Навигация по сайту

Популярные статьи

Главная Новости

Туреччина

Опубликовано: 17.01.2019

Дивовижно, як одна частинка світу може стати місцем дії стількох визначальних для життя всієї людської цивілізації подій, ареною такої кількості битв та місцем народження, діяльності та смерті відомих історичних постатей. Завдяки своїй величезній історичній та культурній спадщині, теплим і чистим пляжам, унікальній архітектурі та старовинним руїнам, Туреччина зараз приймає сотні тисяч і навіть мільйони туристів та мандрівників з усього світу.

Туреччині пощастило опинитися не лише на перехресті шляхів та культур: на півострові Мала Азія зустрілися і змінювали одна одну цілі цивілізації. 

Саме тут Александр Македонський розрубав "гордіїв вузол" мечем, а фрігійський цар Мідас приховував від народу свої ослячі вуха; на території Туреччини знаходилося одне з Чудес Світу  - мовзолей в Галікарнасі; тут (у Смірні, яка тепер називається Ізміром) народився славнозвісний автор "Ілліади" та "Одіссеї" - сліпий Гомер і навіть Троя, яку оспівував Гоиер, знаходилася у Малій Азії, на берегах Егейського моря; саме тут вперше почали називати "християнами" послідовників Ісуса Христа і народилися один з авторів Євангелія - Лука та Іоан Златоуст; апостол Петро проповідував у турецькій Каппадокії, а у Мірі (поруч з містом Демре) служив архієписком, котрий пізніше був проголошений Святим Миколаєм; в Ефесі померла мати Ісуса Христа Марія; десь на території туреччини зустрічалися коханці Марк Антоній та Клеопатра; нарешті, саме на Царгород (тепер - Стамбул) ходили з походами спершу київські князі, а потім - запорізькі козаки.

Береги Туреччини омивають води трьох морів - Чорного, Середземного та Егейського і завдяки цьому вона стала чи не найголовнішою курортною країною для мешканців Європи і країн СНД. На цих гостинних берегах можна знайти курорти all inclusive на будь-який смак, вибагливість та фінансові можливості. Крім того, турки страшенно гостинні, тож не лякайтеся, якщо під час прогулянки старовинними вуличками Стамбула вас запрошуватиме на чай симпатичний веселий вусань, а ті, хто подорожують автостопом, будуть приємно здивовані, коли водій-далекобійник нагодує їх смачною смаженою куркою, яку сам і приготує на газовому пальникові.

Після Першої світової війни до влади в Туреччині прийшов Мустафа Кемаль Ататюрк. Він зробив з мусульманської загарбницької Османської імперії світську та сучасну країну Туреччину. Ататюрк означає "Батько турків", ця постать дуже шанована в країні, портрети Мустафи Кемаля висять у кожній школі, установі і навіть крамничці, а також вивішуються під час національних турецьких свят.

Коли найкраще їхати

Клімат в Туреччині переважно середземноморський, лише на узбережжі Чорного моря та у підніжжі Понтійських гір він стає ближчим до вологого, субтропічного. Літо тут спекотне, часто температура тримається на 32-35, а зима буває досить дощовою, з температурою +9.

Курортний сезон в Туреччині триває з травня по жовтень. Щоправда, варто знати, що у травні бувають прохолодні вечори, у червні-серпні, попри спеку, на пляжах Туреччини яблуку ніде впасти, а "оксамитовий" сезон  - це вересень - початок жовтня. 

А от найдешевшою Туреччина буває у міжсезоння - з листопада по лютий-березень. Тож, якщо вас цікавлять не пляжі і повний all inclusive в готелях, а історичні та культурні пам'ятки країни, то можна їхати в цю надзвичайно цікаву країну і у цей час.

Особливості отримання візи

Віднедавна Туреччина стала безвізовою для українців строком на 30 днів. Єдина умова - на момент перетину кордону, закордонний паспорт громадянина України має бути дійсним упродовж не менш, ніж 6 місяців.

Діти з 14 років повинні мати свій закордонний паспорт. Діти до 14 років можуть мати свій паспорт або повинні бути вписані в паспорт батьків. На вписаних в паспорт дітей старше 5 років повинна бути вклеєна фотографія.

Національна кухня

Ранок у Туреччині, зазвичай, починається з чаю. І потім, упродовж дня, турки безліч разів повертаються до цього духм'яного напою, у приготуванні якого в цій частині світу вважаються одними за найкращих майстрів. Чай турки п'ють власний, а вирощують його на північному сході країни. З чаєм їдять екмек (білий хліб), сир фета, оливки, помідори, огірки, мед або джем.

Під час прогулянок у пошуках історичних та культурних пам'яток часто потрібно просто чимось швиденько перекусити, для цього підійдуть бублики з кунжутом "сіміт" і смажена або печена кукурудза - "мисир".

Овочеві страви поширені в регіоні Егейського моря і не дуже популярні на південному сході країни. Обід починається з легких закусок, за якими часто йде донер-кебаб. М'ясних страв, назви яких наполовину складаються з "кебаб" у Туреччині безліч.

Турецька кава (кахве) вариться в турці,  а у спекотний день полюбляють пити айран - кисломолочний напій, суміш йогурту і води з додаванням солі, або ж свіжовичавлені соки - яблучний, гранатовий або апельсиновий.

Серед питомо турецьких страв, окрім вже згадуваних кебабів, варто вирізнити: берек - запечені трикутні рогалики з лаваша, начинені сиром, зеленню та спеціями, долму - турецькі голубці - закутаний у виноградне листя м'ясний фарш з рисом та горіхами, яка готується на оливковій олії і подається з лимонним соком, освіжаючий даджик, до складу якого входять айран, свіді огірки, часник та прянощі.

Попри те, що більшість турків мусульмани, це, перш за все - світська країна, тож алкоголю тут не цураються. Місцеве вино називається "шарап", горілку "раки" гонять з винограду і настоюють на анісові ,а турецьке пиво "Efes" давно стало популярним і відомим далео за межами цієї країни.

Традиції

У традиційній культурі Туреччини дуже цінується дотримання правил поведінки. Привітність, дружелюбність, увічливість – це ті якості, які турки цінують перш за все. 

Будинок, так само як і мечеть, вважається священним місцем, тому, заходячи до неї, треба зняти взуття й залишити його біля входу. Вживати спиртні напої на вулицях є поганим тоном поведінки і може викликати несхвалення.

У більшості магазинів Туреччини встановлені тверді ціни, тому, здійснюючи покупки, торгуватися з продавцями немає сенсу. А от на базарі – якраз навпаки, вас можуть не зрозуміти, якщо не намагатиметеся скинути ціну бодай на третину.

Жести й міміка у поведінці традиційної культури турків істотно відрізняються від європейських. Наприклад, слово "ні" виражається таким чином: потрібно закинути голову вгору, або підняти брови, або завести очі вгору. Якщо потрібно підкреслит значення слова "ні" турок може використовувати всі прийоми одночасно і прицмокувати язиком. При несхваленні чого-небудь можна почути у відповідь тривале цокання язиком, яке буде супроводжується киванням голови з боку в бік. Якщо похитування голови проводиться з маленькою амплітудою і при цьому голова нахилена злегка набік, то співрозмовник цим хоче сказати, що він не зрозумів або не розчув. Ще один цікавий заперечний жест у традиційній культурі поведінки турків, що позначає "спасибі, ні", висловлюється так: легкий уклін з прикладанням руки до грудей.

Переважна більшість турків (98%) - мусульмани, що накладає певний відбиток на відносини між людьми. Найважливішими релігійними святами в цій країні є Кубран Байран і Рамазан. Незважаючи на те, що офіційно Туреччина держава світська, а релігія відділена від держави, все життя турецького суспільства пройнята ісламом.

Якщо ви фотографуватимете когось на вулицях курортних міст, там де до туристів уже всі звикли, то навряд чи матимете якісь проблеми, але у провінції обов'язково потрібно запитати у людини дозволу перед фотографуванням. Річ у тому, що іслам забороняє створювати зображення людини, тим самим, прирівнюючи себе до Творця.

Показувати великий палець руки туркам ліпше не варто, цей жест є образливим і близьким за значенням до відомого всім "середнього пальця".

Турецька мораль встановлює строгі правила поведінки для жінок, тому ліпше не залицятися до них і не фліртувати, інакше можна нарватися на серйозну розмову з чоловіками її сім'ї. Позашлюбні зв'язки - сором не тільки для самої жінки, але і для всіх її родичів і навіть для всього населеного пункту в якому вона проживає.

Найбільш яскраві національні свята

День Молоді

19 травня

День Молоді - найпопулярніше світське свято Туреччини, у цей день в містах країни проходять паради, концерти, спортивні змагання, запускають салюти, влаштовують авіашоу. Міста прикрашають портретами Ататюрка і квітами.

Шекер Байрам

З 8 по 10 серпня

Після закінчення священного місяця Рамазана (Рамадана), турки святкують Шекер Байрам - свято розговіння після великого посту, яке називають "святом цукру". У цей день всі ходять в гості, пригощають одне одного солодощами та вибачають образи.

Курбан Байрам

З 14 по 18 листопада

Ще одне велике релігійне свято для мусульман - на честь пророка Ібрагіма, який збирався принести в жертву свого сина Ісмаїла, але в останню мить замінив його ягням. У ці дні турки відпочивають майже тиждень, їздять у гості до родичів і святково вбивають спеціально приготоване до цього ягня, або теля.

Фестиваль Мевлани (Mevlana Festival)

З 10 по 17 грудня

Мабуть усі бачили фото або відео з турецькими дервішами, які кружляють навколо своєї осі. ці суфійські монахи можуть кружляти так година, єднаючись у такий спосіб з богом та всесвітом. Фестиваль проходить у  місті Конья, на честь суфійського філософа Румі (Мевлана). Понад мільйон паломників та туристів з'їжджаються до містечка, де знаходиться мовзолей Мевлани, щоб подивитися, як дервіші кружляють не зупиняючись упродовж трьох годин під звук барабанів та флейт.

Місця, які варто побачити

Попри те, що у часи Ататюрка столицю Туреччини перенесли у Анкару, головним культурним, діловим та духовним, а також найцікавішим місцем країни залишається величне місто, котре знаходиться в двох частинах світу, Європі та Азії, водночас - неперевершений Стамбул.

Стамбул

Перше поселення на місці Стамбула, завдяки унакальному і стратегічному положенню, з'явилося ще у части неоліту, а перше місто - Візантій, утворилося в середині І тис. до н. е. Місто двох світових релігій - християнства та ісламу, місто двох велетенських імперій - Візантійської та Османською, місто-музей, котре вражає кількістю істричних пам'яток та всіляких цікавинок.

Найголовніші архітектірні пам'ятки Стамбула знаходяться у європейській чстині міста: палаци Топкапі і Долмабахче, храм Святої Софії (Айя Софія), побудований на місці одного з Чудес Світу, язичницького Храму Артеміди, мечеть Сулеманіє (її побудував султан Сулейман для своєї української дружини Роксолани, її гробниця також знаходиться на території мечеті), Блакитна мечеть, мечеть Фатіх і величезна кількість інших

У Стамбулі також багато музеїв.  В Археологічному музеї, наприклад, можна побачити саркофаг Олександра Македонського, а у музеї Музеї турецької кераміки зберігаються унікальні вироби сельджуків, оттоманців, а також зроблені у пізніше періоди турецької історії.

Окремо стоїть велетенський Гранд Базар, який вважається одним з найбільших та найстаріших ринків у світі. Під одним дахом тут розмістилися 58 вулиць і тисячі крамничок, кількість відвідувачів яких може сягати 500 000 на день.

Крім того, потрібно обов'язково побачити легендарну протоку Босфора, котра була єдиним місцем проходу з Чорного моря в Середземне, і була колись перегороджена ланцюгом - для захисту від запорозьких козаків, котрі не раз здійснювали грабіжницькі набіги на береги Стамбула.

Каппадокія

Каппадокія - чарівна країна скелястих утворень, котрі з'явилися в результаті виверження стародавніх вулканів і вивітрюванню і місце, де жили перші християни. Тут з найдавніших часів жили люди, котрих турецькі купці та мандрівники називали "триглодитами", що у перекладі з давньогрецької мови означає "ті, що живутьв  печерах". Пейзажі Каппадокії схожі на місячні, посеред химерних скель ховаються тисячі печері і цілі підземні міста. У наш час в тут можна навыть переночувати у печерному хостелі. До всього, Каппадокія - одне з найкращих у світі місць для польоту на повітряній кулі. Щоб побачити вражаючі пейзажі цього краю з висоти пташиного польоту, достатньо заплатити 150 євро за 1 годину перебування в повітрі. Забронювати політ можна на  www.turkeyballoons.com .

Ефес

Ефес - найбільші в світі за площею античні руїни. Відвідувачі цього дивовижного місця немов переносяться у чарівний світ Стародавньої Греції: у місті збереглися красиві проспекти, римські лазні, бібліотека Цельсіуса, вражаючий амфітеатр та храми. 

Памуккале

За 250 км від популярного курорту Анталія розташувалася місцевість Памуккале - джерело термальних вод, внесене до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Памуккале схоже на велетенський казковий замок білого кольору - мінеральні води тисячоліттями залишали солі, утворивши ціле плато білого кольору, а Памуккале стали називати "Бавовняним замком".

Курортні міста

Курортне узбережжя Туреччини - одне з найбагатших і найкраще організованих в світі. Аланія, Анталія, Белек ,Бодрум, Кемер, Мармаріс - найвідоміші та найбільш популярні турецькі курорти, які можуть запропонувати поіновувачам пляжно-готельного all inclusive выдпочинку розваги та сервіс на будь-який смак. Колись Аланія була весільним подарунком для Клеопатри, а зараз це один з найвідоміших і найкращих курортів світу.

В Анталії можна їхати тим, хто боїться іноземних мов, але там можна зустріти безліч росіян. Белек оточений хвойними та  евкаліптовими лісами, тут пляжі чистіші, пісок крупнозернистий, а готелі та і відпочинок загалом - дорожчий. Бодрум приваблює тих, кого цікавить активне нічне життя, крім того, там є великий яхт-клуб і до грецьких островів Родос та Кос - рукою подати.

Кемер - ще один курорт забитий росіянами і.. німцями, тут також полюбляють нічні гулянки, вечірки, а також катаються морем на яхтах. А Мармаріс, котрий знаходиться поруч з місцем ,де зустрічаються Егейське та Середземне моря тішить не надто спекотним кліматом, практично повною відсутністю хвиль та мальовничою гаванню з яхтами і дерев'яними човниками для прогулянок.

Турецька лазня

В Туреччині обов'язково слід побувати в традиційній турецькій лазні - хамамі. Існує цілий ритуал для відвідин таких місць, тому, якщо вам раніше не доводилося у них бувати, варто почитати  Hamam Users Guide . Відвідувати хамами краще не в готелях курортної зони, а в Стамбулі. У найвідомішому хамамі Стамбула "Хамам Джаалоглу, вхід коштує 20 євро (видається рушник і мило). 

Як пересуватися країною

Туреччина - країна досить великих розмірів, тому на великі відстані можна літати літками місцевих авіакомпаній. Пам'ятайте, що чим далі до дати вильоту, тим дешевшим буде квиток на літак. 

Найпопулярніший вид транспорту в Туреччині - комфортабельні міжміські автобуси. Перевізників у країні багато, а у кожному місті та містечку є центральні вокзали - "отоґара", куди автобуси обов'язково заходять.

Залізничний транспорт не такий популярний, як автобусне сполучення, але, так само, пов'язує між собою всі найбільші міста країни. У Стамбулі є два залазничних вокзали: Сіркеджі, котрий знаходиться  у європейській частині міста, і Хайдарпаша, який розташований у азійській частині. Розклад потягів можна шукати на офіційному сайті залізниці.

У турецьких містах найкраще пересуватися "долмушами" (щось на кшталт наших "маршруток") - це мікроавтобуси ,які ходять по заданому маршруту. Зупинка турецькою  означає "durak" - і позначається літерою "D" на синьому фоні. Проїзд в долмушах коштує від 0,5 до 1 євро.

У Стамбулі існує система водного транспорту, пороми ходять за різноманітними маршрутами по Егейському та Середземному морях, а з травня по вересень і по Чорному - в Трабзон. Через Мармурове море і протоку Босфор особливо зручно переправлятися швидкими "морськими автобусами", головний причал яких Yenikapı Feribot Terminali знаходиться південніше від площі Аксарай.

На таксі 1 км проїзду в середньому коштує 1 євро.

Прокат авто в Туреччині

Майже у всіх курортних та туристичних містах Туреччини можна орендувати автомобіль, мотоцикл або мопед. Беручи в оренду "двоколісного друга" варто пам'ятати, що обов'язковою є наявність шолома. 

Авто напрокат видаються лише тим, хто досяг 21 року і має водійські права. Авто ,яке ви берете в оренду, повинне мати страховку "каско". Орендувати транспортний засіб можна на будь-який час, з водієм, або без. Розрахунок за оренду здійснюється готівкою одразу.

Якщо трапилося ДТП, авто треба залишити на місці аварії до приїзду дорожньої поліції (тел. 154) або дорожньої жандармерії. Про ДТП треба також обов'язково повідомити  фірму, де орендували автомобіль.

Правила дорожнього руху

Рух на дорогах Туреччини правосторонній, але найчастіше турецькі водії не зважають на такі дрібниці, як правила руху і, поклавшись на милість Аллаха, летать посередині дороги.

Швидкісний режим: в місті - 50 км/год, за містом - 90 км/год. За містом вночі варто бути особливо обережними, турки можуть їздити з вимкненими фарами, або зупинятися посеред дороги.

Попри те, що турки часто їздять як їм завгодно ,якщо вас спіймає дорожна поліція за порушенням правил або швидкісного режиму, то штрафи у Туреччині дуже високі. Ремені безпеки також обов'язково мають бути пристібнені, а неправильно припарковані автомобілі одразу вивозять евакуаторами на штрафні майданчики. Паркуватися можна у спеціально відведених для цього місцях, поруч з якими зазвичай стоїть знак OTO PARK.

Важливо знати

Своїм незнанням основ історії традиційної культури Туреччини можна серйозно зачепити національні почуття цього гордого народу.

Пам'ятайте, що не слід порівнювати з Туреччиною Грецію,адже ці країни ще не так давно воювали одна з одною.

Не треба жартувати над Мустафою Кемалем Ататюрком, першим президентом Турецької Республіки. Попри те, що він помер від хронічного алкоголізму, для турецьких громадян він завжди залишиться прикладом, національним героєм і "батьком" всіх турків.

Не варто називати Стамбул Константинополем - так можна образити національні почуття турецьких громадян: Константинополем колись називали столицю Візантійської імперії, яку свого часу завоювали турки-османи.

Українським чоловікам ліпше не залицятися до турецьких жінок, щоб не завдати шкоди їх честі та не отримати "на горіхи", а жінкам ліпше не одягатися надто відверто, щоб не бентежити гарячих  турецьких хлопців.

Фото на головній з Flickr (by Pilar Azaña )

rss