Навигация по сайту

Популярные статьи

Увлекательный поход по Крыму

Мы предлагаем вам увлекательный поход по живописным местам горного Крыма, полюбоваться красотами каньонов и горных водопадов, послушать журчание горных рек и пение птиц, насладиться экзотическими пейзажами

Отдых в Карпатах

Активный отдых - это очень важная часть жизни абсолютно любого человека, который способен обогащать и закалять человека как напрямую физически, улучшая форму, так и духовно, психологически, морально,

Главная Новости

Звільнення на випробувальному терміні. Як оформити звільнення під час випробувального терміну

Опубликовано: 21.10.2018

видео Звільнення на випробувальному терміні. Як оформити звільнення під час випробувального терміну

Служба пробации в Измаиле

Зараз багато роботодавців бажають брати співробітників на роботу тільки з умовою про випробування. Таким чином вони планують захиститися від недобросовісних співробітників. Правда, багато хто помилково вважає, що звільнення на випробувальному терміні провести набагато простіше: для цього достатньо всього лише написати наказ і вказати людині на двері.Як прописати умова про випробування?

Хочемо зазначити, що умова про призначення терміну для перевірки «на міцність» може застосовуватися не до всіх співробітників. Даний пункт може бути включений в договір, тільки якщо сторони на це згодні. Тобто про це роботодавець повинен поговорити з претендентом заздалегідь, а не після підписання трудового договору. Однак багато керівників просто пропонують претенденту ознайомитися і поставити свій автограф у заздалегідь заготовленої типовою формою трудового контракту з уже зазначеними умовами. Таким чином, умова про випробування стає для претендента обов`язковою. А це означає, що звільнення під час випробувального терміну цілком можливо. В такому випадку ви маєте право не погодитися на такі умови.


Подання про звільнення від подальшого відбування покарання по закінченню строку випробування

деякі обмеження

Трудове законодавство встановлює, що певним переліком осіб не може бути встановлено випробування при прийнятті на роботу:

Вагітним і жінкам, у яких є дитина до 15 років. Громадянам, яких вибрали за конкурсом. Особам, що не досягли 18 років. Шукачам, які отримали початкову, середню або вищу професійну освіту і влаштовуються на роботу в перший раз за отриманою спеціальністю протягом року з моменту закінчення навчання. Громадянам, обраним на оплачувану виборну посаду. Працівникам, які були запрошені в порядку переведення від іншого роботодавця. Претендентам, які укладають трудовий договір на строк до 2 місяців.

Пам`ятайте, навіть якщо, наприклад, вагітна жінка чи сезонний працівник погодиться на встановлення випробування, то такий пункт не матиме правого значення, і провести звільнення як непрошедшего випробувальний термін буде неможливо. А якщо все ж начальник вирішить з вами попрощатися на такій підставі, то це буде порушення трудового законодавства. Суд неодмінно відновить такого співробітника.


Підготовка до адвокатського іспиту ККУ Звільнення від покарання

оформлення працівника

Якщо людина приймається на роботу з випробуванням, він повинен написати заяву, де він вказує, що згоден з встановленням іспитового строку. Якщо ж у трудовому договорі про це нічого не буде сказано, то «заднім» числом вказати таку умову не можна. Критерієм проходження випробування може бути результат конкретної роботи або, наприклад, якість виконання посадових обов`язків. Підсумком всієї цієї процедури повинен бути наказ про прийняття людини на роботу з випробувальним терміном. Якщо ж співробітник був фактично допущений до роботи, то пункт про перевірку на відповідність посаді може бути включений в трудовий договір тільки за умови, що сторони домовилися про це до початку виконання роботи. Тільки якщо всі ці етапи будуть оформлені правильно, надалі можна буде виробляти звільнення на випробувальному терміні.

терміни перевірки

Якщо не брати до уваги деякі винятки, строк випробування не може перевищувати 3 місяці. На посади керівників підприємств, їх заступників, начальників філій і представництв можу прийматися на роботу особи з випробуванням протягом 6 місяців. Але якщо трудовий договір укладається на термін від 2 до 6 місяців, то перевіряти людину на профпридатність можна тільки протягом 2 тижнів.

Обов`язки випробуваного

Цей співробітник повинен мати такі ж права і обов`язки, як і інші працівники. Він не повинен бути обмежений в якихось повноваженнях. Особливістю такого статусу є тільки те, що можна здійснювати звільнення на випробувальному терміні, та й то за певних обставин.

Ніяких знижень зарплати в порівнянні з іншими співробітниками, поневірянь безпідставно премії та інших виплат, які передбачені колективним договором, положенням про виплату зарплати бути не може. Крім того, термін, протягом якого працівник перебував на випробувальному терміні, повинен включатися до загального стажу. Якщо в цей період підлеглий захворіє, то йому, як і іншим співробітникам фірми, покладені виплати за лікарняним листком. Те ж вимога стосується понаднормових робіт, вихідних і святкових днів. Вони повинні бути оплачені відповідно до закону. Не можна залучати працівників до виконання своїх функціональних обов`язків за рамками їх робочого часу. А якщо така необхідність є, то робити це можна тільки за їх згодою (винятком може служити усунення причин катастроф, повеней чи інших стихійних лих і т. Д.) І за оплату.

результат випробування

Після закінчення терміну перевірки на відповідність посаді варіантів розвитку подій може бути два: або співробітник його успішно пройшов, або ж не витримав. Якщо начальство вирішило залишити працівника, то ніяких додаткових оформлень не буде потрібно. Якщо ж людина не підійшла, але він продовжує працювати після закінчення терміну, то звільнення не пройшов випробувальний термін буде неможливим.

Згідно із законом, якщо людина не виправдала надій роботодавця, останній повинен за три дні до закінчення терміну випробування в письмовій формі повідомити службовця про те, що він буде звільнений. Дуже часто помилки з приводу неправильного обчислення строків призводять до виникнення судових спорів.

Дуже уважно ставитеся до дат початку і закінчення випробувального терміну, а також приводів, які ви вживаєте. Наприклад, вказуючи, що термін випробування встановлено з 15 лютого до 15 травня, ви не зможете провести звільнення на випробувальному терміні 15 квітня. А ось якщо термін буде призначений з 15 лютого по 15 травня, тоді останнім днем випробувального терміну буде саме 15 травня, і звільняти в цей день співробітника дозволено.

продовження терміну

Варто відзначити, що якщо в цей період співробітник буде відсутній на роботі (хвороба, навчальний відпустку, відпустку без утримання і т.д.), випробувальний термін повинен бути продовжений. Тобто в цей проміжок часу включається тільки період, коли службовець фактично виконував свої обов`язки. Зазвичай роботодавці не люблять співробітників, які «стрибають» з лікарняного на лікарняний або йдуть надовго в навчальну відпустку. В такому випадку роботодавці намагаються дуже швидко провести звільнення під час випробувального терміну. Щоб уникнути цього, співробітнику хоча б в цей період необхідно менше відлучатися з роботи і виконувати свої обов`язки добре і в обумовлені терміни.

процедура звільнення

Керівник має повноваження в будь-який момент звільнити працівника на випробуванні. Але часто роботодавці зловживають такою можливістю. Відомі випадки, коли організації набирали працівників, встановлювали тримісячний термін для перевірки їх профпридатності, платили маленьку зарплату, а потім після закінчення періоду випробування їх звільняли нібито через невідповідність посаді. Однак одного бажання начальника попрощатися з підлеглими мало, він повинен надати підтверджуючі документи того, що співробітник не впорався з дорученою йому роботою або виконував її неякісно. Це можуть бути такі папери:

Повідомлення про розірвання договору

Звільнення працівника на випробувальному терміні не може проводитися без пояснення причин. У такому повідомленні необхідно вказати підстави, які дозволили зробити висновок про те, що працівник не витримав випробування. Якщо ж причини того дійсно є, то роботодавець зобов`язаний проінформувати підлеглого про це за три дні. Якщо службовець не захоче підписати повідомлення, необхідно скласти акт про це.

Звільнення за своєю ініціативою

Працівник теж має можливість розірвати трудовий договір в період випробування. Тому підлеглий може ініціювати звільнення при випробувальному терміні. Відпрацювання для нього в такому випадку буде становити не два тижні, а всього лише три дні. При цьому роботодавець не може перешкоджати звільненню працівника і зобов`язаний своєчасно виплатити йому всі зароблені гроші. Вимога залишитися на роботі 2 тижні замість 3 днів є порушенням закону. Воно може бути оскаржене, наприклад, в інспекції з праці.

Поради працівникові

Якщо вас приймають на роботу тільки з умовою встановлення випробування, то попросіть чітко пояснити ваш коло обов`язків, бажано, щоб вам надали вичерпну посадову інструкцію. Якщо в процесі роботи виникають об`єктивні складності або ваше робоче місце погано організовано, пишіть на ім`я роботодавця службові записки, можна також заручитися підтримкою свідків.

Характеризувати вас як гарного працівника, який справляється зі своїми обов`язками, може відсутність доган, зауважень або нарахування премії. Додатковим плюсом можуть стати відомості про нагородження, грамотах з попереднього місця роботи.

Якщо роботодавець надумає провести звільнення в період випробувального терміну, то його можна оскаржити в суді. Якщо у вас будуть докази того, що ви чудово справлялися з роботою, і начальник абсолютно безпідставно вас звільнив, то суд вас відновить на колишній посаді. Крім того, якщо вас звільнять в період перебування у навчальній відпустці або на лікарняному листі, то це буде порушенням трудового законодавства.

У той же час, якщо ви прийшли до висновку, що дана робота вам не підходить, пишіть заява на звільнення. Випробувальний термін передбачає скорочений період відпрацювання - 3 дні.

На замітку роботодавцю

Випадків, коли працівників відновлював суд, не так уже й мало. Тому перед тим, як вказати співробітнику на випробувальному терміні на двері, необхідно провести такий алгоритм дій.

Повідомлення про звільнення направляється за три дні до передбачуваного звільнення. У такому документі вказується причина рішення. Це можуть бути: неякісно виконана робота, систематичне невиконання своїх обов`язків, нездатність вкластися в терміни для виконання поставлених завдань і т. Д. Звертаємо увагу, що якщо підлеглий відмовився від підпису в повідомленні, обов`язково складається акт про його відмову. В іншому випадку без такого документа працівника цілком можуть відновити, а роботодавця змусять виплатити вимушений прогул та компенсацію моральної шкоди. Ще одна підстава, коли можливе звільнення - власне бажання. Випробувальний термін має на увазі, що працівникові досить відпрацювати тільки три дні, а не 14, як передбачено для всіх інших. обов`язково видається наказ про звільнення. У ньому вказуються причини розірвання трудового договору, важливо також посилатися на пункти контракту або посадової інструкції, які були порушені підлеглим. З наказом службовець повинен ознайомитися під розпис. В день звільнення в повному обсязі проводиться розрахунок з працівником (в тому числі оплачується невикористану відпустку, лікарняний і т. Д.). В останній день роботи співробітнику видається трудова книжка із записом про звільнення. За її отримання працівник теж ставить розпис.

висновки

Ми з`ясували, що досить багато нюансів містить така процедура, як випробувальний термін. Звільнення за власним бажанням або за ініціативою роботодавця в період випробування можливо, але при цьому потрібно чітко дотримуватися вимог закону. Ігнорування термінів, відсутність причини розірвання трудового договору можуть послужити підставою для відновлення службовця на своїй посаді. А при такому розвитку подій підприємству доведеться виплатити йому заробітну плату з дня звільнення до винесення рішення суду, знову прийняти на роботу і оплатити певну суму матеріальної компенсації. Ось чому так важливо дотримуватися всіх вимог закону.

Статті за темою "Звільнення на випробувальному терміні. Як оформити звільнення під час випробувального терміну"

rss