Якщо маркетолог відповідає за формування і просування брендів компанії, підтримання її іміджу в очах існуючих і потенційних клієнтів, то HR-маркетолог формує імідж компанії на ринку праці - HR-бренд.
Стратегічна мета HR-маркетингу - створити свою організацію таку репутацію, щоб людям захотілося прийти в неї працювати, а також сформувати лояльність вже працюють в ній співробітників.
Чому так важливий HR-маркетинг? По-перше, сильний бренд роботодавця дозволяє зацікавлювати і залучати з ринку праці кращих співробітників. По-друге, репутацію кращого роботодавця цінують і клієнти, тому що в такій компанії персонал працює ефективніше, забезпечує високу якість продукції / сервісу. Отже, успішний HR-бренд приваблює не тільки таланти, а й нових клієнтів. (Головне, щоб трансльований «зовні» образ завжди відповідав ситуації «всередині» компанії.)
Найважливіші завдання - вивчення ринку праці і взаємодія з цільовими групами потенційних співробітників:
- працюючими в цікавлять компанію сферах досвідченими професіоналами;
- молодими фахівцями;
- випускниками і студентами профільних факультетів.
На жаль, організацій, які проводять власні HR-маркетингові дослідження, в Україні поки мало (їх можна буквально перерахувати по пальцях).
Я впевнений, що управління персоналом і маркетинг повинні йти рука об руку, це абсолютно необхідна умова для того, щоб в компанії працювали кращі люди: без клієнтів не буде успішного бізнесу, але його не буде і без співробітників. Фахівці «по людях» - ейчари не зможуть правильно працювати на ринку праці, не використовуючи всіх досягнень маркетингу. Але застосовувати знання про людей і ринках потрібно в комплексі. Сьогодні в розпорядженні HR-маркетологів - все методики і практики, напрацьовані в «просто» маркетингу, адже, за великим рахунком, рекрутери - це «менеджери з продажу», що працюють в певному сегменті ринку праці зі специфічним «продуктом» (HR-брендом). Звичайно, щоб рекрутерам легше було залучати в компанію потрібних фахівців, «арсенал» традиційних методів просування і продажів припало трохи видозмінити.
Відділ HR-маркетингу
Відділ HR-маркетингу (HR Marketing) входить в структуру HR-відділу поряд з іншими підрозділами:
- відділом кадрів (Employee Records Management);
- відділом відповідає за професійний і кар'єрний ріст співробітників (Employee Performance Management);
- відділом підбору персоналу (Recruiting).
Головні напрямки роботи відділу HR-маркетингу:
- маркетинг і зв'язку з громадськістю;
- внутрішні комунікації;
- зовнішній і внутрішній івент-менеджмент.
HR-маркетолог
HR-маркетолог - це фахівець, який відповідає за формування і розвиток HR-бренду компанії. У західних країнах професія «маркетолог-людинознавець» поширена дуже широко, але в Україні таких фахівців поки ще дуже мало. Думаю, що за нинішньої демографічної ситуації тим вітчизняним компаніям, які хочуть з упевненістю дивитися в майбутнє, варто подумати про введення посади HR-маркетолога або навіть про створення відділу HR-маркетингу, якщо мова йде про великий бізнес. Особливо важливо це для організацій, де працівники - найвища цінність, а їх знання - основний капітал! Професіоналізм HR-маркетолога стане «рятівним колом» і для тих компаній, які відчувають дефіцит кадрів і прагнуть утримати кращих співробітників.
У штаті нашого відділу HR-маркетингу працюють: керівник відділу (Manager), старші фахівці (Senior Specialist) і фахівці (Specialist). Перехід на більш високий рівень чітко описаний в посадових інструкціях (Job Descriptions) для кожного рівня окремо. Серед фахівців з HR-маркетингу виділяються:
- фахівці з корпоративних комунікацій;
- PR-фахівці;
- фахівці web-маркетингу і брендингу.
Для кожного працівника нашої компанії, в тому числі і для співробітників HR-служби, розроблена система KPI's (Key Performance Indicators) і KRA's (Key Results Area). За відмінний працю HR-маркетолог отримує ставку (постійна частина зарплати) і премію (бонус). Бонуси виплачуються щокварталу - за підсумками оцінки. Щоб об'єктивно оцінювати внесок кожного співробітника, KPI's і KRA's вимірюються щомісяця.
Програми навчання та розвитку є частиною нашої системи нематеріальної мотивації. Постійно проводяться тренінги, семінари, конференції. У SoftServe є внутрішній тренінг-центр, що пропонує різноманітні навчальні модулі, серед яких кожен наш колега обов'язково знайде щось цікаве для себе.
Для всіх посад у нас розроблена своя «кар'єрна карта» (Career Map) - план, за яким потрібно рухатися, щоб досягти поставленої мети (малюнок).
Мал. «Кар'єрна карта» для ейчара в компані SoftServe
Крім того, кожен з нас має свого «Радника з кар'єри» (Career Advisor) - людини, який є одночасно і «адвокатом» працівника перед керівництвом, і старшим товаришем. Саме до нього можна звернутися за порадою, з проханням прояснити те чи інше питання, поділитися ідеями про роботу.
По суті, HR-маркетолог - це комплексна професія. Попрацював у відділі HR-маркетингу людина набуває хороші організаторські навички та досвід управління проектами, тому може в подальшому успішно працювати в HR-службі, у відділі маркетингу або продажів, в PR-службі тощо.
Підбір HR-маркетолога
Вимоги до кандидата. На посаду HR-маркетолога найкраще підходить людина:
- активний;
- орієнтований на результат;
- вміє працювати паралельно над декількома проектами;
- творчий;
- стрессоустойчивий;
- має організаторські здібності і хороші комунікативні навички;
- вміє працювати в команді.
Базова освіта. Поки спеціалізованої підготовки HR-маркетологів в нашій країні немає, тому людям доводиться освоювати професію безпосередньо на робочому місці, а також самостійно. Наприклад, в нашому відділі працюють люди, які отримали дипломи маркетолога, лінгвіста, журналіста, економіста.
Вимоги до досвіду роботи. При прийомі перевага віддається тим кандидатам, які мають досвід роботи в маркетингу, управлінні персоналом, журналістиці (хоча є співробітники, які прийшли до нас відразу після закінчення університету і зараз успішно продовжують працювати в компанії).
Професійне навчання. На жаль, на українському ринку поки немає пропозицій по навчанню HR-маркетологів; ми спеціально вивчали ринок, але не знайшли жодного провайдера.
Основні посадові обов'язки (додаток):
додаток
Посадові інструкції (фрагменти)
Керівник відділу HR-маркетингу (HR Marketing Direction Manager)
Обов'язки та сфери відповідальності:
1. Управління відділом:
- формування стратегії, бюджету і плану заходів з маркетингу персоналу;
- управління співробітниками відділу HR-маркетингу та мотивування команди.
2. Комунікація:
- забезпечення потоку своєчасної та актуальної інформації для всіх працівників;
- використання систем, що сприяють комунікації;
- підвищення обізнаності співробітників і клієнтів про надані компанією послуги; роз'яснення, як вони пов'язані між собою, і яка роль людей в підвищенні ефективності цих послуг;
- своєчасна підготовка зрозумілих для всіх співробітників повідомлень;
- своєчасне реагування на звернення окремих співробітників або груп людей, які піднімають турбують їх питання і наполягають на розгляді цих питань менеджментом компанії.
3. Маркетинг і PR:
- позиціонування компанії на ринку;
- участь у формуванні маркетингової стратегії, бюджетів, програм для визначення потенційних цілей;
- формування бази потенційних кандидатів;
- визначення унікальних якостей, які відрізняють компанію від її конкурентів, і подання їх цільової аудиторії;
- презентації компанії для зовнішнього ринку.
4. Компенсаційний пакет і пільги (переваги):
- надавати співробітникам конкурентоспроможний на IT-ринку соціальний пакет;
- формувати, підтримувати і підвищувати конкурентоспроможність компенсаційного пакета і додаткових пільг для наших співробітників.
5. Організація заходів:
- проведення внутрішніх і зовнішніх заходів, відповідно до цілей компанії.
Web Marketing Specialist
Обов'язки та сфера відповідальності:
1. Завантаження та оптимізація веб-контенту, підготовка рекомендацій щодо поліпшення контенту (доданого як модераторами, так і спільнотою користувачів) і «видимості» сайту в пошукових системах.
2. Реалізація інтегрованого онлайн / оффлайн пошукового маркетингу, реклами, проведення PR-кампаній, виставок та інших кампаній для стимулювання попиту і залучення потенційних клієнтів.
3. Розробка / редагування / розміщення і підтримка бази графічних і інформаційних шаблонів, які використовуються в маркетингових матеріалах.
4. Розробка веб-контенту, електронних листів, інформаційних бюлетенів, рекламних плакатів, підтримка соціальних мереж і т. Д.
5. Створення та виділення зображень, які краще уявляють корпоративні бренди.
6. Формування за допомогою засобів розробки мультимедійного контенту, використовуючи графіку, текст і цифрові аудіо- та відеотехніка.
7. Надання відповідей на питання, пов'язані з доступом до інтернету.
8. Робота з пошуковими системами для забезпечення швидкої локалізації нашою інформацією для інтернет-користувачів.
Автор: Семенишин Володимир
журнал "Менеджер з персоналу"
HR-Ліга