та журналістиці.


Володимир Остапчук познайомив із дружиною і купив квартиру у Києві

Одеса кінця XIX століття, в якій він ріс, була просякнута гримучою сумішшю культур - російської, української, європейської, середземноморської. Улюблене читання становили пригодницькі романи Майн Ріда і Вальтера Скотта, якими захоплювалися всі однолітки-гімназисти; потім, як написав він в автобіографії, в хід пішла "серйозна" література: Діккенс, Золя, Джордж Еліотт. Трьох авторів юний Жаботинський практично завчив напам'ять: Шекспіра, Пушкіна і Лермонтова. Кордон між дитинством і юністю позначив роман Гончарова "Обрив", а серед улюблених творів світової поезії були вірші Міцкевича і Едгара По. На таких зразках виховувався бездоганний художній смак майбутнього літератора. Жаботинський вчився в Другій прогімназії, з 14 років перейшов в Рішельєвську гімназію.

Волелюбний і незалежний характер не дозволяв йому приймати порядки схиблених на дисципліні вчителів, з якими були постійні конфлікти. Набагато важливіше було занурюватись в улюблене читання, або пропадати в парку або на морі.

"Вечорами я читав, але всякий вільний час до настання сутінків я проводив в міському парку (парк в Одесі за своїм розміром займає значну частину самого міста) або на березі моря. Часом я вирушав уранці в гімназію, - але ось посміхається сонечко, розпустилася бузок ... і я кидав ранець в бакалії, що була біля нашого будинку, і втікав до порту ловити раків на величезних каменях молу, які називаються "масивами". Одного разу я і ще двоє товаришів заплили так далеко, що стривожився доглядач пляжів і погнався за нами на човні з багром в руках. А скільки місячних ночей ми провели на орендованій шаланді (можливо, без відома самого рибалки), яка запливала за маяк. Ми складали російські морські пісні або нашіптували ніжні визнання дівчатам"

У 15 років Жаботинський познайомився зі своєю майбутньою дружиною, Ганною Гальпериной, сестрою одного з учнів Рішельєвській гімназії. У той час юний гімназист багато пише, пробуючи різні жанри. Перший роман, який не зберігся (і навіть назва забулась) був відправлений письменникові Володимиру Короленку; відповіддю було ввічливо-шаблонне "Продовжуйте писати". Рукописи надсилалися в усі відомі газети і журнали і незмінно поверталися назад. "Я вже зневірився в своєму майбутньому, вже боявся, що мені написано на роду бути адвокатом або інженером". І ось, нарешті, здійснилося - перша публікація. Стаття під назвою "Педагогічне зауваження", яка критикує систему оцінки в школах. Так в 1897 році з'явився Жаботинський-публіцист, якого за гострий язик і саркастичний стиль незабаром будуть величати в Одесі "Золотим пером". Також відзначили його переклади зарубіжних поетів; "Ворон" Едгара По, перекладений сімнадцятирічним Жаботинським, у свій час вважався найкращим російськомовним перекладом цього твору.

І сидить, сидить з тих пір він, нерухомий чорний Ворон,

Над дверима, на білому бюсті, - так сидить він до сих пір,

Злими поглядами виблискуючи, - вірно, так дивиться, мріючи,

Демон, - тінь його густа важко впала на килим

"Він може вирости в орла російськомовної літератури ..."

Завдяки неабияким лінгвістичним здібностям, Жаботинський згодом вільно володів сімома мовами. Знання мов стало однією з причин, завдяки якій його взяли на роботу іноземним кореспондентом - в 17 років він кидає гімназію та їде в Берн, а потім в Рим, звідки надсилає матеріали для "Одеського листка" та "Одеських новин". Свої статті Жаботинський підписує псевдонімом Альталена.

"Зізнатися, я обрав цей псевдонім за сміховинною випадковостю: тоді я ще не дуже добре знав італійську і вважав, що це слово перекладається як "важіль ", лише згодом я з'ясував, що воно означає "гойдалки ".

Скоро гострі полемічні публікації за підписом Альталени стають відомі і читачам петербурзького "Північного кур'єра", і італійської "Аванті". Одеса того часу була "третьою столицею" Російської імперії, і її пресу ніяк не можна було вважати провінційною, так що юний багатообіцяючий талант швидко "заробив ім'я".

Коли у 1901 році Жаботинський повернувся з Італії, йому було запропоновано солідний оклад у 120 карбованців, він стає провідним фейлетоністом "Одеських новин". Популярність кращого автора однієї з найбільш популярних в країні газет за часів, коли ще не було кіно- і телезірок - зараз складно навіть уявити. Наприклад, в Міський театр він проходив безкоштовно, у Жаботинського було там постійне місце в одному з кращих рядів, з табличкою "пан Альталена" - втім, як і в інших театрах. Коли "пан Альталена" з двома колегами по "Одеським новинам", Корнієм Чуковським і Лазарем Карменом, входили в кафе, навколо них панувала аура знаменитостей:

"Коли ми входили з ними в кафе, сусіди перешіптувалися між собою, вони співали нам дифірамби, і Кармен підкручував кінчики своїх жовтих вусів, Чуковський проливав свій стакан на підлогу, бо його надмірна скромність не дозволяла йому зберегти спокій духу, а я в знак байдужості випинав свою нижню губу, хоча і знав, що в цьому не було потреби - вона і без того була досить випнутою від природи"

Саме Жаботинський привів до газети Корнія Чуковського, якого знав по гімназії (тоді ще під ім'ям Коли Корнейчукова) і, в підсумку, дав йому путівку в літературу. А також став поручителем (свідком) на вінчанні Чуковського в одеській Хрестовоздвиженській церкві. Про свою дружбу в молоді роки обидва з теплотою згадували все життя.

Як напише Чуковський через багато років:

"Він ввів мене в літературу. Від усієї особистості Володимира Євгеновича йшла якась духовна радіація. У ньому було щось від пушкінського Моцарта, так, мабуть, і від самого Пушкіна ... Мене захоплювало в ньому все: і його голос, і його сміх, і його густе чорне волосся, що звисало чуприною над високим чолом, і його широкі пухнасті брови, і африканські губи, і підборіддя, що видавалось вперед. Він здавався мені променистим, життєрадісним, я пишався його дружбою і був упевнений, що перед ним широкий літературний шлях... "

rss