Навигация по сайту

Популярные статьи

XuMuK.ru - Хімічна технологія - Велика Радянська Енциклопедія


Хім і чна технол про гия, наука про процеси, методах і засобах масової хімічної переробки сировини і проміжних продуктів.

Хімічна технологія виникла в кінці 18 ст. і майже до 30-х рр. 20 в. складалася з опису окремих хімічних виробництв, їх основного обладнання, матеріальних і енергетичних балансів. У міру розвитку хімічної промисловості і зростання числа хімічних виробництв виникла необхідність вивчення і встановлення загальних закономірностей побудови оптимальних хіміко-технологічних процесів, їх промислової реалізації і раціональної експлуатації.

Основне завдання хімічної технології - поєднання в єдиному технологічному системі різноманітних хімічно перетворень з фізико-хімічними та механічними процесами : подрібненням і сортуванням твердих матеріалів (див., наприклад, дроблення ), Освітою і поділом гетерогенних систем (Див., Наприклад, фільтрування , центрифугування , відстоювання , диспергирование ), масообмінних (Див. ректифікація , абсорбція , адсорбція , кристалізація , екстракція ) і теплообміном , Фазовими перетвореннями (див. фазовий перехід ), Стисненням газів , Створенням високих і низьких температур , Електричних, магнітних, ультразвукових полів і т.д. До хімічної технології відносяться також транспортування, складування і зберігання сировини, напівфабрикатів і готових продуктів, контроль і автоматизація виробничих процесів, вибір конструкційних матеріалів для промислової апаратури, а також типів і одиничних потужностей апаратів.

Методи хімічної технології використовують не тільки в хімічній, але і в багатьох ін. Галузях промисловості: нафтохімічних, металургійних, будівельних матеріалів, скляної, текстильної, целюлозно-паперової, фармацевтичної, харчової та ін.

Теоретичні основи хімічної технології - вчення про процеси і апаратах і хімічна кібернетика (В т. Ч. Математичне моделювання і оптимізація хіміко-технологічних процесів, автоматизовані системи управління).

Для вирішення завдань хімічної технології використовуються досягнення в розвитку всіх розділів хімії (особливо фізичної хімії ), Фізики, механіки, біології, математики, технічної кібернетики (В т. Ч. Автоматизованих систем управління), промислової економіки і т.д.

Хімічна технологія класифікується за різними принципами: 1) по сировині (наприклад, технологія переробки мінеральної, рослинної або тваринної сировини; технологія вугілля , нафти і т.п.); 2) по споживчому, або товарному, ознакою (наприклад, технологія добрив , барвників , Фармацевтичних препаратів); 3) по групах періодичної системи елементів (Наприклад, технологія лужних металів , важких металів та ін.); 4) за типами хімічних реакцій і процесів (технологія хлорування , сульфирования , електролізу і т.п.).

Розвиток хімічної технології йде по шляху комплексного використання сировини і енергії в межах даного виробництва або в кооперації з іншими. Виробництвами, конструювання високопродуктивної апаратури з хімічно стійких матеріалів, розробки безперервних і замкнутих ( «безвідходних») процесів, що виключають забруднення повітряного і водного басейнів шкідливими промисловими відходами, розширення діапазонів температур і тисків , Використання каталітичних реакцій , Застосування процесів в псевдозрідженому шарі, розвитку систем автоматизації, контрольно-вимірювальної техніки і т.п.

Літ .: Вольфкович С. І., Єгоров А. П., Епштейн Д. А., Загальна хімічна технологія, т. 1, М. - Л., 1952; Загальна хімічна технологія, під ред. С. І. Вольфковіча. т. 2, М., 1959; Кафарів В. В., Методи кібернетики в хімії і хімічної технології 2 изд., М., 1971.